
Demeter Levente, Hargita megye főtanfelügyelője. Ismertette a jelenléti oktatásra vonatkozó fontos tudnivalókat
Fotó: Pinti Attila
Noha a járványügyi besorolás szerint Csíkszereda zöld zónának számít már múlt év december közepe óta, a tanügyi besorolás alapján még mindig sárga, így csak részleges fizikai jelenléttel kezdődhet el a második félév február 8-án. A fellépő zavart Hargita megye főtanfelügyelője magyarázta el.
2021. február 05., 13:462021. február 05., 13:46
2021. február 05., 14:102021. február 05., 14:10
Demeter Levente Hargita megyei főtanfelügyelő a Sógor Enikővel, Csíkszereda alpolgármesterével pénteken tartott sajtótájékoztatón elmondta,
„Hargita megye legtöbb településén a zöld forgatókönyv szerint, vagyis teljes létszámban visszatérhetnek a diákok az iskolapadokba hétfőtől. Ennek értelmében a tanterem méretétől és az osztály létszámától függetlenül eltűnt a hibrid lebonyolítási rendszer” – jelentette ki a főtanfelügyelő, hozzátéve, hogy a későbbiekben nem várható olyan forgatókönyv, miszerint az osztály fele otthonról, a másik fele pedig az iskolában tanul egymást felváltva.

Közzétették a települések fertőzöttségi adatait, amelyek szerint lehet majd hétfőn iskolát kezdeni. Székelyföldön – két Maros megyei községet leszámítva – sárga és zöld forgatókönyvek szerint kezdődhet a második félévi oktatás.
A pénteki Hivatalos Közlönyben megjelenő rendelet szerint egy méter a javasolt távolság a diákok között az osztályteremben, amennyiben ez nem biztosítható, akkor a maximális legnagyobb távolságot kell betartani.
„Engedmények terén kiemelt, hogy két diák akár egy padba is ülhet. Felmértük az iskolák védőmaszk- és fertőtlenítőszer-készletét, az összegzés szerint minden intézmény rendelkezik legalább két hétre való készlettel.
– fejtette ki a főtanfelügyelő.
Fotó: Pinti Attila
A főtanfelügyelő felhívta a figyelmet egy lényeges változásra: a járványtani besorolás nem ugyanazok a számadatok szerint valósul meg a közigazgatásban és az oktatásban.
– világosított fel, kiemelve, a tanügyminiszter és az oktatásban részt vevők sem támogatták ezt az alacsonyabb értéket, de az országos katasztrófavédelmi bizottság kitartott álláspontja mellett. Hozzátette, ez a kettősség a későbbiekben is zavart okozhat majd a megfelelő besorolás megállapításában. Ezek szerint
Így a diákok többségének továbbra is online zajlik majd az oktatás.
Fotó: Pinti Attila
Sógor Enikő alpolgármester tudatta, a megyeszékhelyen négy tanintézményben indul speciális körülmények között az oktatás:
Cimbora Napköziotthon – hat csoport a saját épületben, három csoport az Octavian Goga Kollégiumban kezd;
Csipike Napköziotthon – saját épületükön kívül két termet bérelnek a szomszédos Székely Károly Szakközépiskolától;
Kós Károly Szakközépiskola – a végzősök az iskola étkezdéjének épületében fognak tanulni;
Venczel József Szakközépiskola – közös megegyezéssel egyelőre online folytatják a végzősök.
A főtanfelügyelő az esetlegesen felmerülő pozitív koronavírusos esetekre is kitért: óvodák és elemi osztályok esetében ha egy gyerek megfertőződik, a jelenléti oktatást 14 napra felfüggesztik. A végzős osztályoknál egy megbetegedés esetén a pedagógusokat és – a szülők beleegyezésével – a diákokat gyorsteszt alá vetik, a továbbiakban pedig a közegészségügyi igazgatósággal közösen az iskola vezetősége dönti el, szükséges-e felfüggeszteni az oktatást két hétre. Két megbetegedés esetén automatikusan felfüggesztik a jelenléti oktatást.
Több pedagógus megfertőződése esetén a teljes iskolában felfüggeszthetik a jelenléti oktatást, de ezt már a megyei katasztrófavédelmi bizottság fogja eldönteni.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) tájékoztatta kedden az államfőt, hogy készen áll vállalni a kormányzást – nyilatkozta Sorin Grindeanu pártelnök a Nicușor Dannal a Cotroceni-palotában folytatott keddi egyeztetés után.
Nicușor Dan államfő kedden közölte, hogy a Cotroceni-palotában tartandó egyeztetéseken arra fogja kérni a pártokat, hogy térjenek vissza a párbeszédhez.
Több millió eurót kap az Európai Unió Szolidaritási Alapjából Parajd – számolt be kedden Vincze Loránt RMDSZ-es európai parlamenti képviselő.
Teljesen átalakul a közmédia intézményrendszere, miután az Országgyűlés kedden elfogadta a médiaszolgáltatásokról és a tömegkommunikációról szóló törvényt.
Kedd délutánra és estére hőségre, illetve zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztásokat adott ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Megjelent a Hivatalos Közlönyben a középiskolások új opcionális tantárgya, a térinformatika (GIS) tanterve – közölte kedden az oktatási minisztérium.
Nicușor Dan államfő kedden újabb egyeztetéseket folytat a parlamenti pártok delegációival egy új miniszterelnök-jelölt nevesítése érdekében.
Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában – tájékoztat a belügyminisztérium katasztrófavédelmi főosztálya (DSU).
Romániának sürgősen teljes jogkörű kormányra van szüksége – jelentette ki kedden Ilie Bolojan ügyvivő kormányfő.
Mihai Fifor szociáldemokrata párti képviselő szerint a Veștea-kormány beiktatásának elutasításával bebizonyosodott, hogy a többi párt valójában ugyanazt a célt követi: „a hatalmat bármi áron”.
3 hozzászólás