Fotó: Haáz Vince
Igaz, hogy túlzsúfoltak a fogyatékkal élő gyerekeket gondozó marosvásárhelyi központok, de mindenkit megfelelően ellátnak – nyilatkozták az illetékesek, miután egy jogvédő szervezet azt állította, hogy a gyermekek élete, egészsége veszélyben van.
2025. január 13., 18:542025. január 13., 18:54
2025. január 13., 18:552025. január 13., 18:55
A fogyatékkal élők jogainak a tiszteletben tartását ellenőrző szerv, az Ellenőrző Tanács (Consiliul de Monitorizare) és a Jogi Források Központja (Centrul de Resurse Juridice) jogvédő szervezet szombaton reggel fél hatkor látogatta meg a fogyatékkal élő gyerekeket gondozó marosvásárhelyi központokat. Az általuk megfogalmazott vádakra reagált hétfőn délután a megyei szociális és gyermekjogvédelmi igazgatóság két vezetője és az intézményeket fenntartó megyei tanács elnöke.
A hétfői sajtótájékoztatón elhangzott, hogy Marosvásárhelyen a Trébely, a Branului, a Slatinei és a Turnu Roșu utcákban vannak olyan központok, ahol súlyosan sérült gyermekeket, fiatalokat gondoznak, összesen 63-at.
A gondozottak között vannak 3-7 év közöttiek is, őket elhelyezhették volna hivatásos nevelőszülőkhöz, de senki nem tudta, akarta vállalni őket. Vannak közöttük olyan súlyosan sérültek, akiket szondán keresztül kell etessenek, de olyanok is, akik teljesen mozgásképtelenek.
Az egyik központ, ahol a megengedettnél több gyermeket gondoznak
Fotó: Haáz Vince
Van, akiket már születésük óta a központokban gondoznak, van, akiket betegségük miatt hagytak szüleik a kórházban, de
Minden gyerek bírósági tárgyalás nyomán került állami otthonba, miután saját családja, rokonai nem akartak, tudtak gondoskodni róla.
A szociális igazgatóság székhelye
Fotó: Haáz Vince
Péter Ferenc megyei tanácselnök a hétfői sajtótájékoztatón elmondta, hogy vasárnap ő is felkereste az említett gyermekotthonokat, ahol arról győződött meg, hogy megfelelő körülmények között élnek a gyermekek. Igaz, hogy zsúfoltság van (51 gondozott lehet, de 63 fogyatékkal élőt látnak el), de a fogyatékos gyerekek megfelelő ellátásban részesülnek, akiknek állapota megengedi, hogy iskolába járjanak, szakmát tanuljanak.
Miklea Hajnal Katalin, a Maros megyei szociális és gyermekvédelmi igazgatóság vezérigazgatója többek között arról beszélt, hogy tavaly egy együttműködési szerződést kötöttek a Jogi Források Központjával, akik többször felkeresték az említett központokat, felmérték a gyermekeket, ajánlásokat fogalmaztak meg és a gyermekek fejlesztésére használható eszközöket adományoztak nekik. Ezt az együttműködést tavaly év végén felbontották, mert a benne szereplő célok nagy része teljesült és nyitottak voltak idén újabb megállapodást kötni a szervezettel.
Péter Ferenc és Miklea Hajnal Katalin
Fotó: Haáz Vince
Az igazgató szerint teljesen rendben van az, hogy bejelentés nélküli ellenőrzésre jönnek a civil szervezetek és azzal sincs semmi gond, hogy a látottakat fényképeket, videókon rögzítik.
Egyiken például egy olyan súlyosan beteg lány található, aki 19 éves, születése óta a központ gondozottja, mozogni nem tud és fecskendővel etetik.
Miklea kihangsúlyozta: a központban orvosok, egészségügyi asszisztensek is felügyelik a gyermekeket, mindeniknek családorvosa van, amikor a kórházba kerülnek, akkor az orvos kérésére egy gondozó is velük van.
Az igazgató elmondta, hogy jelenleg több ellenőrzés zajlik, ezeknek eredményeiről még nem tud beszámolni. A sajtótájékoztatón jelenlevő bukaresti újságírók azt mondták, hogy
Miklea azt mondta neki ezekről még nincs tudomása, de együttműködnek az ellenőrző szervekkel és továbbra is mindent megtesznek a fogyatékkal élő kiskorúakért.
A sajtótájékoztatón a beszélgetések során arról is szó esett, hogy igencsak furcsa, hogy a civil szervezet azután készített elmarasztaló jelentést, miután a megyei tanács és a szociális igazgatóság felbontotta velük az együttműködési szerződést. Az sem mellékes, hogy míg az érvényes törvények értelmében a csendőrség, rendőrség is csak hajnali hat óra után tarthat házkutatást, a civilek szombaton fél hatkor lepték el a fogyatékkal élő gyermekeket gondozó központokat. Kilenckor pedig már kiküldték a sajtónak a jelentésüket, így az illetékesek is onnan értesültek a látogatásról és a felhozott vádakról.
Letette a hivatali esküt vasárnap reggel az alkotmánybíróság három új bírája, Mihai Busuioc, Asztalos Csaba és Dacian Cosmin Drago
Arad megyére is kiterjesztették a hatóságok a Maros megyei Mezőméhesen történt gyújtogatás és gyilkosság elkövetésével gyanúsított Emil Gânj keresését.
Nem szokványos látvány ami egy jégeső után maradt július 12-én a Neamț megyei Vânători-Neamț faluban és környékén.
A koalíciós pártoknak tárgyalóasztalhoz kell ülniük és sokkal komolyabban meg kell vitatniuk, hogy kinek mekkora részt kell vállalnia a deficitcsökkentés terhéből – véli a Szociáldemokrata Párt (PSD) főtitkára, Paul Stănescu.
Bármilyen nőgyógyászati műtétet el tudnak végezni a csíkszeredai kórházban, hiszen rendelkezésre áll a tudás és a felszereltség. A nőgyógyászat kérdéseiről, a szűrővizsgálatokról és a műtéti lehetőségekről dr. Horvát Zalán szakorvos beszélt.
Múlt héten elhagyta a bűvös 1 milliós nézőszámot a Hogyan tudnék élni nélküled?. Ehhez a számhoz az erdélyi nézők, mint egy 120 ezer nézővel járultak hozzá.
Megválasztották Ilie Bolojant a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnökévé az alakulat szombati rendkívüli tisztújító kongresszusán.
Sok romániai alkalmazott nemcsak a pénz, hanem a lelki nyugalom miatt váltana munkahelyet. Egy friss felmérés szerint többségük elégedetlen a jelenlegi fizetésével, és komoly pszichés nyomás nehezedik rájuk.
Az elnök a Nemzeti Liberális Párt (PNL) rendkívüli tisztújító kongresszusán mondott beszédében rámutatott, Romániának van jövője, és ez nem 20-30 év múlva, hanem várhatóan 2-3 évig tartó korrekciós időszak lejártával érezhető lesz.
Egy 32 éves motoros életét vesztette, és egy 15 éves fiatalkorú megsérült egy súlyos közúti balesetben szombat hajnalban a Kolozs megyei Magyarkapus településen.
szóljon hozzá!