Madéfalván több nagyszabású beruházást indítottak el idén, melyek önrészének kifizetése leterhelte az önkormányzatot. Archív
Fotó: Gecse Noémi
Miközben Csíkszentdomokos önkormányzata anyagi problémák és adósságok nélkül zárhatja le az évet, Madéfalva Polgármesteri Hivatalának épületére akár lakat is kerülhet az elmaradások miatt, ha nem kapnak segítséget. Az év végi költségvetés-kiegészítések által kapott összegekről és felhasználásukról kérdeztük a csíkszéki polgármestereket.
2017. december 05., 15:022017. december 05., 15:02
A csíkszéki önkormányzatok megkapták novemberben a pénzügyminisztérium által a jövedelemadóból és az általános forgalmi adóból visszaosztott összegeket. Emellett, mivel Hargita megye idén jól teljesített gazdasági szempontból, Hargita Megye Tanácsa is visszaosztott az önkormányzatok részére egy kisebb összeget a saját bevételéből – tudtuk meg Borboly Csabától, a megyei önkormányzat elnökétől. Az említett jövedelemkiegészítések néhány csíki önkormányzatnak segítettek abban, hogy adósságok nélkül zárják le az évet, máshol azonban
A pénzügyminisztérium, valamint a Hargita Megye Tanácsa által visszaosztott összegeket általában elmaradások törlesztésére használják fel az önkormányzatok. A gond az, hogy több település a szükségeshez képest jóval kevesebb pénzt kapott, így Madéfalván például jelentős anyagi gondokkal küzd az önkormányzat. Csibi József, a település polgármestere megkeresésünkre elmondta,
Mint mondta, több oka is van annak, hogy ilyen nehéz helyzetbe kerültek, a legfőbb talán az, hogy több nagyszabású beruházást indítottak el idén, és ezek önrészének kifizetése leterhelte az önkormányzatot.
„A délutáni foglalkoztató központ építése és a kultúrotthon felújítása például két olyan projekt, amelyek kivitelezése már folyamatban van, sőt jövőre be is kell fejezni a munkálatokat. Emellett sikerült felújítanunk a közvilágítási rendszert is, a település minden villanyoszlopára új, energiatakarékos égők kerültek. Ezek a látványosabb beruházások, de emellett van több kisebb projektünk is, és mindegyik esetében az önkormányzatnak kell elkészítenie a műszaki dokumentációt, amely jelentős összegbe kerül. A sok fejlesztés pedig magával hozta az anyagi gondokat is, augusztus közepétől zárolva vannak a számláink a tartozásaink miatt. Emellett a költségvetés-kiegészítésekből kapott összegek is jóval alacsonyabbak voltak, mint amennyire szükségünk lenne. A pénzügyminisztériumtól 50 ezer lejt kaptunk, a megyei tanácstól pedig 2 ezer lejt, de még további 284 ezer lejre lenne szükségünk a tartozások törlesztésére. Ezek egyébként a 90 napnál régebbi kifizetetlen számlákra vonatkoznak. Jelenleg már ott tartunk, hogy
Arra számítunk, hogy a megyei önkormányzat a tartalékalapból kisegít. Nagyon kellemetlen ez a helyzet, és ha nem kapunk segítséget, akár lakat is kerülhet az önkormányzat épületére. Az mindenképpen vészjósló, hogy annyira fizetésképtelenné váltunk, hogy már fizetéseket sem tudunk adni. A fejlesztési oldalon millió lejek vannak, amit a projektekre kell költeni, a működési oldalon viszont semmi nincsen. Ezt kellene minél hamarabb orvosolni, megoldást kell találjunk, hiszen nem szeretnénk így lezárni ezt az évet” – emelte ki Csibi.
Noha nem ennyire súlyos, de szintén kedvezőtlen helyzet alakult ki az év végére Csíkkozmáson is. Szántó László polgármester elmondása szerint a központi költségvetésből nem kapott pénzt saját működésének fenntartására az önkormányzat, csupán a tanárok fizetésére juttattak célirányosan 21 600 lejt a helyi iskolának. „A korábbi években részesültünk a visszaosztásból, most azonban, amikor vékonyabb a cérna, sajnos nem kaptunk semmit. A megyei tanácstól azonban igen: a tűzoltó-felszerelések bővítésére 5 ezer lejt, a népi fürdők felújítására pedig 4600 lejt kaptunk.
Reménykedünk, hogy kapunk decemberben valamilyen kiegészítést, és akkor ki tudjuk fizetni a tűzifa-beszállítókat, illetve az üzemanyag- és villanyköltségeket. Mindenki arra törekszik, hogy ne menjen át adósságokkal a következő évbe. Ezt szeretnénk elkerülni mi is, de ha nem lesz visszaosztás, akkor valószínűleg mégis bekövetkezik” – mutatott rá a polgármester.
Csíkkozmáson is költségvetési hiánnyal küzdenek. Több számla kifizetése elmaradt
Fotó: Gecse Noémi
„Nincs annyi pénz, amennyi nekünk elég lenne” – mondta a témával kapcsolatosan Bíró László, Csíkmadaras polgármestere. „Nagyon komolyan vesszük az európai uniós előírásokhoz való felzárkózást, ezért terveket készítettünk, pályázatokat nyújtottunk be, egyesek pedig már kivitelezés alatt állnak. Jelenleg azt sem tudjuk, mit csináljunk, tervezzünk vagy költekezzünk. A működésen kívül minden pénzünket arra fordítjuk, hogy ezeket a pályázati lehetőségeket ki tudjuk használni. Ez az alapinfrastruktúra kiépítésének időszaka, és
Negyvenezer lejt kaptunk a központi költségvetésből, és szintén ugyanennyit a megyei tanácstól, ezt a pénzt pedig adósságok törlesztésére fordítottuk. Az elindított projektek miatt vannak azonban további adósságaink is, hiszen másképp nem lehet előrelépni. Nincs akkora bevételünk, amelyből a működést és a fejlesztést is biztosítani lehet. Mindig várjuk, hogy kapjunk valamilyen kiegészítést, amiből tudunk fedezni valamilyen költséget. Mindenki így kínlódik manapság” – magyarázta Bíró László.
Bőjte Csongor Ernő polgármester a csíkdánfalvi helyzettel kapcsolatban kifejtette, pár ezer lejt irányoztak elő számukra a pénzügyminisztérium visszaosztásából, pontos összeget azonban nem tudott mondani. Emellett 9600 lejt kaptak a megyei tanácstól, ezt az összeget annak az épületegyüttesnek a megvásárlására fordítják, amely a helybeli kerámiagyártó üzemnek, illetve a szövödének adott otthont. A polgármester továbbá arról is beszámolt, hogy 202 ezer lejt kapott a település a tanári fizetések kiegészítésére. Az önkormányzat anyagi helyzetével kapcsolatosan Bőjte elmondta, még nem tudja, miként zárják majd az évet, hiszen vannak tartozásaik.
– zárta a polgármester.
A negatív példák mellett akadnak olyan települések is a csíki térségben, ahol nem küzd anyagi gondokkal az önkormányzat, és bizakodóan tekintenek az új év felé. Az egyik ilyen település Csíkszentdomokos, ahol Karda Róbert polgármester elmondása szerint – noha kisebb problémák mindig adódnak – kedvezően zárja majd az évet az önkormányzat. „A központi költségvetésből kaptunk mintegy 100 ezer lejt, és
Egyelőre mi rendben vagyunk, hiszen az idén kissé visszafogottabbak voltunk a beruházásokkal, és emiatt megmaradt a pénzünk. Terveket készítettünk, és reméljük, hogy a megmaradt pénzt jövőben fel tudjuk használni. Úgy gondolom, hogy mindenki addig kell húzza a takarót, ameddig ér” – hangsúlyozta a polgármester. A tanügyi káderek részére egyébként 235 ezer lejt kapott a település.
Kedvező helyzetben van a csíkszentsimoni önkormányzat is, Kozma István polgármester elmondása szerint adósság nélkül tudják lezárni az évet. „A megyei tanácstól 9600 lejt kaptunk a visszaosztásból a csatószegi iskola villanyhálózatának felújítására, a pénzügyminisztériumtól pedig 66 ezer lejt kapott az önkormányzat, illetve 93 ezer lejt a pedagógusok bérére. A közel 70 ezer lejt főként a közvilágítási rendszer javítására, az éjjeli őrség, illetve a Caritas otthoni beteggondozó programjának költségeire használjuk fel. Nincs pénzügyi problémánk, hiszen idén inkább terveztünk, és készültünk a jövő évre” – részletezte Kozma.
Szombaton útlezárásra és forgalomkorlátozásra kell számítani a hargitai megyeszékhelyen, melyet a Running Festival Csíkszereda versenyszámainak zavartalan és biztonságos lebonyolítása érdekében eszközölnek az illetékesek.
Még várniuk kell a Hargita megyei elemi iskolásoknak és óvodásoknak a tejre, kiflire és almára az iskolákban, mert még nem zárult le teljesen ehhez a közbeszerzési folyamat, amelyet Hargita Megye Tanácsa bonyolít.
A helyi ízek élményét, a hazai gasztronómia értékeit próbálják „elhelyezni” a világtérképen azzal a kiadvánnyal, amelyet csütörtökön mutattak be az ötletgazdák Marosvásárhelyen.
„Aki csendes volt, szelíd, türelmes és nyugodt” – emlékeztek vissza a néhai Bartha György tanárra, filológusra és költőre a csütörtöki könyvbemutatón. Az eseményen posztumusz kötetének szerkesztői ápolták hagyatékát és emlékét.
Járulékköteles szolgálati idő, stabilitási pontok – csak néhány új fogalom, amelyet bevezettek az új nyugdíjtörvénybe. A tudnivalókról a Hargita Megyei Nyugdíjpénztár vezetősége számolt be csütörtök délután.
Térképre sem volt szüksége azoknak, akik csütörtökön Erdély legfinomabb fesztiváljára látogattak: a zakuszka illata már távolról jelezte, hogy közeledik a célállomás. A Gyimesi Skanzenben már délután befűtötték a tűzhelyeket a nagy zakuszkafőzésre.
Az Arhitektúra.6 Építészeti Biennálé 7. kiadása Székelyföld városaiban is bemutatja kiállítási anyagát – legelőször Sepsiszentgyörgyön – illetve a multidiszciplinaritás jegyében alkalmat kínál a szakemberek, helyi művészek együttműködésére.
Folyamatosan zajlik a tömegközlekedés átalakítása és modernizálása Sepsiszentgyörgyön. Antal Árpád sepsiszentgyörgyi polgármester és Tóth-Birtan Csaba alpolgármester csütörtökön sajtótájékoztatón nyújtottak a jelen állapotra rálátást.
Lopások gyanúsítottjainál tartott szeptember 11-én házkutatásokat a Maros megyei rendőrség. Négy fiatalt vettek őrizetbe, akiket ma 30 napra előzetes letartóztatásba helyeztek.
Az előírt terminusnál korábban érkezett meg sok sepsiszentgyörgyi tanintézménybe az önkormányzat által az Országos Helyreállítási Terv pályázatán megnyert új bútorzat, digitális felszerelés.
szóljon hozzá!