A nevelőszülőket mindig felkészítik arra, hogy a gyerek a munkavégzés eszköze, hiszen az általános cél az, hogy a gyerek visszakerüljön a vér szerinti családjához
Fotó: Haáz Vince
Kulcsfontosságú a hivatásos nevelőszülők szerepe azoknak a gyermekeknek a nevelésében, akik nem élhetnek a saját családjukban. Szép hivatás a gyereknevelés, de van amikor ez egy munkahely is, amely megélhetőséget biztosít.
2025. február 07., 20:482025. február 07., 20:48
Nevelőszülőknek nevezzük azokat, akik saját otthonukban gondoskodnak egy gyermekről ideiglenesen, miközben a gyerek vér szerinti szüleinek szülői jogai nem szűnnek meg. A nevelőszülő addig gondozza a gyermeket, amíg az visszakerülhet a családjába vagy örökbefogadó szülőkhöz kerül. Egy gyerek akkor kerül állami rendszerbe, amikor elhanyagolja őt a szülő saját hibájából – nem gondozza, nem küldi iskolába, veri – vagy önhibáján kívül –, kis lakásban élnek sokan, nem tudja megoldani a lakhatást.
A nevelőszülőket mindig felkészítik arra, hogy a gyerek a munkavégzés eszköze, hiszen az általános cél az, hogy a gyerek visszakerüljön a vér szerinti családjához, a szülő pedig ne mondjon le a szülői jogáról. De vannak olyan helyzetek, amikor lemondanak, és van, amikor minél hamarabb mondanak le, annál jobb a gyereknek, hiszen hamarabb kerülhet szerető családba, azaz akkor lesz örökbefogadható.
Pszichológusok is rendszeresen foglalkoznak a nevelőszülőkkel és a gyerekekkel is ilyen téren, mert nem könnyű az elengedés.
Csép Éva Andrea parlamenti képviselő: szeretném, ha minél több magyar hivatásos nevelőszülő lenne Székelyföldön
Fotó: Haáz Vince
Ez idő alatt a nevelőszülők fizetést és kiegészítő anyagi támogatást kapnak az államtól a gyermek ellátásához. A nevelőszülőknek járó anyagi juttatásokról, kedvezményekről Csép Éva Andrea, társadalmi ügyekkel foglalkozó, Maros megyei parlamenti képviselőt kérdeztük.
A szakpolitikus úgy véli, rendkívül jó lehetőség egy vidéken élő házaspárnak – ahol a férj dolgozik, a feleség a háztartást rendezi –, hogy a feleség nevelőszülővé váljon, feltéve, ha érzi magában az elhivatottságot, hiszen nem lesz bárkiből nevelőszülő. Jó lehetőség ez arra, hogy folytatódjon a munkahelyi régisége (azaz a ledolgozott munkaévek száma), és még egészségügyi biztosítása is van közben.
Ezen kívül pedig kaphat nehézségi pótlékot is, ami plusz 25 százalékot jelent a bérén felül, abban az esetben, ha fogyatékos gyereket gondoz. Kaphat 15 százalékig terjedő stabilitási ösztönzőt, ha stabilan benn marad a rendszerben nevelőszülőként, és nem lép ki pár év után, a második gyereket követően pedig 15 százalékos pótlékot is kap minden további gyerek után.
A testvéreket nem választják szét
Fotó: Haáz Vince
Kapnak elhelyezési támogatást is, ami 1200 lej körül van, emellett a gyerekpénzt is utalják a gyerek korának megfelelően. Továbbá étkezési pótlék is jár nekik, illetve a gyerekkel járó kiadásokat – ruházatot, étkeztetést, tanszerek vásárlását, orvosi vizsgálatokat – az állam elszámolja a nevelőszülőnek, tehát nem saját zsebből kell állnia ezeket. Ezen kívül pedig van egy olyan összeg is, ami a rendelkezésére áll, és ezzel nem kell elszámolnia.
„A törvény eredetileg úgy szólt, hogy nullától hároméves korig kötelezően nevelőszülőkhöz kell helyezni a gyereket, az én módosításomnak köszönhetően ma már úgy rendelkezik erről a jogszabály, hogy
Egy nevelőszülőnél legtöbb két gyerek lehet, kivéve ha testvérekről van szó, akkor legtöbb három” – magyarázta a parlamenti képviselő.
Csép Éva Andrea azt szeretné, ha minél több magyar hivatásos nevelőszülő lenne Székelyföldön, mert ezeknek a gyerekeknek a gondoskodáson kívül arra is szükségük van, hogy anyanyelvükön beszélő családba tudjanak kerülni.
Romániában nem létezik külön jogszabály arra, hogy a román anyanyelvű gyerekkel kötelezően román nyelven kell beszélni, hiszen sok olyan eset van, ahol a magyar családba került román gyerekkel mindkét nyelven beszélnek, akár egy vegyes házasságban élő gyerekkel – tudtuk meg Miklea Hajnal Katalintól, a Maros megyei szociális és gyermekvédelmi igazgatóság vezérigazgatójától.
Fotó: Kristó Róbert
Ugyanez érvényes a magyar gyerekekre is, hiszen a gondoskodás elsődleges szempont. De
Ha nem lehetséges, akkor megpróbálják azt, hogy mindenképpen anyanyelvén folytassa tanulmányait – tette hozzá a vezérigazgató.
Maros megyében a legtöbb nevelőszülő vidéki környezetben él, de vannak páran Marosvásárhelyen, Dicsőszentmártonban és Szászrégenben is. 189 nevelőszülő van jelenleg a Maros megyei igazgatóság alkalmazásában, de még öt-hat nevelőszülőre lenne sürgősen szükség a várólistán, hogy gyereket tudjanak adni nekik. Összesen 290 nevelőszülői állása van jelenleg a Maros megyei szociális és gyermekvédelmi igazgatóságnak, tehát ideális esetben legkevesebb még száz nevelőszülőt tudnának alkalmazni.
Ki lehet hivatásos nevelőszülő?
A legújabb szabályozás szerint hivatásos nevelőszülő az lehet, aki betöltötte a 21. életévét, befejezte a középiskolai tanulmányait, vagy a következő öt évben vállalja, hogy elvégzi, illetve családjában legalább egy személy rendszeres jövedelemmel bír, amennyiben nem él egyedül. Megfelelő lakhatási feltételeket tud biztosítani a gyerek neveléséhez, nem érte el a nyugdíjkorhatárt, és közte, valamint a nevelt gyerek között a korkülönbség nem kevesebb, mint 18 év, és nem több, mint 47 év. Továbbá fontos, hogy egészségi állapota megfelelő legyen, és nem szenved fertőző vagy pszichiátriai betegségekben, nem büntetett előéletű, és nem él olyan családtaggal együtt, aki büntetett előéletű. Nem lehet nevelőszülő, aki elvesztette szülői jogait bírósági ítélet alapján.
Anyanyelven kérheti a szülői felkészítő elvégzését, amely bizonylat megszerzése elengedhetetlen feltétele az új munkahely betöltésének. A nevelőszülői képesítés határozatlan időre szól, de ezt kétévente felülvizsgálják. Amennyiben érdeklődik a nevelőszülővé válás iránt, keresse fel a lakóhelye szerinti megyei szociális és gyermekvédelmi igazgatóságot.
Hogyan hangolódhatunk rá egy szerepre? Hogyan érthetjük meg a figurát? Hogyan lehet gyerekszínészekkel együtt dolgozni? Mátray László személyes tapasztalatairól mesélt a Véletlenül írtam egy könyvet csíkszeredai vetítése után.
Hatvanötezer lej gyűlt össze a Hubertus Vadásztársaság által korábban szervezett jótékonysági vadászaton, amiből számos orvosi eszközt vásárolhattak a székelyudvarhelyi kórház székelykeresztúri kirendeltségének. Ezeket adták át csütörtökön.
Minden valószínű forgatókönyvet számításba véve Antal Árpád Sepsiszentgyörgy polgármestere a „kisebbik rossz” elvét szem előtt tartva vázolta fel, hogy kire lenne jó szavazni az erdélyi magyaroknak a májusi államelnök-választáson.
A kormány egyszer Sepsiszentgyörgynek adta, majd visszavette a Stadion utcai sportbázist. Most ismét reményteljes a város számára a bukaresti felállás, ezért ismét magáénak szeretné tudni a létesítményt.
A tavalyhoz képest idén kisebb összegből gazdálkodhat Kézdivásárhely: a 2024-es 165 millió lejhez képest ezúttal 127,3 millió áll a városvezetés rendelkezésére. Ennek 56 százalékát fejlesztésekre fordítják, a fennmaradó 44 százalékot pedig működtetésre.
Míg Marosvásárhely költségvetése tavaly 625,8 millió lej volt, idén ez kétszáz millióval több lesz: 2025-ben 854 millió lejből gazdálkodik a település. A képviselő-testület csütörtökön délután bólintott rá a költségvetés-tervezetre.
Noha a székelyföldi megyékben nagyobb az adófelajánlási kedv az országos átlagnál, még nagyok a tartalékok – hívja fel a figyelmet Miklós Zoltán gazdasági szakpolitikus. Arra buzdít, éljünk a minket illető jogokkal, hiszen közeleg a határidő.
Rablótámadás megalapozott gyanújával előzetes letartóztatásba helyeztek két férfit Maros megyében.
Mentőhelikopterrel szállítottak kórházba egy sérültet egy Körtvélyfáján történt baleset helyszínéről csütörtökön kora délután.
szóljon hozzá!