Sokat védhet a jól rögzített gyermekülés baleset esetén, akár akkor is, ha felborul az autó
Fotó: Veres Nándor
Életeket menthet és csökkentheti a közúti balesetek súlyosságát a biztonsági öv használata, a gyermekek számára pedig a gyerekülésben való jó rögzítés. Csakhogy a személygépkocsik hátsó ülésein utazók többsége általában nem köti be magát, holott erre törvény kötelez, ugyanakkor az is probléma, hogy sokan nem megfelelően használják ezeket a biztonsági eszközöket.
2020. február 02., 09:342020. február 02., 09:34
2020. január 30., 10:302020. január 30., 10:30
Tavaly 75-en haltak meg közúti balesetben Hargita és Maros megyében, a súlyos sérülésekkel járó, nem halálos kimenetelű balesetek száma ugyanakkor ennél sokszorta több volt – számoltunk be nemrég a közlekedésrendészet 2019-es évi kimutatásáról.
Bár 2019-ben csökkent a halálos kimenetelű közúti balesetek száma, Hargita és Maros megyében tavaly így is 75 személy vesztette életét az utakon. Míg Maros megyében sok a figyelmetlen gyalogos, Hargita megyében a balesetek okai között gyakran szerepel az alkoholfogyasztás.
Kacsó Jolánt, a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház sürgősségi osztályának főorvosát kérdeztük, miért fontos a biztonsági öv használata, illetve miért rögzítsük a gyermekeket kifejezetten erre a célra gyártott gyermekülésben.
„Egyformán fontos mind felnőttnél, mind pedig gyereknél, hogy használják a biztonsági övet, illetve a gyerekülést az autóban, erre a törvény is kötelezi az utazókat” – mondta a főorvos. Hozzátette,
„Például egy frontális ütközés során általában a hátul ülők súlyosabban sérülhetnek, ha nincsenek bekötve, hiszen a nagy ütközés hatására kieshetnek az első szélvédőn” – magyarázta. Hozzátette, ezért fontos a jó rögzítés, hogy ez ne következhessen be, hiszen, ha a gyermek jól oda van erősítve a gyermekülésben, és a felnőttek is jól bekötik magukat, akkor az ad egy plusz biztonságot, ha baleset történne. Mint magyarázta, összességében nemcsak a kieséstől védenek ezek az eszközök, hanem arra is jók, hogy meggátolják a súlyosabb sérüléseket, mint például a fejsérülések.
„Jó rögzítés nélkül ütközéskor az autóban lévők nekicsapódhatnak a műszerfalnak, a kormánynak, az autó oldalának, komoly sérüléseket szerezhetnek így, amelyek közül veszélyesek lehetnek többek között a fejsérülések és a nyaki és gerinc-, vagy egyéb belső szervi sérülések” – sorolta.
Az osztályvezető ugyanakkor arra is kitért, hogy mennyire életbevágó a biztonsági öv és a gyermekülés helyes használata, mert a rosszul, nem megfelelően bekötött utas nagyobb sérüléseket szerezhet, mintha nem is használta volna az övet. „Fontos, hogy ne a hasunkon, nyakunkon át vezessük az övet, hanem a hárompontos rögzítés révén az alsó övvel a csípőnket, azaz a medencecsontot kell rögzítsük, a felső övet pedig a vállunkon keresztül kell átvezetni, úgy becsatolni.
– részletezte.
Hozzátette, nem mindegy, hogy betörjük a fejünket, mert nem rögzítettük magunkat, vagy megússzuk néhány kisebb töréssel, zúzódással. „Egy súlyos ütközésnél természetesen a biztonsági öv sem tud 100 százalékos védettséget nyújtani, de a vonatkozó tanulmányok mind azt bizonyítják, hogy ezeknek az eszközöknek a használata nagymértékben csökkenti a balesetek súlyosságát” – hangsúlyozta Kacsó Jolán.
A főorvos elmondta, azt figyelték meg, hogy
Egyébként a sürgősségi ellátásban a közúti baleset esetén alkalmazandó protokoll szerint megtudakolják a sürgősségre érkező sérültektől, hogy használtak-e biztonsági övet. „A válaszból kiindulva így tudunk következtetni arra, hogy milyen sérülésekre számíthatunk. Az öv használatával ugyanis előfordulhat mellcsonttörés, vagy bordatörés, amelyek csekélyebbek lehetnek az öv nem használatával járó fejsérülésekhez képest, ugyanakkor amennyiben nem megfelelően volt használva az öv, akkor számítunk arra, hogy akár belső szervek is sérültek, mint a húgyhólyag, máj, vagy egyéb szerv” – magyarázta a főorvos. Hozzátette, azt is megkérdezik mindig, hogy voltak-e az autóban légzsákok, mert azok is sokat védenek baleset esetén.
A KRESZ előírásai
A vonatkozó jogszabályok szerint, amelyet legutóbb 2015-ben módosítottak, pontosították, hogyan utazhatnak a gyermekek a gépkocsikban. Az előírások szerint a 135 centiméternél alacsonyabb gyermekek esetében kötelező a gyerekülés. Egyébként a gyermekeket a testméretükhöz és testsúlyukhoz igazodó gyermekbiztonsági rendszerben rögzítve lehet csak szállítani. A gyerekülést az autó hátsó ülésére kell rögzíteni, de a jogszabály módosítása óta lehet az első ülésre is helyezni akár menetiránynak háttal, de feltétel, hogy legyen kikapcsolva a légzsák. A 135 centiméternél magasabb gyermekek esetében ugyanakkor már nem kötelező a gyerekülés, elég, ha biztonsági övvel bekötik őket, de csak úgy, ha megfelelően beállítják, és az öv nem a gyermek nyaka vagy arca előtt halad el. A felnőttek számára pedig bármelyik ülést foglalják el az autóban, mindenkinek kötelező a biztonsági öv használata, az elöl és a hátul ülők számára egyaránt. Ez alól a kötelezettség alól kivételt képeznek azok a járművezetők, akik éppen tolatnak, vagy várakoznak az autójukban, a láthatóan terhes nők, a taxisok, amikor utast szállítanak, a vezető oktatók, illetve azok, akik orvosi előírásra nem használhatnak biztonsági övet.
Veréb a fecskefészekben (Úzvölgye 1916–2022) címmel készült dokumentumfilm az úzvölgyi katonatemetőnél történt rég- és közelmúltbeli eseményekről. Novák Lajos és Szabó Imre alkotását most a Médiatáron lehet megnézni.
A brassói Cenk-felvonó és Panoráma étterem felújítási, átépítési munkálatai a végéhez közelednek, várhatóan a nyár folyamán nyitják meg a turisták előtt.
Számos kihágást tapasztaltak a Hargita megyei közlekedési rendőrök a Truck & Bus elnevezésű közúti ellenőrzési akció során május 5. és 11. között.
Zacher Gábor toxikológus szerint a dizájnerdrogok, különösen a „herbálként” ismert szintetikus marihuánaszármazékok rendkívül veszélyesek – hatásuk kiszámíthatatlan, és a kábítószeres halálozások feléért felelősek.
Leverték és összetörték az úzvölgyi katonatemető külső falára rögzített egyik tájékoztató táblát, ennek darabjait kedden találták meg. A Hargita megyei tanács és Csíkszentmárton önkormányzata a rongálás miatt büntetőfeljelentést tettek a rendőrségen.
Erdélyi előadás-sorozatot tart május 20-22 között, Raffay Ernő történész, volt honvédelmi államtitkár.
Színes programokkal, koncertekkel, kiállítással, főzőversennyel és kincskereső játékkal is várja a közönséget május 30. és június 1. között Torockón a Duna Napok programsorozata.
Megrongálták és árokba dobták az úzvölgyi katonatemető kerítésén elhelyezett információs táblák egyikét. A kárt kedden reggel fedezték fel, az ügyben ismeretlen tettes ellen feljelentést tettek.
A május 5. és 11. között végzett ellenőrzések során 1937 bírságot rótt ki az autópálya-rendőrség.
1 hozzászólás