Kinti WC egy székelyföldi iskola udvarán. Több Maros megyei településen gondot jelent a mosdóhiány
Fotó: Barabás Ákos
A koronavírus-járvány megfékezésére törekvő országos intézkedések előírják a gyakori kézmosást, amely hozzájárul a vírus terjedésének csökkentéséhez. Az előírás azonban számos vidéki település iskolájának jelent kihívást, hiszen sok épületnél – vagy az egész településen – nincs megoldva az ingatlanok víz- vagy szennyvízhálózatra való csatlakozása. Székelyföld nem áll rosszul ezen a téren, de Maros megyében is van 13 tanintézmény, ahol a diákok és pedagógusok is kinti mosdókat kénytelenek használni.
2020. október 31., 08:572020. október 31., 08:57
Monica Anisie oktatási miniszter nemrég a Realitatea televízió műsorában kifejtette, hogy az általa vezetett intézmény idén több mint 32 millió lejt különített el azoknak az iskoláknak a korszerűsítésére, amelyek csak kinti mosdóval rendelkeznek, ahol nincsenek benti WC-k és kézmosási lehetőségek. Hozzátette, tavasz óta eddig csak 3,5 millió lejt költöttek el a helyi önkormányzatok az iskolák higiéniai körülményeinek korszerűsítésére. Az elkülönített összeg 476 ilyen tanintézmény benti mosdókkal való felszerelésére lenne elegendő. A 144-es sürgősségi kormányhatározat révén pedig pénzforrásokat különítettek el egészségügyi konténerek megvásárlására, amelyekre pályázhatnak azok az önkormányzatok, amelyekhez olyan iskolaépületek tartoznak, ahol nincs megoldva a benti mosdók helyzete – pontosított a miniszter.
A World Vision Romania gyermekjogvédő civil szervezet nemrég közölt átfogó felméréséből többek között az is kiderült, hogy országszerte 1176 iskola rendelkezik kinti WC-vel, legnagyobb részük vidéken van. Továbbá
– olvashatjuk a szervezet felméréséből. A listavezetők a keleti és déli megyék tanintézetei, az erdélyi falvak nem állnak rosszul ezen a téren:
Illés Ildikó, Maros megye helyettes főtanfelügyelője lapunknak kifejtette, a megyében nyilvántartott 13 benti mosdóval nem rendelkező iskola közül négynél már elkezdték a korszerűsítést. „Minden iskolát felszereltek mobilkézmosókkal, erre van lehetőség, de mivel a helyiségben nincs folyóvíz vagy visszaigényelt épületről van szó, nem tudnak befektetni ezekre” – vázolta a többi tanintézet helyzetmegoldásait. Hozzáfűzte, lehetőség van most pályázni egészségügyi konténerekre, és fog is néhány iskola pályázni ezekre.
A mezőbándi iskola felújított épületében már van korszerű benti mosdó, ahol egy projekt nyomán manzárdosították az épületet, és hozzácsatoltak egy épületrészt, amelyben mosdókat alakítottak ki külön férfi, női és tanári mosdókat – számolt be lapunknak Harai Tibor, a mezőbándi iskola igazgatója. Itt ugyanis tavaly még szintén kinti mosdót használtak a diákok.
„A régi iskolában most sincs benti WC, ott a kinti részt fűtéssel, csempével, folyóvízzel szereltük fel, a községhez tartozó Fönéce, Marosesd, Hidegvölgy falvakban szintén. Mezőuraly település iskolájában kinti WC van még, de az önkormányzatnak már van egy projektje, amellyel korszerűsítik a közeljövőben” – tudtuk meg az iskolavezetőtől.
Gondot jelent viszont a kinti WC és a mosdóhiány a szintén Mezőbándhoz tartozó mezőpetei tanintézménynél, ahol még nincs befejezve az iskolaépület, bár már a kilencvenes években elkezdték az újjáépítést. A völgyben fekvő kis falusi iskolának egy elemi osztálya és óvodai csoportja van, tucatnyi óvodással és 14 kisiskolással. „
A bejárat előtt van egy víztartály elhelyezve, abból folyik a víz, úgy mosnak kezet a gyerekek” – részletezte kérdésünkre, hogy miként oldják meg a kézmosást a mezőpetei tanulók.
Fejenkét 180 ezer lejes juttatásról szóló összeget hozott nyilvánosságra kedden a román központi sajtó, amit annak a három alkotmánybírónak adnának, akiknek most jár le a kilencéves mandátumuk. Köztük van a magyar alkotmánybíró is.
Az áramszolgáltató közlése szerint előre tervezett karbantartási munkálatok miatt a következő napokban több településen is ideiglenes áramszünetre kell számítani.
Az ítélet nem jogerős.
A dicsőszentmártoni ivóvíztisztító-állomás továbbra is zavartalanul biztosítja a háztartási vízellátást a térségben, mivel a Kis-Küküllő sókoncentrációja a legfrissebb mérések szerint még mindig a megengedett 1500 mg/l-es határérték alatt van.
Elindult a jelentkezés a sepsiszentgyörgyi időseknek és rászorulóknak szóló Gondosóra szociális támogatási programra, kedden. Mutatjuk, hogyan jelentkezhetnek az érdekeltek.
Közel négy és fél év után megszűnt a villanyáramra megállapított ársapka, július 1-jétől piaci áron számláznak a szolgáltatók. A kiszolgáltatott fogyasztók számára havi 50 lejes támogatást biztosít az állam.
Többet kell fizetniük idén a román tengerpartra érkező turistáknak, a legtöbb szállodában mintegy 10–20 százalékkal emelték az árakat tavalyhoz képest.
Maros megyében minimálisan nőtt, Hargita és Kovászna megyében pedig nagyon enyhén csökkent, de összességében alig változott a munkanélküliségi arány a székelyföldi megyékben a legutóbbi, májusi összesítés szerint.
Cseke Attila fejlesztési miniszter kedden egy új piatra-neamț-i bölcsőde felavatásán kijelentette, 2025-re biztosított a költségvetés a bölcsődeépítő kormányprogram folytatására.
Benzinkútról akart élelmiszert lopni, dulakodott az alkalmazottal, majd elmenekült a helyszínről két fiatal Szászrégenben, ám nem jutottak messzire: a rendőrök rövid időn belül őrizetbe vették őket.
szóljon hozzá!