Szolidaritási rendezvényt szervezett az Úzvölgye Kezdeményező Testület szombaton Csíkszentmárton központjában az úzvölgyi katonai temető területének jogtalan kisajátítása, a hősök sírjának meggyalázása, valamint a helyi alpolgármester ügye miatt. Az eseményen az esős idő ellenére többszázan vettek részt.
2019. május 25., 21:272019. május 25., 21:27
2019. május 25., 21:292019. május 25., 21:29
Fotó: Gábos Albin
Szolidaritási rendezvényt szervezett az Úzvölgye Kezdeményező Testület szombaton Csíkszentmárton központjában az úzvölgyi katonai temető területének jogtalan kisajátítása, a hősök sírjának meggyalázása, valamint a helyi alpolgármester ügye miatt. Az eseményen az esős idő ellenére többszázan vettek részt.
2019. május 25., 21:272019. május 25., 21:27
2019. május 25., 21:292019. május 25., 21:29
Fotó: Gábos Albin
Gergely András, Csíkszentmárton polgármestere köszöntötte a szombati Kézfogás az úzvölgyi temetőért szolidaritási rendezvény résztvevőit.
– kezdte felszólalását a polgármester, hozzátéve, hogy azt tapasztalták, hogy 2019. Romániájában napról napra próbálják a magyar közösséget ellehetetleníteni, hiszen
A román fél szerint ütlegelés, a magyar szerint lökdösődés történt péntek délután az úzvölgyi katonatemető előtt. Az összetűzés azt követően alakult ki, hogy három román aktivista vitába keveredett a helyszínen több magyarral is amiért korábban ismeretlenek szemeteszsákokkal takarták le a temetőben lévő betonkereszteket.
„Ebben az országban, megállapíthatjuk, hogy kettős mércét alkalmaznak, van egy mérce a többségi nemzettársaknak, és van egy mérce nekünk, kisebbségi létbe szorult erdélyi, székelyföldi magyaroknak” – fogalmazott az elöljáró utalva László Antal, helyi alpolgármester ügyére, akinél nemrég házkutatást tartottak a Bákó megyei nyomozó hatóságok úzvölgyi katonatemető román keresztjeinek és ortodox emlékműjének letakarása, illetve a május 17-én történt összetűzés miatt. Gergely András beszédében az iránta való szolidaritását fejezte ki, mint mondta, László Antal nem maradt egyedül, hiszen mellette vannak a támogató civilek, a politikustársai és a történelmi egyházak képviselői is.
Fotó: Gábos Albin
– zárta gondolatmenetét a polgármester. A Csíkszentmárton központjában tartott eseményen jelen voltak többek között a székelyföldi megyei tanácsok elnökei, több város és község polgármesterei, országgyűlési képviselők, történelmi egyházak képviselői, és ott voltak még Brassó megyéből és Magyarországról is.
Házkutatást végeztek az úzvölgyi katonatemető román keresztjeinek és ortodox emlékművének letakarása, illetve a május 17-én történt összetűzés miatt Hargita megyében.
„Nekünk sem beton, sem műanyag nem kell, hogy tisztán egymás szemébe tudjunk nézni. Nem akarunk a 21.század Európájában ártatlanul kihallgatásoktól félni és gyermekeinket félteni. Nem akarjuk a másét elvenni, de szeretjük azt, ami a miénk” – fogalmazott Kovács Zsolt, Csíkszentmárton község plébánosa, hozzáfűzve, hogy
„Támadtak bennünket történelmünk során, próbáltak eltüntetni. 100 éve széttépték hazánk testét. És ma sincs ez másképp. Támadnak, el akarnak tüntetni, fel akarnak számolni, és elég volt. Mi befogadtuk a másikat, mert vendégszerető nép vagyunk, de a vendég rátelepedett a földjeinkre, a jussunkra, a temetőinkre, iskoláinkra, el akarja venni zászlóinkat, egyetemeinket, jelképeinket, hátulról támadva. Kérdés az, hogy hagyjuk-e?” – tette fel a kérdést Bíró Erika, református tiszteletes asszony, aki arról is beszélt, hogy a hatalom próbál megfélemlíteni, és van, aki megijed, meghátrál.
Fotó: Gábos Albin
Tamás János evangélikus lelkipásztor arról beszélt, hogy az úzvölgyi temetőben történtekért joggal kérjük, hogy szolgáltassanak igazságot számunkra.
– fogalmazott.
Két férfi ütlegelésével, két mobiltelefon eltulajdonításával, illetve további egy készülék megrongálásával gyanúsítják Csíkszentmárton alpolgármesterét az úzvölgyi konfliktus ügyében – nyilatkozta megkeresésünkre Sükös József.
Kovács István, unitárius lelkész is felszólalt a rendezvényen. „Létünk ezer esztendeje alatt búzaszemként malomkövek között is sikerült megmaradnunk, túléltünk minden bennünket elpusztító szándékot, történelmi vihart.
Ha egy muslicának joga van létezni, akkor egy népnek is joga van az ő anyanyelvén imádkozni, és őrizni mindazt ami, érték, és átadni a következő nemzedéknek” – hangsúlyozta. Említést tett az úzvölgyi temetőben nyugvó hősökről is, akiknek sírjait meggyalázzák a „sötétség erői”, mert el akarják rabolni múltunkat. „A sötétséget csak a világosság győzi le, és a mi szövetségesünk az Isten, a fény” – biztatott szavaival a lelkész. Felszólalását követően kéz a kézben imádkozta el az összegyűlt tömeg a Miatyánkot.
Fotó: Gábos Albin
Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke is felszólalt, aki arról beszélt, hogy az elmúlt száz évben edzésben tartotta a magyar közösséget, hogy folyton támadták, de eddig még nem fordult elő, hogy a temetőt, a hősök sírját meggyalázták volna. „Arra kértük a kormányt, hogy állítsák vissza a törvényes rendet, kértük, hogy azokat a betonkereszteket vigyék el a temetőből, kértük, hogy a vonják felelősségre azt, aki a temetőt meggyalázta, és vonják felelősségre azokat, akik uszítottak a magyarok ellen. Vártuk, hogy ezeket a lépéseket tegyék meg, de támadtak továbbra is.
–fogalmazott Kelemen Hunor. Hozzátette, amíg a kérdés nem rendeződik, nem tudják támogatni egyik oldalt sem.
„A békének, az együttélésnek feltétele, hogy egymást tiszteljük. Mi nem akartunk elvenni semmit tőlük, sem történelmet, sem nyelvet, sem iskolát, sem zászlót, sem himnuszt, azt kérjük, hogy ők se nyúljanak hozzá azokhoz az értékekhez, amelyeket ezer esztendeje a Kárpát-medencében a magyar emberek megteremtettek.
– nyomatékosította.
A rendezvény végén a magyar és a székely himnuszt énekelték el az egybegyűltek, velük együtt énekelt a jelenlévő Szörényi Levente, és Antal Tibor, őket Dajka Mihály tárogatón kísérte. Az esemény a Ne bántsd a magyart! felkiáltással zárult.
Fotó: Gábos Albin
Fotó: Gábos Albin
Fotó: Gábos Albin
Fotó: Gábos Albin
Fotó: Gábos Albin
Fotó: Gábos Albin
Fotó: Gábos Albin
Fotó: Gábos Albin
Fotó: Gábos Albin
Fotó: Gábos Albin
Fotó: Gábos Albin
Fotó: Gábos Albin
Fotó: Gábos Albin
Az elnökválasztás második fordulójába került két jelölt, George Simion (AUR) és Nicușor Dan (independent) csütörtök este először vitáznak a tévékamerák előtt.
Robert Francis Prevost amerikai bíborost választották meg a katolikus egyház új fejének, aki XIV. Leó pápa néven fog szolgálni.
Fogy a levegő a bűncselekmények elkövetői körül: a modern technológiákkal a rendőrség egyre könnyebben azonosítja őket. A Hargita megyei rendőrségen bemutattak pár kriminalisztikai módszert, amellyel például a lemosott vért is fel tudják fedni.
Jégesőbe forduló vihar vonult végig és okozott károkat Udvarhelyszék több településén, köztük Székelyudvarhelyen és Szentegyházán is. A mintegy tíz percen keresztül hulló jég megállt az utcákon, a fákban, termésben is kárt tett.
A sok lehetséges megoldás közül már csak kettő maradt. Mert így szavazott a többség.
Őrizetbe vett a rendőrség egy férfit és egy nőt, akik két kilogramm kokaint és mintegy 20 kilogramm kannabiszt vásároltak Spanyolországban, majd egy futárszolgálaton keresztül Romániába szállíttatták a drogokat.
A református kollégiumok célja nemcsak tudománnyal és ismerettel felvértezni a diákokat, hanem jellemes, emberséges végzősöket nevelni, akik megállják a helyüket a közösségben – jelentette ki csütörtökön Marosvásárhelyen Kolumbán Vilmos református püspök.
Több napja már rácsodálkoztak a vásárhelyiek és a turisták arra, hogy a Kultúrpalota bejáratánál furcsa agyagkatona strázsál, az előtérben pedig egy óriás kínai katona figyeli a belépőket.
Jubiláló rendezvénynek ad helyszínt csütörtöktől vasárnapig a csíkszeredai Erőss Zsolt Aréna, ahol megnyitotta kapuit a tizedik Csíkszeredai Könyvvásár. Az esemény nemcsak a könyvekről, hanem közösségről, emlékezésről és jövőbe tekintésről is szól.
Harmadik alkalommal szervezték meg Csiky Dénes turizmusföldrajzi vetélkedőt, amelyen Maros, Hargita és Kovászna megyei középiskolás csapatok mérték össze tudásukat a turizmus és földrajz témaköreiben. A döntőt csütörtökön tartották.
1 hozzászólás