
Közúti ellenőrzés szükségállapot idején. Új helyzetek adódnak a kijárási korlátozások miatt
Fotó: Pinti Attila
Nem egyértelmű, hogy a kijárási korlátozások idején milyen indokkal lehet szállítani a munkába, vagy onnan haza igyekvő családtagot, különösen akkor, ha ez városról vidékre, vagy visszafele történik. Emiatt már bírságolni is akartak a hatóságok, a rendőrségi szóvivő szerint a nyilatkozatban külön ki kell térni erre.
2020. április 01., 11:152020. április 01., 11:15
2020. április 01., 12:052020. április 01., 12:05
A saját felelősségre kitöltött kijárási nyilatkozat nem tartalmaz arra vonatkozó egyértelmű indoklást, amely megfelelne a családtag munkahelyre történő szállításának, ezt viszont sok munkavállaló igénybe veszi, mert ritkul a tömegközlekedés. Különösen fontos ez a vidékről városba ingázók esetében, akik különböző időpontokban végeznek a munkával.
Egy csíkszeredai élelmiszerüzletben dolgozó hölgy, akit néhány napja az esti 9 órai zárás után fia szállított alcsíki lakhelye felé, ilyen helyzettel szembesült a hatósági igazoltatáskor. Noha mindketten rendelkeztek kijárási nyilatkozattal, a rendőrök kifogásolták a hölgy fiának indokait, akit arra figyelmeztettek, hogy bírságra számíthat.
– számolt be a hölgy. Mivel egy kisebb cégről van szó, az említett feltételek nem teljesíthetők. Az üzlet zárásához közeli időpontban nincs buszjárat, így a panaszos továbbra is igénybe veszi a segítséget, de
A családtag munkába szállításának kérdése más fórumokon is felmerült, a Román Rendőrség hivatalos Facebook-oldalán adott válasz szerint ha az utazás indokolt, a nyilatkozat 4. pontjánál szereplő okot kell megjelölni, amely erre lehetőséget ad, a megadott példákon túl is (idős, beteg, sérült személyek, gyermekek ellátása vagy kísérete, családtag elhalálozása). A válasz szerint ez akkor indokolt, ha nem állnak rendelkezésre tömegközlekedési eszközök, illetve ha fertőzésveszély áll fenn, mert több járművet kellene váltani a munkahelyre való eljutáshoz.
Kérdésünkre Gheorghe Filip, a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság szóvivője azt mondta, az ilyen esetekben
„Ha a nyilatkozatban leírja, hogy a családtagja üzletben dolgozik, jelenlétére szükség van a munkahelyen, este pedig nincs más lehetősége a hazajutásra, ezért szállítja ő, véleményem szerint ez elfogadható” – vázolta a szóvivő, aki szerint a törvény ezt megengedi, mivel különleges helyzetről van szó. Ugyanakkor megígérte azt is, hogy a prefektusi hivatalnál működő kommunikációs operatív csoportnál is megvitatásra javasolja ezt a témát.
Filip szerint új helyzetről van szó, amellyel eddig senki nem találkozott, és úgy a hatóságoknak, mind az állampolgároknak megfelelő módon kell ehhez viszonyulniuk, közös érdek, hogy mindenki számára elfogadhatók legyenek a körülmények.
Jégeső, heves széllökések (55-60 km/h), csapadék (15-20l/m²) ugyanakkor villámlások várhatók vasárnap délután több településen – figyelmeztet a Hargita megyei katasztrófavédelem.
A kormányzati megszorítások lecsapódásaként az eddiginél sokkal szerényebb körülmények között és a megszokott nyári időponttól eltérően ősszel szervezik meg a Székely Vágta idei, 15. kiadását.
Autó balesetezett a Kincsesfő és Görgényszentimre közötti 10-es jelzésű községi úton vasárnap délután; a hatóságok két áldozatról számoltak be, egyikük életét vesztette – közli a Maros megyei katasztrófavédelem.
Tizenhat megyében vörös, az ország többi részén narancssárga és sárga jelzésű hőségriasztás van érvényben hétfő reggel 10 óráig.
A Bethlenfalvi úton felfüggesztett jogosítvánnyal rendelkező, míg a Bethlen Gábor utcában ittasan vezető sofőrt állítottak meg a rendőrök a hétvégén Székelyudvarhelyen.
Kerékpározó gyermekeket ütött el egy ittasan vezető férfi szombat este a Temes megyei Kétfél településen. Egy 10 éves kislány meghalt, az ugyanazon a biciklin ülő 11 éves társa megsebesült.
Meglehetősen ittas állapotban igyekezett megfordulni járművével szombaton hajnalban egy nő Gyergyóalfaluban, ám végül egy sáncba sodródott – közli a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság.
10 Celsius-fokról indult a reggel Csíkszeredában június 28-án, amikor az ország nyugati és délnyugati részére vörös kánikulariasztást adott ki az Országos Meteorológiai Igazgatóság.
A rendkívüli hőség miatt több megyében korlátozzák vasárnap a 7,5 tonnánál nagyobb össztömegű járművek forgalmát az autópályákon, gyorsforgalmi utakon és országutakon.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
7 hozzászólás