Vujity Tvrtko példaképei a hétköznapi hősök

Vujity Tvrtko horvát származású televíziós szerkesztő, műsorvezető, riporter, akinek nemcsak írásai, történetei színesek, hanem az élete is. Kedd este Sepsiszentgyörgyön tart két előadást is, Weiss Fannival közösen. A riporterrel beszélgettünk az előadás előtt.

Bús Ildikó

2012. november 13., 18:042012. november 13., 18:04

2012. november 14., 10:242012. november 14., 10:24

– Elsőként változtatta meg nevét a Balogh Szilárdként anyakönyvezett fiatalember, hiszen születésekor Magyarországon még korlátozták a nemzetiségi nevek viselését. Hogyan és miért történt a névváltoztatás, mennyire volt ez fontos neked és mennyire volt bonyolult véghezvinni?

– 1972-ben születtem, amikor a nemzetiségi neveket nálunk Magyarországon nem lehetett használni, így a Brankóból Bertalan lett, én pedig Szilárd néven lettem anyakönyvezve. Ennek ellnére édesanyám mindig Tvrtkónak hívott, és ő is Matija, bár Matildként szerepelt. Én is átmentem azon, ami itt is ismerős, azaz, ha magyar kenyeret eszem, akkor beszéljek magyarul ott, ahol élek, de úgy gondoltam, hogy a nevemhez, nemzetiségemhez jogom van. Talán furcsa, de amikor 1989-ben megváltoztathattam a nevemet, onnantól fogva érzem magam igazi magyar embernek, mert egy olyan országban élek, ahol én ezt megtehettem. Az én kiállásom, hogy felvettem a nemzetiségi nevemet első magyarországi horvátként, egy üzenet a határon túli magyaroknak is: ha valakit Ladislaunak írtak, akkor vegye vissza a László nevet. Ez az üzenet azt is jelenti, hogy a határon túliak ragaszkodjanak jelképeikhez, szimbólumaikhoz, mint ahogy én is használom a nevemet és horvátul beszélek az anyukámmal. Ettől én nem vagyok kisebb magyar, ha a nemzetiségi kultúrámat átörökítem anyáról fiúra.

– Hogyan kerültél kapcsolatba az újságírással, televíziózással? Egész fiatalon kaptad meg a Pulitzer-emlékdíjat, ami már önmagában nagy dolog, sőt a díj átvételének is különös története van. Elmesélnéd?

– A francot akartam én újságíró lenni! 1991-ben érettségiztem és utána bekopogtattam a pécsi körzeti és nemzetiségi stúdióba, ahol napi anyagokat készítettek az akkor kibontakozóban lévő jugoszláviai konfliktusról, én pedig elmondtam, hogy anyanyelvi szinten beszélek szerbül és horvátul, és szívesen tolmácsolok. Négy nappal voltam az érettségi után, így mentem velük és tolmácsoltam Eszéken, míg körbe nem zártak és én ott maradtam. Sírva hívtam fel a magyar televíziót, hogy mentsenek ki, de nem tehették meg, de ha már ott voltam elmeséltem, hogy mi történik. Gyakorlatilag én voltam a történelem legamatőrebb újságírója abban a pillanatban, aztán elmentem az USA-ba egyetemre, így képzett szakember lettem. A díjakról elmondanám, hogy bármit is kapok az megtisztelő, de nem a díjakért dolgozom. Nagyon ritkán jártam Budapesten, a díjátadón bementem az elit szállodába és londínernek néztek. Mondtam, hogy jöttem az első emeletre, de elutasítottak, viszont megkérdezték beszélek-e oroszul. Ezután megkértek, hogy kopogjak be egyik szobába és segítsek egy vendégnek. Megtettem, majd elmondtam, hogy én kapok díjat az első emeleten és engedjenek fel. Végül felmentem és megkaptam a Pulitzer-emlékdíjat.

– Nagyon sok dolgot csináltál és csinálsz, akik követik a Facebook-oldaladat tudják, hogy nyitott, nagylelkű és segítőkész ember vagy, óriási igazságérzettel. Melyek voltak életed legfontosabb szakmai állomásai?

– Sok riport, történet mulatságos, szívbe markoló, szép, de mégis egyet emelnék ki: 2000 augusztus 12-én este hazatért velem a világ legutolsó magyar hadifoglya. Ez nem egy történet, ez nem munka, hanem az életem része, hogy valaki 56 évvel a világháborús elhurcoltatása után hazatér és visszakapja a családja.  Ez egy olyan maradandó élmény és része az életemnek, ami örökre megmarad.

– Mi a siker titka? És itt nemcsak rád és a sikereidre gondolok, hanem azokéra is, akik általad  merítettek erőt a továbblépéshez, a megvalósításhoz. Mit kell tenni ahhoz, hogy sikerüljenek a dolgok?

– Az emberek eljönnek az előadásomra és azt hiszik, hogy olyan estét próbálok prezentálni, amit sosem felejtenek el. De ez az est nem rólam szól, hanem mindenkiről személy szerint. Arról, hogy az ember képes legyőzni saját magát, tudja orvosolni a problémáit, és én azt ígérem, hogy két órával később mindenki sokkal de sokkal erősebb lesz. Itt van velem Weiss Fanni szépségkirálynő, egy siket lány, akit sokszor megbántottak és megaláztak, a könyvem címe is az, hogy a Királynő beszéde. Ma este hallhatják a királnyő beszédét. Ha ez a kislány itt tart és így sikerült neki, akkor nekem lehet nincs is problémám. Nem az én sikerem a fontos, hanem az emberek saját sikere.

– Megalapítottad a Hétköznapok Hőse Díjat, amelyet évente adnak át. Mit jelent ez a díj és kik kapják meg, kik a hétköznapi hősök?

– Egy kereskedelmi tévés újságírótól lehet, hogy furcsa lesz amit mondok, de tele lett a puttonyom attól, hogy sztár az az ember, aki minden évben naptárat ad ki magáról és a gyerekéről, vagy tud meztelenül gitározni. De vannak, akik nem attól sztárok, hogy minden nap ott vannak a bulvárlapok címoldalán, és tudjuk, hogy ki a műkörmöse fodrásza, de nem tudjuk mit dolgozik. Öt perc hírnév mindenkinek jár, de hat perc már nem. Ezért én olyan embereket állítok célkeresztbe, akik igazi példaképei lehetnek a gyerekeinknek, és nagyszerűen végzik a dolgukat.  A könyveim és előadásaim bevételeiből jelentős összeget adok át, idén egy gyerekkórháznak vásároltunk könyvtárat. Személy szerint én minden egyes riportalanyomtól tanultam, és mindig félig tele poharakat iszom. Életem első nagy hőse édesapám, Balogh Sándor szénbányász volt, de itt van Weiss Fanni nagysága is, aki előtt meghajlok. Említhetnék több hőst is, akikről példát veszek.

– Mondhatni rólad, hogy bejártad a világot. Mi volt a legszebb illetve a legborzasztóbb élményed?

– A legborzasztóbbról nem szívesen beszélek, mert úgy gondolom, hogy nem az életveszélyre kell kíváncsi lenni. Bizonyos helyszíneken ott voltam, például Észak-Koreában, de hazajöttem, viszont húszmillióan ott maradtak. Csak minden tizedik riportom szól a veszélyről, mégis a veszély riporterének tartanak. Én nem a veszélyt, hanem a témát keresem és a hősöket. Sok helyszín van, ahol fantasztikus magyar emberek segítenek, de kultúrmisszióm is van. Ma este is jönnek románok az előadásomra, ők olvasták a könyveimet románul, ami nagyszerű dolog. Hiszem azt, hogy ez közelebb hozza az embereket.

– Mi az üzenete a Pokoli történetek sorozatnak? Illetve mit üzensz a magyar embereknek, milyennek látsz  minket? Igaz, hogy túl sokat siránkozunk ok nélkül is?

– Vannak olyan dolgok, melyek nem problémák, sőt a világ bizonyos felén irdatlan sokat adnának ezekért a „problémákért”. Én sosem bélyegeznék meg senkit, de úgy gondolom, hogy indokolatlanul sok a rosszkedv. Amit az Isten nekünk adott, azzal akár boldogok is tudnánk lenni. Elképesztően nagy indulataink vannak, de ez az állandó rágódás nem jó. Van egy kis ország, Gambia, ez a tizenhárom hónap mosolyának az országa, ahol a fenekük kilóg a nadrágból mégis állandóan mosolyognak. Lehet nagyon optimistán is élni, ha rávesszük magunkat, hogy így éljünk.

– Ha jól tudom, elhatárolódsz a politikától, nem vállalsz politikai szerepet. Sosem gondoltál arra, hogy politikusként esetleg még többet tehetnél az elesettekért, rászorulókért?

– Ha közléletre gondolok, akkor számomra Pécs városa a legfontosabb, de pénzügyi gondokkal és társadalmi válságokkal nem tudnék polgármester lenni. Én sem tudok minden utat leaszfaltozni. Azt gondolom, hogy az újságírás hatalom, hiszen több millióan néznek és olvasnak, és ezzel kell nekem élnem. Emellett közigazgatási tudásom sincs, úgyhogy alkalmatlan vagyok erre.

– Bizonyára rengeteg levelet, kérést kapsz különböző sorsú emberektől. Azt tudom, hogy nagyon sokat segítesz is. Hogyan lehet kiszűrni ezeket a kéréseket, hogyan lehet eleget tenni mindennek?

– Hetente ezer levelet kapok, és ha ezekre válaszolgatnék nem lenne időm másra. Van, ami meghat és megérint, és sajnos tucatnyi csekket is kapok, mivel nem tudják fizetni a számláikat az emberek. Ez rettentően nehéz feladat. Most nemrégiben értesítettek arról, hogy egy ember egy napja vár rám a bejáratnál és addig nem hajlandó hazamenni, amíg nem beszélek vele Lementem hozzá. Papírokat mutatott arról, hogy a szerinte elfogult bíróság mit csinált vele (elítélte), aztán arról mesélt, hogy a felesége kicsinálta és nem láthatja a gyerekét sem. Azt mondta, hogy ha a TV2 Naplója nem készít interjút vele, akkor a TV2 előtt fog élni vagy öngyilkos lesz. Végighallgattam a remegő kezű embert, aki kétszer is elsírta magát. Mindvégig azt hangsúlyozta, hogy ő egy áldozat. Én meg azt mondtam neki, hogy mi zsarolásnak nem engedelmeskedünk, nem teheti másra rá saját terhét, nem zsarolhat mást öngyilkossággal. A saját családi konfliktusában mi nem tehetünk igazságot. A férfi végül elment, és múlt héten hallottam róla legközelebb. Ő K. József, Szita Bence egyik feltételezett gyilkosa. Mélyen megrázott annak a kisgyermeknek a halála, nekem is van hasonló korú fiam, és beleborzongok abba, hogy ez a nekem síró-rívó, áldozati szerepben panaszkodó ember mit tehetett. Az együttérzés érdekes fogalom, de újságíróként igyekszem tisztán látni.

– Mesélj egy kicsit magáról. Ki vagy te? Mi a hobbid?

– Tvrtko vagyok, büszke pécsi és horvát-magyarnak mondom magam. Nemzetiségi összetételem huszonöt százalékig palóc vagyok, huszonöt százalékig székely, huszonöt százalékig pedig horvát. Családcentrikus emberként élek, a feleségem Zsolnay Gyöngyi, a porcelános família tagja és neves kosárlabdázó. Szeretek kirándulni, de senkit nem ez érdekel szerintem. Az érdekli az embereket, amit ma este kapnak. Nekem minden este csúcstámadás.

– Mi van a sapka alatt?

– A sapka alatt Vujity Tvrtko van.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. május 05., hétfő

Élet fakad a holokauszt háromszéki gyermekáldozatainak sírkövénél

Háromszéki zsidók százait ragadták el Sepsiszentgyörgyről 1944 tavaszán, 81 évvel ezelőtt. Május 5-én a helyi közösség emlékezett meg a holokauszt áldozatairól, köztük 52 gyerekről, akiknek síremlékénél ma örökzöldek magasodnak.

Élet fakad a holokauszt háromszéki gyermekáldozatainak sírkövénél
2025. május 05., hétfő

Virágok a roncstársadalomra

Benke László költő, író lesz a kovásznai Kőrösi Csoma Sándor Közművelődési Egyesület és Népfőiskola vendége május 5-én, hétfőn 17 órától A Hét Krajcár Könyvkiadó vezetője Virágok a roncstársadalomra címmel tart irodalmi estet.

Virágok a roncstársadalomra
Virágok a roncstársadalomra
2025. május 05., hétfő

Virágok a roncstársadalomra

2025. május 05., hétfő

Mutatjuk a Kovászna megyei szavazatok eloszlását

A vasárnapi elnökválasztáson Kovászna megyében is egyértelmű fölénnyel (61,87 százalékkal) nyert Crin Antonescu, az Állandó Választási Hatóság (AEP) által hétfőn közzétett, százszázalékos feldolgozottságú adatai szerint.

Mutatjuk a Kovászna megyei szavazatok eloszlását
2025. május 04., vasárnap

Választók megvesztegetését is jelezték Kovászna megyében

Négy olyan esetről érkezett bejelentés a Kovászna megyei rendőrséghez szombaton, amelyek a választási szabályok megsértésének gyanúját vetik fel.

Választók megvesztegetését is jelezték Kovászna megyében
2025. május 03., szombat

A vártnál talán kevesebb külföldi szurkolót vonzott a hoki vébé

Habár a várakozásokhoz képest kissé kevesebb szurkoló érkezett a szombaton este záruló divízió 1/A jégkorong-világbajnokságra Sepsiszentgyörgyre, a 2025-ös esztendő legnagyobb romániai sporteseményéből sok tanulságok lehet levonni a jövőre nézve.

A vártnál talán kevesebb külföldi szurkolót vonzott a hoki vébé
2025. május 03., szombat

Új eszközökkel bővült a nagybaconi háziorvosi rendelő, de az utánpótlás hiányzik

Korszerű bútorokkal és diagnosztikai eszközökkel szerelték fel Erdővidék egyik legnépesebb községének családorvosi rendelőjét. A Nagybaconban 35 éve praktizáló Máthé Katalin szerint minden adott, hogy elhivatott, fiatal háziorvos átvegye a munkát.

Új eszközökkel bővült a nagybaconi háziorvosi rendelő, de az utánpótlás hiányzik
2025. május 01., csütörtök

Hármas ütközés Kökösnél: heten kerültek kórházba

Szerda este hét személy sérült meg a kökösi útelágazásnál történt balesetben. A forgalom több órára megbénult.

Hármas ütközés Kökösnél: heten kerültek kórházba
2025. április 30., szerda

Három autó balesetezett Kökösnél

Közúti baleset nehezíti a forgalmat a 11-es országúton, Kökösnél – adta hírül a Kovászna megyei rendőrség szerdán este.

Három autó balesetezett Kökösnél
Három autó balesetezett Kökösnél
2025. április 30., szerda

Három autó balesetezett Kökösnél

2025. április 30., szerda

Még egy utolsó nekifutás, és elkészül az Olt menti bicikliút

Nagyon várja már Sepsiszentgyörgy kerékpáros közössége, hogy teljes hosszában elkészüljön az Olt menti bicikliút, ahol zavartalanul, biztonságosan közlekedhetnének. Úgy látszik, ezt – egyelőre – több okból sem lehet maradéktalanul megvalósítani.

Még egy utolsó nekifutás, és elkészül az Olt menti bicikliút
2025. április 30., szerda

Egy nap alatt három közlekedési baleset történt Háromszéken

Az elmúlt napokban több, személyi sérülésekkel járó közlekedési baleset is történt Kovászna megyében – közölte szerdán a rendőrség. A hatóságok elővigyázatosságra intenek.

Egy nap alatt három közlekedési baleset történt Háromszéken