Életek múlhatnak az elveszített időn. Általános jelenség, hogy autók állnak a parkolni tilos tábláknál a kórház udvarán
Fotó: Barabás Ákos
Az életmentést veszélyeztetik azok az autósok, akik a városi kórház udvarán kihelyezett tiltó táblákat figyelmen kívül hagyva parkolják le járműveiket a mentők útvonalán. Legutóbb egy beteglátogató állta el a mentőautó útját, melynek sofőrje – értékes időt veszítve – csak a zöldövezeten áthajtva tudta folytatni útját egy riasztás helyszínére.
2017. március 27., 13:032017. március 27., 13:03
Biztonsági szalaggal elkerített zöldövezetek, illetve táblák figyelmeztetnek a városi kórház udvarán a mentőautók útvonalára, ahol szigorúan tilos parkolni az elakadások elkerülése érdekében. Azért szükséges a korlátozás, hogy riasztás esetén a mentősök mihamarabb eljussanak a betegekhez, akiknek élete sokszor csak perceken múlik. Egyes sofőrök azonban nem törődnek a szabállyal, így mindennapos látványt jelentenek a parkoló autók a tiltó tábláknál. Ezt erősítette meg lapunknak Ambrus József, az udvarhelyi mentőállomás főorvosa is, aki múlt héten különösen felháborodott, amikor
egy tiltott helyen leparkolt jármű miatt. Az eset nem egyedi.
Figyelmen kívül hagyott tiltó táblák. Legutóbb csak a zöldövezeten tudott továbbhaladni a mentőautó
Fotó: Facebook
„Ha tehetnék, még a lépcsőkön is autóval mennének fel a látogatók” – jegyezte meg keserűen az elkényelmesedett sofőrökről Ambrus József. Mint mondta, tény, hogy lényegesen többen keresik fel a kórházat, mint ahány parkolóhely van, de nem kötelező, hogy mindenki gépjárművel jöjjön. A helyzetet súlyosbítja, hogy szerinte olyanok is otthagyják autójukat az udvaron, akik nem az egészségügyi intézménybe jöttek, hanem a környéken vásárolnak. Emellett ott vannak a látogatók, a bent fekvő és sokszor a járóbetegek is, akik legtöbbször szintén nem gyalog érkeznek, úti céljukhoz a lehető legközelebb állnak meg, és az sem számít, ha a kiszemelt helyen tiltó táblák vannak. A főorvos szerint egyesek még ennél is tovább mennek:
Általában a be- és kijáratok, illetve a sürgősségi osztály közelében van a legtöbb tilosban parkoló, napszaktól szinte függetlenül. „Annyi kellene, hogy figyeljünk egymásra, hiszen létfontosságú, hogy a szakemberek mihamarabb eljussanak a betegekhez és ellássák őket. Ezen emberi életek múlnak. Az autósok célja a kényelem, de rögtön változik a helyzet, ha épp egy hozzátartozójukhoz kellene eljutni” – fogalmazott Ambrus.
Fotó: Barabás Ákos
A főorvos hozzátette, a szabálytalan parkolás miatti problémák nem csak a kórház udvarára korlátozódnak, munkájukat sokszor hasonló okok nehezítik a tömbháznegyedekben is, de hasonló problémaként említette azt is, hogy egyes tömbházakon és házakon a régi és az új számozás is megtalálható, így esetenként nem könnyű megtalálni a segélyhívó által bediktált címet.
Lukács Antal, a városi kórház főigazgatója lapunknak elmondta, tisztában vannak a parkolási gondokkal, amelyek az utóbbi időben súlyosbodtak, amióta megrongálódott a bejáratnál lévő, zsetonokkal működő sorompós beléptetőrendszerük. Ennek egyébként az az oka, hogy az autóval látogatók és kórházi alkalmazottak többször nekiütköztek az automatának és a sorompónak. A túlzsúfoltsághoz az is hozzájárul, hogy
ráadásul a helybéliek is járművekkel érkeznek, és feltétlenül az udvaron akarnak parkolni. Az igazgató rámutatott, tervezik, hogy mihamarabb megjavítják a beléptetőrendszert, amitől a helyzet javulását remélik. A kórház udvarán lévő zöldövezeteket be fogják keríteni, továbbá egy alkalmazottat is felvesznek, akinek a benti forgalom irányítása lesz a feladata, illetve hogy megakadályozza a tilos helyen történő parkolást.
Fotó: Barabás Ákos
– fejtette ki Lukács, aki továbbra is arra kéri a kórház látogatóit, hogy legyenek tekintettel a kihelyezett jelzésekre.
Hiába nyerték meg a csíkszeredai lakók a fejlesztési ötleteikre az önkormányzat részvételi költségvetéséből a finanszírozást, mert sok esetben azok még nem valósulhattak meg. Többnyire a bürokrácia és a felmerülő többletköltségek miatt maradtak el.
Hétfőtől kezdődően lezárják a forgalmat a Transzalpina magashegyi úton.
A Coradia Stream elektromos meghajtású vonatszerelvény, az első vonat, amit a román állam az utóbbi 20 évben vásárolt, megkezdte tesztútjait Bukarest és Brassó között, és a tervek szerint november 20-ától utasokat is szállítani fog ugyanezen az útvonalon.
A mentősök és tűzoltók erőfeszítései ellenére sem élte túl az áldozat a Maros megyei Nyomáton vasárnap délután történt traktorbalesetet, már a helyszínen életét vesztette.
Idén októberben 4.706.791 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, 28.077-tel kevesebbet, mint egy hónappal korábban; az átlagnyugdíj 2735 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) vasárnap közzétett adataiból.
Románia csapata is részt vett azon a nemzetközi mentőversenyen Portugáliában, amely a világ húsz országának rohammentőcsapatait hozza össze 1999 óta. A hazai csapat első helyen végzett a Trauma Complex kategóriában.
Az elmúlt 24 órában 693 gépkocsivezetői jogosítványt vont be a rendőrség, 327-et gyorshajtás, 58-at alkohol, 13-at kábítószer befolyása alatt történő vezetés miatt – tájékoztatott vasárnap a Román Rendőrség.
Kétnapos keresés után holtan találtak rá a csíkszeredai Sándor Péter Katalinra – tájékoztatott a Hargita megyei rendőrség vasárnap délután.
Kihirdették a Marosvásárhelyen megszervezett, 32. Alter-Native Nemzetközi Rövidfilm Fesztivál díjazottjait. A 20 ezer lej értékű fődíjat idén a lengyel Michał Toczek: Egy kiégett házasság című rövidfilmje kapta.
Az idei év első kilenc hónapjában 59.056 vállalkozást töröltek a cégjegyzékből Romániában, 23,41 százalékkal többet, mint 2023 azonos időszakában – derül ki az országos cégbíróság (ONRC) vasárnap közölt adataiból.
szóljon hozzá!