Nőtt a szerződések száma, de nem mind azokon a szakterületeken, ahol erre szükség volna

Nőtt a szerződések száma, de nem mind azokon a szakterületeken, ahol erre szükség volna

Továbbra is a háziorvosi rendszer az utánpótláshiány által leginkább érintett egészségügyi szakterület Hargita megyében

Fotó: Haáz Vince

Hargita megyében összességében néhánnyal bővült azoknak az egészségügyi szolgáltatóknak a köre, amelyek szerződést kötöttek az egészségbiztosítási pénztárral, így a biztosítási rendszeren belül végezhetnek szolgáltatásokat. Egyes tevékenységi területeken azonban kisebb csökkenések történtek. Továbbra is az alapellátásban lenne leginkább szükség új szolgáltatókra, azaz háziorvosokra.

Széchely István

2021. augusztus 16., 13:412021. augusztus 16., 13:41

2021. augusztus 16., 15:252021. augusztus 16., 15:25

Lezárult az egészségbiztosítási pénztár és az egészségügyi szolgáltatók között az éves keretszerződés megkötésének az időszaka. Ez a dokumentum szabályozza a biztosítási rendszeren belül zajló egészségügyi ellátás minden feltételét. Az új, 2021–2022-es időszakra vonatkozó keretszerződésnek már önmagában is jelentősége van, ugyanis azt legutóbb 2018-ban újították meg, azóta évenkénti szerződéshosszabbítással dolgoztak az egészségügyi szolgáltatók.

Az új keretszerződést 347 szolgáltató kötötte meg Hargita megyében, ez kisebb növekedést jelent a korábbi 343-hoz képest

– derül ki a Hargita Megyei Egészségbiztosítási Pénztár összesítéséből. Egyes szakterületeken azonban kisebb csökkenések tapasztalhatók. Ilyen például az utánpótláshiány által leginkább érintett egészségügyi alapellátó-rendszer, azaz a háziorvosi hálózat, amelyben az egyik orvos nyugdíjba vonulása miatt 131-ről 130-ra csökkent a megkötött szerződések száma. Amint azt Duda Tihamér, a Hargita Megyei Egészségbiztosítási Pénztár vezérigazgatója lapunknak nyilatkozva elmondta,

Idézet
a háziorvosi rendszerben a helyzet sajnos nem javult, nincsenek komoly perspektívák erre.

Noha két másik szakterületen – a kórházak, illetve a gyógyszertárak esetében – is csökkent a megkötött szerződések száma, ezek mégsem jelentenek valós problémát – tudtuk meg Duda Tihamértől. A kórházak esetében 6-ról 5-re csökkent a szerződések száma, de az az egység, amely idén már nem kívánt szerződést kötni, egy kis csíkszeredai, néhány ágyas szolgáltató, amely azért került a kórházak kategóriájába, mert egynapos bennfekvések keretében nyújtott bizonyos szolgáltatásokat, de a kiesése nem jelent számottevő veszteséget a rendszernek – magyarázta az egészségbiztosítási pénztár vezetője.

A gyógyszertárak száma is csökkent, 57-ről 56-ra, ugyanis egy patika bezárt, a valóságban ez azonban mégsem jelent csökkenést. Az történik, hogy a nagy gyógyszertárláncok lassan felvásárolják a kis patikákat – ahogyan ez esetben is történt –, az a lánc részeként működik tovább, így a megkötött szerződések száma ugyan csökken, de a patikák száma nem.

A járóbeteg szakrendelők számában nem történt változás, és Duda Tihamér meglátása szerint ez alapvetően nem is egy problémás szakág, néhány klinikai szakterületet leszámítva elég sok orvos van a kórházakban, illetve magánrendelőkben is, akikkel szerződést kötöttek.

Galéria

Fotó: Veres Nándor

A paraklinikai szolgáltatók – azaz laboratóriumok, különböző képalkotó diagnosztikai eljárásokat végző egységek – számában sem történt változás, 19 szolgáltató kötött szerződést az egészségbiztosítási pénztárral, akárcsak korábban, ezen a területen azonban lenne még hely új szolgáltatók számára.

Idézet
Egész biztos, hogy új szolgáltatók is fognak jelentkezni, de jelenleg azt mondhatjuk, hogy kevés a labor, a szakember és a felszereltség, ez a terület nem biztosítja még azt a szolgáltatást, ami ideális lenne

– fogalmazott Duda Tihamér. Hasonló a helyzet a rehabilitációs szakterület esetében is: kevés a szakorvos, de a szolgáltató is, miközben Hargita megyében e tekintetben nagyon sok a kiaknázatlan lehetőség. A csíkszeredai, illetve székelyudvarhelyi kórházon kívül mindössze Tusnádfürdőn van még két ilyen szolgáltató, illetve egy Csíkkarcfalván, ami Duda Tihamér szerint a lehetőségek számához képest nagyon kevés.

Két területen nőtt a szerződések száma

Az egészségbiztosítási pénztárral szerződést kötött fogászati rendelők száma ugyan nőtt – 43-ról 45-re –, ám ez továbbra is kevés. Ebben a szakágban nem az jelenti a gondot, hogy nincs elég potenciális szolgáltató, azaz fogászati rendelő, hanem az, hogy szűkös az a pénzkeret. Ez átlagban havi 3–4 ezer lej, amelyet a biztosított páciensek kezelésére fordíthatnának, ez a pénz nagyon hamar elfogy, ezért

sok rendelő működtetője inkább nem vállalja a számos bürokratikus eljárással járó szerződéskötést.

Duda Tihamér szerint egészen más lenne a helyzet, ha a háziorvosi vagy gyógyszertári ellátáshoz hasonlóan, vagyis az elvégzett szolgáltatások alapján kapnák a finanszírozást a fogorvosi rendelők. Úgy véli, akkor egész biztosan kétszer vagy háromszor több szolgáltató kötné meg a szerződést.

A gyógyászati segédeszközöket biztosító szolgáltatók köre a másik szakterület, ahol nőtt a megkötött szerződések száma: öt új szolgáltató kötött megállapodást a megyei egészségbiztosítási pénztárral, így 52-ről 57-re nőtt a szerződések száma. Ez a szakterület azonban már korábban is túltelített volt, miközben a pénztár vezérigazgatója szerint aktívan kevesebb mint hússzal dolgoznak együtt. A túltelítettség oka az, hogy sok a szolgáltató, és vannak olyan országos forgalmazók, amelyek minden megyében szerződést kötnek az egészségbiztosítási pénztárral, hátha onnan is szert tudnak tenni majd kisebb-nagyobb bevételekre.

A biztosító mindig a szolgáltatónak fizet

Az új keretszerződés kapcsán a megyei egészségbiztosítási pénztár azt is hangsúlyozza, hogy az elvégzett egészségügyi szolgáltatások ellenértékét az intézmény a szolgáltatónak fizeti ki, nem a biztosítottnak. Kérdésünkre Duda Tihamér elmondta, azért tartják fontosnak emlékeztetni erre a biztosítottakat, mert előfordul, hogy a szerencsétlenül járt páciensek a pénztártól szeretnék visszakapni olyan magánszolgáltatások árát, amelyeknek a költségét nem fedezi az állam.

Egy példával elmagyarázva az ilyen helyzeteket elmondta, valaki infarktust szenved, és a klinikai kórházban azt ajánlják, hogy az egészségbiztosítási pénztár által finanszírozott sztent (belső érprotézis) helyett válasszon egy jobbat, amelyet ingyen beültetnek. A kiszolgáltatott helyzetben lévő beteg beleegyezik, majd egy tizenötezer lejes számlával és azzal a javaslattal távozik, hogy menjen el az egészségbiztosítási pénztárhoz és igényelje vissza a pénzt. Csakhogy ez nem így működik. Az egy alapelv, hogy az intézmény a szolgáltatónak fizet, sosem a páciensnek. Ez alól mindössze egy kivétel van, amikor a beteg küldőpapírral külföldön végeztet el egy kezelést: ez az egyetlen eset, amikor ő kapja vissza az általa külföldön kifizetett kezelés költségét.

„Az ország területén mi csak a szolgáltatókkal kötünk szerződést és csak nekik fizetünk. Nincs kivétel. Hasznos konzultálni az egészségbiztosítási pénztárral. Egy telefonhívás még sürgősségi helyzetben is belefér, tájékozódjanak, hogy mit lehet és mit nem” – tanácsolta Duda Tihamér.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. március 31., vasárnap

Még húsvétkor sem lazíthattak a Maros megyei tűzoltók a tarlótüzek miatt

Maros megyében nagyszombaton és húsvétvasárnap is több helyszínen munkát adtak a tűzoltóknak a száraz növényzetet felelőtlenül felgyújtó vagy óvatlan személyek.

Még húsvétkor sem lazíthattak a Maros megyei tűzoltók a tarlótüzek miatt
2024. március 31., vasárnap

Az utolsó szó nem a halálé, hanem Istené

Krisztussal együtt nemcsak meghalunk, hanem fel is támadunk az örök életre, mert az Egynek halála és feltámadása a legnagyobb reménység minden ember számára.

Az utolsó szó nem a halálé, hanem Istené
Az utolsó szó nem a halálé, hanem Istené
2024. március 31., vasárnap

Az utolsó szó nem a halálé, hanem Istené

2024. március 31., vasárnap

Illegális fegyvertartás miatt tartottak házkutatást Szászkézden

Fegyvercsempészet és a fegyvertartási szabályok megsértése miatt tartott házkutatást a Maros megyei rendőrség egy 54 éves szászkézdi férfi lakhelyén.

Illegális fegyvertartás miatt tartottak házkutatást Szászkézden
2024. március 31., vasárnap

Feltámadt. Él!

Szombat elmúltával, a hét első napjának hajnalán, elment a magdalai Mária és a másik Mária, hogy megnézzék a sírt. És íme, nagy földrengés volt, az Úr angyala leszállt a mennyből, odament, elhengerítette a követ, és leült rá.

Feltámadt. Él!
Feltámadt. Él!
2024. március 31., vasárnap

Feltámadt. Él!

2024. március 31., vasárnap

A Kárpát-medence legnagyobb ételszentelése két percben

Verőfényes napsütésben zajlott az idei szabadtéri ételszentelés Csíkszeredában, amely már hagyománnyá vált a hargitai megyeszékhelyen. Rövid videóösszefoglalónk az egyházi szertartás 2024-es kiadásáról.

A Kárpát-medence legnagyobb ételszentelése két percben
2024. március 31., vasárnap

Sepsiszentgyörgyön is egyre többen kérik az áldást az ünnepi eledelre

Minden eddiginél többen, közel ezren voltak jelen húsvétvasárnap reggel a Magyar Erdélyi Egyesület (MERT) szervezésében harmadik alkalommal megszervezett ételszentelésen Sepsiszentgyörgy főterén.

Sepsiszentgyörgyön is egyre többen kérik az áldást az ünnepi eledelre
2024. március 31., vasárnap

Ezrek énekelték a magyar és a székely himnuszt Csíkszereda főterén húsvétvasárnap

Méltóságteljesen, fegyelmezetten énekelték több ezren a magyar és a székely himnuszt húsvétvasárnap a csíkszeredai Szabadság téren, a Kárpát-medence legnagyobb ételszentelésén.

Ezrek énekelték a magyar és a székely himnuszt Csíkszereda főterén húsvétvasárnap
2024. március 31., vasárnap

A csíkszeredai ételszentelés arcai

Több ezer, ünneplőbe öltözött hívő, nemzetiszínű szalaggal átkötött és díszes terítőkkel lefödött kosarak, szebbnél szebb viseletek, ünnepi találkozások. Mindez húsvétvasárnap reggel Csíkszeredában, a Szabadság téren.

A csíkszeredai ételszentelés arcai
A csíkszeredai ételszentelés arcai
2024. március 31., vasárnap

A csíkszeredai ételszentelés arcai

2024. március 31., vasárnap

Ahogy azt már megszokhattuk: rendezett sorokban, fegyelmezetetten a csíkszeredai ételszentelésen

Talán még az idősek sem emlékeznek ilyen enyhe időjárásra húsvétkor: ezúttal sem fagy, sem eső, sem pedig havazás, de még egy kósza felhő sem árnyékolta be a Kárpát-medence legnagyobb szabadtéri ételszentelését Csíkszeredában. Fotókon mutatjuk.

Ahogy azt már megszokhattuk: rendezett sorokban, fegyelmezetetten a csíkszeredai ételszentelésen
2024. március 31., vasárnap

Érkezés a Kárpát-medence legnagyobb szabadtéri ételszentelésére

Bár a nyári időszámítás életbe lépése miatt gyakorlatilag egy órával hamarabb kezdődött, így is rengetegen tartják fontosnak, hogy részt vegyenek a Kárpát-medence legnagyobb ételszenteléseként nyilvántartott, húsvétvasárnapi szabadtéri eseményen.

Érkezés a Kárpát-medence legnagyobb szabadtéri ételszentelésére
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik,
rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik, rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!