Demeter Levente, Hargita megye főtanfelügyelője. Ismertette a jelenléti oktatásra vonatkozó fontos tudnivalókat
Fotó: Pinti Attila
Noha a járványügyi besorolás szerint Csíkszereda zöld zónának számít már múlt év december közepe óta, a tanügyi besorolás alapján még mindig sárga, így csak részleges fizikai jelenléttel kezdődhet el a második félév február 8-án. A fellépő zavart Hargita megye főtanfelügyelője magyarázta el.
2021. február 05., 13:462021. február 05., 13:46
2021. február 05., 14:102021. február 05., 14:10
Demeter Levente Hargita megyei főtanfelügyelő a Sógor Enikővel, Csíkszereda alpolgármesterével pénteken tartott sajtótájékoztatón elmondta,
„Hargita megye legtöbb településén a zöld forgatókönyv szerint, vagyis teljes létszámban visszatérhetnek a diákok az iskolapadokba hétfőtől. Ennek értelmében a tanterem méretétől és az osztály létszámától függetlenül eltűnt a hibrid lebonyolítási rendszer” – jelentette ki a főtanfelügyelő, hozzátéve, hogy a későbbiekben nem várható olyan forgatókönyv, miszerint az osztály fele otthonról, a másik fele pedig az iskolában tanul egymást felváltva.
Közzétették a települések fertőzöttségi adatait, amelyek szerint lehet majd hétfőn iskolát kezdeni. Székelyföldön – két Maros megyei községet leszámítva – sárga és zöld forgatókönyvek szerint kezdődhet a második félévi oktatás.
A pénteki Hivatalos Közlönyben megjelenő rendelet szerint egy méter a javasolt távolság a diákok között az osztályteremben, amennyiben ez nem biztosítható, akkor a maximális legnagyobb távolságot kell betartani.
„Engedmények terén kiemelt, hogy két diák akár egy padba is ülhet. Felmértük az iskolák védőmaszk- és fertőtlenítőszer-készletét, az összegzés szerint minden intézmény rendelkezik legalább két hétre való készlettel.
– fejtette ki a főtanfelügyelő.
Fotó: Pinti Attila
A főtanfelügyelő felhívta a figyelmet egy lényeges változásra: a járványtani besorolás nem ugyanazok a számadatok szerint valósul meg a közigazgatásban és az oktatásban.
– világosított fel, kiemelve, a tanügyminiszter és az oktatásban részt vevők sem támogatták ezt az alacsonyabb értéket, de az országos katasztrófavédelmi bizottság kitartott álláspontja mellett. Hozzátette, ez a kettősség a későbbiekben is zavart okozhat majd a megfelelő besorolás megállapításában. Ezek szerint
Így a diákok többségének továbbra is online zajlik majd az oktatás.
Fotó: Pinti Attila
Sógor Enikő alpolgármester tudatta, a megyeszékhelyen négy tanintézményben indul speciális körülmények között az oktatás:
Cimbora Napköziotthon – hat csoport a saját épületben, három csoport az Octavian Goga Kollégiumban kezd;
Csipike Napköziotthon – saját épületükön kívül két termet bérelnek a szomszédos Székely Károly Szakközépiskolától;
Kós Károly Szakközépiskola – a végzősök az iskola étkezdéjének épületében fognak tanulni;
Venczel József Szakközépiskola – közös megegyezéssel egyelőre online folytatják a végzősök.
A főtanfelügyelő az esetlegesen felmerülő pozitív koronavírusos esetekre is kitért: óvodák és elemi osztályok esetében ha egy gyerek megfertőződik, a jelenléti oktatást 14 napra felfüggesztik. A végzős osztályoknál egy megbetegedés esetén a pedagógusokat és – a szülők beleegyezésével – a diákokat gyorsteszt alá vetik, a továbbiakban pedig a közegészségügyi igazgatósággal közösen az iskola vezetősége dönti el, szükséges-e felfüggeszteni az oktatást két hétre. Két megbetegedés esetén automatikusan felfüggesztik a jelenléti oktatást.
Több pedagógus megfertőződése esetén a teljes iskolában felfüggeszthetik a jelenléti oktatást, de ezt már a megyei katasztrófavédelmi bizottság fogja eldönteni.
Óraátállítás vár ránk ismét vasárnap hajnalban, ezúttal egy körrel visszafelé tekerjük a nagy mánusokat. Bár évek óta rebesgetik, hogy megszabadulunk bioritmusunk ily módon történő felforgatásától, úgy tűnik, ez még jövőben sem esedékes.
Tizenhat évesen az 1956-os forradalomban harcolt, pénteken rendkívüli történelemórán mutatta be az eseményeket a Corvin-közi pesti srác, Varga János. Történetüket Kolozsváron és Székelykeresztúron is sok diákkal ismertette meg.
Az idei első félévben 2311 ember szenvedett munkabalesetet Romániában, 11,6 százalékkal kevesebben, mint 2023 azonos időszakában. Az áldozatok közül 43-an vesztették életüket, 34,8 százalékkal kevesebben, mint az előző év első hat hónapjában.
Az ország legalacsonyabb hőmérsékletét mérték Csíkszeredában szombatra virradóan az Országos Meteorológiai Szolgálat adatai szerint.
Első alkalommal végeztek prosztatarákos férfiaknál prosztatektómiás műtéteket a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházban – adja hírül az egészségügyi intézmény.
A belföldi vasúti személy- és teherforgalom 81 vonatjáratának kell majd összesen 4860 percet vesztegelnie a vasárnap hajnali óraátállításkor – tájékoztatott szombaton a Román Vasúttársaság (CFR).
A magánszektorban megjelenő álláshirdetésekkel kapcsolatos legfontosabb tudnivalókat foglalta össze Fazakas László ügyvéd lapcsaládunk munkaközvetítő portálján, a Jóálláson induló új cikksorozat első részében.
Elkezdődött a balavásári körforgalom építése a Marosvásárhelyt, Szovátát, Segesvárt és Dicsőszentmártont összekötő útkereszteződésben, forgalomkorlátozásokra kell számítani az érintett útszakaszon.
Összehangolt hatósági akció zajlott Maros megyében a pénteki nap folyamán a falopások megfékezésének érdekében. Nyolc személyt előállítottak.
3 hozzászólás