Megyeszerte több tucat település kapott kisebb-nagyobb összeget a visszaosztásból. Illusztráció
Fotó: Barabás Ákos
A jövedelemadóból és általános forgalmi adóból Hargita megyébe visszaosztott 1,15 millió lejből több mint 400 ezer lejt csíkszéki önkormányzatok számára hagyott jóvá Hargita Megye Tanácsa. A 61 kedvezményezett település közül Tusnád kapta a legmagasabb összeget a megyében.
2017. december 11., 11:522017. december 11., 11:52
Két részben osztotta szét idén a jövedelemadóból és általános forgalmi adóból származó, összesen 15,1 millió lejt Hargita Megye Tanácsa a megye önkormányzatai számára. Ebből
A költségvetés-kiegészítés révén jóváhagyott összegek részletes listáját kérésünkre továbbította szerkesztőségünknek a megyei önkormányzat sajtószolgálata. Ebből kiderült, hogy az év végi visszaosztásból a megye 61 települése (ebből 21 csíkszéki) részesült,
A jövedelemadóból és általános forgalmi adóból származó pénzalapok leosztása a megyei tanács feladata. Ezt a kimondottan erre a célra létrehozott internetes oldalon benyújtott igénylések, illetve az ezt követő térségbeli egyeztetések alapján végzik, a novemberben visszaosztott pénzekről pedig az október 27-én Gyergyóalfaluban tartott tanácsülésen döntöttek. A 42-es számú tanácshatározatban részletesen kifejtették, hogy mely települések mekkora összeget kapnak, és azt mire igényelték. Ugyanakkor kitértek arra is, hogy
Míg hárman kizárólag törlesztésre használják fel a kapott összegeket, Rákoson csak 24 600 lejt költenek a göröcsfalvi általános iskola felújítása során elvégzett munkálatok ellenértékének kifizetésére, emellett pedig 10-10 ezer lejt kaptak a Csíki Jégkorong, valamint az ADI Bogát Önkormányzati Fejlesztési Társulás által megvalósításra kerülő pályázat önrészének kifizetésére.
Egy zöldövezet létrehozására a központban 9600 lejt költhet Balábánya, illetve ugyanennyit szánhat Csíkcsicsó a községi utak modernizálására vonatkozó megvalósíthatósági tanulmány elkészítésére, illetve Csíkdánfalva a helyi népművészeti szövetkezet ingatlanjainak megvásárlására. Csíkpálfalva 29 600 lejt kapott beavatkozási- és felújítási munkálatokra.
Közel 10 ezer lejt kaptak
Csíkszentimre a Henter-kúria kapujának felújítására, Csíkszentkirály a hokipálya megvilágítására, Csíkszentlélek tűzoltószertár-építésre, Csíkszentmihály az önkéntes tűzoltók számára szükséges védőfelszerelésre, Csíkszentsimon a csatószegi iskola villanyhálózatának felújítására, Csíkszenttamás terület- és épületvásárlásra, Szépvíz és Gyimesközéplok a tűzoltószertár bővítésére, Gyimesfelsőlok egy tűzoltószertárra vonatkozó megvalósíthatósági tanulmányra, Csíkkarcfalva egy sétálóutca kialakítására a központ és a Felcsíki Műjégpálya között, Kászonaltíz pedig a Kászon községi utak, utcák javítására vonatkozó dokumentáció elkészítésére költhet, településenként 9600 lejt kaptak az említett munkálatokra. Csíkkozmás is összesen 9600 lejt kapott: 4600-at a Sószékfürdő felújítására, 5 ezer lejt pedig az önkéntesekre költhet.
Annak ellenére, hogy Madéfalva kapta az egyik legmagasabb összeget a megyében, az önkormányzat a kiegészítés után is súlyos anyagi gondokkal küzdött. Csibi József, a település polgármestere december elején lapunknak elmondta,
A segítséget egyébként a megyei tanácstól várták, összesen 284 ezer lejre volt szükségük a tartozások törlesztésére. Hargita Megye Tanácsa aztán a hétvégén arról számolt be, hogy mivel december 6-ai ülésén a döntéshozó testület megalapozottnak ítélte Madéfalva kérését,
Egyébként augusztus közepén zárolta a madéfalviak számláit a pénzügy, ami nagyban megnehezítette a helyi önkormányzat működését, de ezzel az összeggel megoldódik a nehéz helyzetük.
Az 1944-es átállásról tartott előadást Benkő Levente történész. Előadása fókuszában a magyarellenes intézkedések és megszólalások kaptak hangot, illetve a székelyföldi foglyok sorsát ismertette.
Erdei iskolát hoznának létre, ahol a természet szeretetére nevelhetik a gyerekeket, ezért is szervezte meg a Szentegyházi Közbirtokossági Egyesület és a Szentegyházi Nagycsaládosok Egyesülete a Kárpát-medencei Erdőpedagógiai Konferenciát és Szemlét.
A rendszerváltozás utáni, még mindig zavaros időkben foglalta el a székelyudvarhelyi polgármesteri széket Szász Jenő. Szakács-Paál Istvánnak már könnyebb a dolga – igaz, neki az elmúlt nyolc évnyi karantént kell feloldania.
Búcsút és jubileumi ünnepséget tartottak a gyimesfelsőloki Árpád-házi Szent Erzsébet Római Katolikus Gimnáziumnál. Az iskola védőszentjének ünnepére gyűltek össze a tanintézmény kápolnájában, ahol visszatekintettek az elmúlt 30 esztendőre.
Bicska, valamint kábítószer birtoklása miatt vettek őrizetbe két férfit Csíkszeredában szombaton. A Hargita megyei rendőrség egy átfogó akció során mintegy háromszáz személyt ellenőrzött, 5 bűncselekményt, és 19 kihágást állapított meg.
A Hargita megyei települések fejlesztésére 2,7 millió lej jut a hatszázalékos adóvisszaosztásból. Az összeg szétosztásáról a megyei tanácstestület rendkívüli ülésén szavazott november 15-én, pénteken.
Miért nincs túljelentkezés az orvosi rezidensvizsgákon és miért éri meg a háziorvosi szakosodást választani – többek között erről is beszélgettünk Vass Levente egészségügyi szakemberrel a vasárnap tartandó rezidensvizsga kapcsán.
Rászoruló családok számára tart jótékonysági gyűjtést a Csíkszeredai Vöröskereszt Kis Cipő elnevezéssel november 23-án és 24-én Szabadság-téren és a Csíki NEST pláza területén.
Erősen irritáló hatású vegyszert tartalmazó palackokat dobott valaki a szelektív hulladékba, emiatt le kellett állítani a munkafolyamatot a lécfalvi hulladéklerakóban. A sepsiszentgyörgyi köztisztasági vállalat nagyobb elővigyázatosságra int.
szóljon hozzá!