Újraépítették a gyimesbükki Szent Péter és Pál-templomot, vasárnap szentelik fel

A gyimesbükki Szent Péter és Pál-templom a munkálatok befejezése előtt néhány héttel •  Fotó: Salamon József

A gyimesbükki Szent Péter és Pál-templom a munkálatok befejezése előtt néhány héttel

Fotó: Salamon József

Egy év alatt újjáépült a gyimesbükki Szent Péter és Pál-templom, amelyet vasárnap, augusztus 17-én szentel fel dr. Kovács Gergely érsek. A felújítás közösségi összefogással, ingyenesen átadott területekkel és sok önkéntes munkával valósult meg.

Dobos László

2025. augusztus 15., 12:132025. augusztus 15., 12:13

2025. augusztus 15., 12:222025. augusztus 15., 12:22

Szerény lehetőségekkel, de az egyháztanács bátorításának és támogatásának ígéretébe vetett reménnyel 2024 szeptemberében kezdődött el a bükki templom teljes felújítása – jelezte a Székelyhonnak elöljáróban Salamon József gyimesbükki plébános.

„A felújítási munkálatok kezdetekor, a templomtér szűk volta miatt területet igényeltünk a szomszédoktól, akik nagylelkűen adományként átengedték azt az egyháznak. Ennek köszönhetően

Idézet
a templom előtt és mögött egy gyönyörű, szellős templomkörnyéki térrel gazdagodtunk.

A temetőt is nagyobbítani tudtuk egy 5 méteres sávval, szintén a szomszéd adományának köszönhetően. Az adományozott templom előtti térre a jubileumi év emlékére keresztet állítottunk az idei nagypénteken. A templom bejáratánál, a múlt század elején elhelyezett régi keresztet is felújítottuk.

A Xántus Géza által készített üvegfestmény Szent Pétert ábrázolja, a kezében tartott kulcsok pedig az apostol szokásos attribútumai •  Fotó: Salamon József Galéria

A Xántus Géza által készített üvegfestmény Szent Pétert ábrázolja, a kezében tartott kulcsok pedig az apostol szokásos attribútumai

Fotó: Salamon József

A templom kívülről megőrizte eredeti méreteit, de a hajó magassága és a belső szerkezete teljesen új formát öltött. Az új tetőszerkezetet az újrafedés előtt új pillérekre helyeztük.

Idézet
A terhelések átvételével teljesen átépítettük a templom belső terét, a mennyezet elbontásával növeltük a szükséges légteret.

Padlófűtést építettünk be, új és nagyobb befogadóképességű kórust alakítottunk ki, hogy oda majd a későbbiekben orgona is építhető legyen. Új villamoshálózat készült új lámpákkal. A liturgikus tér szellősebb és nagyobb lett. Eddig ambó (egy emelvény vagy olvasóállvány, ahonnan a misén és más istentiszteleteken felolvassák a Szentírás szövegeit, illetve elhangzik a prédikáció vagy a hívekhez intézett szentbeszéd – szerk. megj.) hiányában végeztük a liturgiát, most az új liturgikus tér gyönyörű szószékkel gazdagodott.

Idézet
A templomban új keresztelőkút is készült, a kontumáci templomunk ősi keresztelőkútjának hasonmásaként. A sekrestye berendezése teljesen új bútorzattal gazdagodott”

– sorolta Salamon József.

A gyimesbükki Szent Péter és Pál-templom. Korábbi felvétel •  Fotó: Salamon József Galéria

A gyimesbükki Szent Péter és Pál-templom. Korábbi felvétel

Fotó: Salamon József

Megtudtuk, hogy a Szent Péter és Pál-templom építésének gondolata 100 évvel ezelőtt született meg. Először egy kisebb kápolna volt, amely később észak felől sekrestyével és kis hittanteremmel bővült. Ezt a bővítményt 1978-ra, közel 50 évvel ezelőtt, a templom belső részévé tették. A keleti részen újabb sekrestyével, a mai szentélyrésszel és alagsori hittanteremmel gazdagodott. Ekkor épült fel az impozáns, messziről látható torony is, újabb harangokkal.

Idézet
Száz fiatal száz tujafa ültetésével járult hozzá ahhoz, hogy méltón köszöntsük közel száz éves imádságos helyünket.

A templomhoz vezető, Dani Gergely idejében épített lépcsők mentén elültetett tujafák a lelki életben való növekedésre serkentenek bennünket. A Dani Gergely-lépcsők megkövetelik a lépésritmust – itt nem lehet aprózni, mert sokkal fárasztóbb a feljárat. Itt lépni kell, és a közösség lépni akar! A templomba száz széket is vásároltunk” – nyilatkozta Salamon.

•  Fotó: Salamon József Galéria

Fotó: Salamon József

A gyimesbükki Szent Péter és Pál-templom felszentelése vasárnap, augusztus 17-én délelőtt 10 órakor kezdődik, a szertartást dr. Kovács Gergely gyulafehérvári érsek végzi.

Koncertek, előadások és sport a falunapokon

A múlt század közepén Bákó megyéhez csatolt erdélyi településen, Gyimesbükkben hagyományosan a Nagyboldogasszony napjához közeli hétvégén tartják a falunapokat.

Pénteken déli 12 órától ünnepi szentmise lesz a Gyimesvölgy első templomának búcsúünnepén Kontumácon, főcelebránsa Balázs Barnabás újmisés, és ennek keretében a 18 éves fiatalok ünneplik felnőtté válásukat. Este 9 órától a község kultúrotthonában Oltean Péter polgármester köszönti a 18 éveseket, majd bál következik.

Szombaton a focipályán 13 órakor kezdődik a program, amelynek két fő pontja a Brazil-focikupa és a Fakanalak csatája elnevezésű főzőverseny. Este 8 órától a temesvári Cargo rockegyüttes koncertezik.

Vasárnap délelőtt 10 órakor kezdődik a bükki falurészben lévő római katolikus Szent Péter és Pál-templom szentelési miséje, melyet dr. Kovács Gergely gyulafehérvári érsek celebrál. Délután a focipályán a község iskoláinak diákjai lépnek fel, majd 15 órától a csíkrákosi és a gyimesvölgyi férfikórus ad koncertet. Este a Néked, a Projekt X és DJ Turbo gondoskodik a jó hangulatról.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. augusztus 14., csütörtök

Csíkszeredai diákok képviselik Romániát az észak-macedon kórusfesztiválon

A Nagy István Művészeti Középiskola Ifjúsági Vegyeskara először vesz részt nemzetközi versenyen: az Ohridi Nemzetközi Kórusfesztiválon képviselik Romániát. A felkészülésről Fábián Attila, Mosoly Dániel Tibor és Darabos Andrea Tünde beszélt.

Csíkszeredai diákok képviselik Romániát az észak-macedon kórusfesztiválon
2025. augusztus 14., csütörtök

Soltész Miklós Csíksomlyón: fontos, hogy fel lehessen kínálni egy másik utat a fiataloknak

Fontos, hogy a mai világban, amikor számos veszély leselkedik a fiatalokra fel lehessen kínálni egy másik utat nekik, mint a Csíksomlyói Ifjúsági Találkozó (CSIT) – hangoztatta az egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős államtitkár.

Soltész Miklós Csíksomlyón: fontos, hogy fel lehessen kínálni egy másik utat a fiataloknak
2025. augusztus 14., csütörtök

Nem kap szociális segélyt, aki tartozik a csíkszeredai önkormányzatnak

A szociális segélyezettek közül 155 érintettnek van hátraléka a csíkszeredai önkormányzat felé, köztük akad olyan is, akinek 40 ezer lejt meghaladó tartozása van. Amennyiben nem törlesztenek, elvágják a szociális juttatásukat.

Nem kap szociális segélyt, aki tartozik a csíkszeredai önkormányzatnak
2025. augusztus 13., szerda

Pénzhiány miatt szünetel a csíkcsicsói közösségi központ építése

Patthelyzetbe került a csíkcsicsói önkormányzat a közösségi szolgáltató központ építésével, amelynek befejezése már sokat késett, de a pénzhiány miatt sem tavaly, sem idén nem tudtak előrelépni. Most az államkincstári hitelre várnak.

Pénzhiány miatt szünetel a csíkcsicsói közösségi központ építése
2025. augusztus 12., kedd

Üveggyöngyvarázs: tudomány, művészet és közösségi élmény Csíkszeredában

Az Üveggyöngyvarázs elsősorban tudományos, de nyomokban összművészeti és közösségi fesztiválnak ad otthont augusztus 15–17. között a Mikó-vár. A rendezvény a tudomány emberközeli bemutatását tűzte ki célul.

Üveggyöngyvarázs: tudomány, művészet és közösségi élmény Csíkszeredában
2025. augusztus 12., kedd

Hamarosan ismét benépesül a csíksomlyói hegynyereg – jön az István, a király

Érdemes feljegyeznünk a naptárunkba augusztus utolsó szombatját: Magyarország legsikeresebb rockoperájának egyedülálló koncertváltozata érkezik a csíksomlyói hegynyeregbe. A koncerten a részvétel ingyenes.

Hamarosan ismét benépesül a csíksomlyói hegynyereg – jön az István, a király
2025. augusztus 11., hétfő

Több lakóövezetben igényelték a fizetős parkolást Csíkszeredában

A csíkszeredai fizetős parkolási övezetek több lakóövezetre történő kiterjesztéséről hirdetnek majd közvitát, amely megelőzi az önkormányzati képviselő-testület erre vonatkozó döntését. A változtatások lakossági igények alapján történnek.

Több lakóövezetben igényelték a fizetős parkolást Csíkszeredában
2025. augusztus 11., hétfő

Több mint kétmillió euróért vásárolták meg a megyei könyvtár épületének nagy részét

Országos szinten az utolsók között volt a Hargita megyei könyvtár, amely nem rendelkezett saját épülettel. Mostantól azonban állandó „otthonra” lelt az intézmény, ugyanis hétfőn aláírta Hargita Megye Tanácsa a könyvtár épületére az adásvételi szerződést.

Több mint kétmillió euróért vásárolták meg a megyei könyvtár épületének nagy részét
2025. augusztus 11., hétfő

Megsérült egy motoros Csíkszentkirály közelében

Összeütközött egy motorkerékpár és egy személygépkocsi Csíkszentkirály közelében hétfőn reggel. A baleset következtében a motoros megsérült, kórházba szállították.

Megsérült egy motoros Csíkszentkirály közelében
2025. augusztus 11., hétfő

Több városrészben is áramszünet lesz Csíkszeredában

Áramszünet lesz karbantartás miatt több csíkszeredai háztartásban augusztus 12-én, kedden.

Több városrészben is áramszünet lesz Csíkszeredában