Képünk illusztráció
Fotó: Gecse Noémi
Az egységes segélyhívó rendszer 2004-es bevezetése óta eltelt húsz évben több mint 300 millió hívás érkezett a 112-es számra. Tavaly ezek 49,29 százalékát a mentőszolgálathoz irányították át – derül ki egy vasárnap közzétett statisztikából. Kovászna megyében a hívások 63,4; Maros megyében 57,22; Hargita megyében pedig 55,04 százaléka nem minősült vészhelyzetnek 2023-ban.
2024. február 11., 16:082024. február 11., 16:08
A Különleges Távközlési Szolgálat (STS) az egységes segélyhívó rendszer romániai bevezetésének 20. évfordulója alkalmából tette közzé az adatokat, ebből szemlézett az Agerpres hírügynökség. Ezek szerint
A 112-es egységes segélyhívó szám a 955-ös, a 961-es és a 981-es számokat váltotta fel 2004-ben, addig utóbbiakon voltak elérhetők a készenléti szervek – emlékeztettek. Az egységes segélyhívó rendszer romániai bevezetése óta eltelt húsz év alatt több mint 300 millió hívást kezeltek a STS diszpécserei.
A tavalyi év folyamán a STS diszpécserei 10,5 millió hívást fogadtak, amelyek 53,82 százaléka indokoltnak bizonyult. A fennmaradó 46,18 százalék esetében nem volt szükség a mentők, a rendőrség, a katasztrófavédelem, a csendőrség vagy a hegyimentő-szolgálat közbelépésére.
A szakemberek felhívják a figyelmet, hogy az indokolatlan hívások túlterhelhetik a rendszert, nehezítik a híváskezelők dolgát, esetenként veszélybe sodorhatják azoknak az életét, akik valóban segítségre szorulnak. Mint írták,
Hívásainak kezelése több mint 500 ezer másodpercet, azaz összesítve csaknem 5 napot vett igénybe.
A STS szerint a legnagyobb arányban a Bukarest-Ilfov megye régióban használják helyesen az egységes segélyhívó rendszert.
Maros megyében ez az arány 57,22 százalék, míg Hargita megyében 55,04 százalék.
Február 11-én ünnepeljük a 112-es hívószám európai napját. A 112 az Európai Unió tagállamainak a nap 24 órájában hívható segélyhívó száma, amelynek hívásával azonnali segítség kapható a készenléti szervektől.
Az 112-es hívószám európai napja alkalmából vasárnap piros megvilágítást kap Románia több mint 90 épülete – Hargita megyében a csíkszeredai és a székelyudvarhelyi városházát, a megyei sürgősségi kórházat és a csíkszeredai szakszervezetek művelődési házát, Maros megyében pedig a marosvásárhelyi városháza mellett a vegyipari kombinátot világítják ki 18 órától.
A romániai politikai vezetők a béke és igazságosság iránti elkötelezettség jelképének nevezték Ferenc pápát, a római katolikus egyház húsvéthétfőn elhunyt vezetőjét.
Az teljesen egyértelmű, hogy anyák napján legalább egy csokor virággal megleped anyukádat, de képzeld el, ha a Rádió GaGa játékában megnyerné a fődíjat! Hogyan nyerheted meg? Mutatjuk!
A húsvétitojás-díszítés napjainkban újra reneszánszát éli, igaz, a legtöbben bolti festékanyagot használnak. A kézdivásárhelyi Opra Etelka azonban kizárólag növényi alapanyagból, hagyományos módon nyeri ki a Háromszékre leginkább jellemző színeket.
A nyárádszeredai önkéntes tűzoltók immár hatodik éve szerveznek csoportos locsolást. Húsvéthétfőn tűzoltóautóval vonulnak végig a kisváros utcáin és mindenkit alaposan meglocsolnak, ha kiáll a háza elé.
Szombaton elment otthonról, és nem tért vissza az a 16 éves marosvásárhelyi fiú, akit vasárnap már a rendőrséggel kerestetnek.
Amit tudtunk megmutattunk: közvetítettük élőben, beszámoltunk róla, képtörténetben meséltük el, most pedig videóban foglaljuk össze. Idén ilyen volt a szabadtéri ételszentelés Csíkszeredában. Jövőre ugyanitt, ugyanennyien?
Virágvasárnapi olajágszenteléssel és Szent Péter téri pápai áldással kísérve beszélgettünk a római Német–Magyar Kollégium spirituálisával, a csíkdánfalvi születésű Vízi Elemér atyával.
Sepsiszentgyörgyön is szabadtéren szentelték meg a húsvéti eledeleket vasárnap reggel. Az ünnepi pillanatokon több mint ezren vettek részt, köztük román ajkú hívek is.
A már jól bevált forgatókönyv szerint, békésen, fegyelmezetten zajlott le a magyar nyelvterület legnagyobb létszámú húsvéti eledelszentelése Csíkszeredában.
Ezrek részvételével tartották meg idén is a Kárpát-medence legnagyobb ételszentelését Csíkszereda főterén. Tamás József, nyugalmazott segédpüspök kiemelte: úgy üljünk asztalhoz, hogy ott magával Jézus Krisztussal találkozunk.
szóljon hozzá!