Csíkszeredában szeptember végéig az adók és illetékek nagy részét, több mint nyolcvan százalékát befizették a városlakók. Akik mégis elmulasztották, azoknak hétfőtől már kamatot számolnak a be nem fizetett idei adókra és illetékekre.
2011. október 04., 14:462011. október 04., 14:46
2011. október 05., 11:012011. október 05., 11:01
Rég lejárt az adók és illetékek befizetésére szóló kedvezmények időszaka. Ráfizetés októbertől
„Ebben az esztendőben, az előző évekhez képest, a csíkszeredaiak túlteljesítették magukat” – újságolja Ráduly Róbert Kálmán, Csíkszereda polgármestere, aki rögtön sorolja is a szeptember végéig beérkezett összegek nagyságát.
Csíkszereda Polgármesteri Hivatalának pénztárába idén épületadókból 1,76 millió lej, a teljes épületadók 84 százaléka, területadókból 557 ezer lej (a teljes összeg 82,6 százaléka), gépkocsiadókból pedig 996 ezer lej (83 százalék) folyt be.
„Nálunk az a szabály, hogy aki az első félévre szóló adóját és illetékét március végéig nem fizeti ki, annak áprilistól már kamatot számolunk. Így van ez a második félév esetében is, aki csak szeptember 30. után fizet, annak is kamatot számolunk. Ez egyébként nem újdonság, ezt törvény írja elő” – magyarázza az eljárást a városvezető.
Községek: év végére kilencven százalék fölött
Madéfalván az április–október közötti időszak holtszezonnak tekinthető: a felcsíki község adóosztályán áprilisig nagy a forgalom, azután viszont október végéig kevesen gazdagítják a községi büdzsét. „Eddig a teljes összeg mintegy hetven százaléka jött be, októbertől viszont már nekünk is kamatot kell számolnunk. Szerencsénkre az utóbbi esztendőkben év végére az adók és illetékek, illetve rendőrségi bírságok legalább 95 százalékát befizették a madéfalviak” – összegezte Szentes Csaba, a felcsíki település polgármestere.
Az alcsíki községben, Csíkszentmártonban az év első negyedévében a lakók tíz százaléka szokta kihasználni azt az 5 százalékos kedvezményt, amit a helyi tanács megszabott az adójukat és illetékeiket március végéig törlesztő személyeknek. „Az utóbbi években a januárban tervezett bevételek nagy része mindig megvalósult, év végére a járulékok több mint kilencven százaléka összegyűl, és ez nagyságrendileg már jó aránynak számít” – vélekedett Gergely András, Csíkszentmárton polgármestere. A községben október elsejéig a helyi adók és illetékek 64 százalékát szedték be.
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
Noha hét éve megvásárolta a csíkdánfalvi önkormányzat a volt kerámiagyártó műhelyeket, illetve az egykori szövödét, ezek azóta is használatlanul, bezárva állnak, mert felújításuk érdekében nem sikerült pályázati támogatást szerezni.
Johann Sebastian Bach zeneszerző életműve köré épül az idei Csíkszeredai Régizene Fesztivál: július 5–13. között 17 koncert, 250 fellépő és templomi terekben megszólaló mesterművek várják a közönséget – a h-moll mise lesz az egyik fénypont.
szóljon hozzá!