Tizennégyre nőtt az oltóközpontok száma Hargita megyében. Még nem tudni, milyen vakcinát kapnak az új helyeken
Fotó: Beliczay László
Hargita megyében is van már olyan Covid-19 fertőzésen átesett páciens, aki néhány hónap után újra megfertőződött. Nem mindenkinek a szervezetében váltja ki a tartós védettséget a megbetegedés, nem érdemes várni az oltás beadatásával – tanácsolja a megyei egészségügyi igazgatóság vezetője. Nőtt a megyében az oltóközpontok száma, megnyíltak a várólisták, de még nem tudni pontosan, mikor kezdődik az immunizálás az új helyszíneken.
2021. március 22., 15:452021. március 22., 15:45
2021. március 22., 16:272021. március 22., 16:27
Tizennégyre bővült a napokban a Hargita megyei koronavírus elleni oltóközpontok száma,
Székelyudvarhelyen ezzel kettőre, Csíkszeredában négyre nőtt az oltóközpontok száma. Iratkozni már lehet ezekbe, azt viszont egyelőre nem tudni pontosan, mikor kezdődik meg a két új helyszínen az immunizálás. Tar Gyöngyi, a Hargita Megyei Egészségügyi Igazgatóság vezetője érdeklődésünkre azt mondta, kérték az országos oltáskoordinációs bizottságtól, hogy mihamarabb megnyithassák, ígéretet kaptak április elsejére, illetve hatodikára is, de még semmi biztosat nem tudnak. Noha megjelent egy nem hivatalos internetes alkalmazás, amelyben az országszerte megtalálható oltóközpontok szabad helyeiről lehet tájékozódni, és ebben azt is feltüntetik, hogy melyik központban milyen oltóanyaggal immunizálnak – az új csíkszeredai, illetve székelyudvarhelyi központ esetében is az AstraZenecát jelölik meg –, Tar Gyöngyi szerint azonban
Ő is értesült az alkalmazásról, és az egészségügyi minisztériumnál érdeklődött is arról, honnan származhatnak az oltóanyag típusára vonatkozó információk a szóban forgó honlapon, de a szaktárcától azt közölték, hogy ők nem adtak ki ilyen jellegű tájékoztatást, és nincs is még eldöntve, hogy milyen oltóanyagot kapnak az új központok.
Az immunizálás kapcsán Tar Gyöngyi arról is tájékoztatott, hogy van már olyan páciens Hargita megyében is, aki múlt év őszén, októberben átesett a koronavírus-fertőzésen és most újból megfertőződött.
– hívta fel azok figyelmét, akik abban bíznak, hogy védettek a Covid-19 ellen, mert átestek a fertőzésen. A védőoltás beadatásával mindössze azok kell várjanak, akik az immunizálás előtt fertőződnek meg. A tizennégy napos karantén végét mindenképpen meg kell várni, majd a kezelőorvos gyógyultnak kell nyilvánítsa az oltásra – akár az első, akár a második adagra – váró pácienst, hiszen az, hogy már nem fertőz, még nem jelenti értelemszerűen azt, hogy meg is gyógyult. Korábban kötelezően ki kellett várni, hogy bizonyos idő elteljen a betegség után, ez azonban megváltozott:
– tájékoztatott Tar Gyöngyi. Az oltás utáni fertőzések előfordulásával kapcsolatban egyébként kihangsúlyozta, fontos észben tartani, hogy a teljes védettség csak a második oltás után minimum 10–14 nappal alakul ki, de biztosabb a két, három hét.
A járvány alakulását illetően elmondta, sajnos továbbra is romlik a helyzet Hargita megyében, akárcsak országszerte. A megyében már 30 körül van a napi új esetek átlaga, szemben az iskolakezdés előtt feljegyzett napi 5–7 esettel, amikor az ezekhez kötődő fertőzések száma is jóval alacsonyabb volt.
Más megyébe még nem kellett átvinni ugyan súlyos állapotban lévő koronavírusos betegeket, de nem is nagyon lehetne. Az elmúlt napokban országszerte foglalt volt a teljes intenzív terápiás kapacitás,
„Arra készülünk, hogy újabb és újabb kapacitásokat nyissunk meg” – fogalmazott Tar Gyöngyi, a részletekkel kapcsolatban elmondva, hogy az intenzív terápiás részlegekhez hasonló szubintenzív osztályok megnyitásáról van szó, ahol
„Egyértelműen súlyosak az esetek, fiatalok is kerülnek intenzív terápiás osztályra, fiatalok is meghalnak – 48 éves volt múlt héten is egy betegünk, aki meghalt. Aggasztó a helyzet, és továbbra is nagyon intek mindenkit arra – bár itt a kezünkben a jó prevenciós eszköz, az oltás –, hogy tartsa be a megelőző óvintézkedéseket, kerülje a zsúfolt helyeket, és nem ajánlott nagyobb társaság számára megszervezett családi összejöveteleket sem tartani, mert látjuk, hogy egy-egy családi esemény után kisebb gócok jelennek meg” – fogalmazott az egészségügyi igazgatóság vezetője.
Kitűnni a tömegből, vagy éppen elvegyülni? Az Ezer Székely Leány Napján mindkettőnek megvan a jelentősége, hiszen ennyien székely népviseletben lenyűgőzően mutatnak. A mi szemünkben mindenképp. Egyenként és együtt is.
Darvas-Kozma Józsefet, a csíkszeredai Szent Kereszt-plébánia plébánosát megerősítette hivatalában a gyulafehérvári főegyházmegye, Böjte Csaba atyát pedig csíksomlyói lelkésszé nevezte ki. Idén négy új papot fognak felszentelni.
Balesetet okozott szombat reggel a Duna Sulina-ágán, Maliuc falu közelében egy turistákkal teli csónakot ittas állapotban vezető fiatalember.
Több bukaresti hírportál is lehozta azt az elmosódott medvés képet, amiről azt írják, hogy ez volt az utolsó felvétel, amit a támadáskor készített a medve által meggyilkolt olasz motoros.
Ilie Bolojan kormányfő péntek este kijelentette, hogy a világon Románia az egyetlen ország, ahol a bírák 48 éves korukban mennek nyugdíjba.
Tiltakozásra készülnek Parajdon, szombaton délelőtt már kisebb tömeg gyűlt össze a helyi kultúrotthonnál.
Pénteki ülésén a kormány megvitatta és jóváhagyta a deficitcsökkentő intézkedések első csomagjára vonatkozó törvénytervezetet –– számolt be a Facebook-oldalán a pénzügyminiszter.
A kormány deficitcsökkentő csomagja csökkenti a polgárok vásárlóerejét, és a 2010-es években tapasztaltakhoz hasonló negatív társadalmi és gazdasági hatásai lesznek – véli a Gazdasági és Szociális Tanács (CES).
Augusztus elsejétől csak az online foglalt időpontokban lehet felkeresni ügyes-bajos kérdéseinkkel a Hargita megyei nyugdíjpénztárat.
Hivatalból bűnvádi feljelentést tett a Maros megyei környezetvédelmi igazgatóság a parajdi sóbányánál zajló sürgősségi munkálatok nyomán a Kis-Küküllőn bekövetkezett sószennyezés és ökológiai katasztrófa miatt.
szóljon hozzá!