Parajd jövője biztató, jelene azonban gondterhes

„van baj, de kezeljük”

Bíró Barna Botond, Hargita Megye Tanácsának elnöke: most is, akárcsak az elmúlt években, amikor baj volt, mindig ezt válaszolták: „van baj, de kezeljük”

Fotó: Borbély Fanni

A mostani helyzet meg fogja rostálni a vállalkozókat, de arra kell figyelni, hogy a vagyon maradjon a közösségen belüli tulajdonban – fogalmazott Bíró Barna Botond. A hargitai tanácselnök szerint Parajd jelene nagyon nehéz, a jövője azonban biztató.

Kozán István

2025. július 01., 07:552025. július 01., 07:55

2025. június 30., 22:102025. június 30., 22:10

– Beszélgetésünk apropója prózai: nemrég megjelent a Székelyhonban egy jegyzetem – hangsúlyozom egy jegyzet, egy vélemény –, amely az újságíró álláspontját tükrözte a Tanácselnök úr egyik Facebook-posztjáról. Ön pedig telefonon jelezte…

– … mindössze azt jeleztem, hogy a Főszerkesztő úr méltánytalan módon belém törölte a bakancsát.

– Az a telefonos beszélgetés amúgy rosszul indult, időközben azonban olyan információkat, meglátásokat osztott meg velem, amelyekről úgy gondoltam, hogy a Székelyhon olvasóinak is hallaniuk kell.

– Az elmúlt hetek alatt amennyi információt közzé tehettem a parajdi katasztrófa kapcsán, azt közöltem is az erdélyi magyar nyilvánossággal. Pont azért, mert azt láttam, hogy azok a hatóságok, akiknek a felelősségük, nos azok nem kommunikáltak. Parajd esetében azt tapasztaltam, hogy egyedül, tehát

Idézet
magamra maradtam a megyei katasztrófavédelmi bizottságban abban a tekintetben, hogy a helyszínen látottak és tapasztaltak másnap a papírokban nem pont úgy jelentek meg.

És akkor azt a döntést hoztam, hogy én ehhez nem szeretnék asszisztálni, ezért nem megyek Parajdra addig, amíg a vízügy és a sóvállalat a felelősség hárításán gondolkodik, és nem a probléma megoldására törekszik.

– Ha nem megy Parajdra, azzal gyakorlatilag a parajdiakat bünteti.

– A parajdiakat nem büntetjük. A törvényes hatáskör a megyei főispánnál (prefektusnál) van, a katasztrófavédelmi bizottságnak a vezetésével. Engem az emberek választottak meg, így az emberek hangját képviseltem. Én ott elmondtam, amit tehettem, onnantól kezdve a sajtó részéről is magamra hagyva éreztem magam, mert az, amit elmondott a sóvállalat vezetője, illetve a kivitelezők, azt a sajtó elfogadta és közölte. Tehát történtek olyan helyzetek, amikor én is azt vártam volna el, vagy azt tartottam volna normálisnak, hogy amikor nyilvánvalóvá válik egy probléma, akkor lesznek, akik utánamennek ennek a helyzetnek. Például utánamennek, hogy egy ilyen vállalkozás hogyan került oda, hol dolgozott, milyen eredményességgel?

Bíró Barna Botond: hosszútávon nincs olyan forgatókönyv az én olvasatomban, ahol Parajd nem egy erős turisztikai desztináció lenne •  Fotó: Borbély Fanni Galéria

Bíró Barna Botond: hosszútávon nincs olyan forgatókönyv az én olvasatomban, ahol Parajd nem egy erős turisztikai desztináció lenne

Fotó: Borbély Fanni

– Mivel már így az elején szóba került a sajtó feladata, engedjen meg nekem egy megjegyzést. Amikor 2024 májusában a Székelyhon az országban elsőként cikkezett arról, hogy újból ömlik a víz a parajdi sóbányába, a politikum a hír hallatán mélyen hallgatott. Ennyit arról, hogy a sajtó jól végezte-e vagy sem a munkáját.

– Mondok egy olyan szignifikáns különbséget, ami teljesen megváltoztatja a helyzetet. Akkor, vagyis tavaly nem történt katasztrófa, csak egy probléma volt. A probléma azt eredményezte, hogy mi, akik ott helyben voltunk, Antal Lóránt szenátor, Kelemen Hunor RMDSZ-elnök, Tánczos Barna szenátor és jómagam

Idézet
próbáltunk nyomást gyakorolni, hogy oldják meg azt a helyzetet, hogy ne legyen nagyobb probléma.

Ennek eredményeképpen megszületett az a döntés, amivel elindított a parajdi bányát működtető Salrom sóipari vállalat egy olyan procedúrát, amit egy év alatt nem tudott kiszerződni. Vagyis egy év alatt szerződött ki, de mivel májusban megtörtént a katasztrófa, rögtön szükségállapotot hirdetett a Hargita megyei prefektus, a katasztrófavédelmi bizottság pedig azonnal összeállt és elkezdett ezzel a helyzettel foglalkozni. Itt jegyzem meg, hogy bár úgy lett volna, hogy a katasztrófavédelmi bizottságot hagyják dolgozni, de közben létrejött egy „interminiszteriális” bizottság, annak tagjai pedig mindig hozzátettek vagy elvettek, esetleg mondottak egy-egy ötletet az egész helyzet kezelésére. Tehát az a különbség a tavalyhoz képest, hogy akkor nem volt szükségállapot és katasztrófahelyzet.

– De attól lehetett volna vészharangot kongatni Bukarestben, hogy „Uraim, Parajdon baj van”, ezzel pedig kijönni a sajtó elé.

– Kongattuk a vészharangot.

– A sajtó nem hallotta.

– Hát igen, a baj az, hogy nehéz egy olyan vészharangot kongatni, amit mindig, akiknél és ahol a legnagyobb probléma van, azok megpróbálják elrejteni.

– Ezt hogy érti?

– Úgy, hogy idén május elején, amikor betört a víz a bányába, felhívtam a bánya parajdi vezetőségét és arról érdeklődtem, hogy mekkora a baj, mi a teendő és miben tudunk segíteni. És most is, akárcsak az elmúlt években mindig, amikor baj volt, mindig ezt válaszolták: „van baj, de kezeljük”. Tehát nekem azok voltak az információim, és szerintem másnak is, hogy problémát nem tagadták le, viszont nem mutatták meg a maga valóságában a teljes mértékű problémát. De hogyha helyiekkel beszélünk, ők is elmondják:

Idézet
mindenki tudta, hogy évek óta baj van, de nem nagyon akarta senki mondani, hogy nehogy az legyen, hogy ne jöjjenek a turisták.

Amikor tavaly bezárt a bánya hat hétre, akkor tudja, mi volt a gazdasági minisztérium sajtóközleményében? Az, hogy a bányát be kellett zárni és azt ajánlja a turistáknak, hogy ne menjenek Parajdra. Szó szerint ez volt benne a közleményben. Nyilván az emberek úgy voltak ezzel, hogy eddig is volt baj, eddig is megoldották, valahogy inkább nagyobb baj ne legyen.

– Amúgy Parajddal kapcsolatosan milyen beavatkozási lehetőségei vannak a megyei tanácsnak?

– Minimális. Megszavaztunk 400 ezer lejt a parajdi önkormányzatnak különböző munkálatokra. Igen ám, de az önkormányzat csak arra költhet, ami az ő tulajdonában van, vagy az ő feladatkörében.

Idézet
Bármi, ami a bányával kapcsolatos, nekünk nincs ott hatáskörünk, nincs beleszólási lehetőségünk.

A bánya a Salrom ügykezelésében van. De nemcsak nekünk, a parajdi önkormányzatnak sincs semmilyen beleszólása. Nekünk arra van lehetőségünk, hogy találjunk olyan pályázati forrásokat és lehetőségeket, amivel a helyi turizmust segíthetjük. Rövidtávon a Visit Hargitán keresztül abban segíthetünk, hogy a turizmust népszerűsítjük, hogy turisták jöjjenek Parajdra.

– Ha nincs beleszólásuk azzal kapcsolatosan, ami a bányánál történik, akkor mégis miért szólította fel „marsa” a Korond-patak elterelésén dolgozó céget?

– Mert az nem azt jelenti, hogy nem látjuk, hogy mi történik. Én jeleztem többféle úton, hogy három lehetőséget látnék, amelyből, ha bármelyik megtörténik, már hatékonyabban tudnánk kezelni a helyzetet. Miután tapasztaltam, hogy az interminiszteriális csapatot (több minisztériumot magába foglaló bizottság), ahogy annak vezetőjét, Kövér Orsolyát is próbálják elgáncsolni, egészen a miniszterelnöki szintig besározni, akkor éreztem azt, hogy nekem fogynak el az eszközeim.

Idézet
A parajdi emberek és a helyi közösség pontosan látja azt, hogyan zajlanak a munkálatok, milyen szakértelem van, illetve milyen nincs.

Nekem ez gyakorlatilag egy segélykiáltás volt. Azért fogalmaztam sarkalatosabban vagy élesebben, mert ebben az ügyben én már nem látom azt, hogy miért kellene simogatni.

•  Fotó: László Ildikó Galéria

Fotó: László Ildikó

– Elnézést, hogy közbevágok, de korábban három lehetőségről beszélt. Melyek ezek?

– Igen, az egyik, ami a legkönnyebben kivitelezhető – legalábbis azt gondoltam én –, az lenne, ha a két országos vezetőt, a vízügy és a Salrom vezérigazgatóját lecserélnék, helyettük pedig olyanokat neveznének ki, akiknek nincs felelősségük a kialakult helyzetben. Tehát van lehetőségük és esélyük abban, hogy a megoldáson közösen tudjanak gondolkodni. A másik az volt, hogy az interminiszteriális bizottságnak kormányhatározattal nagyobb hatáskört és szélesebb jogkört adni és azzal megbízni, hogy bonyolítsa le az egész kármentést. A harmadik lehetőség a legnehezebben kivitelezhető, de én azt látom, az lenne a leghatékonyabb:

Idézet
az államelnöknek rendkívüli állapotot kellene elrendelni, ami maga után vonná, hogy katonai rendeletekkel irányítanak, egy kézben van a felelősség; így a döntés hatékonyabb lenne.

Ezekkel szemben jelen pillanatban nem lehet arról még beszélni se, hogy hogyan kezeljük a kialakult katasztrófát, mert ahhoz az kellene, hogy ideiglenesen el legyen terelve a Korond-patak medre. Ez azonban most további tíz napot késik. Leírták ugyan, hogy tíz nap, de az érintett miniszterek azt róják fel, hogy a nap végén kapnak egy jelentést, az abban foglaltak pedig a helyszíni valósággal nem mindig fedik egymást száz százalékban.

– Itt kell beszélnünk arról is, hogy jelen pillanatban óriási a feszültség a romániai magyar közösségen belül amiatt is, mert az RMDSZ tartózkodott a parlamenti vizsgálóbizottság felállításának szavazásán.

– Itt egy dolgot róhatok fel, hogyha felróhatok egyáltalán bármit is a RMDSZ képviselőházi szóvivőjének. Azt, hogy a szavazás előtt nem kommunikáltunk. Mert mindannyian tudjuk, hogy

Idézet
a vizsgálóbizottság felállítását beterjesztő AUR párt ezt arra használta volna fel, hogy politikusai Parajdon kiviseljék magukat:

belekössenek például abba, hogy vajon a nyelvhasználat, a feliratozás a törvénykezésnek megfelelő-e Parajdon. Van amúgy is egy vizsgálóbizottság, a miniszterelnök ellenőrző testülete, amely hivatott arra, hogy a felelősöket megállapítsa, és ennek szerintem a napokban lesz is következtetése.

– Nagyon sokat beszélnek arról, hogy a Korond-patak elterelésén dolgozó cégnek nincs megfelelő szaktudása. Ezzel kapcsolatosan Önnek biztosan több információja van, mint a sajtónak, amely bármit is kérdez, mindig levélben kérik a kérdéseket. Aztán várhatunk a válaszokra.

– Amikor megtudták, hogy milyen cég végzi itt a munkálatot, rögtön az első nap felhívtak Slănic Prahováról, és sokat meséltek. Nem vagyok arra hivatott, hogy most én szakmai szemmel elemezzem a cégnek a tevékenységét. Én azt látom, hogy alvállalkozókkal dolgozik, és dolgozhatna akkor is, amikor éppen nem dolgozik.

– Az még nem bűn, ha valaki alvállalkozókkal dolgozik, sokan így tesznek.

– Igen, ez igaz, de most azért ez egy nehéz munka. Tehát hogyha alvállalkozókkal akarunk dolgozni, ilyenkor az ember mire gondol? Arra, hogy ez egy nagyon-nagyon veszélyes terep, mert süllyed, beomlások vannak, ezért a sóvállalat direkt odaítéléssel miért nem olyan vállalkozót hoz, amelyik a legjobb, az embereinek pedig van ilyen irányú tapasztalatuk? Ezzel szemben a gépparkot is bérli, akárcsak a gépészeket.

– Elnézést, de az se hiba, ha egy cég gépparkot bérel.

– Valóban, az viszont már hiba egy ilyen helyzetben, hogyha úgy eszközölnek bárminemű módosítást és munkálatot a terepen, hogy erről senkit nem tájékoztatnak előre és nem kapják meg senkinek a jóváhagyását. Pont azért, mert

Idézet
ez egy katasztrófasújtott terület, a legfontosabb az, hogy legyen meg minden szakembernek a jóváhagyása.

És én tudom azt, mert én tettem fel a kérdést, hogy amikor a küszöböt elbontották, arról előzetesen nem egyeztettek. Na, innentől kezdve azért ez egy kicsit riasztó tud lenni.

•  Fotó: László Ildikó Galéria

Fotó: László Ildikó

– Elfogadom. Így most már mi is belelátunk ebbe a kapkodásba, ami gyakorlatilag ott tapasztalható. Önnek nagy előny, hogy bemehet olyan területekre, ahová a sajtót nem engedik be.

– Engem sem nagyon engednek be, de mondok egy példát. Most azt mondják, hogy azért van egy 10–13 napos késés, mert azokat a csöveket, amelyek Piatra Neamț-ról érkeznek, össze kell hegeszteni, a hegesztésekre pedig csak akkor vállal garanciát a gyártó, ha az ő emberei végzik. Igen ám, de nincs neki ekkora kapacitása. Amikor itt járt egy hónapja Nicușor Dan államfő, azt mondták – mindenki az asztal körül –, hogy vállalják a június 21-ei határidőt.

Idézet
Az államelnök elment, mi visszaültünk az asztalhoz, és már azt mondták, hogy a csöves módszerrel ki kell tolni a határidőt július 1-jére.

És mi történt az elmúlt két hét alatt? Az, hogy elkezdtek gondolkozni, hogy hegeszteni is kell ezeket a csöveket. Vagy itt a betonkérdés is: azt mondták, hogy nincs, aki a betont szállítsa. Ezzel szemben az a cég, ahonnan a kivitelező a nehézgépeket bérli, ott azt jelezték, hogy ők annyi betont tudnak szállítani, amennyi csak kell. Engem az zavar, hogy

Idézet
van egy katasztrófahelyzet, amikor minden percnek súlya van, és akkor megtörténik az, hogy süt a nap, vasárnap van és nem dolgozik senki a terepen.

Ráadásul az is zavar, hogy látom azt a társadalmi feszültséget, amit például Dicsőszentmártonban okozott a parajdi katasztrófa. Ilyenkor egy laikus ember azt várná el, hogy amikor van egy ilyen helyzet, akkor az állam és annak intézményei mindent megtesznek annak érdekében, hogy gyorsan, hatékonyan kezeljék a helyzetet.

– Az állam intézményei és vállalatai ezzel szemben azt mondják nekünk, hogy írjunk levelet és 30 napon belül válaszolnak.

– Igen, egy krízishelyzetben az egyik legrosszabb dolog, amit az ember tehet, hogy hallgat. Azért volt az, hogy például magamra vállaltam, vagy akár magunkra vállaltuk azt, hogy elmondtuk azt, amit láttunk, ami információnk volt, annak ellenére, hogy ezek rossz hírek voltak. Kell közölni az ott élő emberekkel, hogy mi van, kell legyen valaki, aki elmondja, hogy most ez történik, még akkor is, hogyha ezzel a haragnak egy részét magunkra, vagy magunk irányába húzzuk.

Parajd madártávlatból. Meg kell próbálni a túlélésre berendezkedni, mert ez az 1-2 év nehéz lesz Galéria

Parajd madártávlatból. Meg kell próbálni a túlélésre berendezkedni, mert ez az 1-2 év nehéz lesz

Fotó: Haáz Vince

– Ha már itt tartunk, kérem, segítsen nekünk abban, hogy értelmezzünk egy számot, amit most még ki se merünk mondani, ezért körülírjuk. Meg nem erősített forrásaink szerint mindössze egy számjegyű a regisztrált parajdi szálláshelyek tavalyi éves kihasználtsága. Ez azért fontos, mert mostantól lehet állami támogatást igényelni az igazolt tavalyi éves forgalom alapján.

– Olyan adatokról van szó, amelyeket önkéntes alapon jelenthetnek le a szállásadók. Ez Romániában nincs jól megoldva amúgy. Tehát azért nem tudjuk statisztikai adatokra hivatkozva megmondani, hogy mennyi turista jön Parajdra, vagy Hargita megyébe, mert egy rakás jelentés önkéntes alapú, nem is éri meg lejelenteni, meg nincs is ez rendesen megszervezve. Románia-szerte igaz ez.

Idézet
Azokból az adatokból, publikus, nyilvános információkból, amiket a mesterséges intelligencia segítségével összekapartunk, az látszik, hogy a Booking típusú foglalások és a tényleges lejelentések között négyszeres a különbség.

Tehát a realitás négyszer akkora, mint a jelentések. Parajd esetében most arra kellett ráeszméljünk, hogy az a legdurvább szembesülés, hogy nem volt turizmus.

– Legalábbis papíron.

– Nem papíron, hanem egyszerűen nem volt turizmus. Ez számunkra is megdöbbentő, mert mi azt mondtuk, hogy Parajd a turizmusnak az egyik fellegvára.

– Egy pillanat: nem volt olyan nap, amikor könnyedén áthajthattunk volna autóval Parajdon, a 13A országút mente ugyanis tele volt emberekkel.

– Ezzel egyetértek. De különbséget kell tenni turizmus és gyógyászat között. A legjobb esztendőben 700 ezer belépőjegyet értékesített a Salrom, ez 150 ezer embert jelent. A 150 ezer emberből 80 százalék visszajáró, ami azt jelenti, hogy nem egyszer megy le a bányába, hanem a kezelés ideje alatt egy hétig vagy tíz napig minden nap, tehát gyógyászati szempontból látogatja Parajdot. Aki gyógyászati szempontból látogatta meg Parajdot, az nem viselkedik turistaként. Tehát annak jó a „zimmerfrei” (kiadó szoba), jó az apartman, nem megy hotelbe, és teljesen másképp költ, mint egy turista. És most ez

Idézet
a legfájdalmasabb szembesülés, hogy nem turisták voltak, hanem gyógyászati érdekekből, okból odalátogató emberek, akik másképpen is viselkedtek.

Ebből is látjuk, hogy a 2000 parajdi szálláshely nagy része apartman, szoba, kulcsos ház – a turista viszont nem megy kulcsos házba. A turista a minőséget megköveteli a szolgáltatásokban és a helyszínben is, ott pedig van fejlődési kötelezettség Parajd tekintetében.

A 2000 parajdi szálláshely nagy része apartman, szoba, kulcsos ház Galéria

A 2000 parajdi szálláshely nagy része apartman, szoba, kulcsos ház

Fotó: Csató Andrea

– Nagyon szépen fogalmazott ez ügyben, viszont a parajdiak milyen kimutatások alapján tudják igényelni az állami támogatást? Az állam ugyanis csak a fehéren fekete számokat, adatokat látja.

– Ezt a támogatást a vállalkozások igényelhetik, és a szempont a tavalyi jövedelmük. Ugyanakkor az egyik legfontosabb kötelezettségük, hogy az alkalmazottakat 6 hónapig nem bocsájthatják el. Hétfőn kezdődött el a leadási időszak, a polgármesteri hivatal pedig segít abban, hogy megfelelően összeállítsák az iratcsomókat és eljuttassák a gazdasági minisztérium intézményeihez.

Idézet
Amíg nincs baj, addig nincs baj, amikor viszont baj van, akkor csőstül jön.

És itt is az a kérdés, hogy a kormány 100 millió lejes keretét mekkora arányban tudják lehívni a parajdi vállalkozók. Valóban kaptunk olyan jelzést, hogy „hát igen, de aki mindent nem jelentett be, nem teljesen törvényesen csinálta, azt most miért nem segíti az állam?”. Csak az a helyzet, hogy az állam azt látja, aki a papírokon, a mérlegen, a jelentéseken mindent úgy deklarált, ahogy az a valóságban megtörtént. Segítene mindenkin, de mást nem lát.

– Egymás között vagyunk, ezért árulja el: miként látja Parajd és a Sóvidék jövőjét?

– Hosszútávon nincs olyan forgatókönyv az én olvasatomban, ahol Parajd nem egy erős turisztikai desztináció lenne.

Idézet
Autópálya-csomópont lesz a közelben, ki van építve egy jelentős szálláshely-kapacitás, remélhetőleg fog indulni egy új bánya. Én nem látom azt, hogy Parajd turisztikai, vagy akár gyógyászati szempontból ne kerülne vissza nemhogy arra a pozícióra, ahol volt, hanem sokkal jobba.

Rövid távon azonban nagyon nehéz helyzetben van Parajd. Rövid távon ki kell tartani, vállvetve egyesületekbe kell tömörülniük a vállalkozóknak, és nem elhamarkodottan megszabadulni a vagyontól, a tulajdontól. Meg kell próbálni a túlélésre berendezkedni, mert ez az 1–2 év nehéz lesz. Túl kell élni. Az is igaz, hogy a mostani helyzet meg fogja rostálni a vállalkozókat, de arra kell figyelni, hogy a vagyon maradjon a közösségen belüli tulajdonban.

1 hozzászólás Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. június 30., hétfő

Időként viharok szakítják meg a kánikulát a következő két hétben

A következő két hétben a sokéves átlagnál melegebb lesz, a hőmérséklet az ország déli részein elérheti a 39 Celsius-fokot, viharos időjárásra pedig főként június 30. körül és július 5. után van kilátás.

Időként viharok szakítják meg a kánikulát a következő két hétben
2025. június 30., hétfő

Fokozódik az elégedetlenség, általános sztrájkra készülnek a szakszervezetek

A közszférában dolgozókat érintő költségcsökkentő megszorítóintézkedés-tervek miatt akár országos szintű általános sztrájkot is kirobbanthatnak a szakszervezetek. A Sanitas képviselője szerint az egészségügyben is tiltakozások kezdődhetnek.

Fokozódik az elégedetlenség, általános sztrájkra készülnek a szakszervezetek
2025. június 30., hétfő

Több mint három napig „állt a bál” Kézdivásárhelyen

A három éve június végére előhozott kézdivásárhelyi „őszi” sokadalom az egykori katonanevelde tulajdonképpeni birtokba vételével kezdődött csütörtökön, a vasárnap esti tűzijáték előtt pedig a Wellhello hozta lázba a városünnep népes közönségét.

Több mint három napig „állt a bál” Kézdivásárhelyen
2025. június 30., hétfő

Elfogadta a kormány: csökkentik a közalkalmazottak bérpótlékát

Elfogadta hétfői rendkívüli ülésén a kormány a közalkalmazottak bérpótlékát csökkentő sürgősségi rendeletet.

Elfogadta a kormány: csökkentik a közalkalmazottak bérpótlékát
2025. június 30., hétfő

Respiro-központ létesítésére pályázik a Hargita megyei gyermekvédelem

Kilenc fogyatékkal élő felnőtt befogadására alkalmas Respiro-központ létesítésére pályázik a Hargita Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Vezérigazgatóság, amit a felnőtt fogyatékkal élők szépvízi ápoló- és gondozóközpontja mellé húznának fel.

Respiro-központ létesítésére pályázik a Hargita megyei gyermekvédelem
2025. június 30., hétfő

Kitüntették Demjén Ferencet a Marosvásárhelyi Napokon

Ünnepélyes pillanatokkal ért véget a 28. Marosvásárhelyi Napok programsorozata: a város két kivételes művészt ismert el az Ars Musica Pro Urbe tiszteletbeli címmel.

Kitüntették Demjén Ferencet a Marosvásárhelyi Napokon
2025. június 30., hétfő

Kiszámolták, mennyivel csökkennének a nyugdíjak a megszorító intézkedések nyomán

A Romániai Nyugdíjasok Országos Szövetsége (FNPR) elfogadhatatlannak tartja, hogy az állami nyugdíjak megsarcolása is része legyen a deficitcsökkentő intézkedéscsomagnak.

Kiszámolták, mennyivel csökkennének a nyugdíjak a megszorító intézkedések nyomán
2025. június 30., hétfő

Rovarirtás lesz Csíkszeredában

Szúnyog- és kullancsirtás lesz Csíkszereda közterületein július 1-jén, kedden.

Rovarirtás lesz Csíkszeredában
Rovarirtás lesz Csíkszeredában
2025. június 30., hétfő

Rovarirtás lesz Csíkszeredában

2025. június 30., hétfő

Ezerötszáz helyre hirdet felvételit a Sapientia

Július elsején indul az online iratkozás a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem csíkszeredai, marosvásárhelyi, sepsiszentgyörgyi és kolozsvári karaira. Az újdonságokról, tudnivalókról hétfőn számoltak be az illetékesek.

Ezerötszáz helyre hirdet felvételit a Sapientia
2025. június 30., hétfő

Üveggel megrakott teherautó borult fel Marosszéken, részlegesen lezárták az E60-as utat

Felborult egy üvegeket szállító teherautó az E60-as út Maros megyei szakaszán, Székelyvajánál; az érintett útszakaszon egy sávon halad a forgalom.

Üveggel megrakott teherautó borult fel Marosszéken, részlegesen lezárták az E60-as utat