Fotó: Haáz Vince
Érdekesnek ígérkezik a csütörtöki marosvásárhelyi tanácsülés, amelynek napirendjén többek között két, a magyar utcanevekre vonatkozó határozat is szerepel. Egyiket az RMDSZ nyújtotta be és az utcanévjegyzék megváltoztatására vonatkozik, a másikat a Szabad Emberek Pártja (POL), amely a kétnyelvű utcanévtáblák kihelyezését szabályozza.
2017. október 26., 13:592017. október 26., 13:59
2017. október 26., 14:082017. október 26., 14:08
Egyiket sem írta alá a városháza jegyzője. Megkérdeztük a tervezetekről a kezdeményezőket és a Civil Elkötelezettség Mozgalom (CEMO) szakértőit is.
Bár az elmúlt évek során több próbálkozás volt, hogy Marosvásárhelyen kétnyelvű utcanévtáblákat helyezzenek ki, mindeddig ez nem sikerült. Az önkormányzatnál elakadtak a határozatok életbe ültetésénél, a civileket pedig a helyi rendőrségi ellenőrzések és kilátásba helyezett tetemes büntetések kedvetlenítették el. A marosvásárhelyi városháza honlapján most két újabb próbálkozás van, hogy ezt a sokat vitatott kérdést véglegesen megoldja.
Az RMDSZ városi frakciója által már nyáron benyújtott, de csak most napirendre kerülő tervezetről Kali István, a marosvásárhelyi RMDSZ ügyvezető elnöke beszélt. Az RMDSZ tervezete az utcanévjegyzék (nomenclator stradal) megváltoztatásáról szól.
– mondta Kali. Tőle azt is megtudtuk, hogy azért választották ezt a megoldást, mert a kétnyelvű Dózsa György utcanévtábla leszerelését elrendelő, jelenlegi Maros megyei prefektus tudomásukra hozta, hogy a közigazgatási törvény alapján nem fogja jóváhagyni a kétnyelvű, a román elnevezést és a magyar fordítást tartalmazó táblák kihelyezését.
„A prefektus azt mondta, hogy a 215-ös törvény csak azt írja elő, szó szerint, hogy a települések, közintézmények elnevezéseit ki lehet tenni magyar nyelven is,de sehol nem írja, hogy az utcanevek magyar megfelelőjét is. Ezért kellett olyan törvényes megoldást találnunk, amely lehetővé teszi, hogy helyére kerüljenek a kétnyelvű utcanévtáblák” – mondta Kali.
A POL is benyújtott egy, a kétnyelvű utcanévtáblák kihelyezéséről szóló határozattervezet. Hermann Mark Christian érdeklődésünkre elmondta, szakértőkkel tanácskozva dolgozták ki a tervezetet, amelyben a hivatalos román megnevezés mellett, külön oszlopban az utcanév magyar megfelelője is szerepel.
– sérelmezte a POL-os tanácsos, aki többek között kérte, hogy hívják össze a városi utcanévadó bizottságot, hogy tárgyaljanak a két tervezetben szereplő utcanevekről, de a marosvásárhelyi evangélikus egyház és az Avram Iancu Egyesület utcanevek megváltoztatásával kapcsolatosan a városházához iktatott kérésekről is. Erre sem került mindeddig sor.
Azzal kapcsolatban, hogy a városháza jegyzője nem írta alá egyik határozattervezetet sem, Hermann elmondta, volt már eset arra, hogy a városháza jegyzője nem ellenjegyzett egy határozattervezet, de a prefektus, aki ilyen esetekben fokozott figyelemmel elemezteti a határozatot, törvényesnek minősítette.
– mondta Hermann.
Pereskednek a kétnyelvűségért
A CEMO igazgatója, Szigeti Enikő a Vásárhelyi Hírlapnak elmondta, hogy ismeri mind a két napirendre kerülő tervezetet. A POL-os tanácsosok megkeresték a CEMO-t, kikérték szakembereik véleményét, s ők segítettek nekik. Az RMDSZ-es tervezet kapcsán Szigeti Enikő elmondta, hogy kikérték, többek között az Országos Kataszteri Hivatal álláspontját arra vonatkozóan, hogy az utcanévtábla jegyzéket ki és milyen nyelven, formában kell elfogadja, s a hivatal válaszából kiderült, hogy az utcanévjegyzék csak román nyelvű lehet.
A CEMO képviselője azt is elmondta, hogy jelenleg a marosvásárhelyi, szatmárnémeti és nagyváradi polgármesteri hivatalok ellen pereskednek a kétnyelvű utcanévtáblák kihelyezésének elmulasztása miatt. De ezek a perek nem használhatóak fel ürügyként, hogy a marosvásárhelyi városháza jegyzője visszautasítsa a kétnyelvű táblák kérdésével foglalkozó határozattervezetek aláírását, arra hivatkozva, hogy ez ügyben zajlik egy per és annak végeredményét meg kell várni.
Délután kettő és három óra között sehol nem voltak sorok a gyergyószentmiklósi szavazókörzetek előtt, de folyamatosan mennek az emberek szavazni a romániai elnökválasztás második fordulójában.
A 15 órás részvételi adatok szerint már a 40 százalékhoz közelít a részvételi arány Hargita megyében a romániai elnökválasztás második fordulójában, ott ugyanis már a választópolgárok 38,72 százaléka járult az urnák elé.
Nagy a mozgás a csíkszeredai választókörzeteknél, sor azonban a déli órákig nem alakult ki. Sokan a magyar kisebbség érdekeit vették figyelembe a döntésnél.
Nem marad el sokkal az országos átlagtól a székelyföldi választási kedv: a választásra jogosultak egynegyede élt is állampolgári jogával a délelőtti órákban a legfrissebb részvételi adatok szerint.
Ha nem olvasnánk újságot, talán nem is vennénk észre, hogy választás zajlik, annyira csendes a város. Azonban a „fű alatt” csak van mozgás Kézdivásárhelyen is, bár egyelőre kisebb a részvétel az országos átlaghoz képest.
A Központi Választási Iroda (BEC) vasárnap felhívta a figyelmet arra, hogy a szavazás napján tilos az elnökjelöltek valamelyikének támogatására vagy elutasítására közvetlen vagy közvetett módon buzdító tartalmak online terjesztése.
Záporokra és viharokra figyelmeztető elsőfokú riasztást adott ki vasárnap az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 30 megyéjére.
Az RMDSZ elnöke, Kelemen Hunor vasárnap reggel az urnáktól távozóban a sajtónak kijelentette, hogy a Románia számára legjobb lehetőségre szavazott az elnökválasztás második fordulójában.
Nagy a szavazókedv Székelyföld két megyéjében: Hargita és Kovászna megyében 11 óráig többen mentek el szavazni, mint két héttel ezelőtt délig. Maros megyében egyelőre nincs „meglepetés”.
Ismét közösen szavazott George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) jelöltje Călin Georgescu volt független elnökjelölttel Mogoșoaia-n.
szóljon hozzá!