
Disznót csak bekerített ólban tanácsos nevelni, ahol az állatok nem érintkezhetnek más sertésekkel. Illusztráció
Fotó: Boda L. Gergely
A Maros Megyei Állat-egészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság vezetője, dr. Kincses Sándor ad hasznos tanácsokat a gazdáknak arról, hogy miként védekezzenek az afrikai sertéspestis ellen.
2017. augusztus 15., 17:352017. augusztus 15., 17:35
E betegség a háztáji és vaddisznókat érinti, halálos kimenetelű azokra az egyedekre, amelyek elkapják. Nincs ellene oltóanyag, az egyetlen védekezési forma, hogy betartunk bizonyos előírásokat, ha beteg állattal kerülünk kapcsolatba.
Ahhoz, hogy a gazdák megvédjék állataikat a fertőzéstől, elsősorban a következő szabályokat kell betartaniuk: az ólakba ne lépjenek be olyan cipővel, öltözékkel, amellyel az utcán jártak. Ajánlatos az ól ajtaja elé egy tálcát tenni, amiben hígított marószódaoldattal átitatott szalma van. Disznót csak bekerített ólban neveljenek, ahol az állatok nem érintkezhetnek más sertésekkel, vaddisznókkal vagy olyan személyekkel, akik sertéstartók. Ne adjanak a disznóknak olyan ételt, amelyben sertéshúsból készült étel maradéka (moslék) van. Ha a családban vagy az ismeretségi körben vadászok vannak, akik vaddisznóhúst hoznak, a vadhús mosóvizét ne tegyék a moslékba. Ne hozzák ki az ólból a kanokat vagy kocákat, hogy más tenyészetek állataival párosítsák őket. Ne vásároljanak ismeretlen eredetű malacokat, főként ne olyanokat, amelyeknek nincs fülszáma vagy állatorvosi bizonyítványa. Ne adjanak a disznóknak a mezőről hozott füvet, mert az kapcsolatba kerülhetett fertőzött vaddisznókkal.
Miről ismerhető fel a betegség, ha már megtörtént a fertőzés? – ez a leggyakoribb kérdés. A betegségnek nincsenek kirívó jelei, viszont a lefolyása jellegzetes:
Magas testhőmérséklet (40,5–42 Celsius-fok), lázas állapot. A sertés bőre kipirul, vagy a fülek széle, a lábak vége, a has vagy a szügye lilás lesz. Az állat étvágytalan, a járása botladozóvá válik. Hányás, hasmenés is bekövetkezhet.
Mit kell tenni, ha fennáll a gyanú, hogy a disznó afrikai sertéspestissel fertőződött? – kérdezik gyakran a gazdák. Azonnal értesíteni kell a megyei állat-egészségügyi és élelmiszer-biztonsági igazgatóság területileg illetékes állatorvosát, vagy közvetlenül az igazgatóságot.
Ne feledjék – figyelmeztet az igazgató – sokkal jobb minden gyanús esetről értesíteni az illetékeseket, mint elhallgatni, és ezzel veszélybe sodorni egy egész régió állatait. Az eddig be nem jegyzett sertéstulajdonosok a lehető leggyorsabban keressék meg írásban a területileg illetékes állatorvost, és kérjék a sertésnevelde azonnali bevételét az országos adatbázisba.
Nicușor Dan államfő kedden újabb egyeztetéseket folytat a parlamenti pártok delegációival egy új miniszterelnök-jelölt nevesítése érdekében.
Nem kaptak konkrét ígéreteket az ügyvivő kormány képviselőitől, ezért a Sanitas szakszervezet folytatja a két hete megkezdett japánsztrájkot az egészségügyi, valamint a szociális ellátórendszerben.
Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában – tájékoztat a belügyminisztérium katasztrófavédelmi főosztálya (DSU).
Romániának sürgősen teljes jogkörű kormányra van szüksége – jelentette ki kedden Ilie Bolojan ügyvivő kormányfő.
Mihai Fifor szociáldemokrata párti képviselő szerint a Veștea-kormány beiktatásának elutasításával bebizonyosodott, hogy a többi párt valójában ugyanazt a célt követi: „a hatalmat bármi áron”.
Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök hétfő este kijelentette, hogy felelősen kezelte a kormányalakítást, és jó szándékkal vállalta ezt a feladatot.
Nem szavazott bizalmat a parlament hétfői ülésén Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök kormányának.
Bíróság elé állítja a korrupcióellenes ügyészség (DNA) a külügyminisztérium egyik volt könyvelőnőjét, akit azzal vádolnak, hogy munkabér jogcímen illegálisan folyósított pénzt magának és két másik személynek 15 éven át.
Az elmúlt héten összesen 20 ittas biciklist és autóvezetőt azonosítottak a Hargita megyei rendőrök egy összehangolt akció részeként – öt gépjárművezető leheletében több mint 0,40 mg/l alkoholszintet mutatott a szonda.
Mielőtt a fáradt politikusainkat elengednénk a nyári pihenőszabadságaikra, egy dolgot tisztázzunk: 2026 első fele pont arra volt jó, hogy ismét szembesüljünk a ténnyel. Azzal, hogy újra mi, kisemberek jártunk rosszul.
szóljon hozzá!