Közúti ellenőrzés szükségállapot idején. Új helyzetek adódnak a kijárási korlátozások miatt
Fotó: Pinti Attila
Nem egyértelmű, hogy a kijárási korlátozások idején milyen indokkal lehet szállítani a munkába, vagy onnan haza igyekvő családtagot, különösen akkor, ha ez városról vidékre, vagy visszafele történik. Emiatt már bírságolni is akartak a hatóságok, a rendőrségi szóvivő szerint a nyilatkozatban külön ki kell térni erre.
2020. április 01., 11:152020. április 01., 11:15
2020. április 01., 12:052020. április 01., 12:05
A saját felelősségre kitöltött kijárási nyilatkozat nem tartalmaz arra vonatkozó egyértelmű indoklást, amely megfelelne a családtag munkahelyre történő szállításának, ezt viszont sok munkavállaló igénybe veszi, mert ritkul a tömegközlekedés. Különösen fontos ez a vidékről városba ingázók esetében, akik különböző időpontokban végeznek a munkával.
Egy csíkszeredai élelmiszerüzletben dolgozó hölgy, akit néhány napja az esti 9 órai zárás után fia szállított alcsíki lakhelye felé, ilyen helyzettel szembesült a hatósági igazoltatáskor. Noha mindketten rendelkeztek kijárási nyilatkozattal, a rendőrök kifogásolták a hölgy fiának indokait, akit arra figyelmeztettek, hogy bírságra számíthat.
– számolt be a hölgy. Mivel egy kisebb cégről van szó, az említett feltételek nem teljesíthetők. Az üzlet zárásához közeli időpontban nincs buszjárat, így a panaszos továbbra is igénybe veszi a segítséget, de
A családtag munkába szállításának kérdése más fórumokon is felmerült, a Román Rendőrség hivatalos Facebook-oldalán adott válasz szerint ha az utazás indokolt, a nyilatkozat 4. pontjánál szereplő okot kell megjelölni, amely erre lehetőséget ad, a megadott példákon túl is (idős, beteg, sérült személyek, gyermekek ellátása vagy kísérete, családtag elhalálozása). A válasz szerint ez akkor indokolt, ha nem állnak rendelkezésre tömegközlekedési eszközök, illetve ha fertőzésveszély áll fenn, mert több járművet kellene váltani a munkahelyre való eljutáshoz.
Kérdésünkre Gheorghe Filip, a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság szóvivője azt mondta, az ilyen esetekben
„Ha a nyilatkozatban leírja, hogy a családtagja üzletben dolgozik, jelenlétére szükség van a munkahelyen, este pedig nincs más lehetősége a hazajutásra, ezért szállítja ő, véleményem szerint ez elfogadható” – vázolta a szóvivő, aki szerint a törvény ezt megengedi, mivel különleges helyzetről van szó. Ugyanakkor megígérte azt is, hogy a prefektusi hivatalnál működő kommunikációs operatív csoportnál is megvitatásra javasolja ezt a témát.
Filip szerint új helyzetről van szó, amellyel eddig senki nem találkozott, és úgy a hatóságoknak, mind az állampolgároknak megfelelő módon kell ehhez viszonyulniuk, közös érdek, hogy mindenki számára elfogadhatók legyenek a körülmények.
Az 1944-es átállásról tartott előadást Benkő Levente történész. Előadása fókuszában a magyarellenes intézkedések és megszólalások kaptak hangot, illetve a székelyföldi foglyok sorsát ismertette.
Erdei iskolát hoznának létre, ahol a természet szeretetére nevelhetik a gyerekeket, ezért is szervezte meg a Szentegyházi Közbirtokossági Egyesület és a Szentegyházi Nagycsaládosok Egyesülete a Kárpát-medencei Erdőpedagógiai Konferenciát és Szemlét.
A rendszerváltozás utáni, még mindig zavaros időkben foglalta el a székelyudvarhelyi polgármesteri széket Szász Jenő. Szakács-Paál Istvánnak már könnyebb a dolga – igaz, neki az elmúlt nyolc évnyi karantént kell feloldania.
Búcsút és jubileumi ünnepséget tartottak a gyimesfelsőloki Árpád-házi Szent Erzsébet Római Katolikus Gimnáziumnál. Az iskola védőszentjének ünnepére gyűltek össze a tanintézmény kápolnájában, ahol visszatekintettek az elmúlt 30 esztendőre.
Bicska, valamint kábítószer birtoklása miatt vettek őrizetbe két férfit Csíkszeredában szombaton. A Hargita megyei rendőrség egy átfogó akció során mintegy háromszáz személyt ellenőrzött, 5 bűncselekményt, és 19 kihágást állapított meg.
A Hargita megyei települések fejlesztésére 2,7 millió lej jut a hatszázalékos adóvisszaosztásból. Az összeg szétosztásáról a megyei tanácstestület rendkívüli ülésén szavazott november 15-én, pénteken.
Miért nincs túljelentkezés az orvosi rezidensvizsgákon és miért éri meg a háziorvosi szakosodást választani – többek között erről is beszélgettünk Vass Levente egészségügyi szakemberrel a vasárnap tartandó rezidensvizsga kapcsán.
Rászoruló családok számára tart jótékonysági gyűjtést a Csíkszeredai Vöröskereszt Kis Cipő elnevezéssel november 23-án és 24-én Szabadság-téren és a Csíki NEST pláza területén.
Erősen irritáló hatású vegyszert tartalmazó palackokat dobott valaki a szelektív hulladékba, emiatt le kellett állítani a munkafolyamatot a lécfalvi hulladéklerakóban. A sepsiszentgyörgyi köztisztasági vállalat nagyobb elővigyázatosságra int.
7 hozzászólás