Díjátadó a tanévzáró ünnepségen. Rangos díjban részesültek a kutató diákok
Fotó: Sapientia EMTE
A Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem Csíkszeredai Kara három évvel ezelőtt hozta létre a Maximus hallgatói díjat, amellyel a legkiemelkedőbb tudományos munkákat ismerik el.
2017. június 21., 11:372017. június 21., 11:37
Pályázatok alapján ítéli oda a Sapientia EMTE Csíkszeredai Karának Tehetséggondozási Bizottsága a Maximus-díjat, ezúttal négy nagy tudományterülethez kötődően – humán-, gazdasági-, társadalom- és mérnöki tudományok – egy-egy végzős alapképzéses vagy mesteri képzésben részesülő hallgatónak.
A díj megalapításának kezdeményezője az Egyetemi Tehetséggondozó Bizottságának elnöke, Máthé István egyetemi docens.
– magyarázta Máthé István. Az elbírálás főbb szempontjai a Kari Tudományos Diákköri Konferencián, az Erdélyi Tudományos Diákköri Konferencián, az Országos Tudományos Diákköri Konferencián, más nemzetközi és hazai szakmai konferenciákon, rendezvényeken, versenyeken való részvétel, de pontokat érnek a tudományos publikációk és a kutatási projektekben való részvételek is.
A bizottság elnöke elmondta,
Úgy véli, a Maximus-díj egyre jobban bekerül a köztudatba, és fontos a diákok számára is. Ez abban nyilvánul meg, hogy többen érdeklődnek a TDK iránt is, úgy látja, hogy ez ösztönzően hat.
– mutatott rá.
Fotó: Sapientia EMTE
A legkiemelkedőbb tudományos munkáért járó díjat ezúttal a humántudományok szakterületen Kakasy Orsolya (angol nyelv és irodalom szak, III. év), a gazdasági tudományok szakterületen Antal Erika (általános közgazdaság szak, III.év), a társadalomtudományok szakterületen Szőcs Erika (kommunikáció és PR szak, III. év), a mérnöki tudományok szakterületen Boga Réka (fenntartható biotechnológiák mesteri szak, II. év) nyerte el.
Utóbbiról Máthé István elmondta, kiemelkedő eredményeket ért el, hiszen most fordult elő először a pályázók között olyan, hogy nem csak szakmai konferenciákon vett részt, hanem rendkívül jelentős publikációs tevékenységet is felmutatott.
– hangsúlyozta lapunknak Boga Réka.
Szőcs Erika nem csak nemzetközi és regionális konferencián vett részt, hanem van már megjelent szakmai tanulmánya is. A díjazott úgy gondolja, hogy a kutatás folyamata szakmai gyakorlatnak is felfogható.
„Ugyanakkor, ha az önéletrajzunkba is beleírjuk, hogy végeztünk különböző kutatásokat, tudományos munkát, talán könnyebben kapunk munkahelyet. A kutatások során nagyon sok embert megismertem, sokat tanultam tőlük és bővült a kapcsolathálóm. Ez fontos a továbbiakhoz, akár a személyes kapcsolatok szempontjából, amelyekből munkakapcsolatok is lehetnek.”
Antal Erika főként a TDK-n való részvétel nyomán döntött úgy, hogy megpályázza a díjat. Kérdésünkre, hogy mennyire ösztönzi a diákokat ez a díj arra, hogy a kötelező tanulmányok mellett kutatásokat is végezzenek, elmondta, mindenképp motiváló.
„De előre nem lehet tudni, hogy a végén mire lehet pályázni. Nem azért dolgoztam, mert tudtam, hogy lesz ez a díj, hanem mert éreztem az indíttatást, hogy új dolgokat megismerjek, és elmélyüljek bizonyos témákban.”
Kakasy Orsolya úgy véli, ez a díj a legnagyobb szakmai kitüntetés, amit egy diák elérhet. Számára azt bizonyította, hogy jól dolgozott, ugyanakkor ösztönzi arra, hogy a kijelölt úton tovább kell haladjon és tudományos munkát kell végezzen.
Az útkarbantartók a sűrű havazás miatt egyelőre leállították a Transzfogarasi út hótalanítását, de biztosították a közvéleményt arról, hogy a hónap végéig megnyitják az utat a forgalomnak.
A közösség összefogása adott reményt a mindössze tízéves, Duchenne-szindrómával élő Tasnak és családjának. Az önzetlen segítőknek köszönhetően mostantól bárki követheti, segítheti őt a küzdelmében, és a kezelésében is új fejezet kezdődhet.
Pénteken a román deviza erősödött az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank középárfolyama szerint 0,57 banival (0,11 százalékkal) 5,1165 lejre csökkent a csütörtöki 5,1222 lejről.
Létfontosságúnak tartják a romániai magyar történelmi egyházak, hogy híveik „hiánytalanul” részt vegyenek az elnökválasztás második fordulóján, és arra a jelöltre szavazzanak, aki alkalmas a szélsőséges politikai erők ellensúlyozására.
Érvényesítette pénteken az alkotmánybíróság az elnökválasztás május 4-i első fordulójának eredményeit. Közleménye szerint döntését egyhangúlag hozta meg a testület.
Romániai középiskolásoknak és egyetemistáknak kínál lehetőséget az ING Hubs Romania és a Bukaresti Közösségi Alapítvány ösztöndíjprogramja, hogy pénzügyi támogatással vehessenek részt nemzetközi vagy országos versenyeken, illetve szakmai táborokban.
Ismét megszervezik a civil szervezetek vásárát Marosvásárhelyen május 10-én a város központjában. A 22. alkalommal megrendezendő esemény az évtizedek alatt fontos találkozóhellyé nőtte ki magát, ahol Maros megye civil szervezetei mutatkoznak be.
Jelentős lehűlés várható csütörtökig Románia nagy részében az Országos Meteorológiai Szolgálat pénteki előrejelzése szerint.
Románia a nemzeti kisebbségekkel szembeni bánásmód „jó gyakorlatának modellje” – jelentette ki az elnökválasztás második fordulóba jutott két jelölt csütörtök esti tévévitáján Nicușor Dan.
szóljon hozzá!