
Demeter Levente, Hargita megye főtanfelügyelője. Ismertette a jelenléti oktatásra vonatkozó fontos tudnivalókat
Fotó: Pinti Attila
Noha a járványügyi besorolás szerint Csíkszereda zöld zónának számít már múlt év december közepe óta, a tanügyi besorolás alapján még mindig sárga, így csak részleges fizikai jelenléttel kezdődhet el a második félév február 8-án. A fellépő zavart Hargita megye főtanfelügyelője magyarázta el.
2021. február 05., 13:462021. február 05., 13:46
2021. február 05., 14:102021. február 05., 14:10
Demeter Levente Hargita megyei főtanfelügyelő a Sógor Enikővel, Csíkszereda alpolgármesterével pénteken tartott sajtótájékoztatón elmondta,
„Hargita megye legtöbb településén a zöld forgatókönyv szerint, vagyis teljes létszámban visszatérhetnek a diákok az iskolapadokba hétfőtől. Ennek értelmében a tanterem méretétől és az osztály létszámától függetlenül eltűnt a hibrid lebonyolítási rendszer” – jelentette ki a főtanfelügyelő, hozzátéve, hogy a későbbiekben nem várható olyan forgatókönyv, miszerint az osztály fele otthonról, a másik fele pedig az iskolában tanul egymást felváltva.

Közzétették a települések fertőzöttségi adatait, amelyek szerint lehet majd hétfőn iskolát kezdeni. Székelyföldön – két Maros megyei községet leszámítva – sárga és zöld forgatókönyvek szerint kezdődhet a második félévi oktatás.
A pénteki Hivatalos Közlönyben megjelenő rendelet szerint egy méter a javasolt távolság a diákok között az osztályteremben, amennyiben ez nem biztosítható, akkor a maximális legnagyobb távolságot kell betartani.
„Engedmények terén kiemelt, hogy két diák akár egy padba is ülhet. Felmértük az iskolák védőmaszk- és fertőtlenítőszer-készletét, az összegzés szerint minden intézmény rendelkezik legalább két hétre való készlettel.
– fejtette ki a főtanfelügyelő.
Fotó: Pinti Attila
A főtanfelügyelő felhívta a figyelmet egy lényeges változásra: a járványtani besorolás nem ugyanazok a számadatok szerint valósul meg a közigazgatásban és az oktatásban.
– világosított fel, kiemelve, a tanügyminiszter és az oktatásban részt vevők sem támogatták ezt az alacsonyabb értéket, de az országos katasztrófavédelmi bizottság kitartott álláspontja mellett. Hozzátette, ez a kettősség a későbbiekben is zavart okozhat majd a megfelelő besorolás megállapításában. Ezek szerint
Így a diákok többségének továbbra is online zajlik majd az oktatás.
Fotó: Pinti Attila
Sógor Enikő alpolgármester tudatta, a megyeszékhelyen négy tanintézményben indul speciális körülmények között az oktatás:
Cimbora Napköziotthon – hat csoport a saját épületben, három csoport az Octavian Goga Kollégiumban kezd;
Csipike Napköziotthon – saját épületükön kívül két termet bérelnek a szomszédos Székely Károly Szakközépiskolától;
Kós Károly Szakközépiskola – a végzősök az iskola étkezdéjének épületében fognak tanulni;
Venczel József Szakközépiskola – közös megegyezéssel egyelőre online folytatják a végzősök.
A főtanfelügyelő az esetlegesen felmerülő pozitív koronavírusos esetekre is kitért: óvodák és elemi osztályok esetében ha egy gyerek megfertőződik, a jelenléti oktatást 14 napra felfüggesztik. A végzős osztályoknál egy megbetegedés esetén a pedagógusokat és – a szülők beleegyezésével – a diákokat gyorsteszt alá vetik, a továbbiakban pedig a közegészségügyi igazgatósággal közösen az iskola vezetősége dönti el, szükséges-e felfüggeszteni az oktatást két hétre. Két megbetegedés esetén automatikusan felfüggesztik a jelenléti oktatást.
Több pedagógus megfertőződése esetén a teljes iskolában felfüggeszthetik a jelenléti oktatást, de ezt már a megyei katasztrófavédelmi bizottság fogja eldönteni.
Magyar anyanyelvűként munkát keresel Romániában? A Jooble segít megtalálni a legjobb romániai állásokat. Olvasd el összefoglalónkat!
A lakóépületek építési költségei 2015 és 2025 között átlagosan 48,2 százalékkal emelkedtek az Európai Unióban (EU) – derül ki az Eurostat csütörtökön közzétett adataiból.
Huszonhat, fogyatékkal élő felnőtteket gondozó otthonban függesztik fel a beutalásokat – döntötte el a Maros megyei tanács a szakigazgatóság kérésére. Az uniós előírások miatt ezeket a nagy méretű központokat 2030-ig át kell alakítani.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) benyújtott a parlamentbe egy törvénymódosító javaslatot, amely szerint a daganatos betegek kísérői akkor is jogosultak lennének a fizetett szabadságra, ha orvosi vizsgálatokra kísérik el a beteget.
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
Vízzel locsolják az elefántot, naponta többször utántöltik az itatókat, mindenhol árnyékos helyet is biztosítanak – a kánikulában fokozottan odafigyelnek az állatokra a marosvásárhelyi állatkertben.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) csütörtöki figyelmeztető előrejelzése szerint hétfő reggelig kánikulára és fokozott hőterhelésre lehet számítani az egész országban.
A felhőszakadás nyomán vasárnap megszűnt Jávárdi-vízesést máris helyreállította a gyimesközéploki önkormányzat. Munkagépekkel dolgoztak annak érdekében, hogy a patakot visszatereljék régi medrébe, a pallót is megjavították.
A parlament épülete előtt tiltakoznak a tanügyi szakszervezetek a 141-es törvény megszorító intézkedései és a közalkalmazotti bértörvény tervezetének előírásai miatt.
Két sárga jelzésű és egy narancssárga jelzésű hőségriasztást adott ki csütörtökön az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
3 hozzászólás