Megyeszerte több tucat település kapott kisebb-nagyobb összeget a visszaosztásból. Illusztráció
Fotó: Barabás Ákos
A jövedelemadóból és általános forgalmi adóból Hargita megyébe visszaosztott 1,15 millió lejből több mint 400 ezer lejt csíkszéki önkormányzatok számára hagyott jóvá Hargita Megye Tanácsa. A 61 kedvezményezett település közül Tusnád kapta a legmagasabb összeget a megyében.
2017. december 11., 11:522017. december 11., 11:52
Két részben osztotta szét idén a jövedelemadóból és általános forgalmi adóból származó, összesen 15,1 millió lejt Hargita Megye Tanácsa a megye önkormányzatai számára. Ebből
A költségvetés-kiegészítés révén jóváhagyott összegek részletes listáját kérésünkre továbbította szerkesztőségünknek a megyei önkormányzat sajtószolgálata. Ebből kiderült, hogy az év végi visszaosztásból a megye 61 települése (ebből 21 csíkszéki) részesült,
A jövedelemadóból és általános forgalmi adóból származó pénzalapok leosztása a megyei tanács feladata. Ezt a kimondottan erre a célra létrehozott internetes oldalon benyújtott igénylések, illetve az ezt követő térségbeli egyeztetések alapján végzik, a novemberben visszaosztott pénzekről pedig az október 27-én Gyergyóalfaluban tartott tanácsülésen döntöttek. A 42-es számú tanácshatározatban részletesen kifejtették, hogy mely települések mekkora összeget kapnak, és azt mire igényelték. Ugyanakkor kitértek arra is, hogy
Míg hárman kizárólag törlesztésre használják fel a kapott összegeket, Rákoson csak 24 600 lejt költenek a göröcsfalvi általános iskola felújítása során elvégzett munkálatok ellenértékének kifizetésére, emellett pedig 10-10 ezer lejt kaptak a Csíki Jégkorong, valamint az ADI Bogát Önkormányzati Fejlesztési Társulás által megvalósításra kerülő pályázat önrészének kifizetésére.
Egy zöldövezet létrehozására a központban 9600 lejt költhet Balábánya, illetve ugyanennyit szánhat Csíkcsicsó a községi utak modernizálására vonatkozó megvalósíthatósági tanulmány elkészítésére, illetve Csíkdánfalva a helyi népművészeti szövetkezet ingatlanjainak megvásárlására. Csíkpálfalva 29 600 lejt kapott beavatkozási- és felújítási munkálatokra.
Közel 10 ezer lejt kaptak
Csíkszentimre a Henter-kúria kapujának felújítására, Csíkszentkirály a hokipálya megvilágítására, Csíkszentlélek tűzoltószertár-építésre, Csíkszentmihály az önkéntes tűzoltók számára szükséges védőfelszerelésre, Csíkszentsimon a csatószegi iskola villanyhálózatának felújítására, Csíkszenttamás terület- és épületvásárlásra, Szépvíz és Gyimesközéplok a tűzoltószertár bővítésére, Gyimesfelsőlok egy tűzoltószertárra vonatkozó megvalósíthatósági tanulmányra, Csíkkarcfalva egy sétálóutca kialakítására a központ és a Felcsíki Műjégpálya között, Kászonaltíz pedig a Kászon községi utak, utcák javítására vonatkozó dokumentáció elkészítésére költhet, településenként 9600 lejt kaptak az említett munkálatokra. Csíkkozmás is összesen 9600 lejt kapott: 4600-at a Sószékfürdő felújítására, 5 ezer lejt pedig az önkéntesekre költhet.
Annak ellenére, hogy Madéfalva kapta az egyik legmagasabb összeget a megyében, az önkormányzat a kiegészítés után is súlyos anyagi gondokkal küzdött. Csibi József, a település polgármestere december elején lapunknak elmondta,
A segítséget egyébként a megyei tanácstól várták, összesen 284 ezer lejre volt szükségük a tartozások törlesztésére. Hargita Megye Tanácsa aztán a hétvégén arról számolt be, hogy mivel december 6-ai ülésén a döntéshozó testület megalapozottnak ítélte Madéfalva kérését,
Egyébként augusztus közepén zárolta a madéfalviak számláit a pénzügy, ami nagyban megnehezítette a helyi önkormányzat működését, de ezzel az összeggel megoldódik a nehéz helyzetük.
Napokon belül aláírják a Sepsi Aréna mellett építendő új jégcsarnok kivitelezési szerződését – számolt be Antal Árpád, Sepsiszentgyörgy polgármestere csütörtöki sajtótájékoztatóján.
Vidéki iskoláknak szánt természettudományi laboratóriumok és elektromos iskolabuszok átadásáról döntött csütörtöki online tanácsülésén Kovászna Megye Tanácsa. Ugyanakkor aktualizálták a befejezés előtt álló tüdőkórház építésének költségeit is.
Lesodródott az úttestről és felborult egy autó a benne ülő három személlyel csütörtök délelőtt a Sepsiszentgyörgyről Előpatak felé vezető úton, a község közelében.
Kiadták a munkálatok megkezdéséről szóló utasítást, így napok kérdése és nekifognak a balavásári körforgalom kialakításának. Négy hónapig tartanak majd a munkálatok a Marosvásárhelyt, Szovátát, Segesvárt és Dicsőszentmártont összekötő útkereszteződésben.
Teqballasztallal ajándékozta meg a csíkszeredai Rotary Klub és a Csíkszentkirályi Vállalkozók Szövetsége Csíkszentkirály közösségét. Az adományozók reményei szerint ezzel a helyi gyerekeket ösztönzik a sportolásra.
Idén júliusban júniushoz képest 66 lejjel (1,3 százalékkal) 5242 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Októberben 1500 lej értékű szakmai utalványt kapnak a pedagógusok, a tanügyi kisegítő személyzet pedig 500 lejes juttatásban részesül, akárcsak tavaly – jelentette ki szerda este a beruházásokért és európai projektekért felelős miniszter.
A mostani augusztus volt a legmelegebb az 1901-től számított mérések szerint Romániában, sőt az idei nyár is a legforróbb volt – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat jelentéséből, amelyet a napokban tettek közzé.
A lehető legrövidebb időn belül korrigálják azoknak a helyzetét, akiknél eltérések tapasztalhatók az újraszámolt nyugdíjról szóló határozat és a kikézbesített nyugdíjszelvény között – közölte szerda este az Országos Nyugdíjpénztár.
Lezárják a Tulipán utca és a II. Rákóczi Ferenc utca közti lépcsősort Székelyudvarhelyen, valamint a Függetlenség sugárut Tábor és Győzelem utcák közti szakaszát csütörtök reggeltől – olvasható a Székelyudvarhelyi Polgármesteri Hivatal felhívásában.
szóljon hozzá!