Látszólag térségünkben is sokan lesznek vállalkozók, ezzel szemben az országos átlagban csak sereghajtó a Hargita és Kovászna megyei vállalkozói kedv. Képünk illusztráció
Fotó: 123RF
Az idei kedvezőtlen piaci helyzet ellenére országos szinten az utóbbi évekhez képest nőtt az újonnan bejegyzett cégek száma. Az Országos Cégbíróság (ONRC) nyilvántartása szerint ebben az évben több mint 130 ezer új vállalkozást regisztráltak országos szinten. A székelyföldi megyék közül Hargita és Kovászna megyék azonban a vállalkozási kedv tekintetében az utolsó tíz megye között szerepelnek.
2022. december 11., 09:362022. december 11., 09:36
„A tapasztalattal rendelkező cégvezetők, akik már túl vannak néhány hullámvölgyön, átvészelik ezeket a nehéz időket, mint amilyen a koronavírus-járvány időszaka volt, illetve most az elszabadult energiaárak okozta válságos idők. Azonban
– adott képet a vállalkozások helyzetéről Márk-Csucsi Róbert, a Csíki Vállalkozók Egyesületének elnöke. Szerinte a kiszámíthatatlanság az, ami akadályokat gördíthet a fiatal vállalkozók elé, hiszen
Mint magyarázta, a járványidőszakban megtorpantak a kezdő vállalkozásokat ösztönző programok, és ez is kihatással volt a cégindításra. Idén ugyan újraindultak ezek a programok, azonban
Az Országos Cégbíróság (ONRC) közzétett adatai szerint országos szinten idén 132 616 céget jegyeztek be, 2,53 százalékkal többet, mint tavaly. Megyékre lebontva nagyok az eltérések:
Hargita és Kovászna megyék az utolsó tíz megye között szerepelnek az új cégek számát tekintve,
Kovászna megye ezzel az adattal a legutolsó a megyék sorában a vállalkozói kedvet tekintve. Bukarest vezeti a statisztikát 25 ezernél több kezdő vállalkozással, amely a tavalyi évhez képest 25,58 százalékkal több új céget jelent a fővárosnak. A rangsorban követi Kolozs (8163), Ilfov (6907) és Temes megye (6276).
Szombaton elment otthonról, és nem tért vissza az a 16 éves marosvásárhelyi fiú, akit vasárnap már a rendőrséggel kerestetnek.
Amit tudtunk megmutattunk: közvetítettük élőben, beszámoltunk róla, képtörténetben meséltük el, most pedig videóban foglaljuk össze. Idén ilyen volt a szabadtéri ételszentelés Csíkszeredában. Jövőre ugyanitt, ugyanennyien?
Virágvasárnapi olajágszenteléssel és Szent Péter téri pápai áldással kísérve beszélgettünk a római Német–Magyar Kollégium spirituálisával, a csíkdánfalvi születésű Vízi Elemér atyával.
Sepsiszentgyörgyön is szabadtéren szentelték meg a húsvéti eledeleket vasárnap reggel. Az ünnepi pillanatokon több mint ezren vettek részt, köztük román ajkú hívek is.
A már jól bevált forgatókönyv szerint, békésen, fegyelmezetten zajlott le a magyar nyelvterület legnagyobb létszámú húsvéti eledelszentelése Csíkszeredában.
Ezrek részvételével tartották meg idén is a Kárpát-medence legnagyobb ételszentelését Csíkszereda főterén. Tamás József, nyugalmazott segédpüspök kiemelte: úgy üljünk asztalhoz, hogy ott magával Jézus Krisztussal találkozunk.
Csíkszeredaiak és más településekről érkezők ezrei népesítik be évek óta a Szabadság teret és környékét húsvétvasárnap reggel. Ünneplőben, katonás rendben sorakoznak fel egymás mellé, a húsvéti ételekkel megrakott kosaraikkal, hordozóikkal.
A kutatók abban többnyire egyetértenek, hogy a tojás a Kr. u. 4. századtól már biztosan kapcsolódik a húsvéthoz, miután bekerült a szentelmények közé. De már jóval a kereszténység előtt díszítették azokat, és az ősi motívumok még ma is használatosak.
Hargita megyei tűzszerészek szálltak ki szombaton Madéfalvára, ahonnan egy fel nem robbant, feltételezhetően második világháborús lövedéket szállítottak el egy mezőgazdasági területről.
Mintegy húsz hektáron szétterjedt tarlótűz megfékezéséhez riasztották a Hargita megyei tűzoltóság maroshévízi egységét és a környékbeli önkénteseket nagyszombat délután.
1 hozzászólás