
Medvejárás utáni állapotok
Fotó: Olvasónk
Csaknem minden este megjelennek a nagyvadak a gyergyószentmiklósi 4-es kilométer közelében. A Ro-Alert riasztásoknak nem várt következménye is lett: valóságos „katasztrófaturizmus” indult el a környéken.
2026. május 28., 21:182026. május 28., 21:18
2026. június 02., 15:382026. június 02., 15:38
Egy hete csaknem minden este megszólal a Ro-Alert riasztás a gyergyószentmiklósi telefonokon, van, amikor többször is: azt jelzik, hogy a 4-esként ismert, erdő alatti városrészen ismét megjelent egy medve. Az egyik ott lakó elmondta: már hosszabb ideje tapasztalták a vadállat jelenlétét, először csak a nyomait látták, például hogy kiborította a kukákat, aztán már találkoztak is vele. Éjszaka a kutyák rendszeresen jeleznek, és kora reggel is gyakran látják.
Nemcsak egy példányról van szó, hanem öt-hat medve él a közeli erdőben.
Az illető hozzátette, a nem kívánt találkozás szerencsésen alakult: ő is és az állat is megijedt, majd két irányba elszaladtak. Megjegyezte, hogy a lakók szerint a kukázó medve eleinte félénk volt, és elmenekült, ha emberek közeledtek, mostanra azonban egyre magabiztosabban mozog a lakott területek közelében.
Fotó: Gergely Imre
Az első ilyen személyes találkozáskor hívták először a 112-es segélyhívót is, ami után megszaporodtak a Ro-Alert figyelmeztetések. A bejelentő elnézést kért azoktól, akiket zavarnak a riasztások, ugyanakkor hangsúlyozta: a hatóságoktól azt az információt kapták, hogy
A környék nem félreeső hely, sokan sétálnak ott gyermekekkel, babakocsival, ezért a lakók attól tartanak, hogy egy váratlan találkozás tragédiához vezethet. Nyáron ráadásul sok városi lakos költözik ki ideiglenesen az erdő alatti városrészbe, ahol tizenöt-húsz család állandó jelleggel is él.
Csapdát helyeztek ki, hogy befogják a medvét
Fotó: Gergely Imre
A Ro-Alert riasztásoknak nem várt következménye is lett: valóságos „katasztrófaturizmus” indult el a környéken.
– mondta a helyi lakó.
Fotó: Gergely Imre
Gyergyószentmiklós polgármestere, Nagy Zoltán érdeklődésünkre elmondta: az elmúlt időszakban szinte napi rendszerességgel érkeznek riasztások a város határában felbukkanó medvékről. Rámutatott, az önkormányzat önmagában nem járhat el, minden esetben a vadásztársulattal, a körzeti állatorvossal, a csendőrséggel, a rendőrséggel és a helyi rendőrséggel közösen intézkednek.
Amikor a riasztás érkezik,
első lépésként megpróbálják elriasztani az állatot,
majd csapdát helyeznek ki.
Ha a medve továbbra is visszajár, vagy agresszívvá válik, végső esetben kilövést is elrendelhetnek.
A medvék elriasztása zajlott a 4-es kilométernél is több este során, majd a kemping melletti szeméttárolókat elszállították, hogy ne legyen ott az állatok számára vonzó ételmaradék. Csütörtökön medvecsapda került a kukák helyére.
Nagy Zoltán szerint a probléma kialakulásához hozzájárult az is, hogy egyes felelőtlen személyek etetik a medvéket, élelmiszert helyeznek ki számukra, ezzel szoktatják be őket a lakott területekre. Emlékeztetett: a medvék etetéséért súlyos bírság járhat, magánszemélyek esetében 5 és 10 ezer lej közötti, jogi személyek esetében akár 30–60 ezer lejes büntetést is kiszabhatnak.
Az önkormányzat a mostani intézkedések mellett medvebiztos hulladéktárolók kialakítását is tervezi. Kanadai mintára, vastag fémlemezből készült tárolók kerülnek az erdő közeli helyszínekre. Emellett térfigyelő kamerákat is felszerelnek a környéken, amelyek segítségével nemcsak a medvék mozgását figyelnék, hanem az illegális szemetelőket is igyekeznek kiszűrni.
Zenével, közösségi élményekkel és lelki feltöltődéssel várja Gyergyószentmiklós a FeltöltŐ Keresztény Zenefesztivál közönségét. Június 18–21. között a „Boldogok, akik békét teremtenek” mottóval szólalnak meg a dallamok, hangzanak el az előadások.
Két házkutatást tartottak szerdán Hargita megyében jövedéki termékek illegális birtoklása és forgalmazása miatt. A rendőrök 4720 szál cigarettát, 56 liter etil-alkoholt, 33,5 liter tömény szeszes italt és 5000 lej készpénzt foglaltak le.
Gyergyószentmiklóson jelenleg több infrastrukturális beruházás is zajlik párhuzamosan. Egyszerre dolgoznak a szennyvízhálózat bővítésén, a korábban felásott utak helyreállításán, és készülnek az elektromosautó-töltőállomások is.
A Brassói Ítélőtábla helyt adott a Barti Tihamér, a Hargita megyei tanács tisztségéből felfüggesztett alelnöke által benyújtott fellebbezésnek, és jogerős döntéssel megszüntette az ellene korábban elrendelt hatósági felügyeletet.
Salamási verekedéshez riasztották a maroshévízi rendőrséget június 6-án.
Szombat éjjel kigyulladt a gyergyótölgyesi pszichiátria. A tűzesetnek nincsenek sérültjei.
Az erdő az élet egyik legfontosabb egyensúlyteremtő erejeként tisztítja a levegőt, otthont ad számtalan élőlénynek, védi a talajt, és csendben gondoskodik arról, hogy a természet körforgása fennmaradjon.
A hétvégén újra benépesül a Tarisznyás Márton Múzeum udvara: játék, színház és könnyed nyári hangulat várja az érdeklődőket. A szervezők törekvése, hogy minden korosztály találjon magának valami érdekeset.
128 engedély nélküli építmény volt a Virág lakónegyed déli részén. Ebből 93-at bontottak le önként a tulajdonosaik május végéig a városháza kérésének eleget téve. A többieket is fel kell számolni, hogy a negyed teljes felújítása megtörténhessen.
Énekkel csatlakoztak a Nemzeti Összetartozás Napjához a gyergyószentmiklósi Fogarasy Mihály Általános Iskola diákjai: 402 alsó tagozatos tanuló adta elő az Otthon vagyunk című dalt a Szent István-templomban.
2 hozzászólás