Útkereszteződésekben, parkolókban is ott állnak a kéregető gyermekek
Fotó: Haáz Vince
Nemcsak a helyi, hanem a más településekről, más megyéből érkező koldusokkal is gondok vannak. A koldulás ellen indít kampányt a marosvásárhelyi városháza, arra kérve a városlakókat, hogy ne adjanak pénz a kéregetőknek.
2025. május 22., 19:292025. május 22., 19:29
Marosvásárhelyen nem új keletű probléma a koldulás. Most, hogy kissé felmelegedett az idő, egyre több útkereszteződésben és nagyáruház parkolójában találkozhatunk szakadt, rongyos ruhát viselő gyermekekkel, csecsemőket cipelő anyákkal, akik kezüket kinyújtva kérnek egy kis aprót, egy kenyérre valót. Van, aki a bevásárlókosarat akarja visszavinni, hogy az abban lévő 50 banit megtarthassa.
A marosvásárhelyi városháza pár éve már szervezett egy tájékoztató kampányt, amelynek az volt a célja, hogy visszaszorítsák a jelenséget, akkor
csak azt érik el, hogy a rászorulók továbbra is kéregetésből próbálnak majd megélni. Most újra egy hasonló kampányt akar indítani a városvezetés, ennek előkészítésére összehívták az érintett igazgatóságokat és a megyei gyermekjogvédelem illetékeseit.
Andreia Moraru, a városháza szociális igazgatóságának vezetője a Székelyhonnak elmondta, a kéregetés által jelentett probléma kérdéskörét a héten átbeszélték az illetékes intézmények és hatóságok – a helyi és városi rendőrség, a megyei gyermekjogvédelmi igazgatóság – illetékeseivel, valamint a nehéz sorú személyekkel foglalkozó egyesületek és az egyházak képviselőivel.
Terített asztal?
Fotó: Haáz Vince
Megbeszélték, hogy ki milyen formában találkozik a problémával, miben tudna segíteni, hogy a koldulást visszaszorítsák. „Adj esélyt, ne aprót! mottóval szerveztük meg a találkozót. Mindnyájan tudjuk, hogy
Hiszen az utcán kéregető gyermekek kimaradnak az iskolából, nem tanulnak meg írni-olvasni és ha felnőnek, más megélhetési lehetőséget nem ismernek majd, csak a koldulást. A városháza szociális igazgatósága egy láncszem abban a közösségben, amely hatékonyan fel tud lépni a jelenség visszaszorítása érdekében.
– fogalmazott.
Megkérdeztük, hogy konkrétan mit akarnak tenni a koldulás felszámolására. Andreia Moraru válaszként elmondta, a helyi rendőrség azonosítja azokat a gyerekeket és felnőtteket, akik az utcán kéregetnek, és ha vásárhelyi családokról van szó, akkor a városháza szociális igazgatósága felméri az életkörülményeiket, helyzetüket, és megpróbálnak segíteni rajtuk.
De vannak olyanok is, akik nem hajlandók változtatni életmódjukon – az ő esetükben a szociális munkások javasolják, hogy a gyermekeket emeljék ki a családból.
Mindent elvesznek a felnőttek
Fotó: Haáz Vince
Az illetékes szerint fontos, hogy városszinten a hivatalos intézmények, a civil szervezetek és az egyházak közösen dolgozzanak, segítsenek, hogy mindenki tudja, mi az ő feladata és hol tud segíteni a nehéz helyzetben levő, megélhetési gondokkal küszködő gyermekeken és családokon. Ebbe a folyamatba be akarják vonni a városi tanintézeteket is, hiszen a gyermekek iskoláztatása nagyon fontos.
„Mindenki meg kell értse, hogy az aprópénz nem segítség. Aki egyszer kap, másnap is kiáll koldulni.”
Raul Matiş, a marosvásárhelyi helyi rendőrség vezetője a Székelyhonnak jelezte, hogy Marosvásárhelyen nemcsak a helybéli kéregetőkkel, hanem a megye más településeiről, Peteléből, Mezőbándról érkező koldusokkal is számolniuk kell. Mi több, Kolozs megyéből is jönnek kóberes szekerekkel a kéregetők, családostól.
De megbírságoltak több szülőt is, akik kéregetni küldték gyermeküket.
A járőröző helyi rendőrök nem tudják megállítani a koldusokat
Fotó: Haáz Vince
„Amikor mi az egyik útkereszteződésben ellenőrzéseket végzünk, hogy a gyerekek nem szaladjanak az autók közé és ne kéregessenek, akkor ők a másikba mennek. Azt kellene minden városlakónak megértenie, hogy azzal, hogy pénzt ad nekik, tulajdonképpen nem segít, hanem árt. A gyerektől a felnőttek elveszik a pénzt és másnap újra az autók közé, a parkolókba, az utcaszélekre küldik őket.
– mondta az illetékes.
A marosvásárhelyi városháza nyitott a civil társadalom, a városlakók ötleteire is, így akinek javaslata van arra vonatkozóan, hogy miként lehet a koldusok, a koldulás ellen fellépni, ossza meg azt a városvezetőkkel a press@tirgumures.ro e-mail-címen.
A parajdi sóhullám nyomán gyakorlatilag a teljes makroszkópikus vízi gerinctelen fauna elpusztult az erőteljesen érintett Kis-Küküllőben – áll a szakemberek által küldött beszámolóban.
Napokig lépcsők nélkül hagyott tömbházlakók, hetekig elhúzódó munkálatok, zöldövezetekben hagyott építkezési hulladékok és törmelékek – mindez pár száz méteren a marosvásárhelyi Tudor-lakótelepen, ahová egy panasz nyomán mentünk el.
Újraindult a háztartási víz szolgáltatása Dicsőszentmártonban, Ádámoson, Szászbogácson és Vámosgálfalván, ugyanis a Kis-Küküllő vizének sótartalma csökkent – tájékoztatott közleményében a Maros Megyei Prefektusi Hivatal.
Kissé megkésve, de a kánikulára megnyitott Marosvásárhelyen a Víkendtelep. A sport- és szabadidőközpontban működnek a csúszdák, tiszta vízzel vannak teli a medencék, és egy rendezvényteret is kialakítottak. Nagylélegzetű bővítést is terveznek.
Helyesbítésre szólította fel a Székelyhont Portik Vilmos, a Marosvásárhelyi Közszállítási Vállalat kommunikációs igazgatója, miután azt írtuk, hogy „a városi busszal utazóknak fele sem elégedett a szolgáltatással”. Közöljük az ő és a mi álláspontunkat.
Továbbra sincs ivóvíz több Maros megyei településen a sóval szennyezett víz miatt, és élő halakat sem találnak a szakemberek, sőt elhullott hódokat is láttak már a vízben.
Folyamatosan figyelik a Kis-Küküllőt a sós vízzel szennyezett szakaszon, de egyelőre sehol sem találtak elpusztult halakat a hatóságok szakemberei.
Jobb lefedettséget, rövidebb várakozási időt, gyorsabb reagálást a panaszokra – ezeket várják a marosvásárhelyi tömegközlekedési vállalattól a buszozók, akiknek csak 43 százaléka elégedett az utazással. Az igazgató válasza: sok minden nem tőlük függ.
Semmi nem maradt élve a Kis-Küküllőben a Parajdról érkező sóhullámok után – nyilatkozta kedden Székely Annamária, a Maros megyei környezetőrség igazgatója, aki arról is beszámolt, hogy a nagy haltetemek még a folyó fenekén vannak.
A Kis-Küküllő vízének magas sótartalma miatt keddre virradó éjszaka egy órakor ismét leállították a dicsőszentmártoni vízüzemet.
szóljon hozzá!