A bántalmazás mindenkit érint: az áldozat életre szóló sebeket szerez, a zaklató személyisége torzul. Képünk illusztráció
Fotó: Pixabay
A fizikai és verbális mellett érdemes figyelmet fordítani a kapcsolati bántalmazásra is, amely az áldozat kapcsolatrendszerét, a csoportban elfoglalt helyét támadja pletykák terjesztésével, kiközösítéssel. A főként tinédzsereknél, iskolákban jellemző bántalmazási forma mindenkinek árt: nemcsak az áldozat sérül, de a bántalmazó és a közösség többi tagja is.
2022. január 22., 09:012022. január 22., 09:01
2022. január 22., 09:072022. január 22., 09:07
Csíkszeredában történt nemrég egy rendkívül kockázatos eset, amelyben egy 16 éves kamaszlány gyanúsított meg azzal egy fiatal férfit, hogy elrabolta és bántalmazta őt (az ügy, a lány családjának és rokonságának erőszakos fellépése miatt akár tragédiával is végződhetett volna).
Maria Plumbu rendőrségi szóvivő tájékoztatása szerint azonban a vizsgálatok során kiderült, hogy a lány állításainak nem volt semmilyen valóságalapja, csak egy korábbi szerelmi viszony miatt, bosszúból találta ki a történteket. Végül a lány szüleit bírságolták meg, a szóvivő pedig sajnálatosnak nevezte, hogy sem a lány, sem a szülők nem mérték fel, milyen veszélyei lehetnek a hasonló téves riasztásoknak, hamis állításoknak. Noha az ilyen súlyosságú esetek ritkák, „kisebben” többször is előfordul, hogy a fiatalok valótlanságokat találnak ki és terjesztenek egymásról, hogy rossz színben tüntessenek fel valakit társai, tanárai előtt.
Kiss Erika pszichológus, úgynevezett szupervízió alatti rendszerszemléletű pár- és családterapeuta érdeklődésünkre megerősítette, hogy a bántalmazás különböző formáival találkoznak az iskolákban. Hagyományos megnyilvánulásait tekintve lehet fizikai, verbális és kapcsolati. Utóbbi az áldozat kapcsolatrendszerét támadja, a csoportban elfoglalt helyét, pletyka terjesztésével, kiközösítéssel.
A koronavírus-járvány miatt kialakult helyzet olyan sajátos körülményeket teremtett, amelyben még inkább előtérbe került a zaklatás ezen megnyilvánulási formája.
Mint a szakember rámutatott, a bántalmazást (bullying) fontos megkülönböztetni a viccelődéstől, valamint a konfliktusoktól. Számtalan esetben a felnőttek, akár szülőként, akár pedagógusként csak legyintenek, elbagatellizálják az óvodában, iskolában zajló erőszakos folyamatokat. Csak vicceltek, ne foglalkozz vele, minket is ugrattak annak idején – mondják. Éppen ezért fontos megérteni a bántalmazás kulcsmozzanatait mind a diákoknak, mind a pedagógusoknak.
– húzta alá a pszichológus.
Leszögezte: akkor beszélhetünk bántalmazásról, ha három feltétel, a szándékosság (ártó szándék), az ismétlődő károkozás és a hatalmi egyensúly hiánya (az áldozat nem képes megvédeni magát) egyszerre jelen van.
Azonban a közösség többi tagja is részesül a hátrányokból, ugyanis az ő szociális készségeik is sérülnek, ahogyan az iskolához és tanuláshoz való viszonyuk is. Az iskolai erőszak csoportban zajló jelenség, amely során a zaklató és az áldozat(ok) mellett szemlélők is jelen vannak, akik csak ritkán semleges megfigyelők. Legkevesebb figyelmet kapják, annak ellenére, hogy a diákok ezen csoportja hatékony lehet a bántalmazás megelőzése és kezelése szempontjából, ugyanis a bullying akkor életképes, ha a szemtanúk nem lépnek fel ellene.
A jelenség okainak feltárása során Kiss Erika kiemelte: a kamaszkor a krízis időszaka. Fejlődési krízis, amikor gyorsabban jelennek meg a fejlődéssel törvényszerűen együtt járó változások. A kamasznak önmagát és egész identitását kell megalkotnia, egy új értékrendet, amelyben nagyon nagy jelentőséggel bír a kortárscsoport. Serdülőkorban erős a normáknak való megfelelés kényszere, fontos a szociális státusz alakulása, így a zaklatók egyik legjellemzőbb motivációja ennek elérése a társak között. A státusz mellett, a kortárscsoporthoz való tartozás a legtöbb gyereknek nagyon fontos, így egy baráti csoport, egy osztályközösség alakulása során a bullying eszköz lehet a csoport megerősítésére, vagy csoporton belüli pozíció elfoglalásához. Azonban minden bántalmazás más és más, történhet azért, mert nem kedveli a másik személyt, mert szórakoztatónak találja a zaklatást, mert szeretné erősnek érezni magát, mert azt hiszi, így népszerűbb lesz.
A legfontosabb a szülő-gyerek közötti bizalmi kapcsolat, amelyben a gyerek el meri mondani, ha zaklatják.
– részletezte a pszichológus. Fontos lenne, hogy minden gyerek úgy vágjon neki a serdülőkornak, hogy tudja, a szülei mellette állnak, bármivel fordulhat hozzájuk.
Azok a gyerekek válnak könnyebben áldozattá, akik otthon is a „fekete bárány” szerepben vannak, akikkel elégedetlenek, akik nem tudnak a feszültséggel mit kezdeni. Ők a közösségben is könnyen elfogadják ezt a státuszt. Kétféleképpen reagálhatnak: vagy aktívan dolgoznak az elfogadásért, például az osztály bohócai lesznek és idővel ők visznek el minden balhét, vagy áldozattá válnak. Szintén fontos, hogy ha a szülő segítséget kér a pedagógustól, akkor ezt beszélje meg előtte a gyerekkel. Ha ő nem szeretné, mert nem érzi magát felkészülve erre, vagy nem bízik abban, hogy a tanár jól reagál, inkább legyünk türelmesek, és csak beszélgessünk vele, ne intézkedjünk nélküle, főként ne az első indulatból.
Sajnos néha csak a közösségváltás oldja meg a problémát. Jó prevenció viszont, ha minél több közösségben, minél több feladatban ki tudja magát próbálni egy gyerek, ha nem csak a „milyen tanuló vagyok, vagy mennyire tartanak szépnek a kortársaim„ témák mentén kap visszajelzéseket. Fontos a szabadidős programok, olyan iskolán kívüli foglalkozások biztosítása a gyerekek számára, ahol más környezetben lehetnek. Nagy védettséget adhat, ha sportban, zenében vagy más művészetekben is szerez sikerélményt, ha van olyan hobbija, ami segíti az önkifejezését.
Kiss Erika arra is kitért, mit tehetnek azok a szülők, akiknek a gyereke a bántalmazó. Ilyen esetekben a tagadás, a hiba keresése másokban nem célravezető. Ez az áldozathibáztatás tipikus útja: mit tett a másik, amivel kiprovokálta a bántást? – kérdezik, mikor a bullying motivációit kell kideríteni. Ehelyett inkább azon kellene elgondolkodni, mit ad a gyereknek mások bántása?
Lehetséges, hogy a gyerek a szülői mintát követi, utánozza azt, ahogy a szülei vagy más felnőttek a környezetéből a konfliktusokat kezelik, ahogyan érvényesítik akaratukat a mindennapi életben? Vajon mennyire jelenik meg az alá-, fölérendeltségi viszony az otthoni környezetben, valamint gyermekünk megkapja-e azt a figyelmet, amelyre szüksége van?
példát mutatunk a felelősségvállalásra, az együttérzésre, empátiára. A bullying mindenkit érint, mindenkitől elvesz, az áldozat kirekesztődik, életre szóló sebeket szerez, a zaklató személyisége torzul, és a szemtanúkat is megviseli a tanúskodás.
– zárta Kiss Erika.
Megerősödő szélre, illetve hófúvásra figyelmeztető, sárga jelzésű riasztásokat adott ki szombaton az Országos Meteorológia Szolgálat az ország délkeleti régiójára. Hétfőig országszerte szeles, csapadékos idő várható.
Átfogó keresés indult a péntek délelőtt eltűnt Sándor Péter Katalin felkutatására Csíkszeredában és környékén.
Kigyulladt egy leparkolt személyautó a csíkszeredai Testvériség sugárúton szombat reggel, a lángok átterjedtek egy másik autóra is.
Több, mint 40 rendőr vett részt a Maros megyei Csatófalván tartott átfogó ellenőrzési akcióban, amelybe közrendvédelmi, közlekedési, bűnügyi és gazdasági nyomozói kapcsolódtak be.
Gyalogost gázolt el egy személyautó pénteken este Csíkszereda központjában, a Kossuth Lajos utcában, a Szabadság téri gyalogátkelőn.
Olyan transzformátorállomás létesült Gyergyóremetén, amilyenhez hasonlót legutóbb évtizedekkel ezelőtt építettek a Hargita megyében. A községben létrejött ipari park üzemeinek ellátása mellett a gyergyói települések áramellátási gondjait is megoldja.
Európában, de az egész világban is a hosszú távú stabilitásnak, a demokrácia kiteljesítésének és a jogállamiságnak is kérdése, hogyan kezelik a kisebbségek problémáit, figyelemmel a bevándorló közösségek mozgására is – jelentette ki Szili Katalin.
Az oktatási minisztérium pénteken közölte, eleget fog tenni az alkotmánybíróság határozatának, amely szerint alkotmányellenes az a törvény, amely csak az állami iskolák tanulóinak biztosít teljesítményösztöndíjat.
Több, mint negyven köbméter lopott fát foglaltak le a Maros megyei Szászszentivánon egy összehangolt hatósági akció során.
szóljon hozzá!