
Demeter Levente, Hargita megye főtanfelügyelője. Ismertette a jelenléti oktatásra vonatkozó fontos tudnivalókat
Fotó: Pinti Attila
Noha a járványügyi besorolás szerint Csíkszereda zöld zónának számít már múlt év december közepe óta, a tanügyi besorolás alapján még mindig sárga, így csak részleges fizikai jelenléttel kezdődhet el a második félév február 8-án. A fellépő zavart Hargita megye főtanfelügyelője magyarázta el.
2021. február 05., 13:462021. február 05., 13:46
2021. február 05., 14:102021. február 05., 14:10
Demeter Levente Hargita megyei főtanfelügyelő a Sógor Enikővel, Csíkszereda alpolgármesterével pénteken tartott sajtótájékoztatón elmondta,
„Hargita megye legtöbb településén a zöld forgatókönyv szerint, vagyis teljes létszámban visszatérhetnek a diákok az iskolapadokba hétfőtől. Ennek értelmében a tanterem méretétől és az osztály létszámától függetlenül eltűnt a hibrid lebonyolítási rendszer” – jelentette ki a főtanfelügyelő, hozzátéve, hogy a későbbiekben nem várható olyan forgatókönyv, miszerint az osztály fele otthonról, a másik fele pedig az iskolában tanul egymást felváltva.

Közzétették a települések fertőzöttségi adatait, amelyek szerint lehet majd hétfőn iskolát kezdeni. Székelyföldön – két Maros megyei községet leszámítva – sárga és zöld forgatókönyvek szerint kezdődhet a második félévi oktatás.
A pénteki Hivatalos Közlönyben megjelenő rendelet szerint egy méter a javasolt távolság a diákok között az osztályteremben, amennyiben ez nem biztosítható, akkor a maximális legnagyobb távolságot kell betartani.
„Engedmények terén kiemelt, hogy két diák akár egy padba is ülhet. Felmértük az iskolák védőmaszk- és fertőtlenítőszer-készletét, az összegzés szerint minden intézmény rendelkezik legalább két hétre való készlettel.
– fejtette ki a főtanfelügyelő.
Fotó: Pinti Attila
A főtanfelügyelő felhívta a figyelmet egy lényeges változásra: a járványtani besorolás nem ugyanazok a számadatok szerint valósul meg a közigazgatásban és az oktatásban.
– világosított fel, kiemelve, a tanügyminiszter és az oktatásban részt vevők sem támogatták ezt az alacsonyabb értéket, de az országos katasztrófavédelmi bizottság kitartott álláspontja mellett. Hozzátette, ez a kettősség a későbbiekben is zavart okozhat majd a megfelelő besorolás megállapításában. Ezek szerint
Így a diákok többségének továbbra is online zajlik majd az oktatás.
Fotó: Pinti Attila
Sógor Enikő alpolgármester tudatta, a megyeszékhelyen négy tanintézményben indul speciális körülmények között az oktatás:
Cimbora Napköziotthon – hat csoport a saját épületben, három csoport az Octavian Goga Kollégiumban kezd;
Csipike Napköziotthon – saját épületükön kívül két termet bérelnek a szomszédos Székely Károly Szakközépiskolától;
Kós Károly Szakközépiskola – a végzősök az iskola étkezdéjének épületében fognak tanulni;
Venczel József Szakközépiskola – közös megegyezéssel egyelőre online folytatják a végzősök.
A főtanfelügyelő az esetlegesen felmerülő pozitív koronavírusos esetekre is kitért: óvodák és elemi osztályok esetében ha egy gyerek megfertőződik, a jelenléti oktatást 14 napra felfüggesztik. A végzős osztályoknál egy megbetegedés esetén a pedagógusokat és – a szülők beleegyezésével – a diákokat gyorsteszt alá vetik, a továbbiakban pedig a közegészségügyi igazgatósággal közösen az iskola vezetősége dönti el, szükséges-e felfüggeszteni az oktatást két hétre. Két megbetegedés esetén automatikusan felfüggesztik a jelenléti oktatást.
Több pedagógus megfertőződése esetén a teljes iskolában felfüggeszthetik a jelenléti oktatást, de ezt már a megyei katasztrófavédelmi bizottság fogja eldönteni.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök szerint a bizalomhiány a romániai társadalom „legsúlyosabb deficitje”, a legnagyobb gond pedig az, hogy az állam intézményein keresztül nagyon gyakran semmibe veszi az állampolgárt.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) vállalja a kormányzást és Sorin Grindeanut javasolja miniszterelnöknek.
A múlt évben 9399 lej volt a romániai háztartások havi átlagjövedelme, 13,6 százalékkal nagyobb mint 2024.ben; a kiadások átlagösszege 8037 lej volt, ami a jövedelem 85,5 százalékát jelentette.
Sárga jelzésű viharriasztást adott ki szerdán az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Erdély, Moldova, Dobrudzsa, Munténia, és Olténia 23 megyéjének egyes térségeire.
3 hozzászólás