Fotó: Veres Nándor
Közel kétezerről mindössze hetvenre csökkent négy év alatt a Hargita megyei három Remat vasbegyűjtő központba a roncsprogram keretében leadott autók száma. A Környezetvédelmi Alap által 2005-ben indított, gépjárműállomány-újító program utolsó kiírására talán idén kerül sor.
2014. január 20., 19:092014. január 20., 19:09
2014. január 20., 19:212014. január 20., 19:21
Az Országos Gépjármű-bejegyzési és Nyilvántartási Hivatal által összeállított, tízévesnél idősebb autók számát tartalmazó statisztika alapján kiosztott és felhasznált értékjegyek száma a Remat csíkszeredai, székelyudvarhelyi és gyergyószentmiklósi telephelyein 2010-ben meghaladta az ezerkilencszázat – ebből huszonöt jogi, a többi magánszemélyhez jutott. Egy évvel később már jóval kevesebb, 1388 tikett került kiosztásra, 2012-ben viszont mindössze háromszáznyolc darab „talált gazdára”. A „teljes elsorvadás” útjára lépett program tavaly érte el negatív rekordját: a hat Hargita megyei telephely összesen 124 értékjegyet kapott, ebből hetven „illette meg” a hargitai vasbegyűjtőt – tudtuk meg Bíró Józseftől, a Hargita megyei Remat igazgatójától.
Hanyatló program
A Környezetvédelmi Alap közleménye szerint kevesebb mint felére csökkent tavaly az országban a roncsautó-program révén forgalomból kivont, tíz évnél öregebb járművek száma a 2012-es évihez képest. Az adatok szerint mintegy 19 900 darab tíz évnél öregebb járművet vontak ki a forgalomból 2013-ban, miután 2012-ben a roncstelepre leadott autók száma mintegy 45 ezer volt. A roncsautó-program keretében kibocsátott értékjegyekkel csaknem 13 400 új járművet vásároltak, ami hasonló a 2012-ben jegyzett értékhez képest, akkor ugyanis 15 ezer új gépkocsit értékesítettek. Az előző évekhez képest látványos visszaesés tapasztalható, hiszen 2010-ben még 200 ezer régi járművet vontak ki forgalomból, 2011-ben pedig 116 ezret.
Hatalmas érdeklődés
Múlt évben rengetegen érdeklődtek mind az első, mind a második kiíráskor, de a novemberi, harmadik „felvonáskor” a megyei Remat által kiosztott huszonhét „voucher” is hamar gazdára talált. A júliusi, második értékjegy-osztás egyébként botrányosra sikerült, mivel a hatalmas előzetes várakozás ellenére az országosan 12 677 szelvényből tizennégy – köztük Hargita – megye egyetlen darabot sem kapott. Akkor csak Csíkszeredában negyvenhat autótulajdonos sorakoztatta fel a járművét a vasbegyűjtő előtt, ráadásul ezeket hivatásos céggel is őriztették.
Hoppon maradt viszonteladók
Az utolsó, késő őszi leosztásban a három megyei Remat központ november 15-én kapta meg a telephelyenként kilenc értékjegyet, ezeket december 20-áig lehetett felhasználni. „Mindenkit figyelmeztettünk, hogy ne kockáztassanak, ha nem tudnak új autót vásárolni, vagy túladni az értékjegyen a határidőig, mert a semmivel maradnak” – tájékoztatott Bíró. Tapasztalata szerint a régi autóikat leadók kevesebb mint harmada használta járművásárlásra a szelvényt, a többiek „azt hitték, hogy jó áron túl tudnak adni rajtuk” – ehelyett néhány szelvénytulajdonosnak „a nyakán maradt az értékjegy”. „A roncsprogramon kívül is sokan hozzák be a régi autójukat, hogy ócskavasként beszámítva kaphassanak értük 4-500 lejt, ugyanakkor ne kelljen adót és biztosítást fizetniük utánuk” – mondta el az igazgató.
Idén utoljára?
Decemberben Csíksomlyóra látogatott a Környezetvédelmi Alap gazdasági igazgatója, hangsúlyozva, hogy minden bizonnyal idén kerül sor a roncsautóprogram utolsó kiírására – tudtuk meg Bíró Józseftől. A program feltételei azonosak lesznek a tavalyiéval – azaz egyetlen, 6500 lej értékű értékjegyet lehet felhasználni az új autó vásárlásánál. A szelvény értéke mellett a tervek szerint a program költségvetése is megegyezik majd a múlt évivel. Arról, hogy a 2014-es program mikor indul, csak az elkövetkező hónapokban ad tájékoztatást a Környezetvédelmi Alap.
Átadták Borszék új sportbázisát, amely nemcsak a helyi sportélet fellendítését szolgálja, hanem a város életét meghatározó vendéglátás szempontjából is nagyon fontos beruházás. Újra számíthatnak az itt edzőtáborozó sportolókra, csapatokra.
Harmadik napja, hogy nem találják a Maroshévízen, a Maros folyóban eltűnt férfit. A hatóságok egy drónt is bevetettek a kereséshez, eredménytelenül. A keresőakciót szerdán is folytatják.
Jubileumi kiadásához érkezett Székelyföld legnagyobb teljesítménytúrája: az Erdélyi Kárpát-Egyesület Gyergyószéki Osztálya tizedik alkalommal szervezi meg a gyalogos és kerékpáros túrát a Kancsendzöngán eltűnt hegymászó, Erőss Zsolt emlékére.
Áramszünetre kell számítani Gyergyószentmiklóson két utcában kedden, a reggeli és délutáni órákban is.
Különleges esemény zajlott le a gyergyószentmiklósi kórházban. A budapesti székhelyű Plüsskommandó Alapítvány több mint egymillió forint értékű, koraszülöttek és újszülöttek számára készült speciális textíliákat adományozott az intézménynek.
Gyergyószentmiklós Önkormányzata tájékoztatja a lakosságot, hogy a május 12–14. időszakban, naponta 10 és 14 óra között vehetik át a jogosultak a fűtéstámogatásokat – közismert nevükön a „fapénzt” és a „butéliapénzt”.
Különleges közösségi eseményt tartanak május 17-én, szombaton Gyergyószentmiklóson, amelynek célja, hogy segítséget nyújtson a súlyos betegséggel küzdő, négyéves Molnár Ilonának és családjának.
Immár 18. alkalommal szervezik meg a Gyergyóvidéki Ifjúsági Néptánctalálkozót Gyergyóremeteén. Május 11-én, vasárnap népzenétől lesz hangos a Balás Gábor Művelődési ház és környéke.
Folytatódik a gyergyócsomafalvi közúti infrastruktúra-fejlesztés: javában zajlik a Loki turisztikai övezethez vezető községi út modernizálása. A határidő augusztus, de várhatóan hamarabb lezárul a beruházás.
Mi történik, ha hibázunk? Hogyan kerülhetjük el a bajt? Mit tegyünk, ha mégis gyanúsítással, vagy rendőri intézkedéssel találkozunk? – ilyen kérdésekre kaphatnak választ az érdeklődő fiatalok pénteken Dr. Budai István gyergyószentmiklósi előadásán.
szóljon hozzá!