Jókora felfordulást okoz majd Marosvásárhelyen és Maroskeresztúron a vegyipari kombinát 55 méter magas tornyának romba döntése. Az előkészületek már javában zajlanak.
2023. szeptember 19., 15:242023. szeptember 19., 15:24
2023. szeptember 19., 15:482023. szeptember 19., 15:48
Fotó: Haáz Vince
Jókora felfordulást okoz majd Marosvásárhelyen és Maroskeresztúron a vegyipari kombinát 55 méter magas tornyának romba döntése. Az előkészületek már javában zajlanak.
2023. szeptember 19., 15:242023. szeptember 19., 15:24
2023. szeptember 19., 15:482023. szeptember 19., 15:48
A fordított V alakú lábakon álló, alól egy méter, felül csak 15 centiméter vastag betonból készült vízhűtő tornyokat a hatvanas években gyártották és a marosvásárhelyi vegyipari kombinát „jelképei”. Jelenleg három van belőlük és a román nemzeti lobogó színeiből van festve egy-egy vastag csík rájuk. Mint arról beszámoltunk,

Irányított robbantással romba döntik a marosvásárhelyi Azomureș vegyipari kombinát egyik tornyát. A vízhűtésre használt létesítményt tizenöt éve kivonták a forgalomból, biztonsági okok miatt bontják le.
Több szakembert sorakoztattak fel kedden délelőtt a vegyipari kombinát udvarán, a 15 éve nem használt víztorony tövében.
Először a lábakon robban a dinamit
Fotó: Haáz Vince
A termelés során felforrósodott és más célra nem használt ipari víz hűtésére épített tornyok közül a megsemmisítésre ítélt van a legrosszabb állapotban, tetején nyomot hagyott már az idő vasfoga, kisebb részek is hiányoznak belőle. Az üzem területén, mint Ovidiu Crăciun, a vegyipari részleg vezetője elmondta, hogy
Ezekre a nagyokra azonban már nincs szükség, ezért döntöttek úgy, hogy a földrengésveszélyessé vált, kék sávval jelölt létesítményt lebontják.
Javában zajlanak az előkészületek
Fotó: Haáz Vince
Amennyiben az időjárási feltételek megfelelőek lesznek, a tornyot szeptember 28-án, 18 órakor fogják lerobbantani. Erről a robbanást végző cég vezetője, Miklós Levente beszélt. Tőle megtudtuk, hogy
Az első részre, ahol a lábak és a vastag fal van, 300 grammnyi dinamit kerül egy-egy helyre, magasabban pedig csökken a robbanóanyag mennyisége. Bár csak egy nagy robajt fogunk hallani, a robbanás kilenc másodperc alatt, egymást követve fog megtörténni.
Miklós Levente felügyeli a romba döntést
Fotó: Haáz Vince
A hangos robaj mellett a környék 200-300 méterén belül tartózkodók érezni fogják a zuhanás miatt kialakuló lökéshullámot.
A szakember elmondta, hogy a romba döntés előtt a vegyipari kombinátban minden berendezést leállítanak, a környező épületeket geotextilíával és szalmabálákkal védik majd a lökéshullámtól és egy-egy esetleges betondarabtól. Miklós Levente és az általa vezetett cég már végzett hasonló munkálatokat, legutóbb egy kétszer ekkora vízhűtő tornyot romboltak le; akkor nyolc lakóház volt 14 méterre a létesítménytől és ezek sértetlenek maradtak.
55 méter magas a torony, ilyen a belseje
Fotó: Haáz Vince
A marosvásárhelyi és a Maros megyei vészhelyzeti bizottságban az elkövetkező napokban fognak újra egyeztetni a vegyipari kombinát tornyának romba döntése kapcsán.
Az is kérdéses, hogy a lakosságnak küldenek-e a robbanást megelőzően RO Alert üzenetet. Illetve azt sem lehet tudni még, hogy a tornyokkal szemben lévő nagyáruház parkolójából lehet-e követni az eseményeket, vagy azt kiürítik és lezárják. Ezeket az elkövetkező napokban döntik el.
Fotó: Haáz Vince
Tíz nap múlva már a múlté lesz ez a kilátás
Fotó: Haáz Vince
Fotó: Haáz Vince
Fotó: Haáz Vince
Fotó: Haáz Vince
Fotó: Haáz Vince
Fotó: Haáz Vince
Fotó: Haáz Vince
Fotó: Haáz Vince
Fotó: Haáz Vince
Fotó: Haáz Vince
Fotó: Haáz Vince
Fotó: Haáz Vince
Fotó: Haáz Vince
Fotó: Haáz Vince
A téli ünnepi időszakra időzített pirotechnikai ellenőrzőakció részeként a rendőrség eddig közel 53 tonna pirotechnikai cikket foglalt le, 540 büntetőeljárást kezdeményezett és 606 személy ellen indított nyomozást.
2025 meghatározó év Románia és az erdélyi magyar közösség számára: új politikai helyzet alakult ki, miközben Európát háború és gazdasági bizonytalanság terheli. Magyarországon választások közelegnek – a belpolitikai viták Erdélyben is érzékelhetők.
Erdély szívében, a Torockói-hegység peremén húzódik egy sziklakanyon, amelyet a természet évmilliók alatt faragott a saját arcára. Ez a Tordai-hasadék.
A földön 300 millió keresztény szenved állami elnyomásban vagy terrorszervezetek támadásaitól. Az erdélyi örmény gyökerekkel büszkélkedő Azbej Tristánnal, a Hungary Helps program megvalósításáért felelős államtitkárral Kézdivásárhelyen beszélgettünk.
A parajdi sóbánya katasztrófájáról, a távolsági buszjáratok működtetésének újragondolásáról, a megyei hulladékgazdálkodásról esett szó többek között a Bíró Barna Botond, Hargita Megye Tanácsának elnökével való év végi beszélgetésen.
Még karácsony előtt átadják a forgalomnak a moldvai (A7-es) autópálya Focșani és Adjud közötti szakaszát – jelentette be a közúti infrastruktúrát kezelő országos társaság (CNAIR) vezérigazgatója.
Országszerte több mint 7 millió lej értékben rótt ki bírságot az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) a december 15. és 19. között végzett ellenőrzések nyomán.
Idén csaknem 3,6 millió peres ügyet tárgyaltak a romániai bíróságok, miközben a bírói álláshelyek közel 20 százaléka nincs betöltve – közölte pénteken a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM).
Pénzügyi bizonytalanságok és kormányzati megszorítások jellemezték Csíkszereda 2025-ös esztendejét, amelyet Korodi Attila polgármester az év utolsó rendes havi tanácsülésén értékelt pénteken.
Ünnepélyes díjátadón ismerte el Hargita megye tanácsa a megye három tűzoltóját és két kiváló sportolóját. Az ülés alatt költségvetésről, európai uniós projektekről és útépítésről is tárgyaltak a megye önkormányzati képviselői.
szóljon hozzá!