
Fotó: Bodor Tünde
Nem ad okot hangos örvendezésre, mert a halál közelsége mindenki számára félelmetes, az Uzon községhez tartozó Lisznyóban mégis megünnepelték vasárnap az új ravatalozóház elkészültét.
2024. április 21., 18:162024. április 21., 18:16
A lisznyói ravatalozó a község harmadik, saját költségvetésből elkészült hasonló építménye, a közelmúltban épült meg ugyanis az uzoni és a szentivánlaborfalvi halottasház is. Mindegyiket felekezeti hovatartozásra való tekintet nélkül vehetik igénybe az elhunytak hozzátartozói a végső búcsú idejére.
Az átadást megelőző ünnepi istentiszteleten Gál Adél református lelkész mondta, a ravatalozóház méltóvá teszi a halál érkezését, méltóvá az emlékezést és a gyászt, egy kicsit egyszerűsíti az elválást. Minden múlandó, emelte ki, „végesek a találkozásaink, a kapcsolataink, vége lesz az erőnek, a futásnak”, de addig úgy kell élni, hogy az ember ne a megbánás könnyeit hullassa halála napján. Igehirdetését ezzel zárta: „Élj!”
Az istentiszteletről a ravatalozóházhoz vonultak a helybeliek.
Utat is kellett építeni, odavezetni az áramot, közvilágítást – részletezte az előzményeket Bordás Enikő polgármester.
A ravatalozó Zágoni Aladár tervei alapján készült
Fotó: Bodor Tünde
Ám a ravatalozó története sokkal korábban kezdődött, még Ráduly István polgármester (jelenleg Kovászna megye prefektusa, szerk. megj.) idejében, az első lépéseket ugyanis a presbiterek javaslatára ő tette meg a lisznyói ravatalozó létrehozása érdekében. Akkor, a 2010-es évek közepén még Derzsi György, azóta nyugalmazott lelkész szolgált a helyi közösségben, ő telekkönyvezte a területet a református egyház részére, amit majd utódja, Gál Adél adott át az önkormányzatnak, hogy az megvalósíthassa a beruházást.
Ráduly István az átadáson arról a mindenki által megválaszolandó kérdésről elmélkedett, hogy „milyen szerepet játszunk itt a földön, mit hagyunk az utókornak?”. Hangsúlyozta: „amit őseinktől örököltünk, a kitartást, küzdelmet, reményt, tovább kell vinnünk, gyermekeinket pedig úgy kell nevelni, soha ne feledjék, hogy ez a föld a miénk.”
A község három felekezetét képviselő papok megáldották az építményt
Fotó: Bodor Tünde
A falu nyugalmazott lelkésze, Derzsi György elmondta, szolgálata 33 éve alatt egyetlenegy olyan év volt, amikor nem kellett senkit a temetőbe kísérnie, de összesen több mint 200-szor tette meg ezt az utat. A sok könny és búcsú láttán most azt az üzenetet nyomatékosította a jelenlevőknek, hogy
Szőcs Béla uzoni katolikus plébános a ravatalozótól nyíló pazar kilátásra utalva mondta: az Isten, aki ilyen csodálatos világot teremtett, nem ítél, irgalmaz, megbocsát és örökre szeretni fog.”
Fotó: Bodor Tünde
Az ünnepi beszédeket követően a jelenlevő lelkészek megáldották a létesítményt, majd megtörtént a szalagvágás és az ünnepség a közösen elmondott Miatyánkkal zárult.
A ravatalozót a résztvevők belülről is megtekinthették, végül pedig a helyi református nőszövetségnek köszönhetően kis szeretetvendégségen is részt vehettek.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!