A végzős diákok felelőssége nagyobb lett az online oktatás következtében
Fotó: MTI/Máthé Zoltán
A koronavírus-járvány miatti online oktatásra való átállás lehetséges előnyeiről, illetve hátrányairól faggattunk két román nyelv és irodalom szakos tanárt. Mivel a magyar ajkú végzős diákok számára rendkívül fontos a minőségi oktatás biztosítása, ezért arra voltunk kíváncsiak, hogy elegendő lesz-e a távoktatás a sikeres román érettségihez.
2020. április 08., 15:502020. április 08., 15:50
Takács Csilla román és angol szakos tanárnő és diákjai az iskolai oktatás beszüntetése után rögtön átálltak a virtuális tanulásra: hetek óta olyan online platformokat használnak, ahol szélesebb körű szolgáltatásokat vehetnek igénybe a diákok és tanárok egyaránt. „Fontos, hogy dokumentumokat, kisfilmeket is fel tudjunk tölteni ezekre. Tanárként, a tesztek esetében meg tudom jelölni azt is, hogy az adott gyakorlatra mikorra várom a megoldásokat” – mondta a pedagógus.
Hozzátette, a tesztek során elért pontszámokat nem alakítja át jegyekké, így a végzősök már az érettségi előtt felmérhetik a tudásukat.
– mutatott rá, kiemelve, hogy a minisztérium honlapján is megjelentek az ilyen típusú tesztek az elmúlt napokban.
Pozitívan értékelte ugyanakkor a televízióban látható Teleșcoala (Teleiskola) műsort is, amely szintén az érettségitételek helyes kidolgozásában nyújt segítséget. „Elmondhatom, a diákok szívesen tanulnak ebben a formában. Az online csoportokban folyamatosak az egyeztetések és a feladatokat is időre elkészítik. Előny, hogy nem látja minden diák, hogy külön-külön mit írtam megjegyzésként mások lapjára, tehát privátban is ki tudom értékelni a megoldásokat” – méltatta a Google Classroom előnyeit a tanárnő.
A román érettségivizsga alakulásával kapcsolatban Takács Csilla nem látja feltétlen hátránynak ezt az iskolamentes időszakot.
– emelte ki. Ami a nehézségeket illeti, rávilágított: az elemi és általános iskolai román alaptudás kimaradása sokszor középiskolában kerül felszínre, a lemaradt diákok pedig már képtelenek behozni a tetemes hátrányt.
Számukra jóval megerőltetőbb az érettségire való felkészülés, de rengeteg gyakorlással ezt is át lehet hidalni” – tette hozzá a tanárnő.
A csíkszeredai Segítő Mária Római Katolikus Gimnázium végzős diákjai sem maradtak román nyelvű oktatás nélkül. Bogos Beáta román nyelv és irodalom szakos tanár elmondta, kezdetben nehéz volt az online oktatás tervezési és megszervezési időszaka. „Órarendet kellett szerkeszteni, elérhetőségeket kellett beszerezni, online platformokat kellett létrehozni” – sorolta.
Szerinte az alsóbb tagozatokban is sokat dolgoznak együtt a tanulókkal: ő küldi a feladatokat, a diákok pedig visszaküldik a megoldásokat. „A visszajelzések pozitívak, sőt az én tanítványaim élvezik az oktatásnak ezt a formáját.”
Az érettségizőkre kitérve úgy fogalmazott, jelenleg nincs módszeres ellenőrzési lehetőség, tehát
„A diák nincs kikérdezve és ellenőrizve napi szinten. Az iskolai rendszerrel ellentétben nem ír villámteszteket, elmaradt még a próbaérettségi is, szóval a diákra háruló felelősség megnőtt” – értékelte a tizenkettedikesek helyzetét. Szerinte a tanulóknak is észre kell venniük a rosszban a jót: most nem kell más tantárgyakra koncentráljanak, teljes gőzerővel készülhetnek az érettségire.
Arad megyére is kiterjesztették a hatóságok a Maros megyei Mezőméhesen történt gyújtogatás és gyilkosság elkövetésével gyanúsított Emil Gânj keresését.
Nem szokványos látvány ami egy jégeső után maradt július 12-én a Neamț megyei Vânători-Neamț faluban és környékén.
A koalíciós pártoknak tárgyalóasztalhoz kell ülniük és sokkal komolyabban meg kell vitatniuk, hogy kinek mekkora részt kell vállalnia a deficitcsökkentés terhéből – véli a Szociáldemokrata Párt (PSD) főtitkára, Paul Stănescu.
Bármilyen nőgyógyászati műtétet el tudnak végezni a csíkszeredai kórházban, hiszen rendelkezésre áll a tudás és a felszereltség. A nőgyógyászat kérdéseiről, a szűrővizsgálatokról és a műtéti lehetőségekről dr. Horvát Zalán szakorvos beszélt.
Múlt héten elhagyta a bűvös 1 milliós nézőszámot a Hogyan tudnék élni nélküled?. Ehhez a számhoz az erdélyi nézők, mint egy 120 ezer nézővel járultak hozzá.
Megválasztották Ilie Bolojant a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnökévé az alakulat szombati rendkívüli tisztújító kongresszusán.
Sok romániai alkalmazott nemcsak a pénz, hanem a lelki nyugalom miatt váltana munkahelyet. Egy friss felmérés szerint többségük elégedetlen a jelenlegi fizetésével, és komoly pszichés nyomás nehezedik rájuk.
Az elnök a Nemzeti Liberális Párt (PNL) rendkívüli tisztújító kongresszusán mondott beszédében rámutatott, Romániának van jövője, és ez nem 20-30 év múlva, hanem várhatóan 2-3 évig tartó korrekciós időszak lejártával érezhető lesz.
Egy 32 éves motoros életét vesztette, és egy 15 éves fiatalkorú megsérült egy súlyos közúti balesetben szombat hajnalban a Kolozs megyei Magyarkapus településen.
Több útszakaszon is forgalomkorlátozásokra kell számítani Maros és Hargita megyében, az ott zajló útjavítási munkálatok miatt, a Brassói Regionális Út- és Hídügyi Igazgatóság (DRDP) tájékoztatása szerint.
szóljon hozzá!