Egyelőre nem árasztják el a területet, de mint megoldást, nem vetették el
Fotó: Csató Andrea
A parajdi sóbányát veszélyeztető vízbefolyás megfékezésére 400 ezer lej gyorstámogatást hagyott jóvá Hargita Megye Tanácsa Parajd község számára keddi rendkívüli ülésén.
2025. május 13., 17:492025. május 13., 17:49
2025. május 13., 18:002025. május 13., 18:00
Védőgátak építését kezdték el a hétvégén Parajd és Alsósófalva között, amelyek lehetővé teszik egy ellenőrzött elárasztási zóna létrehozását. Mindezt teszik azért, hogy megfékezzék a vízbefolyást a parajdi sóbányába, amelyet bezártak a vészhelyzeti állapot miatt.
A munkálatok jelenleg is zajlanak. Hargita Megye Tanácsa keddi soron kívüli ülésén 400 ezer lejes támogatást szavazott meg az ülés házigazdájának, Parajd községnek a tartalékalapból, hogy segítse ezen a munkálatokat.
A támogatás a Korond-patak ideiglenes mederrendezési munkálatait is segíti a bánya körül, biztosítva a felszíni bányaterület védelmét és stabilitását – írják Hargita Megye Tanácsának közleményében. Az ülés előtt Bíró Barna Botond megyeitanács-elnök, Petres Sándor prefektus és Nyágrus László parajdi polgármester a helyszínen is tájékozódott a fejleményekről.
Nyágrus László polgármester szerint
Kiemelte ugyanakkor és megköszönte a lakossági összefogást, amely jellemezte az elmúlt napokat. Mint mondta, a sóbánya turisztikai része nem károsodott, de a teljes biztonság érdekében sürgősen meg kell szüntetni a vízbefolyást.
Az ülésre online bejelentkezett Antal Lóránt szenátor is, aki tájékoztatta a testületet az elmúlt napok egyeztetéseinek eredményeiről. Mint mondta,
Ehhez csatlakozott Petres Sándor prefektus is, aki elmondta, hosszútávú megoldást egy nagyberuházás nyújthat.
Bíró Barna Botond elnök összegezve az elmúlt napok fejleményeit elmondta, a vészhelyzeti állapot kihirdetése lehetőséget teremtett a helyi önkormányzatnak gyors építkezési engedély kibocsátására és a munkálatok elindítására, valamint arra, hogy a kormány tartalékalapjából ezekre a munkálatokra támogatást kérhessenek.
Jelenleg minden erővel a vízbefolyás megakadályozásán dolgoznak a patakmeder alakításával.
A Salrom keddi tájékoztatása szerint sikerült csökkenteni a szivárgást. Jelenleg betonozási munkálatokat végeznek az érintett területek biztonságossá tételéért, illetve azért, hogy a Korond-patak esetleges újabb vízhozam-növekedése esetén tudják ellenőrzés alatt tartani a helyzetet. Emellett további védelmi megoldásként egy elkerülőcsatorna építése is folyamatban van. A parajdi sóbánya továbbra sem fogad látogatókat és a sókitermelés is szünetel – írja az Agerpres hírügynökség az országos sóipari vállalat közlésére hivatkozva.
Meghatározatlan időre bezárták a parajdi sóbányát, mivel a heves esőzések miatt újból befolyt a víz a föld alatti komplexumba. A helyszínen a tűzoltóság dolgozik a víz kiszivattyúzásán.
Önkénteseket jelentkezését várják homokzsákok rakásához Alsósófalván, ahol a vízügyi hatóságok a rét elárasztása mellett döntöttek a paradji sóbánya megmentése érdekében – számolt be Facebook-oldalán a Sóvidék Televízió.
Megerősítette a Székelyhonnak az Országos Sóipari Társaság, hogy csak a Korond-patak érintett mederszakaszának a lebetonozásával menthető meg a parajdi sóbánya a beázásoktól. A rengeteg víz kiszivattyúzásán jelenleg is megfeszített erőkkel dolgoznak.
Egyelőre nem szükséges elárasztani a Sószoros mögötti rétet, mivel egy elterelő meder kihasználásával sikerült csökkenteni a vízbefolyást a sóbányába, a későbbiekben azonban még szükség lehet erre a beavatkozásra.
A Korond-patak, a Szováta-patak és a Kis-Küküllő-folyó különböző pontjain végzett méréseket csütörtökön dr. Máthé István, a Sapientia egyetem csíkszeredai karának oktatója. Eredményeit és érdekes tapasztalatait a Székelyhonnal is megosztotta.
Jól látszott, hogy nagy erőkkel dolgozott a kivitelező pénteken a parajdi sóbányánál lévő lezárt veszélyzónában, ugyanakkor precíz szeizmológiai mérések is zajlottak.
A bányában dolgozott, ám a Salrom egyik alvállalkozójánál, a Sal Sindnél volt alkalmazva, ezért nem részesült segélyben az a nagyjából harminc személy, aki pénteken tüntetett a bányánál. Azt ígérték nekik, hogy nem hagyják magukra őket.
A kivitelező gőzerővel dolgozik a parajdi sóbányánál keletkezett gondok elhárításán: a vízügyi szakemberek szerint eddig 50 kilogrammnyi hal pusztult a sós víz szivárgása miatt. A szakértők egy újabb bánya építését is felvetették.
Közel jár már a kétszázhoz a székelyudvarhelyi készruhaiparból elbocsátott alkalmazottak száma. Helyzetük nem rózsás, ugyanis az új gyár indításával kapcsolatos remények szertefoszlani látszanak, és kevés a munkalehetőség a városban, illetve a környékén.
Közlekedési baleset történt Székelyudvarhelyen csütörtök délután 17 óra körül, amelyben egy személyautó elütött egy kerékpárost, aki kórházba került.
Másodpercenként tíz köbméternyi vizet engednek ki a bözödújfalusi víztározóból, ezzel hígítják a magas sókoncentrációjú Kis-Küküllő vizét. Mindemellett a zeteváraljai víztározóból kiengedett víz egy részét is felhasználják.
Nőtt a beszakadások mértéke a parajdi sóbányánál, egy másik mederbe kellett terelni a Korond-patakot, és el kellett bontani egy nemrég megépített fenékküszöböt – ezzel magyarázták meg a Korond-patak sókoncentrációjának szerdán esti növekedését.
Csak a szerencsén múlhatott, hogy korábban nem történt olyan súlyos hiba a Parajdon zajló munkálatok során, mint szerdán. Miként fordulhatott elő, hogy a szakértői tanácsokat felrúgva ökológiai katasztrófa szélére sodorta a térséget a kivitelező?
Több utcában kell forgalomkorlátozásra számítani Székelyudvarhelyen csütörtökön különböző munkálatok miatt – értesít a polgármesteri hivatal közösségi oldalán.
1 hozzászólás