Fotó: Haáz Vince
Érdekesnek ígérkezik a csütörtöki marosvásárhelyi tanácsülés, amelynek napirendjén többek között két, a magyar utcanevekre vonatkozó határozat is szerepel. Egyiket az RMDSZ nyújtotta be és az utcanévjegyzék megváltoztatására vonatkozik, a másikat a Szabad Emberek Pártja (POL), amely a kétnyelvű utcanévtáblák kihelyezését szabályozza.
2017. október 26., 13:592017. október 26., 13:59
2017. október 26., 14:082017. október 26., 14:08
Egyiket sem írta alá a városháza jegyzője. Megkérdeztük a tervezetekről a kezdeményezőket és a Civil Elkötelezettség Mozgalom (CEMO) szakértőit is.
Bár az elmúlt évek során több próbálkozás volt, hogy Marosvásárhelyen kétnyelvű utcanévtáblákat helyezzenek ki, mindeddig ez nem sikerült. Az önkormányzatnál elakadtak a határozatok életbe ültetésénél, a civileket pedig a helyi rendőrségi ellenőrzések és kilátásba helyezett tetemes büntetések kedvetlenítették el. A marosvásárhelyi városháza honlapján most két újabb próbálkozás van, hogy ezt a sokat vitatott kérdést véglegesen megoldja.
Az RMDSZ városi frakciója által már nyáron benyújtott, de csak most napirendre kerülő tervezetről Kali István, a marosvásárhelyi RMDSZ ügyvezető elnöke beszélt. Az RMDSZ tervezete az utcanévjegyzék (nomenclator stradal) megváltoztatásáról szól.
– mondta Kali. Tőle azt is megtudtuk, hogy azért választották ezt a megoldást, mert a kétnyelvű Dózsa György utcanévtábla leszerelését elrendelő, jelenlegi Maros megyei prefektus tudomásukra hozta, hogy a közigazgatási törvény alapján nem fogja jóváhagyni a kétnyelvű, a román elnevezést és a magyar fordítást tartalmazó táblák kihelyezését.
„A prefektus azt mondta, hogy a 215-ös törvény csak azt írja elő, szó szerint, hogy a települések, közintézmények elnevezéseit ki lehet tenni magyar nyelven is,de sehol nem írja, hogy az utcanevek magyar megfelelőjét is. Ezért kellett olyan törvényes megoldást találnunk, amely lehetővé teszi, hogy helyére kerüljenek a kétnyelvű utcanévtáblák” – mondta Kali.
A POL is benyújtott egy, a kétnyelvű utcanévtáblák kihelyezéséről szóló határozattervezet. Hermann Mark Christian érdeklődésünkre elmondta, szakértőkkel tanácskozva dolgozták ki a tervezetet, amelyben a hivatalos román megnevezés mellett, külön oszlopban az utcanév magyar megfelelője is szerepel.
– sérelmezte a POL-os tanácsos, aki többek között kérte, hogy hívják össze a városi utcanévadó bizottságot, hogy tárgyaljanak a két tervezetben szereplő utcanevekről, de a marosvásárhelyi evangélikus egyház és az Avram Iancu Egyesület utcanevek megváltoztatásával kapcsolatosan a városházához iktatott kérésekről is. Erre sem került mindeddig sor.
Azzal kapcsolatban, hogy a városháza jegyzője nem írta alá egyik határozattervezetet sem, Hermann elmondta, volt már eset arra, hogy a városháza jegyzője nem ellenjegyzett egy határozattervezet, de a prefektus, aki ilyen esetekben fokozott figyelemmel elemezteti a határozatot, törvényesnek minősítette.
– mondta Hermann.
Pereskednek a kétnyelvűségért
A CEMO igazgatója, Szigeti Enikő a Vásárhelyi Hírlapnak elmondta, hogy ismeri mind a két napirendre kerülő tervezetet. A POL-os tanácsosok megkeresték a CEMO-t, kikérték szakembereik véleményét, s ők segítettek nekik. Az RMDSZ-es tervezet kapcsán Szigeti Enikő elmondta, hogy kikérték, többek között az Országos Kataszteri Hivatal álláspontját arra vonatkozóan, hogy az utcanévtábla jegyzéket ki és milyen nyelven, formában kell elfogadja, s a hivatal válaszából kiderült, hogy az utcanévjegyzék csak román nyelvű lehet.
A CEMO képviselője azt is elmondta, hogy jelenleg a marosvásárhelyi, szatmárnémeti és nagyváradi polgármesteri hivatalok ellen pereskednek a kétnyelvű utcanévtáblák kihelyezésének elmulasztása miatt. De ezek a perek nem használhatóak fel ürügyként, hogy a marosvásárhelyi városháza jegyzője visszautasítsa a kétnyelvű táblák kérdésével foglalkozó határozattervezetek aláírását, arra hivatkozva, hogy ez ügyben zajlik egy per és annak végeredményét meg kell várni.
Daniel David oktatási miniszter csütörtöki sajtótájékoztatóján bejelentette, hogy két órával megemelik a pedagógusok kötelező heti óraszámát, az óraadó tanárok óraszáma pedig csökkenni fog.
Petre-Florin Manole munkaügyi miniszter csütörtöki sajtótájékoztatóján bejelentette, hogy a havi bruttó 347 lejes étkezési támogatásban pedig csak a bruttó hatezer lejnél kisebb alapfizetésű közalkalmazottak fognak részesülni.
Negyvenhat eltűnt esetet tartanak nyilván Hargita megyében, közülük több mint a fele kiskorú, és jelentős arányban lányok. Minden eltűnést lehetséges bűncselekményként kezel a rendőrség.
Alexandru Rogobete egészségügyi miniszter csütörtöki sajtótájékoztatóján közölte, hogy a fogyatékkal élő és a rákbeteg személyeknek nem kell egészségügyi szolgáltatási járulékot (CASS) fizetniük.
Daniel David csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a tanügyben nem lesznek leépítések és bérmódosítások.
A kormány deficitcsökkentő intézkedései részeként növelni fogja szeptember elsejétől a személygépkocsik úthasználati díját.
Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a kormány által javasolt deficitcsökkentő intézkedések nélkül fenntarthatatlanná vált volna a költségvetési hiány.
Az alkotmánybíróság ügyvivő elnöke csütörtökön pontosítani kívánta, hogy a mandátuma végéhez közeledő három alkotmánybíró egyike sem kért vagy kapott semmilyen juttatást.
Közúti balesethez riasztották a tűzoltókat a Maros megyei Libánfalva térségében, ahol egy személygépkocsi lesodródott az úttestről. A balesetben egy személy megsérült.
Közvitára bocsátotta csütörtökön a honlapján a pénzügyminisztérium az idei deficitcsökkentő intézkedések első csomagját tartalmazó törvénytervezetet.
szóljon hozzá!