Erdélyben inkább az árvizek szoktak jelentősebb kárt okozni, földrengés miatt megrongálódott épületre kevés a példa. Képünk illusztráció
Fotó: Erdély Bálint Előd
Az elmúlt napokban Gorj megyében történt és Székelyföld több településén, Marosvásárhelyen a tízemeletes tömbházak felső szintjein különösen jól érezhető földrengés nyomán egyre többen érdeklődnek a lakásbiztosítások iránt. Míg országos szinten mindössze húsz százalék körül van a bebiztosított lakások száma, Erdélyben egy kicsit nagyobb arány, különösen a városokban.
2023. február 16., 21:092023. február 16., 21:09
2023. február 17., 10:552023. február 17., 10:55
Romániában 2010-ben vezették be a kötelező lakásbiztosítást, ami évente húsz euró (mintegy száz lej) a szilárd építőanyagú lakásoknak és tíz euró a vályogházak esetében.
Jó tudni, hogy azokra az épületekre, amelyek esetében elkészült a szakértői felmérés és kiemelten omlásveszélyesnek ítélték, tehát egyes kategóriába soroltak be, nem kötnek kötelező lakásbiztosítást.
Birtalan József, a Romániai Pénzügyi Felügyelet (ASF) vezetőtanácsának tagja a Székelyhonnak elmondta, tavaly év végén az országban a lakások mintegy húsz százalékára kötötték meg a kötelező biztosítást. Érdekességképp kiemelte, hogy bár Erdélyben nem túl gyakoriak a természeti csapások, mégis itt a lakástulajdonosok 22–23 százaléka kötött kötelező biztosítást, míg Olténiában, de akár Partiumban még ennél is kevesebben.
Birtalan József szerint mindenkinek azt kellene szem előtt tartania, hogy az otthonában sokszor az egész élete munkája benne van, ezért meg kell azt óvnia, lehetőségei szerint. Szerinte a kötelező mellett fontos lenne a fakultatív lakásbiztosítást is megkötni, hiszen abban lehet kártérítés kérni egy csőrepedés, rövidzárlat, villámcsapás esetén.
„A kötelező lakásbiztosítás a természeti csapások esetén nyújt kártérítést, míg a fakultatív esetében arra kérhetjük a kártérítést, amire mi akarjuk és amit bejelöltünk a biztosításban.
– vélekedett az illetékes.
Egy megkérdezett biztosítási ügynök érdeklődésünkre elmondta, már múlt héten megnövekedett a kötelező és fakultatív lakásbiztosítás iránt érdeklődők száma. Visszajelzésekből tudja, hogy
Ilyenkor természetes, hogy biztonságban szeretné tudni mindenki a javait, így biztosítás felől érdeklődik. Az is fokozza az emberek félelmét, hogy cikkek jelentek meg arról, hogy a régi építésű tömbházlakások tartószerkezeteinek lejárt a garanciája, ezért ez is gondot okozhat egy esetleges földrengés esetén.
A szakértő fontosnak tartotta kitérni arra is, hogy
Ennek összege a lakás nagyságától és a benne levő javaktól függ: egy nagyobb méretű magánház esetében évi 200–300 euró, de egy tömbházlakás esetében kevesebb. Egy nagyobb méretű földrengés esetén ez jelentene igazi védelmet, hiszen a biztosító ki kellene fizesse a megszabott összeget, amelyből a kárvallott újra tudja építeni az otthonát vagy más helyre költözve folytatni tudja az életét.
Aki tanulmányozni szeretné a különböző lakásbiztosításokat, illetve online szeretné megkötni a kötelező lakásbiztosítást, az asigurari.ro oldalon tájékozódhat.
Lassan rendeződni látszanak a pedagógusok ingázási költségeinek megtérítésével kapcsolatos gondok. Ám ehhez egyes megyékben arra is szükség volt, hogy a prefektusi hivatal a szakszervezet kérésére emlékeztesse az önkormányzatokat kötelezettségeikre.
A munkaügyi minisztérium ígéretet tett arra, hogy június 15-ig állami támogatási mechanizmust dolgoz ki azoknak a háztartásoknak, amelyek „nagyon nehezen” fizetik ki a villanyszámlájukat – jelentette be Sebastian Burduja hétfőn.
Tompa Csaba nyugalmazott kovásznai történelemtanárnak köszönhetően a napokban értékes fegyvergyűjtemény került a Székely Nemzeti Múzeum gyűjteményébe.
Nem voltak szigorúak az igénylési feltételek, mégis nagyon kevés juh- és kecsketartó gazda tudott támogatásért folyamodni az APIA-nál Hargita megyében. A sürgősségi támogatást a talajszárazság okozta veszteségek kompenzálására biztosítja az állam.
Sorolni lehetne, hogy hány autóst veszélyeztetett az a felelőtlen sofőr, aki szabálytalan előzésbe kezdett Argeș megyében. Fedélzeti kamera rögzítette az esetet.
Románból és anyanyelvből is jobbak voltak tavaly a képességvizsga-eredmények országos szinten, mint az idei próbavizsga jegyei. Székelyföldön a nyolcadikosok fele sem érte el az ötöst románból. Közel három hónap van még a valódi vizsgáig.
A következő napokban kissé felmelegedik az idő, hétvégére azonban hirtelen lehűl, majd április 8-ától ismét meleg napok köszöntenek ránk, 20 fok körüli maximumokkal – derül ki az Országos Meteorológiai Intézet (ANM) kéthetes előrejelzéséből.
Visszatérnek Románia településeire a Google Street View autói, hogy 25 ezer kilométernyi útról és több településről készítsenek friss utcaképeket a Google térképéhez.
Modern eszközöket vet be a közutakon a Kovászna Megyei Rendőr-főkapitányság annak érdekében, hogy megelőzhetőek legyenek a közúti balesetek, kevesebb tragédia történjen és védettebb legyen a közösség.
Falkába verődött, többnyire nagytestű kutyák kóborolnak Csíkszereda utcáin, erről osztottak meg fotókat és videót a Civil Csíkszereda Facebook-csoportban.
szóljon hozzá!