Akik elvették egykor az épületet, azoknak nem állt érdekükben megóvni a pusztulástól
Fotó: Boda L. Gergely
Gazos, elhanyagolt parkon kell átmenni, hogy a marosszentgyörgyi Máriaffy-kastély lelakatolt kapujához jussunk, amelyen egy tábla hirdeti, a csendőrségre másik utcából van a bejárat. A kapu kinyílik, és a 19. század második felében, késő reneszánsz stílusban épült emeletes kastély látványa fogad. Idegenvezetőnk Bónis László volt, a marosszentgyörgyi önkormányzat munkatársa, akivel körbejártuk, kívülről-belülről szemügyre vettük a jobb időket megélt épületet.
2017. szeptember 14., 12:462017. szeptember 14., 12:46
Marosszentgyörgy központjában, a főút melletti park mélyén áll, a mára szinte a megsemmisülésig tönkrement kastély, amely a Petki István által 1640-ben építtetett reneszánsz udvarház helyére épült az 1870-es években. Orbán Balázs 1860-ban jegyzett leírása szerint az „erődített várkastélyt” már romos állapotban, részben pedig átépítve találta ottjártakor.
Annak köveit felhasználták az új kastély építkezésénél, a régészek a pincefalakban fedezték fel a 17. századi falmaradványokat. A kastélyt, amelyet a visszaszolgáltatásig az állami gazdasági vállalat használt, és annak kiköltözése után teljesen tönkrement, 2010-ben a marosszentgyörgyi önkormányzatnak sikerült megvásárolnia az egykori tulajdonos leszármazottaitól.
Sófalvi Szabolcs polgármester a Vásárhelyi Hírlapnak elmondta, saját költségvetésből első lépésként felújították a tetőt, hogy a végleges megsemmisülést megakadályozzák, majd európai uniós támogatásra pályáztak a teljes helyreállítás végett.
Az épület ablak- és ajtókeretei hiányoznak, a lépcsőfeljáró szélén látszanak az egykori kovácsoltvas korlát maradványai,
hátul még megmaradtak a bejárati árkádok. Bent helyenként leomlott a mennyezet, a falak romosak, a padlózat is hiányos. Bónis László végigvezet a termeken és szobákon, megmutatja, hová húzhattak falakat utólag, hol lehetett a vízvezeték, illetve a szennyvízcsatorna. Néhány ablakkeret fölött még láthatók a díszek, illetve két ajtó tanúskodik az államosítást követő időkről.
– magyarázza az idegenvezetőnk, akitől megtudjuk, hogy nem csak a cserepeket cserélték ki, illetve pótolták, de a tartógerendákat, valamint sok helyen az épület tető alatti tégláit is.
A tetőt kicserélték, hamarosan következik a teljes felújítás
Fotó: Boda L. Gergely
A kastélyhoz egykor egy 68 hektáros díszpark is tartozott, különleges fafajtákkal és egy kis tóval. Az elmocsarasodott tó ma is látszik – hívja fel a figyelmünket Bónis László.
„Összesen egymillió eurót nyertünk a felújításra. Aláírtuk Gyulafehérvárral a szerződést, azt követte a műszaki terv jóváhagyása, utána a közbeszerzési pályázat a kivitelezésre, az is megvan, most már csak az építkezési engedélyt kell megkapnunk” – mondta lapunknak Sófalvi Szabolcs, hozzátéve, hogy szeptemberben, de legkésőbb októberben elkezdik a munkálatokat.
Ha másfél év alatt elkészülnek, akkor egy kulturális és turisztikai központot rendeznek be, amelyben helyet kap egy falumúzeum – amelyhez a marosszentgyörgyiek jóvoltából már gyűlnek a különböző tárgyak –, ugyanott román, magyar és roma vonatkozású etnográfiai múzeumot is terveznek létrehozni.
A marosszentgyörgyi festők számára állandó, illetve időközi kiállításoknak is helyet biztosítanak, ahogy a könyvbemutatóknak, irodalmi esteknek is. A régi kultúrotthonból pedig átköltöztetik a könyvtárat, amelyet egy elektronikus könyvtárral bővítenek ki. A kastélyban rendezik be a házasságkötő termet és a turisztikai információs központot.
A megvásárolt kastély és a hozzá tartozó 4200 négyzetméternyi terület mellé az önkormányzat szeretné megszerezni azt a parkot is, amelyen át kell haladni, hogy a kastélyhoz jussunk. Ezt azonban nem szolgáltatta vissza az állam a jogos tulajdonosnak, a kezelése továbbra is a bukaresti székhelyű kísérleti állomásra van bízva.
Fotó: Boda L. Gergely
– ismertette az elképzelést a község elöljárója. Egyelőre a kastély felújítására, illetve annak berendezésére összpontosítanak, remélve, hogy mire a munkálatokat befejezik, a park tulajdonjogi helyzete is tisztázódik. Most még ugyanis, bár az állam rajta tartja a kezét, tisztázatlan, hogy kik az örökösei az elhanyagolt területnek.
Jó hír azonban, hogy
Ez része annak a komplex idegenforgalmi projektnek, amellyel a község turisztikai potenciálját tervezik maximálisan kiaknázni. „Közel vagyunk Marosvásárhelyhez, illetve van Maros-partunk, Cinege-dombunk, sós fürdőnk és kastélyunk” – ecseteli Sófalvi a tervet, amely szerint megér egy körutat Marosszentgyörgy, ahová a Víkendtelepről lehetne indulni a Maros-part mentén, érinti a Hétfákat, a kastélyt, a sós fürdőt, a több száz éves tölgyfákat, a Cinege-dombot, Tófalvát, Csejdet.
Mindehhez egy kerékpárutat is terveznek létesíteni, illetve erdei bicikliútra is gondoltak, ami a Somostetővel kötné össze a községet.
– tette hozzá. A tervek között szerepel részben az utak felújítása, a csatornarendszer bővítése, a kastély felújítását követően annak berendezése, a régi kultúrotthon kibővítése Kós Károly-stílusban.
Ugyanakkor hamarosan indul az a szociális projekt is, amelynek révén több száz gyereket és fiatalt szeretnének integrálni, jövőképet nyújtani számukra, munkahelylehetőséget biztosítani, a szülők iskoláját elindítani, az iskola utáni tevékenységeket elkezdeni.
Most újra felhasználják Marosvásárhelyen a régi városvezetés által kidobott köztéri elemek utcaszegély-köveit. A Sáros utcai park gránitkő-szegélyét fogják ezekkel a kövekkel helyreállítani.
A Kovásznai Unitárius Leányegyházközség számára gyűjtenek azon a péntek délutáni koncerten, amelynek a helyi művelődési központ ad otthont. A cél egy, a hitélet erősítését célzó ingatlan megvásárlása.
Hárommillió lejjel egészítette ki a kormány csütörtöki ülésén a burgonyatermesztőket támogató program költségvetését – közölte a mezőgazdasági minisztérium.
Aktualizálták Gyergyószentmiklós önkormányzati alapszabályzatát. Lényeges gyakorlati jelentősége nincs ennek, mint ahogy a tisztségviselők igazolványainak formájáról szóló döntésnek sem, erről mégis személyeskedésig menően vitatkoztak.
Tudatosságra és felelős döntéshozatalra buzdították egymást a Fiatalok a fiatalokért elnevezésű kampányeseményen, amelyet az országos dohányzásmentes napon, csütörtökön tartottak Székelyudvarhelyen a Siculus Ifjúsági Házban.
Innovatív applikációt hoznak létre, amely közelebb viszi a közönséget a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház világához. Egyszerre hatvan programozó dolgozik egy napon át egy applikáció létrehozásán.
Eltávolították a havazás miatt a sínekre dőlt fákat, és újraindult a közlekedés a 400-as vasúti fővonal Marosfő és Gyergyóhodos közötti szakaszán – tájékoztatott csütörtök délután a Hargita megyei tűzoltóság.
Sepsiszentgyörgyön nő a Napkapu-erdő és alakul a Napkapu-szobor is, melyre szerdán új elemek kerültek rá azoknak a neveivel, akik munkájukkal hozzájárultak ahhoz, hogy a Sepsiszentgyörgy határában gyarapodó csemetékből egy szép erdő válhasson.
Újabb havazás kezdődött a délutáni órákban, ugyanakkor a hőmérséklet csökkenésével az utak ismét csúszóssá váltak. Van ahol tükörjég, máshol becsúszott kamion nehezíti a forgalmat.
Csíkszeredai pedagógusoknak tart újjáélesztési oktatást az Erdély Mentőcsoport. A kezdeményezés célja, hogy minél több tanár és tanító ismerje meg azokat az elsősegélynyújtó technikákat, amik életeket menthetnek.
szóljon hozzá!