Fotó: Haáz Vince
Két nap alatt ezernél is többen léptek fel a marosvásárhelyi vár színpadán, és több ezren látogattak el a második alkalommal megrendezett Folkfórum Fesztiválra, amely a szervezők értékelése szerint elérte a célját: négy, Maros megyében élő nemzetiség találkozott, mutatta be hagyományos népviseletét, zenéjét, táncát.
2021. szeptember 26., 21:202021. szeptember 26., 21:20
2021. szeptember 27., 10:352021. szeptember 27., 10:35
Az egyetlen olyan rendezvényt sikerült megszervezni Maros megyében, ahol az itt élő négy nemzetiség együtt ünnepelt, megtekintette az előadásokat, kölcsönösen rácsodálkozott egymás hagyományos viseletére, népzenéjére, táncára – foglalta össze röviden a lényeget Barabás Attila Csaba, a Maros Művészegyüttes igazgatója, a fesztivál egyik szervezője, aki a Székelyhon érdeklődésére úgy összegezte a péntektől vasárnapig tartó eseménysorozatot, hogy
Fotó: Haáz Vince
A néptáncfesztiválokra a gyakorlat szerint meghívnak egy-egy magyar, vagy szász, illetve cigány együttest, akik bemutatják az arra a célra készült előadásukat, többnyire sikert is aratnak, de a marosvásárhelyi várban ennél jóval több történt, a színpadról egy olyan üzenet jutott el a többi résztvevőhöz és a nézőkhöz, ami megmutatta Maros megye sokszínűségét, gazdagságát a néphagyományokat illetően is.
– fogalmazott Barabás Attila Csaba.
Fotó: Haáz Vince
A Maros Művészegyüttes, a Pro Folk Dance Egyesület és az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány által, a Spektrum Színház és a Világló Egyesület társszervezésével létrejött fesztiválon a hivatásos táncosok és zenészek találkoztak az amatőr néptáncosokkal, az adatközlők a legfiatalabbakkal, cigányok, románok, magyarok és szászok képviselték a megye egyes régióit, és ahogy Barabási fogalmazott, „még a Jóisten is szerette a folkfórumot, hiszen végig meleg, szép idővel örvendeztetett meg, még egy felhő sem volt az égen”.
Fotó: Haáz Vince
A szervezők a néptáncosok, népzenészek, énekesek és adatközlők mellett a népi hagyományos mesterséggel foglalkozó kézműveseket is meghívták, akik interaktív műhelyekben tanították a szövést, fonást, fafaragást. A színpadi előadások mellett táncház, kiállítás, könyvbemutató és néprajzi előadás várta az érdeklődőket.
A Richter-skála szerint 3,1-es erősségű földrengés történt szerda reggel 7 óra 38 perckor Buzău megyében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Ilie Bolojan miniszterelnök kedd este azt nyilatkozta, ügyvivő államfőként meglepetéssel értesült arról, hogy a bírák és ügyészek átlagosan 48 éves korban vonulnak nyugdíjba és az átlagnyugdíjuk 5000 euró.
Jelentős, legalább 12 százalékos áremelkedés várható az új építésű ingatlanok piacán, mivel az eddigi 9 százalékos áfa helyett 21 százalékot kell fizetniük a vásárlóknak augusztustól a 120 ezer eurós értékhatár alatti lakásokért is.
Lesodródott az úttestről egy autó a Maros megyei Nyárádkarácson községhez tartozó Folyfalván kedden este. Az autóban utazó személy súlyosan sérüléseket szenvedett, kórházba szállították.
Újabb, menetrendszerű tiltakozó akciókat hirdetett kedden az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS) a kormány deficitcsökkentő intézkedései ellen.
Kidőlt fa miatt lezárták a 12C jelű országutat Gyergyószentmiklós és a Gyilkos-tó között kedden este. Áramszünet is van a térségben a vihar okozta károk miatt.
Megtalálták annak a medvének a bocsát, amelynek az anyja a napokban egy motorost ölt meg a Transzfogarason. A tragédiát követően a nagyvadat kilőtték, a bocs pedig anya nélkül maradt.
Lezárták az utat a Bucsin-tető térségében egy kidőlt fa miatt kedden este. A hatóságok este kilenckor még dolgoztak az útszaszakasz felszabadításán.
Hét megye 35 településén okozott károkat a viharos időjárás a keddi nap folyamán – derül ki a belügyminisztérium katasztrófavédelmi főosztályának (DSU) összesítéséből.
Felhőszakadás, erős szél, jégeső várható Maros megyében kedden délután. A meteorológiai szolgálat narancs színű (másodfokú) riasztása kedden 22 óráig marad érvényben.
szóljon hozzá!