
Minden egy helyen. Sokan hordozható otthonként tekintenek a mobiltelefonjukra
Fotó: Veres Nándor
Elhanyagolhatjuk szeretteinket a mobiltelefonunk miatt egy friss kutatás szerint, amely rávilágít az eszköz iránt kialakított túlzott kötődésünkre. Egyfajta hordozható otthonként tekintünk az okostelefonra, amelynek biztonságába bármikor visszavonulhatunk.
2021. június 06., 21:582021. június 06., 21:58
A mobiltelefon-használatot, az eszközhöz fűződő érzéseinket, magatartásunkat vizsgálta több mint 300 oldalas kutatásában a University College London (UCL); a londoni felsőoktatási intézmény 2019-ben a világ egyetemi rangsorában a 8. helyet foglalta el.
Az átfogó elemzést több mint egy éves terepmunka előzte meg, amely során 11 antropológus világszerte vizsgálta a témát. Eredményeik szerint az emberek érzelmileg kötődnek mobiltelefonjaikhoz, mi több, egyfajta hordozható otthonként tekintenek az eszközre.
A kutatásban többek között rámutattak: az okostelefonok irányába kialakított kötődés miatt háttérbe szorultak a személyes kapcsolatok. Úgy érezhetjük, hogy az eszköz a részünkké vált, a kötelék pedig olyan erős lehet, hogy egyfajta lakásként tekintünk rá. A kutatók megfogalmazása szerint emberi csigákként a zsebünkben hordjuk otthonunkat.
„Ez a viselkedés, és az általa okozott frusztráció, csalódottság vagy éppen sértettség az, amit a közelség halálának nevezünk. Megtanulunk együtt élni azzal a veszéllyel, hogy még ha fizikailag együtt is vagyunk, társas szempontból, érzelmileg egyedül lehetünk” – fogalmazott a kutatást vezető Daniel Miller.
Fotó: Gecse Noémi
A fiatalok esetében az is hozzájárul ehhez a jelenséghez, hogy manapság a legtöbbjüknek nincs lehetőségük saját lakás vásárlására, ezért abba az otthonba vonulnak vissza, amelyet megengedhetnek maguknak, azaz az okostelefonjukba. Általánosságban továbbá az is elmondható, hogy
Ezáltal a megfigyelések szerint az okostelefon csökkenti a valódi otthon elsődleges menedékként betöltött funkcióját.
Román Mónika pszichológus szerint a mobiltelefon túlzott használatának legfőbb veszélye az, hogy elveszi az időt a személyes kötelékektől. Mint érdeklődésünkre kifejtette, személyesen egészen más szinten folyik a kommunikáció, eltérőek a visszajelzések, és sokkal több információt kapunk a másikról, ha látjuk is a reakcióit. A telefonon keresztül zajló beszélgetések ezzel szemben „le vannak butítva”, és a visszajelzés hiánya miatt sokkal többet is megengednek maguknak az emberek, mint a személyes térben, gondoljunk csak a közösségi médiában megjelenő bejegyzésekre, hozzászólásokra.
Fotó: Gecse Noémi
„Ha nem látjuk, hogy mit okozunk vele, könnyebben bántunk meg másokat, illetve hitetjük el magunkkal, hogy az általunk tett kijelentéseknek nincs valós súlya” – mutatott rá a szakember. Hozzátette: a személyes találkozások előtérbe helyezésével védekezhetünk az ellen, hogy ne essünk áldozatául ezeknek a hibáknak.
A szabálykövető embereknek megoldás lehet, ha eldöntik, hogy például a hazaérkezést követő egy órában nem nyúlnak a telefonjukhoz. Azok viszont, akiknek nehezére esik az ilyen merev szabályok követése, általános fortélyokat alkalmazhatnak, például telefonozás helyett elmehetnek egy személyes találkozóra, amely alatt tudatosan nem használják az eszközt. Akiknél viszont elvonási tünetekhez hasonló panaszokat okoz a telefon mellőzése, Román Mónika szerint érdemes szakemberhez fordulniuk, ez ugyanis ugyanolyan betegség lehet, mint például a játékfüggőség.
Akár saját magunkat is tesztelhetjük: ha egy órát sem bírunk ki a mobiltelefonunk nyomkodása nélkül, tudhatjuk, hogy valószínűleg gond van.
Oroszország újabb dróntámadásokat hajtott végre ukrajnai polgári és infrastrukturális célpontok ellen Románia folyami határának közelében péntek virradóra – közölte a védelmi minisztérium.
Majdnem ezer hektárral csökkent a burgonyával beültetett Hargita megyei szántóföldek összterülete múlt évhez képest. Vannak azonban kedvező változások is a mezőgazdaság szerkezetének alakulásában.
A Mars és az Uránusz ritka bolygóegyüttállását lehet majd megfigyelni a Fiastyúk csillaghalmaza alatt július 4-én, a hajnali égen.
Nicușor Dan reméli, hogy meglesznek az eszközei a rendszer megreformálásához. Az államfőt az újságírók azokra a vádakra reagáltatták, amelyek szerint maga is a „rendszer” része.
Hangulatos hétvége vár a kézdivásárhelyiekre és a környékbeliekre, miután pénteken kezdődik és vasárnap estig tart a város ünnepe. A Sokadalom egyetlen anyaországi meghívottja, a Bikini együttes mindjárt az első nap során fellép.
Autóba zárva maradt egy négy hónapos csecsemő csütörtökön Gyulafehérváron, miután a jármű automatikusan bezáródott, miközben a kulcs bent maradt.
Magyar anyanyelvűként munkát keresel Romániában? A Jooble segít megtalálni a legjobb romániai állásokat. Olvasd el összefoglalónkat!
A lakóépületek építési költségei 2015 és 2025 között átlagosan 48,2 százalékkal emelkedtek az Európai Unióban (EU) – derül ki az Eurostat csütörtökön közzétett adataiból.
Huszonhat, fogyatékkal élő felnőtteket gondozó otthonban függesztik fel a beutalásokat – döntötte el a Maros megyei tanács a szakigazgatóság kérésére. Az uniós előírások miatt ezeket a nagy méretű központokat 2030-ig át kell alakítani.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) benyújtott a parlamentbe egy törvénymódosító javaslatot, amely szerint a daganatos betegek kísérői akkor is jogosultak lennének a fizetett szabadságra, ha orvosi vizsgálatokra kísérik el a beteget.
szóljon hozzá!