Néhol hiába számolják, nem elég. Kiegészítésre lenne szükség. Képünk illusztráció
Fotó: Gecse Noémi
Cáfolta Dicsőszentmárton polgármestere, hogy fizetés nélküli szabadságra küldené a városháza alkalmazottait, mivel nincs elég pénz a bérükre, de azt elismerte, hogy augusztustól nem tudják biztosítani az év elején is megemelt fizetéseket. A Maros megyei önkormányzatnak öt község vezetősége jelezte, hogy nincs pénze kifizetni a községházán dolgozókat.
2018. július 17., 17:222018. július 17., 17:22
2018. július 17., 17:242018. július 17., 17:24
Az elmúlt időszakban több ízben is emelték a közalkalmazottak bérét, és Maros megyében vannak olyan polgármesteri hivatalok, ahol nincs egész évre biztosítva a fizetésalap. A települések vezetői abban bíznak, hogy augusztusban az országos költségvetési kiegészítésen pénzt kapnak majd, és abból pótolni tudják a hiányokat. Ettől függetlenül most bizonytalanságban érzik magukat.
A Maros megyei önkormányzatnál öt község jelentette, hogy nem tudják év végéig biztosítani a megemelt fizetéseket. Lukács Katalin sajtószóvivőtől megtudtuk, hogy Nyárádmagyaróson, Csíkfalván, Görgényoroszfaluban, Székelyhodoson és Havadon nincs pénz a fizetések biztosítására. Ilyen esetben a polgármesteri hivatalok a kormánynál kell jelezzék, hogy hiányzik a megfelelő pénzalap. A megyei tanács is csak továbbítja a kéréseket.
„Fizetésekre semmiképp nem tudunk pénzt adni, ezt a helyi költségvetés elfogadásakor kell/kellett volna egész évre biztosítania a helyi önkormányzatoknak” – mondta a sajtószóvivő. Lukács Katalin hozzátette, hogy a megyei tanács csak beruházásokra, önrész biztosítására tud pénzt adni a városoknak, községeknek, és ezt is csak abban az esetben, ha ő is kap az adóvisszaosztásból vagy más kormányalapokból. Eddig hét településről jelezték, hogy szükségük lesz ilyen jellegű támogatásra, ha erre a költségvetés kiegészítésekor lehetőség nyílik.
Dicsőszentmárton polgármestere, Sorin Megheșan cáfolta, hogy arra kényszerítené a városháza alkalmazottait, hogy fizetés nélküli szabadságra menjenek. Elismerte,
és azt mondta, erre most keresik a megoldást. „Év elején tudtuk, hogy a megemelt fizetésekre csak hét hónapig van alapunk. Személy szerint sokkal fontosabbnak tartom a befektetéseket, és éppen ezért erre elegendő pénzalapot biztosítottuk.
Előző években is voltak olyan kollégák, akik kértek fizetés nélküli szabadságot, különböző személyes okokra hivatkozva. Én ezzel nem értettem egyet, mert minden munkatársra szükség van, hogy megfelelően működjön a városháza, a város.
de én ragaszkodom ehhez a javaslathoz” – mondta a polgármester, aki felsorolta, hogy milyen beruházásaik vannak: több iskola felújítása, új sportterem építése, a napi piac korszerűsítése, illetve útjavítások. Megheșan szerint a fizetések kérdése így vagy úgy megoldódik, szerinte az elégedetlenségi hullámot most az indította el, hogy
Az erdőszentgyörgyi polgármester, Csibi Attila Zoltán szerint a településvezetők kötelesek a fizetésekre és a működési költségekre szükséges pénzt félretenni, biztosítani, és a fennmaradó összegekkel gazdálkodni. Semmiképp nem történhet meg, hogy nem jut pénz számlákra, fizetésekre, működésre.
„Erdőszentgyörgyön nincsenek gondok a fizetések biztosításával, és nem is lesznek, persze ehhez hozzátartozik az is, hogy ésszerű fizetésemelések voltak. Idén a saját alapokból biztosított befektetésekre szinte semmi pénzt nem tudunk adni, de kilenc pályázatunk van, amelyekhez az önrészt biztosítjuk, és ez jó előrelépés.”
Marosludas volt az egyetlen olyan település Maros megyében, ahol az év elején, amikor a törvény újra lehetővé tette, nem emelték meg a városháza alkalmazottainak fizetését, hanem a tavalyi, decemberi szinten hagyták. Kiss István alpolgármester szerint ez némi elégedetlenséget szült az alkalmazottaik körében, de mindenki megértette, hogy a bevételekhez kell igazítani a kiadásokat. Ilyenformán nincsenek és idén nem is lesznek gondok a fizetések biztosításával.
Szászrégenben is alapos költségvetést állítottak össze, amelyben jut pénz a működési költségekre és a fizetésekre is – tudtuk meg Márk Endre alpolgármestertől.
Fejenkét 180 ezer lejes juttatásról szóló összeget hozott nyilvánosságra kedden a román központi sajtó, amit annak a három alkotmánybírónak adnának, akiknek most jár le a kilencéves mandátumuk. Köztük van a magyar alkotmánybíró is.
Az áramszolgáltató közlése szerint előre tervezett karbantartási munkálatok miatt a következő napokban több településen is ideiglenes áramszünetre kell számítani.
Az ítélet nem jogerős.
A dicsőszentmártoni ivóvíztisztító-állomás továbbra is zavartalanul biztosítja a háztartási vízellátást a térségben, mivel a Kis-Küküllő sókoncentrációja a legfrissebb mérések szerint még mindig a megengedett 1500 mg/l-es határérték alatt van.
Elindult a jelentkezés a sepsiszentgyörgyi időseknek és rászorulóknak szóló Gondosóra szociális támogatási programra, kedden. Mutatjuk, hogyan jelentkezhetnek az érdekeltek.
Közel négy és fél év után megszűnt a villanyáramra megállapított ársapka, július 1-jétől piaci áron számláznak a szolgáltatók. A kiszolgáltatott fogyasztók számára havi 50 lejes támogatást biztosít az állam.
Többet kell fizetniük idén a román tengerpartra érkező turistáknak, a legtöbb szállodában mintegy 10–20 százalékkal emelték az árakat tavalyhoz képest.
Maros megyében minimálisan nőtt, Hargita és Kovászna megyében pedig nagyon enyhén csökkent, de összességében alig változott a munkanélküliségi arány a székelyföldi megyékben a legutóbbi, májusi összesítés szerint.
Cseke Attila fejlesztési miniszter kedden egy új piatra-neamț-i bölcsőde felavatásán kijelentette, 2025-re biztosított a költségvetés a bölcsődeépítő kormányprogram folytatására.
Benzinkútról akart élelmiszert lopni, dulakodott az alkalmazottal, majd elmenekült a helyszínről két fiatal Szászrégenben, ám nem jutottak messzire: a rendőrök rövid időn belül őrizetbe vették őket.
szóljon hozzá!