
Fotó: Nagy D. István
Múlt héten kezdődött el Sepsiszentgyörgyön az egykori, használaton kívüli távfűtés-központok bontása, a feladatra az önkormányzat egy szakvállalatot fogadott fel. A városmenedzser szerint pénz függvénye, hogy idén hány ilyen épülettől szabadul meg a település.
2014. január 14., 20:422014. január 14., 20:42
Czimbalmos Kozma Csaba városmenedzser a Székelyhon.ro érdeklődésére elmondta, elsőként a László Ferenc utcai egykori kazánházat bontotta le az a szakvállalat, amelyet az önkormányzat felfogadott, ezt a Jövő utcai követte. A soron következő várhatóan az Árnyas utcai lesz, illetve a Balázs Márton utcán találhatóra is hasonló sors vár. A városmenedzser továbbá elmondta, az önkormányzat eleinte önerőből igyekezett megoldani a bontást, azonban kiderült, több szempontból is veszélyes, alapos szakértelmet igénylő munkáról van szó. Ezt követően döntöttek úgy, hogy szakvállalatra bízzák mind a bontást, mind pedig az abból származó hulladék eltakarítását – annak ellenére, hogy borsos árú szolgáltatásról van szó. A László Ferenc utcai egykori távfűtés-központ esetében például az összeg ötvenezer lejre rúgott. Czimbalmos Kozma szerint ezt nem lehet irányárnak venni, mivel épülete válogatja, hogy mekkora anyagi áldozattal jár a lerombolás.
Ugyanakkor elismerte – amit korábban már Antal Árpád polgármester is kifejtett –, hogy a folyamat nem lesz gyors, hiszen minden a pénzügyi lehetőségektől függ. A már említett Árnyas utcai épület elbontásához szükséges anyagi fedezet biztosan bekerül a hamarosan jóváhagyásra kerülő költségvetésbe, viszont a többi esetében még várni kell a megvalósításra. A Balázs Márton utcai esetében – amely a város központi tömbházai közé ékelve rondítja a környezetet – jogi probléma is akad. A telek egy része, amelyen az épület még áll, visszaszolgáltatás tárgya, de a jelek szerint sikerül kiegyezni a jogosulttal.
Annak kapcsán, hogy esetleg érdemes lett volna megmenti az épületeket, Czimbalmos elmondta: több arra irányuló próbálkozás is volt, hogy civil szervezetek vegyék haszonbérbe, de ezeknek a próbálkozásoknak a jelentős része sikertelennek bizonyult. Ráadásul arra is fény derült, hogy a lerombolás és a területrendezés sokszor jóval kevesebb pénzbe kerül, mint a korszerűsítés, illetve a fenntartás. Emellett az elbontásukkal parkolók, zöldövezetek kialakítására nyílik lehetőség. A tömbházak közé „szorítottak” esetében pedig kimondottan jó dolog, ha eltűnésükkel kissé „szellősebb” lesz a környék.
A tíz egykori kazánházból eddig négynek találtak más rendeltetést, illetve az Állomás lakótelepen még egyből tornaterem lehet. Az évek óta parlagon álló épületek hajléktalanok menedékévé, fertőzésgóccá, életveszélyessé is váltak.
Mintegy háromnapos beavatkozás után sikerült eloltani a lécfalvi hulladékgyűjtő központban vasárnap kitört tüzet. A tűzoltók folyamatosan, éjszaka is dolgoztak a tűzfészkek felszámolásán és a lángok újbóli fellobbanásának megakadályozásán.
Egy család öt tagját vették őrizetbe egy Kovászna megyei ügyben: a nyomozók szerint kiszolgáltatott embereket tartottak fogva, munkára kényszerítették őket, és azt is tervezték, hogy pénzért „eladják” az áldozatokat.
A Kézdivásárhelyt és Kézdiszentléleket összekötő kerékpárútnak egyelőre csak az egyik felén zajlik a munka. A Kézdisárfalvára vezető szakasz azonban már átadás előtt áll, ide az éjszakai világításához szükséges oszlopokat, lámpatesteket várják.
Előpatakon autó-, Sepsiszentgyörgyön rolleres, míg Kökös községben biciklis baleset történt vasárnap – közli a Kovászna Megyei Rendőr-főkapitányság.
Bántalmazta, majd a telefonját is eltulajdonította egy nőnek a szomszédjában lakó sepsiszentgyörgyi férfi, akit előzetes letartóztatásba helyeztek vasárnap a hatóságok – közölte a Kovászna Megyei Rendőr-főkapitányság.
Porig égett a lécfalvi hulladéklerakó szelektív hulladék válogatására szolgáló csarnoka a vasárnap délután keletkezett tűzben. Az oltás hétfőn is tart, a kárt jelenleg egymillió euróra becsülik, és a tűzeset 30–40 embert érint közvetlenül.
Noha leváltották az éjszaka dolgozó szakembereket, továbbra is zajlik a tűzoltás a lécfalvi hulladékgyűjtő telep válogatáshoz használt csarnokánál. A vizet egy három kilométerre lévő patakból biztosítják.
Legendáinkból érkezett, óvott küzdelmeinkben, s a jövendőbe vezet. Kézdiszéket és Orbaiszéket követően ezúttal a történelmi Sepsiszéken folytatjuk turulmadaras emlékműveink számbavételét.
Kigyulladt egy válogatócsarnok vasárnap délután a Kovászna megye hulladékát tároló lécfalvi telepen, amely jelenleg is nagy füsttel ég. A tűzoltók nagy erőket mozgósítanak, brassóiak is besegítenek.
Folytatódik az Öt Nyáresti Koncert hatodik évada a Sepsiszentgyörgyi Református Vártemplom udvarán. Vasárnap este Pethő Csaba gitárművész fellépésére várják a közönséget.
szóljon hozzá!