Fotó: Erdély Bálint Előd
A kormány részéről kapott felszólítást a megyei egészségügyi igazgatóság, hogy tüzetesen vizsgálják meg a székelyudvarhelyi járványügyi helyzetet, elképzelhető, hogy komolyabb korlátozó intézkedéseket vezetnek be a városban. Az új városvezetés és a kórház vezetősége a vállalkozók képviselőivel együttműködve folytatja a járvány elleni harcot, amelynek része a kórházi személyzet- és kezelésifelület-bővítés, egy vérplazmás kezeléshez szükséges készülék és egy konténerkomplexum megvásárlása is. A város lakosságát együttműködésre kérik a járvány elleni közdelemben.
2020. október 29., 17:072020. október 29., 17:07
2020. október 29., 20:452020. október 29., 20:45
A járványügyi helyzetről és a koronavírusfertőzések székelyudvarhelyi terjedésének a megfékezését célzó intézkedésekről, az új városvezetés, a kórház és a vállalkozói szféra együttműködéséről tartott sajtótájékoztatót csütörtökön Gálfi Árpád polgármester, Lukács Antal, a székelyudvarhelyi kórház főigazgatója, András Lehel, a Szent Pio Egyesület köré csoportosuló támogatói vállalkozókör képviselője, valamint Lőrinczi Csaba, a városi kórház orvosigazgatója.
A sajtótájékoztató előtt kaptak tájékoztatást arról, hogy a kormány részéről felszólítást kapott a megyei egészségügyi igazgatóság arra, hogy
– jelentette be az esemény felkonferálásban a városháza szóvivője, Zörgő Noémi.
Mint ismert, a városban napok óta 8 fölött van a fertőzési ráta értéke, és a szerda esti miniszterelnöki sajtótájékoztatón is szóba került a székelyudvarhelyi helyzet: Raed Arafat belügyi államtitkár arról beszélt, hogy egyes térségekben a magas fertőzési ráta ellenére vonakodva rendelik el a karantént, és Ludovic Orban kormányfő kérdésére Székelyudvarhelyt hozta fel példaként.
Székelyudvarhelyen a magas fertőzöttségi arány ellenére is „tartózkodnak” attól, hogy karantén alá vonják a várost – jelentette ki a szerda esti kormányülés előtt Raed Arafat belügyi államtitkár, az országos katasztrófavédelem vezetője.
Gálfi Árpád a kormányülésen elhangzottak alapján elmondta, arra is számítani lehet, „hogy teljes karantén alá vonják városunkat”. Ennek, illetve a járványügyi helyzet súlyosbodásának az elkerülése érdekében kérést intézett a lakossághoz, hogy tartsák be a szabályokat, tegyenek eleget a szigorító intézkedéseknek.
Fotó: Erdély Bálint Előd
– fogalmazott, kitérve a helyes maszkviselés fontosságára és a hétvégi, halottak napi megemlékezések során a temetőlátogatási szabályok betartására, a csoportosulások elkerülésére.
A járványügyi intézkedések között a településvezető megemlítette azt, hogy egy prioritási listát kértek a kórház vezetőségétől a szükséges fejlesztésekről, és a tavaszi civil összefogás során gyűlt támogatások fel nem használt részét is ez alapján fogják elkölteni.
Fotó: Erdély Bálint Előd
A székelyudvarhelyi kórház főigazgatója, Lukács Antal arról számolt be, hogy a négyszeresére nőtt a tesztelési kapacitás a kórházban:
Ehhez képzett személyzettel is rendelkezik a kórház: öt laboráns szakorvos dolgozik az osztályon, de ez a szám a napokban hatra bővül. Szükség lenne még ugyanakkor egy PCR-gépre és annak egy automata kiegészítő eszközére – közölte az intézmény vezetője.
A városi kórház 527 ággyal rendelkezik, de a különböző betegútvonalak, a nemenkénti elhelyezés, illetve a koronavírusos, a fertőzésgyanús, valamint az igazoltan nem fertőzött betegek elkülönítve történő elhelyezése miatt ezeknek az ágyaknak csak valamivel több, mint a felét tudják kihasználni. Felszabadult viszont a kórházban működő magánlabor által használt épület, továbbá a Szent Pio Alapítvány felajánlásának a köszönhetően
Ez a B-terv része, akárcsak a székelykeresztúri kórházi egységben kialakítás alatt álló 48-50 ágyas részleg – részletezte Lukács Antal a járványügyi felkészülési terveket. Fontosnak tartotta ugyanakkor felhívni a lakosság figyelmét, hogy
Fotó: Erdély Bálint Előd
A Szent Pio nonprofit szervezet köré csoportosuló támogatói vállalkozókör több mint 1,1 millió lej adományt gyűjtött össze, amelyből korábban három lélegeztetőgépet vásároltak a kórháznak,
– számolt be a vállalkozó kör képviseletében jelen lévő András Lehel. Elmondta, az egyik eszköz a súlyos állapotban lévő koronavírusos betegek vérplazmás kezeléséhez szükséges plazmaferézis-készülék, ennek az egyik része már megérkezett, a csíkszeredai vérközpontban van, hiszen a felhasználási lehetőség ott biztosított. Az eszköz másik része, amely teljessé teszi az eljárást, várhatóan két héten belül érkezik meg.
– mondta András Lehel.
A kórházi ágykapacitás bővítése érdekében a támogatási összeg egy részéből egy tíz konténerből álló komplexum beszerzésére és beüzemelésére fordítja a vállalkozói kör. A cél az, hogy
– közölte a vállalkozók képviselője, megjegyezve, bíznak benne, hogy szükség szerint más vállalkozói csoportosulások is összefognak és csatlakoznak ezekhez a kezdeményezésekhez, mint ahogyan korábban is volt már erre példa.
Fotó: Erdély Bálint Előd
Lőrinczi Csaba, a székelyudvarhelyi kórház orvosigazgatója arról tájékoztatta a jelenlévőket, hogy a kórház személyzetéből 92-en nem tudnak jelenleg részt venni a munkában, egy részük koronavírusos beteg, másik részük panaszmentes fertőzött, a nagyobbik hányaduk viszont családi kontaktszemély, ezért nem járhatnak dolgozni.
A kórház orvosigazgatója azt is elmondta, hogy az egészségügyi minisztérium legutóbbi rendelete értelmében szerdától a gyorsteszteket is végezhetnek a kórházakban. Ezeknek egy órán belül meglesz az eredménye, és ez alapján már egy helyre lehet csoportosítani a fertőzésgyanús pácienseket – a fertőzést azonban továbbra is csak PCR-teszttel lehet igazolni.
– mondta a kórház orvosigazgatója.
Fotó: Erdély Bálint Előd
A beutalási eljárás időt igényel, de az azonnali ellátásra szoruló sürgősségi esetek maradéktalanul megkapják ezt, az viszont gondot jelent, hogy a székelyudvarhelyivel együttműködő más kórházak megkövetelik a PCR-teszt elvégzését, mielőtt a beteget átszállítják.
– részletezte az eljárási gyakorlatot a kórház orvosigazgatója.
Az 1944-es átállásról tartott előadást Benkő Levente történész. Előadása fókuszában a magyarellenes intézkedések és megszólalások kaptak hangot, illetve a székelyföldi foglyok sorsát ismertette.
Erdei iskolát hoznának létre, ahol a természet szeretetére nevelhetik a gyerekeket, ezért is szervezte meg a Szentegyházi Közbirtokossági Egyesület és a Szentegyházi Nagycsaládosok Egyesülete a Kárpát-medencei Erdőpedagógiai Konferenciát és Szemlét.
A rendszerváltozás utáni, még mindig zavaros időkben foglalta el a székelyudvarhelyi polgármesteri széket Szász Jenő. Szakács-Paál Istvánnak már könnyebb a dolga – igaz, neki az elmúlt nyolc évnyi karantént kell feloldania.
Búcsút és jubileumi ünnepséget tartottak a gyimesfelsőloki Árpád-házi Szent Erzsébet Római Katolikus Gimnáziumnál. Az iskola védőszentjének ünnepére gyűltek össze a tanintézmény kápolnájában, ahol visszatekintettek az elmúlt 30 esztendőre.
Bicska, valamint kábítószer birtoklása miatt vettek őrizetbe két férfit Csíkszeredában szombaton. A Hargita megyei rendőrség egy átfogó akció során mintegy háromszáz személyt ellenőrzött, 5 bűncselekményt, és 19 kihágást állapított meg.
A Hargita megyei települések fejlesztésére 2,7 millió lej jut a hatszázalékos adóvisszaosztásból. Az összeg szétosztásáról a megyei tanácstestület rendkívüli ülésén szavazott november 15-én, pénteken.
Miért nincs túljelentkezés az orvosi rezidensvizsgákon és miért éri meg a háziorvosi szakosodást választani – többek között erről is beszélgettünk Vass Levente egészségügyi szakemberrel a vasárnap tartandó rezidensvizsga kapcsán.
Rászoruló családok számára tart jótékonysági gyűjtést a Csíkszeredai Vöröskereszt Kis Cipő elnevezéssel november 23-án és 24-én Szabadság-téren és a Csíki NEST pláza területén.
Erősen irritáló hatású vegyszert tartalmazó palackokat dobott valaki a szelektív hulladékba, emiatt le kellett állítani a munkafolyamatot a lécfalvi hulladéklerakóban. A sepsiszentgyörgyi köztisztasági vállalat nagyobb elővigyázatosságra int.
szóljon hozzá!