Fotó: Nagy D. István
Összesen 13,3 millió lejnek háromszéki községek és városok felé történő elosztásáról döntött csütörtökön Kovászna Megye Tanácsa. A legtöbb pénz a nagyközségeknek jutott, illetve az uniós pályázatot lebonyolító településeknek.
2013. február 28., 20:392013. február 28., 20:39
Az összeg az állami költségvetésbe befolyt áfából, illetve a jövedelmi adóból Kovászna megyének visszaosztott, a helyi költségvetések kiegyensúlyozását célzó pénz húsz százaléka (18,5 százalék a jövedelmi adó esetében), amelyről a megyei testület rendelkezik. A pénzügyi törvénykönyv előírásai értelmében a fennmaradó nyolcvan százalékot a megyei közpénzügyi igazgatóságok osztják el, különböző kritériumok alapján.
Henning László alelnök a vonatkozó határozattervezet ismertetése során elmondta, hogy öt kritériumot vettek figyelembe a leosztás során. Az első azokra a településekre vonatkozik, amelyek a közpénzügyi vezérigazgatóságtól az alacsony adóbefizetés miatt igen alacsony összegben részesültek. Ezeknek a megyei testület legkevesebb 300 ezer lejjel egészíti ki a költségvetésüket a szolidaritási alapból. Ilyen helyzetben van például Bölön vagy Árkos: előző nyolcezer lejt, utóbbi pedig 16 ezer lejt kapott. Emellett a három és fél ezernél több lakossal rendelkező községek legkevesebb 100 ezer lejben részesültek, illetve 100 és 300 ezer közötti összegben az Európai Unió által finanszírozott pályázatokat lebonyolító települések. Utóbbiak esetében ezt a szempontot csak akkor alkalmazták, ha 2013-ban kötelező kifizetéseket kell megejteni pályázati vonalon. Végül a 4500 lakos feletti községek esetében úgy számolták ki a részesedést, hogy a közpénzügyi igazgatóság által leosztott és a megyei tanács által jóváhagyott összeg meghaladja az egy millió lejt. A maradékot helyi pályázatokra, illetve adóságok törlesztésére osztották le. Henning szerint ez a legkisebb tétel.
A fenti kritériumok alapján Bardóc, Csenáton és Esztelnek községeknek irányította a legmagasabb összegeket (400 ezer feletti) a megyei önkormányzat, míg a lista végén Nagyborosnyó, Maksa, Nagypatak és Sepsibükszád található. A testület a községekbe valamivel több mint 10,4 millió lejt irányított, a fennmaradó pedig az öt város között oszlik el. Az első helyen Sepsiszentgyörgy áll, azt követi Kézdivásárhely. Háromszék egyébként 36,9 millió lejt kapott a visszaosztásból, ebből 23,2 millióról az adóhivatal, míg a maradékról a megyei tanács rendelkezik. Az ülésen részt vevő Dumitru Marinescu prefektus elégedetten nyilatkozott a leosztásról.
Főként visszaváltható üvegekre vadászva feszítik fel az okoskonténereket Sepsiszentgyörgyön. A TEGA igazgatója a lakosság segítségét kéri a vandalizmus megfékezésében.
Nagyon sok mozgássérültnek a sepsiszentgyörgyi Máltai Szeretetszolgálat által szervezett nyári tábor jelenti az év egyik kiemelkedő eseményét, ez idén június 29-től július 6-ig zajlott Mikóújfaluban.
Hat település között osztotta szét a Galac megyétől kapott egymillió lej értékű gyorssegélyt hétfői ülésén Kovászna Megye Tanácsa. Bíznak benne, hogy rövidesen az árvíz sújtotta községek fertőtlenítésére igényelt kormánytámogatás is megérkezik.
A Kőrösi Csoma Sándor Közművelődési Egyesület fennállásának 35. évfordulójára készült dokumentumfilmet, hétfőn 17 órától mutatják be a kovásznai Csoma Emlékközpont és Népfőiskola székházában.
A sepsiszentgyörgyi rendőrséget riasztotta szombaton késő este egy nő, hogy 37 éves fia öngyilkosságot fontolgathat a vasútállomás környékén.
Elérkezett egy nemzedékről nemzedékre testálódott álom megvalósulásának ideje a kovásznai unitárius leányegyházközség számára: széleskörű közösségi összefogásnak köszönhetően saját gyülekezeti otthonuk lett.
Fokozott légköri instabilitásra figyelmeztető elsőfokú (sárga jelzésű) riasztást adtak ki a meteorológusok szombaton az ország tíz megyéjére.
A megszokottól eltérő, misztikus élményben lehet része annak, aki ellátogat a dálnoki búvártóhoz, ahol nem mindennapi kiállítás várja a látogatókat.
Válaszol a gazdák kérésére a Kovászna megyei tanács: segít a gazdálkodóknak abban, hogy nagyobb felületen küzdhessenek meg az egyre gyakoribb aszályos időszakokkal. A cél az, hogy az eddigi 3000 hektárról 8000 hektárra nőjön az öntözhető felület.
Hat szolgálati lakással lesz gazdagabb egy év múlva Kovászna városa, amelyeket az egészségügyben és oktatásban dolgozóknak szánnak. A kivitelezés múlt héten kezdődött el, uniós alapokból finanszírozzák.
szóljon hozzá!