Walesbe utazott a csíkszeredai Kájoni János Szakközépiskola tizenöt diákja szeptember végén. A háromhetes szakmai gyakorlaton a tizenegyedik osztályos tanulók hétköznaponként tanultak, a hétvégéken pedig olyan helyeken jártak, ahová önerőből talán sohasem jutottak volna el.
2017. október 30., 21:352017. október 30., 21:35
2017. október 30., 22:082017. október 30., 22:08
Pozitívan bírálták el a Kájoni János Szakközépiskola az Erasmus+ mobilitási program Learning by Doing (Gyakorlat általi tanulás) projektjére leadott pályázatát, amelynek lényege, hogy a diákok külföldön szerezzenek szakmai tapasztalatot.
A fodrász és cukrász szakos diákokból álló első csoport júniusban látogatott Walesbe, a második, turisztikai technikus szakosokból álló csoport pedig szeptember végén utazott el szintén Walesbe, Wrexham városába, ahol a Cambria nevű oktatási intézményben tanulhattak és gyakorlatozhattak három hétig. A tartalmas útról Sükösd Annamária igazgató, Oanea Sergiu-Manuel igazgatóhelyettes, Pál Piroska és Májai Csaba kísérőtanárok, Nagy Ildikó osztályfőnök, illetve Gecse Blanka, Janovits Andrea, László Levente és Simon István diákok meséltek lapunknak.
A tizenegyedik osztályból az angol jegy, a magaviselet és az ebből a célból írt felmérőn elért eredmények alapján választották ki azt a tizenöt tanulót, aki elutazhatott a szakmai gyakorlatra. Mivel a turisztikai technikus szak intenzív nyelvtanulással van összekapcsolva,
az Egyesült Királyság tagországában, Walesben. A háromórás repülőút izgalmas volt számukra, hiszen többen most utaztak először repülővel. A szállásukon is érdekességekkel találkoztak, hiszen teljesen másként működik az ottani biztonsági rendszer: minden diák kapott egy belépőkártyát, amellyel csak a saját emeletére tudott bejutni, pedig három különböző emeleten voltak elszállásolva. A diákok elmondása szerint hétköznaponként a tanulásé volt a főszerep: az ottani oktatási program szerint 9 és 12 óra között kétszer másfél órás tanórát tartottak számukra, ezeket ebédszünet követte, majd 13 és 16 óra között ismét másfél órás tanórákon vettek részt.
rengeteg feladatot kaptak, és sokszor kellett csapatban dolgozniuk más nemzetiségű tanulókkal. Egy alkalommal például interjúkat készítettek a járókelőkkel, amelyben arról kérdezték őket, mit tudnak Romániáról. Mint kiderült, a legtöbben semmit, csupán egy-két olyan személy akadt, aki hallott Drakuláról. Emellett nagyon érdekes turisztikai felszerelései is voltak a tanintézménynek,
például azt, hogyan kell elmagyarázniuk az utasoknak az oxigénmaszk vagy a biztonsági mellény használatát.
Elmesélték azt is, mennyire másak az ottani oktatási módszerek. Sokkal játékosabban, interaktívabban oktatnak,
Megadnak egy könyvészetet, a diákoknak pedig egy bizonyos határidőig el kell készíteniük egy megadott feladatot. Eközben azonban önállóan dönthetik el, hogy honnan, mikor és mit készítenek el, nincs folyamatos számonkérés. A másik jelentős különbséget abban fedezték fel, hogy amíg „itthon mindenki begörcsöl a problémák miatt”, ott inkább egy pozitív hozzáállás figyelhető meg. Emellett nagyon pontosak és rendkívül szervezettek.
A tanulás mellett azonban több kirándulásra is jutott idő, a diákok több várost, múzeumot, történelmi építményt látogattak meg. Péntekenként egyébként rövidített program volt az oktatási intézményben, így már a délután is kirándulásokkal telt. Jártak többek között az angliai Chesterben, Liverpoolban és Manchesterben, az ottani futballstadionoknál, de egy negyven méter magas csatornán is végigsétáltak. A csíki diákok egyébként minden héten tesztet írtak, a végén pedig vizsgát is tartottak számukra, amelyen a megszerezhető 100 pontból minden diák 95 pont fölötti eredményt ért el. A walesi út ilyen értelemben szakmai megerősítést jelentett, továbbá egy felejthetetlen élettapasztalat volt számukra. Az utolsó, fodrász és szakács szakos diákokból álló csoport 2018. május végén utazik el a külföldi szakmai gyakorlatra.
Négy méterrel is kevesebb a Szépvízi víztározó vízszintje a teljes töltöttségi szinthez képest. Ha a hosszantartó szárazság továbbra is fennállna, akkor akár korlátozhatják a nyers víz kitermelését a regionális vízszolgáltató Harvíz Rt.-nek.
Személyes iratokat és 1550 eurót tartalmazott a pénztárca, amelynek eltűnéséről november 10-én értesítette a rendőrséget egy sepsiszentgyörgyi férfi. A lopott pénztárca kilenc nap után hiánytalanul került vissza a gazdájához.
Elkezdődtek az előkészületek a gyergyószentmiklósi Szent Miklós Napokra, de a városünnep csak egy lesz a decemberi közösségi események sorában. Idén is sok rászoruló karácsonyát szeretnék szebbé tenni.
Várhatóan januárban lezárulhat Borboly Csaba, a Hargita megyei tanács alelnöke és tizenkét másik személy ellen 2013-ban indult büntetőper. A bíróságnak azután kell előkészítenie az ítéletet és kihirdetnie azt.
Bűnvádi eljárás indult két háromszéki fakitermelő cég ellen, amelyek székhelyén és munkapontjain tegnap átfogó házkutatásokat is végeztek a hatóságok.
Ebben a szezonban is a Kovászna megyei Út és Híd Rt. biztosítja a megyei utak téli karbantartását – tájékoztat a megyei önkormányzat sajtóirodája. A téli hónapokban tilos a Vadas-tetőn való közlekedés.
Népzenére és néptáncra lettek figyelmesek szerda délután azok a marosvásárhelyiek, akik épp a Nemzeti Színház előtti téren jártak. Az Ifjú Zenebarátok Napja alkalmából szervezett rövid flashmobot a Maros Művészegyüttes.
Kulturális és művészeti eszközökkel oldják azt a bemerevedett, feszült helyzetet, amit Erdélyben az autonómia szó kivált. Erről szól az Őshonosok a hazában című projekt.
Megmentették az enyészettől és közösségi célokra használják Marosszentgyörgyön a Máriaffi-kastélyt, amelynek hivatalos megnyitója szerdán volt, egybekötve egy interaktív kiállítással. Olyan hellyé vált a kastély, amelyet érdemes meglátogatni.
November utolsó hétvégéjén lesz az idei adventi Portéka Székelyudvarhelyen. A helyi termelők kétnapos vásárára körül néhány kisebb változtatást eszközölt a városháza.
szóljon hozzá!