Fotó: Nagy D. István
Ellenőrző körútra indultak péntek délelőtt a Kovászna Megyei Állat-egészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság munkatársai a Szent György-napok vásári forgatagában működő lacikonyhák között. A cél az esetleges problémák megelőzése, nem a bírságolás volt.
2013. április 26., 18:192013. április 26., 18:19
A Sikó Barabási Sándor főállatorvos által vezetett csapat elsősorban a Sepsiszentgyörgyi Vendéglátóipari Egységek Szövetsége (SVESZ) által működtetett két központi sátorban árusított étkeket vizsgálta. Az intézményvezető a sajtó érdeklődésére kifejtette, az ellenőrzés alapja az, hogy kizárólag állat-egészségügyi és élelmiszer-biztonsági engedéllyel rendelkező kereskedők árusíthatnak élelmiszert, italt a vásárban. Ezért a kollégái a bejegyzési dokumentumokat és a vásár idejére szóló ideiglenes engedélyeket ellenőrzik csendőrségi jelenléttel, mivel már előfordult, hogy az illegalitáson tetten ért árus „nekiment” az ellenőröknek. Sikó hozzátette, mivel a kereskedőknek elsősorban a termékek elkészítésére és az állandó tevékenységi helyre van engedélyük, ilyen alkalmakkor kapnak egy időleges engedélyt is.
Az ellenőrzés során legalább ennyire fontos, hogy a kereskedő be tudja bizonyítani, honnan származnak a termékei. Sajnos több rendben tapasztalták már, hogy szó szerint „házi készítésű”, engedély nélküli hentestermékek kerültek megsütésre, elkészítésre. Két évvel ezelőtt értek tetten egy feketézőt, aki otthon készítette el az értékesítésre szánt termékeket, kolbászt, szalonnát, sonkát, és egyszerűen árusítani akarta, majd a felelősségre vonás pillanatában még agresszíven is lépett fel. Ráadásul, mint kiderült, ezzel a technikával Bákó megyében is megpróbálkozott, és a többszörös bírságolás után sem volt hajlandó feladni. A Szent György-napokról viszont sikerült eltávolítani, és most rendőrségi vizsgálat folyik ellene.
A kereskedőknek a fentiek mellett még fel kell mutatniuk, hogy mind az áru tárolása, mind a személyzet egészsége szempontjából mindenben megfelelnek az előírásoknak, és nem mellékes természetesen az sem, hogy az értékesítési körülmények milyenek.
A leggyakrabban tapasztalt gond, hogy egyes árusok továbbra sem hajlandók elfogadni a szabályokat, és megpróbálnak kibújni a felelősség alól, arra hivatkozva, hogy nem volt tudomásuk egyik vagy másik előírásról. Egy másik probléma, amire a fogyasztóknak is érdemes odafigyelniük, hogy főképpen estefelé, hétvégén a lacikonyhákat lerohanják, ezért sokszor nem bírják az iramot, kapkodnak vagy akár a nyersanyag is kifogy. Ételmérgezés ugyanakkor 2002 óta nem fordult elő.
A pénteki ellenőrzésen az intézmény munkatársai a körút során megvizsgált 61 kereskedőnél több rendellenességet is észleltek, így egyiküknél közel kilencven kilónyi húst találtak, amelynek eredetét nem tudta igazolni, ráadásul a tárolási körülmények is siralmasak voltak. A hatóság emberei nem bírságolták meg az illetőt, de az árut – amelyet bevallása szerint maga is viszonteladótól szerzett be – elkobozták. Emellett több mint egy tucat kereskedőről derült ki, hogy nem rendelkezik időszakos engedéllyel, illetve többeknél tapasztalták, hogy a személyzet nem rendelkezik formaruhával, valamint az egészségügyi könyvek is hiányoztak. Ezeket a hiányosságokat inkább pótoltatták, és nem bírságoltak – tájékoztatott Sikó Barabási Sándor, mivel a cél a megelőzés, nem a büntetés.
A sepsiszentgyörgyi rendőrséget riasztotta szombaton késő este egy nő, hogy 37 éves fia öngyilkosságot fontolgathat a vasútállomás környékén.
Elérkezett egy nemzedékről nemzedékre testálódott álom megvalósulásának ideje a kovásznai unitárius leányegyházközség számára: széleskörű közösségi összefogásnak köszönhetően saját gyülekezeti otthonuk lett.
Fokozott légköri instabilitásra figyelmeztető elsőfokú (sárga jelzésű) riasztást adtak ki a meteorológusok szombaton az ország tíz megyéjére.
A megszokottól eltérő, misztikus élményben lehet része annak, aki ellátogat a dálnoki búvártóhoz, ahol nem mindennapi kiállítás várja a látogatókat.
Válaszol a gazdák kérésére a Kovászna megyei tanács: segít a gazdálkodóknak abban, hogy nagyobb felületen küzdhessenek meg az egyre gyakoribb aszályos időszakokkal. A cél az, hogy az eddigi 3000 hektárról 8000 hektárra nőjön az öntözhető felület.
Hat szolgálati lakással lesz gazdagabb egy év múlva Kovászna városa, amelyeket az egészségügyben és oktatásban dolgozóknak szánnak. A kivitelezés múlt héten kezdődött el, uniós alapokból finanszírozzák.
Több mint egy hónappal a pusztító májusi áradások után sem csillapodott a fájdalom és a reménytelenség Nagyborosnyón és Bácsteleken. A települések lakói még mindig ázott falú, penészes, betonpadlós szobákban tengődnek.
A közútkezelő és a Kovászna megyei tanács ellen indítandó perben látják az utolsó szalmaszálat az A13-as autópálya őket érintő nyomvonala ellen tiltakozó kézdimartonfalvi gazdák. Ezt a helyi kultúrotthonban tartott fórumukon tették egyértelművé.
A Bodok szálló nem a város szimbóluma, hanem az elnyomásé, a rombolásé, a valódi értékek eltörlésének mementója – fogalmazott hétfői sajtótájékoztatóján Antal Árpád polgármester a város közvéleményét élénken foglalkoztató bontási folyamat kapcsán.
Napok óta hangos generátor borzolja a sepsiszentgyörgyi Vitéz Mihály (Mihai Viteazul) téren lakók idegeit. A folyamatos zaj főleg éjjel volt zavaró, de kedden ígéret született a probléma megoldására.
szóljon hozzá!