Útkereszteződésekben, parkolókban is ott állnak a kéregető gyermekek
Fotó: Haáz Vince
Nemcsak a helyi, hanem a más településekről, más megyéből érkező koldusokkal is gondok vannak. A koldulás ellen indít kampányt a marosvásárhelyi városháza, arra kérve a városlakókat, hogy ne adjanak pénz a kéregetőknek.
2025. május 22., 19:292025. május 22., 19:29
Marosvásárhelyen nem új keletű probléma a koldulás. Most, hogy kissé felmelegedett az idő, egyre több útkereszteződésben és nagyáruház parkolójában találkozhatunk szakadt, rongyos ruhát viselő gyermekekkel, csecsemőket cipelő anyákkal, akik kezüket kinyújtva kérnek egy kis aprót, egy kenyérre valót. Van, aki a bevásárlókosarat akarja visszavinni, hogy az abban lévő 50 banit megtarthassa.
A marosvásárhelyi városháza pár éve már szervezett egy tájékoztató kampányt, amelynek az volt a célja, hogy visszaszorítsák a jelenséget, akkor
csak azt érik el, hogy a rászorulók továbbra is kéregetésből próbálnak majd megélni. Most újra egy hasonló kampányt akar indítani a városvezetés, ennek előkészítésére összehívták az érintett igazgatóságokat és a megyei gyermekjogvédelem illetékeseit.
Andreia Moraru, a városháza szociális igazgatóságának vezetője a Székelyhonnak elmondta, a kéregetés által jelentett probléma kérdéskörét a héten átbeszélték az illetékes intézmények és hatóságok – a helyi és városi rendőrség, a megyei gyermekjogvédelmi igazgatóság – illetékeseivel, valamint a nehéz sorú személyekkel foglalkozó egyesületek és az egyházak képviselőivel.
Terített asztal?
Fotó: Haáz Vince
Megbeszélték, hogy ki milyen formában találkozik a problémával, miben tudna segíteni, hogy a koldulást visszaszorítsák. „Adj esélyt, ne aprót! mottóval szerveztük meg a találkozót. Mindnyájan tudjuk, hogy
Hiszen az utcán kéregető gyermekek kimaradnak az iskolából, nem tanulnak meg írni-olvasni és ha felnőnek, más megélhetési lehetőséget nem ismernek majd, csak a koldulást. A városháza szociális igazgatósága egy láncszem abban a közösségben, amely hatékonyan fel tud lépni a jelenség visszaszorítása érdekében.
– fogalmazott.
Megkérdeztük, hogy konkrétan mit akarnak tenni a koldulás felszámolására. Andreia Moraru válaszként elmondta, a helyi rendőrség azonosítja azokat a gyerekeket és felnőtteket, akik az utcán kéregetnek, és ha vásárhelyi családokról van szó, akkor a városháza szociális igazgatósága felméri az életkörülményeiket, helyzetüket, és megpróbálnak segíteni rajtuk.
De vannak olyanok is, akik nem hajlandók változtatni életmódjukon – az ő esetükben a szociális munkások javasolják, hogy a gyermekeket emeljék ki a családból.
Mindent elvesznek a felnőttek
Fotó: Haáz Vince
Az illetékes szerint fontos, hogy városszinten a hivatalos intézmények, a civil szervezetek és az egyházak közösen dolgozzanak, segítsenek, hogy mindenki tudja, mi az ő feladata és hol tud segíteni a nehéz helyzetben levő, megélhetési gondokkal küszködő gyermekeken és családokon. Ebbe a folyamatba be akarják vonni a városi tanintézeteket is, hiszen a gyermekek iskoláztatása nagyon fontos.
„Mindenki meg kell értse, hogy az aprópénz nem segítség. Aki egyszer kap, másnap is kiáll koldulni.”
Raul Matiş, a marosvásárhelyi helyi rendőrség vezetője a Székelyhonnak jelezte, hogy Marosvásárhelyen nemcsak a helybéli kéregetőkkel, hanem a megye más településeiről, Peteléből, Mezőbándról érkező koldusokkal is számolniuk kell. Mi több, Kolozs megyéből is jönnek kóberes szekerekkel a kéregetők, családostól.
De megbírságoltak több szülőt is, akik kéregetni küldték gyermeküket.
A járőröző helyi rendőrök nem tudják megállítani a koldusokat
Fotó: Haáz Vince
„Amikor mi az egyik útkereszteződésben ellenőrzéseket végzünk, hogy a gyerekek nem szaladjanak az autók közé és ne kéregessenek, akkor ők a másikba mennek. Azt kellene minden városlakónak megértenie, hogy azzal, hogy pénzt ad nekik, tulajdonképpen nem segít, hanem árt. A gyerektől a felnőttek elveszik a pénzt és másnap újra az autók közé, a parkolókba, az utcaszélekre küldik őket.
– mondta az illetékes.
A marosvásárhelyi városháza nyitott a civil társadalom, a városlakók ötleteire is, így akinek javaslata van arra vonatkozóan, hogy miként lehet a koldusok, a koldulás ellen fellépni, ossza meg azt a városvezetőkkel a press@tirgumures.ro e-mail-címen.
Újabb bikaborjú született a Marosvásárhelyi Állatkertben az őshonos és rendkívül ritka mokány szarvasmarha fajtából.
Új református templomot szenteltek Nyárádszentbenedeken. A magyar kormány támogatásával épült templomot Kolumbán Vilmos József erdélyi református püspök szentelte fel vasárnap ünnepi istentisztelet keretében.
Gázrobbanás történt Marosludason vasárnap dél körül, nagy erőkkel szálltak ki a tűzoltók.
Kiszálltak vasárnap a rendőrök a mezőméhesi gyújtogatás és gyilkosság elkövetésével gyanúsított Emil Gânj fiú- és lánytestvérének lakásához.
A hatóságok közölték, a Mezőméhesen történt gyilkosság elkövetésével gyanúsított férfi közeli hozzátartozói együttműködésbe kezdtek a rendőrséggel, így újabb releváns információkhoz jutottak, amelyek elősegíthetik a gyanúsított elfogását.
Egy férfit fogtak el és kísértek kihallgatásra a Maros megyei rendőrök szombaton délután, aki a hétfőn történt mezőméhesi gyilkossággal kapcsolatban segíthet nyomravezetni a hatóságokat.
Ujfalvi-Veres Dorothea az egyetlen magyar diák Maros megyében, aki idén tízest szerzett a román érettségin. Sikerének titka gyerekkoráig nyúlik vissza: a szülői példa, a nyitottság és a hétköznapi nyelvhasználat szinte pótolhatatlan.
Marosvásárhelyre látogatott Alexandru-Florin Rogobete egészségügyi miniszter, aki megtekintette két új egészségügyi létesítmény építkezését, és kórházi ebédet fogyasztott, „példaértékűnek” nevezve a menüt.
Előzetes megfigyelést követően a rendőrök tetten értek két fiatalt, akik kiemelten veszélyes kábítószernek minősülő metamfetamint (köznyelven kristály) akartak eladni Marosvásárhelyen.
Kulturális programokkal várják a vendégeket és a helybélieket minden hétvégén Szovátán.
szóljon hozzá!