Fotó: Haáz Vince
Vannak hiányosságok a fogyatékkal élő gyermekeket ellátó négy marosvásárhelyi központban, de nem fenyegeti közvetlen veszély az itt élők egészségét az országos gyermekjogvédelmi hatóság (ANPDCA) vezetője szerint – írja az Agerpres.
2025. január 16., 20:532025. január 16., 20:53
Rareș Petru Achiriloaie csütörtökön meglátogatta a négy marosvásárhelyi központot, amelyeknél szombaton „súlyos rendellenességeket” állapított meg a fogyatékkal élők jogainak tiszteletben tartását felügyelő országos bizottság és a Jogi Forrásközpont (CRJ.)
A Jogi Forrásközpont (CRJ) képviselői súlyos rendellenességeket találtak a DGASPC alárendeltségében működő, fogyatékkal élő gyermekeket ellátó négy marosvásárhelyi létesítményben a szombat reggeli bejelentetlen ellenőrzés során.
Az ANPDCA elnöke a sajtónak azt nyilatkozta, találkozott a létesítmények személyzetével és az itt élő gyermekekkel is, akiknek szerinte jó az egészségi állapotuk.
– szögezte le.
Korábban Achiriloaie kiküldte a központokhoz az intézmény ellenőrző testületét. Csütörtökön azt mondta, a vizsgálat folyamatban van, kollégái egész héten a helyszínen maradnak. Becslései szerint hozzávetőlegesen 40 nap múlva fogják nyilvánosságra hozni az ellenőrzés eredményeit. „Nincsen minden rendben, vannak hiányosságok, például a beruházások vagy a gyermekek gyógyszeres kezelése téren” – mutatott rá.
Fotó: Haáz Vince
A négy központ esetleges bezárása kapcsán az ANPDCA vezetője leszögezte, ebben az esetben vagy hivatásos nevelőszülőkhöz, vagy más megye gyermekvédelmi igazgatóságához kerülnének a gyermekek. Megjegyezte, ha egy központnak lejár a működési engedélye – ahogy jelen esetben is történt –, igényelhet egy ideiglenes engedélyt, ha megfelel a követelményeknek.
A Maros megyei kifizetési és szociális felügyeleti ügynökség (AJPIS) ügyvezető igazgatója, Viorel-Cristian Răduţ hétfő este arról számolt be a sajtónak, hogy 320 ezer lejre bírságolta a Maros megyei gyermekvédelmi és szociális igazgatóságot (DGASPC).
„Minden bizonnyal meg fogjuk találni a jelen helyzetben legjobb megoldást.
– fogalmazott.
A fogyatékkal élők jogainak tiszteletben tartását felügyelő országos bizottság és a Jogi Forrásközpont képviselői szombaton arról számoltak be, hogy egy bejelentetlen ellenőrzés során súlyos rendellenességeket találtak a Maros megyei szociális és gyermekvédelmi igazgatóság (DGASPC) alárendeltségében működő, fogyatékkal élő gyermekeket ellátó négy marosvásárhelyi létesítményben.
Fotó: Haáz Vince
A CRJ szakemberei szerint a négy központ túlzsúfolt, hiszen bár összesen 51 gyermek számára lenne hely ezekben, jelenleg 63 gyermek él itt. „A 3 és 7 év közötti gyermekek nem hivatásos nevelőszülők gondozásában vannak, ahogy azt a törvény előírja, hanem központokban helyezték el őket. Ezzel a Maros megyei DGASPC megszegte a gyermekek családi környezetben történő gondozásának biztosítására vonatkozó kötelezettségét” – írták egy közleményben.
Igaz, hogy túlzsúfoltak a fogyatékkal élő gyerekeket gondozó marosvásárhelyi központok, de mindenkit megfelelően ellátnak – nyilatkozták az illetékesek, miután egy jogvédő szervezet azt állította, hogy a gyermekek élete, egészsége veszélyben van.
A tájékoztatás szerint az egyik központban bereteszelt hálószobákba zárják a gyermekeket, a szolgálatos gondozók szerint személyzethiány miatt folyamodtak ehhez a megoldáshoz. Két másik központban lejárt szavatosságú gyógyszereket találtak, amelyekből a személyzet szerint kaptak a gyermekek.
sok szobának nincs ajtaja, a matracokat műanyaggal vonták be, az ágyak nem megfelelő méretűek. Az egyik központban öt bárányhimlős gyermeket találtak, és nem volt mindegyikük elkülönítve a többi gyermektől – rótták fel.
A Maros Megyei Tanács vezetősége vasárnap este bejelentette, hogy a fogyatékkal élő gyermekeket ellátó négy marosvásárhelyi központban végzett ellenőrzések során megállapították, hogy a kiskorúak biztonságban vannak.
A CRJ arra is felhívta a figyelmet, hogy jelenleg mind a négy központ törvénytelenül működik, az engedélyük ugyanis lejért 2024. december 2-án, illetve 4-én.
A sepsiszentgyörgyi önkormányzatnak, illetve a Sepsi Helyi Akciócsoportnak több beavatkozási terve célozta a helyi roma negyed felzárkóztatását, most azonban annak egy korlátolt területe élvez majd prioritást.
Több mint egy hét szünet után újra sízhető a Nagy Mihály sípálya. A Madarasi Hargitán található, haladó és profi síelőknek szánt pálya felvonója január 5-én hibásodott meg.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök csütörtökön kijelentette, jobb lett volna, ha Klaus Iohannis államfő mandátuma lejártával távozik a Cotroceni-palotából és az elnöki tisztséget ügyvivő jelleggel a szenátusi elnök veszi át.
Télen a sípályákról, nyáron a népszerű túrahelyekről érkezett be a legtöbb segélykérés 2024-ben. A Hargita megyei hegyimentők 481 mentési akcióban vettek részt, a balesetek közül kettő halálos áldozatokat követelt.
A kormány 100 ezerben szabta meg az EU-n kívülről 2025-ben befogadható vendégmunkások keretszámát – számolt be a sajtónak a kabinet csütörtöki ülését követően Mihai Constantin.
A március 10-ei Székely Szabadság Napjára szervez mozgósító felhívást a Székely Nemzeti Tanács január 16-án. Sosem lehet időben elkezdeni.
Tizenkét évig vezette a sepsiszentgyörgyi Művészeti Népiskolát Gáj Nándor, akit a megyei önkormányzat új szerepkörrel ruházott fel csütörtökön. Az alelnök feladata a megyei tanács alárendelt intézményeinek összehangolása lesz.
Egy 14 éves fiú megerőszakolása miatt vádat emelt az ügyészség a „zsenimentornak” is nevezett K. Lajos ellen.
Kedden este tűz ütött ki egy székelyudvarhelyi autószerelő műhelyben, a tulajdonost jelentős kár érte, a tűzesetben szinte teljesen megsemmisült a műhely. Most a közösség összefogására van szüksége az újrakezdéshez.
Az elektronikus pénztárgépet használó kereskedők és szolgáltatók kártyás fizetéskor csak akkor kötelesek nyugtát nyomtatni, ha az ügyfelek ezt kérik – pontosított csütörtökön az Országos Adóhatóság (ANAF).
szóljon hozzá!