Disznót csak bekerített ólban tanácsos nevelni, ahol az állatok nem érintkezhetnek más sertésekkel. Illusztráció
Fotó: Boda L. Gergely
A Maros Megyei Állat-egészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság vezetője, dr. Kincses Sándor ad hasznos tanácsokat a gazdáknak arról, hogy miként védekezzenek az afrikai sertéspestis ellen.
2017. augusztus 15., 17:352017. augusztus 15., 17:35
E betegség a háztáji és vaddisznókat érinti, halálos kimenetelű azokra az egyedekre, amelyek elkapják. Nincs ellene oltóanyag, az egyetlen védekezési forma, hogy betartunk bizonyos előírásokat, ha beteg állattal kerülünk kapcsolatba.
Ahhoz, hogy a gazdák megvédjék állataikat a fertőzéstől, elsősorban a következő szabályokat kell betartaniuk: az ólakba ne lépjenek be olyan cipővel, öltözékkel, amellyel az utcán jártak. Ajánlatos az ól ajtaja elé egy tálcát tenni, amiben hígított marószódaoldattal átitatott szalma van. Disznót csak bekerített ólban neveljenek, ahol az állatok nem érintkezhetnek más sertésekkel, vaddisznókkal vagy olyan személyekkel, akik sertéstartók. Ne adjanak a disznóknak olyan ételt, amelyben sertéshúsból készült étel maradéka (moslék) van. Ha a családban vagy az ismeretségi körben vadászok vannak, akik vaddisznóhúst hoznak, a vadhús mosóvizét ne tegyék a moslékba. Ne hozzák ki az ólból a kanokat vagy kocákat, hogy más tenyészetek állataival párosítsák őket. Ne vásároljanak ismeretlen eredetű malacokat, főként ne olyanokat, amelyeknek nincs fülszáma vagy állatorvosi bizonyítványa. Ne adjanak a disznóknak a mezőről hozott füvet, mert az kapcsolatba kerülhetett fertőzött vaddisznókkal.
Miről ismerhető fel a betegség, ha már megtörtént a fertőzés? – ez a leggyakoribb kérdés. A betegségnek nincsenek kirívó jelei, viszont a lefolyása jellegzetes:
Magas testhőmérséklet (40,5–42 Celsius-fok), lázas állapot. A sertés bőre kipirul, vagy a fülek széle, a lábak vége, a has vagy a szügye lilás lesz. Az állat étvágytalan, a járása botladozóvá válik. Hányás, hasmenés is bekövetkezhet.
Mit kell tenni, ha fennáll a gyanú, hogy a disznó afrikai sertéspestissel fertőződött? – kérdezik gyakran a gazdák. Azonnal értesíteni kell a megyei állat-egészségügyi és élelmiszer-biztonsági igazgatóság területileg illetékes állatorvosát, vagy közvetlenül az igazgatóságot.
Ne feledjék – figyelmeztet az igazgató – sokkal jobb minden gyanús esetről értesíteni az illetékeseket, mint elhallgatni, és ezzel veszélybe sodorni egy egész régió állatait. Az eddig be nem jegyzett sertéstulajdonosok a lehető leggyorsabban keressék meg írásban a területileg illetékes állatorvost, és kérjék a sertésnevelde azonnali bevételét az országos adatbázisba.
Két nő életét vesztette vasárnap kora este egy Brassó megyei balesetben, miután két személyautó és egy teherautó ütközött össze az 1-es országúton Persány és Vledény között.
Szombaton a rendőrök összesen 656 járművezetőnek vonták be a jogosítványát, 74-nek alkohol, 12-nek drog hatása alatt történő vezetés miatt – számolt be vasárnap a belügyminisztérium.
Ezek az idők nem könnyűek, és ezek a nem könnyű idők tették újra aktuálissá az 1848-as üzeneteket – hangzik el március 15-én Székelyudvarhelyen készült videónkban.
Hóviharokra figyelmeztető előrejelzést bocsátott ki vasárnap az Országos Meteorológiai Szolgálat az ország magashegyi térségeire.
Halálos áramütés ért egy 41 éves férfit a székelyföldvári vonatállomáson, miközben felszállt a mozdonyra azzal a céllal, hogy megjavítsa.
A Richter-skálán 3,1-es erősségű földrengés volt vasárnap 4 óra 32 perckor Galac megyében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Noha még a vásárnap jó része hátra van, nehéz lenne a héten ennél kiélezettebb helyzetű videót találni, sőt, talán a hónapban is.
Időutazásnak is beillő élő történelemórák színesítették a márciusi ifjak emléke előtti tisztelgést Székelyudvarhelyen.
A Csíki- és Kászoni-medencét összekötő hágón egy teljes órára lezárták a forgalmat szombaton, hogy csendben emlékezhessenek az 1848–49-es forradalom és szabadságharc hőseire, a Tuzson János egysége által vívott nyergestetői csatára.
Hankó Balázs kulturális és innovációs minisztertől vehette át a magyar köztársasági elnök által adományozott kitüntetését Nagy Anna, Székely Emese, Józsa István, Mátyás-János László, dr. Péter Sándor és Kiss Imre Csíkszeredában szombaton este.
szóljon hozzá!