Székelyföld egyik leglátogatottabb turisztikai látványossága súlyos veszélybe került a Korond-patak ismétlődő vízbetörései miatt
Fotó: Csató Andrea
Egyelőre nem szükséges elárasztani a Sószoros mögötti rétet, mivel egy elterelő meder kihasználásával sikerült csökkenteni a vízbefolyást a sóbányába, a későbbiekben azonban még szükség lehet erre a beavatkozásra.
2025. május 12., 21:132025. május 12., 21:13
Az utóbbi hetek heves esőzései újabb vízszivárgásokat okoztak a parajdi sóbányában, amelyet így ismét kénytelenek voltak lezárni a látogatók elől. A sóbánya nem csupán történelmi jelentőségű ipari objektum, de évi több százezer vendéget vonzó turisztikai központ is, amely rengeteg család megélhetését biztosítja.
Érhető tehát, hogy a sóbányát fenyegető vízbetörés ismét komoly riadalmat keltett a községben és az egész régióban. A helyiek azonban nem ültek karba tett kézzel:
Mindezt annak érdekében tették, hogy a Korond-patak vízhozamát csökkentsék az eltereléssel, és így a kritikus beázási pontokon sürgősségi beavatkozást tudjanak végezni a szakemberek.
Fotó: Csató Andrea
Nyágrus László polgármester, aki egyben a helyi sürgősségi esetekben illetékes bizottság elnöke is, kérdésünkre elmondta, a sóbánya és a vízügy munkásainak sikerült megépíteni az egyik elterelő medret, amelyet hétfőn kora reggel részben használatba is helyeztek.
Az elöljáró hálás mindenkinek, aki részt vett a sóbánya megmentésére irányuló közös erőfeszítésben, így téve lehetővé, hogy két kisebb ideiglenes gát is megépüljön a Sószoros mögötti réten.
Fotó: Csató Andrea
„Ha szükség lesz rá, és a szakemberek arra az elhatározásra jutnak, használni is fogják a kiépített gátrendszert, és elárasztják a sófalvi rétet, de egyelőre erre nincs szükség” – magyarázta az elöljáró, hozzátéve, hogy az illetékesek nagy erőkkel dolgoznak tovább a vízbefolyás teljes megállításán és a vízmeder biztonságossá tételén.
„Jó volt látni, hogy egy közös ügy érdekében milyen sokan meg tudnak mozdulni. Ez most mindannyiunknak az érdeke, és abban bízva dolgoztunk, hogy pozitív hozadéka lesz minden egyes apró lépésnek” – emelte ki az községvezető. Mint hangsúlyozta,
A polgármester szerint az ideiglenes intézkedések – mint a középső meder fóliázása és betonozása – ugyan rövid távon mérsékelték a befolyást, de végső megoldás csak a nagyberuházás mielőbbi elindítása lehet.
Fotó: Csató Andrea
A helyiek aggodalommal figyelik az eseményeket. Többen elmondták, a bánya látogatottsága révén tartják fenn szálláshelyeiket, vendéglátóegységeiket, és minden hosszabb távú zárvatartás súlyos gazdasági következményekkel járhat számukra. Egy helyi vállalkozó így fogalmazott:
Ugyanakkor sokan büszkék a hétvégi összefogásra, ahol közösen dolgoztak a gátrendszer kialakításán. „Jó látni, hogy bajban össze tudunk fogni” – fogalmazott egy önkéntes.
A munkálatok során homokzsákokat helyeztek el, és a patak vizét csövekbe vezették a kritikus szakaszokon
Fotó: Csató Andrea
A lakók hangulatára tehát érezhetően rányomta bélyegét a kialakult helyzet, sokan feszülten, de reményteljesen várják a fejleményeket. A polgármestertől megtudtuk, a bánya turisztikai része nem károsodott, de amíg a víz beszivárgását teljesen meg nem állítják, addig nem lehet megnyugodni.
Fotó: Csató Andrea
Fotó: Csató Andrea
Fotó: Csató Andrea
Fotó: Csató Andrea
Fotó: Csató Andrea
Fotó: Csató Andrea
Önkénteseket jelentkezését várják homokzsákok rakásához Alsósófalván, ahol a vízügyi hatóságok a rét elárasztása mellett döntöttek a paradji sóbánya megmentése érdekében – számolt be Facebook-oldalán a Sóvidék Televízió.
A Korond-patak, a Szováta-patak és a Kis-Küküllő-folyó különböző pontjain végzett méréseket csütörtökön dr. Máthé István, a Sapientia egyetem csíkszeredai karának oktatója. Eredményeit és érdekes tapasztalatait a Székelyhonnal is megosztotta.
Jól látszott, hogy nagy erőkkel dolgozott a kivitelező pénteken a parajdi sóbányánál lévő lezárt veszélyzónában, ugyanakkor precíz szeizmológiai mérések is zajlottak.
A bányában dolgozott, ám a Salrom egyik alvállalkozójánál, a Sal Sindnél volt alkalmazva, ezért nem részesült segélyben az a nagyjából harminc személy, aki pénteken tüntetett a bányánál. Azt ígérték nekik, hogy nem hagyják magukra őket.
A kivitelező gőzerővel dolgozik a parajdi sóbányánál keletkezett gondok elhárításán: a vízügyi szakemberek szerint eddig 50 kilogrammnyi hal pusztult a sós víz szivárgása miatt. A szakértők egy újabb bánya építését is felvetették.
Közel jár már a kétszázhoz a székelyudvarhelyi készruhaiparból elbocsátott alkalmazottak száma. Helyzetük nem rózsás, ugyanis az új gyár indításával kapcsolatos remények szertefoszlani látszanak, és kevés a munkalehetőség a városban, illetve a környékén.
Közlekedési baleset történt Székelyudvarhelyen csütörtök délután 17 óra körül, amelyben egy személyautó elütött egy kerékpárost, aki kórházba került.
Másodpercenként tíz köbméternyi vizet engednek ki a bözödújfalusi víztározóból, ezzel hígítják a magas sókoncentrációjú Kis-Küküllő vizét. Mindemellett a zeteváraljai víztározóból kiengedett víz egy részét is felhasználják.
Nőtt a beszakadások mértéke a parajdi sóbányánál, egy másik mederbe kellett terelni a Korond-patakot, és el kellett bontani egy nemrég megépített fenékküszöböt – ezzel magyarázták meg a Korond-patak sókoncentrációjának szerdán esti növekedését.
Csak a szerencsén múlhatott, hogy korábban nem történt olyan súlyos hiba a Parajdon zajló munkálatok során, mint szerdán. Miként fordulhatott elő, hogy a szakértői tanácsokat felrúgva ökológiai katasztrófa szélére sodorta a térséget a kivitelező?
Több utcában kell forgalomkorlátozásra számítani Székelyudvarhelyen csütörtökön különböző munkálatok miatt – értesít a polgármesteri hivatal közösségi oldalán.
szóljon hozzá!