Fotó: Pinti Attila
Elkényelmesedtek az emberek, kaputól kapuig szeretnek utazni, így inkább személyautóval közlekednek, ennek következménye, hogy egyre kevesebb az utas a helyközi járatokon, vélik az autóbusz-társaságok. Furcsa ellentét ezzel szemben, hogy csúcsidőben egyes buszjáratokon hatalmas a zsúfoltság, sokszor tömve van a városokba ingázó vidékiekkel egy-egy autóbusz.
2019. január 05., 19:462019. január 05., 19:46
Állóhely is alig maradt az ülések között az egyik busztársaság pénteki járatán, annyira zsúfolt volt, alig fértek fel rá a Csíkszeredában felszálló utasok. A járat Gyergyószentmiklós irányába tartott és a kényelmetlen helyzet az első két faluig állt fenn, a többség ekkor ugyanis leszállt járműről. Akadnak azonban olyan buszjáratok is, amelyek csak néhány utassal közlekednek. A székelyföldi távolsági tömegközlekedésről érdeklődtünk néhány községvezetőtől, megkérdeztük a Hargita és a Maros megyei önkormányzatokat, illetve két busztársaságot is.
„Csíkszentdomokos és Csíkszereda között viszonylag jó az összeköttetés, egy nap több autóbusz- és vonatjárat is közlekedik” – válaszolta érdeklődésünkre Karda Róbert, Csíkszentdomokos polgármestere. Hozzátette, panaszt sem kaptak eddig a lakosság részéről a tömegközlekedéssel kapcsolatban. „Néhány éve kérték, hogy egy járat későbbi időpontban induljon, akkor sikerült ezt a kérést is megoldani” – magyarázta a községvezető. Hátrányként értékeli azonban azt, hogy
Megjegyezte azt is, hogy egyre kényelmesebbek az emberek, és inkább személyautóval járnak. Ugyanakkor vannak olyan nagyobb cégek, amelyek megoldják a saját munkásaik szállítását, így azok sem veszik igénybe a helyközi járatokat.
Hargita megyében tizenegy, Maros megyében harmincöt busztársaság szolgáltat
Fotó: Pinti Attila
Mik József, Borszék polgármestere is arról számolt be, hogy több buszjárat is közlekedik Maroshévízre és Marosvásárhelyre az üdülővárosukból, ráadásul a hargitai megyeszékhelyre, azaz Csíkszeredába is van közvetlen járat. Úgy véli, nyáron a turistaidényben
Szintén szerencsés helyzetben van a Maros megyei Magyaró a tömegközlekedés szempontjából, hiszen óránként közlekednek a maxi-taxinak nevezett mikrobuszok a településre. Kristóf József községvezető kiemelte, hogy a csúcsidőkben, azaz 7 és 15 órakor két járat is indul, amelyekből az egyik a legtávolabbi faluba, azaz Fickópatakára is eljut. Ugyanakkor két vonatállomásuk is van, egyik Magyarón, másik Holtmaroson, így személyvonattal is tudnak közlekedni a helybéliek. Szászrégen mindössze 16 kilométerre fekszik tőlük, így szorosabb az összeköttetés arrafelé. Innen félóránként járnak kisbuszok Marosvásárhelyre, így oda is könnyen el tudnak jutni, vagy Magyaróról akár közvetlen vonatjárattal is.
„Nem járnak elég sűrűn az autóbuszjáratok Etédre, akiknek naponta kell ingázni a munkahelyére, azoknak elég nehézkes a így a közlekedés, ráadásul vonat sem jár erre” – véli Szőcs László, Etéd volt polgármestere, aki magánemberként nyilatkozott lapunknak. Hozzátette,
Csíkszeredába pedig kora reggel, 5 órakor indul az autóbusz, és késő délután ér vissza. „Ezek a járatok nem elegendők, ennél többre volna szükség, 30 éve is ennyi volt, azóta nem bővült a számuk. Ezzel ellentétben azonban bővült a személygépkocsik száma a településen” – jegyezte meg. Gyakran előfordul, hogy
„Ugyanakkor az emberek egyre gyakrabban veszik igénybe a székelykeresztúri taxik szolgáltatását, mert így akkor utazhatnak be a városba, amikor akarnak. Kényelmesebb így, még, ha többe kerül is” – vázolta a tömegközlekedés helyzetét a volt elöljáró.
Az Itas Rt. többek között Csíkszereda környékén működtet néhány helyközi buszjáratot. Máthé István a cég részéről elmondta,
Volt rá példa, hogy mindössze 1-2 utassal tették meg a távot. „Ezelőtt 20 évvel sokkal több volt az utas az autóbuszokon, a falvakról azzal jártak be a nagyvállalatokhoz dolgozni az emberek, ma már egyre kevesebben választják a tömegközlekedést, inkább autóval járnak” – foglalta össze a változásokat a cégvezető.
„Akármennyi új autóbuszjáratot tudnánk indítani, csak legyen akinek, merthogy egyre kevesebb az utazóközönség” – fogalmazott a székelyföldi megyékben is szolgáltató Bálint Trans illetékese. Hozzátette, ennek oka, hogy egyre többen birtokolnak személygépkocsit, „a barát pedig elviszi a barátot, a szomszéd a szomszédot”, ráadásul
Ugyanakkor megváltozott az emberek igénye is, kényelmesebbekké váltak, a házuk előttről szeretnének indulni, és oda érkezni a járművekkel.
– jegyezte meg.
Fotó: Pinti Attila
Hargita Megye Tanácsa által rendelkezésünkre bocsátott információk szerint a megyében 11 busztársaság végzi a helyközi személyszállítást. „Az általuk kiszolgált útvonalakat központilag megrendezett versenytárgyaláson nyerték. Ezeket az útvonalakat tanácshatározattal hagyták jóvá, érvényessége pedig 2019. június 30-ig tartana, de minden bizonnyal meg fogják hosszabbítani az év végéig, ugyanis ekkor lép érvénybe kötelezően egy európai uniós szabályzat (1370/2007), amely teljesen átírja az útvonalak odaítélésének eljárását” – írták. A megyei szállítási program megtalálható a megyei önkormányzat weboldalán, a Közérdekű információknál a Közúti személyszállítás címszónál.
Korábban arról is szó esett, hogy létrehoznak egy olyan alkalmazást, amely révén naprakészen követhető lenne a helyközi járatok menetrendje, útja.
Hargita megyéhez viszonyítva jóval több busztársaság működtet menetrend szerinti járatokat Maros megyében. Mint Lukács Katalintól, a Maros megyei önkormányzat sajtótanácsosától megtudtuk, jelenleg 35 cég szolgáltat a megyében.
Fotó: Pinti Attila
A busztársaságokkal kötött szerződés jövő évben jár le, jövőre pedig új szabályok szerint kell megszervezzék a versenytárgyalást. „A járatok menetrendjéről a megyei tanács honlapján lehet pontosabb információkat szerezni, itt közzé van téve egy táblázat az útvonalakról és a menetrendről. Vannak olyan útvonalak, ahol mindössze napi egy vagy két járat van, mások esetében azonban óránként indulnak autóbuszok” – magyarázta Lukács Katalin.
Nyolcvan éve halt hősi halált Laczkó László, aki ugyan nem volt győztes csatákat vívó hadvezér, csak tartalékos zászlós, ám helytállásával példát mutatott, személyes tragédiájával fájdalmas képét nyújtva a második világégés okozta borzalmaknak.
Három autó volt érintett abban a közúti balesetben, amely szerdán este történt Máréfalván. Két személy sérült meg.
Évek óta nem igazoltak szamárköhögés-fertőzést Hargita megyében, de a napokban két megbetegedést is diagnosztizáltak. Az eset körülményei miatt azonban nem tart a szamárköhögés elterjedésétől a megyei tisztifőorvos.
Csoportos utazást szerveznek Székelyföldről az 1805-ös austerlitzi csata helyszínén megszervezett hagyományőrző hadijátékokra. Az ötnapos utazásra, amely során több jelentős történelmi helyszínt is megtekintenek, még várnak jelentkezőket.
Nem lenne nagy befektetés, de sok kisgyerekes szülőnek könnyítené meg a Színház téren való közlekedését. Akadálymentes teret szeretnének a marosvásárhelyi édesanyák legalább a karácsonyi vásár idejére.
Több mint 650 ezer hátrányos helyzetű családból származó óvodás és iskolás részesül idén az 500 lej értékű tanszertámogatásból, amelyet november 18-án kezdenek el folyósítani.
Őszi zöldhulladék-elszállítást szervez Gyergyószentmiklós, amelynek során a kertes házaktól viszik el az összegyűlt száraz faleveleket, gyomnövényeket, ágakat. Az akció jövő héten zajlik.
895 ezer lejt kapott Gyergyószentmiklós a kormány tartalékalapjából, ami jóval kevesebb, mint amire jelenlegi nehéz pénzügyi helyzetében szüksége lenne a városnak. De ez is jól jön – elmaradt számlák kifizetésére fordítják az összeget.
A mindössze tizenegy éve épített csíkszeredai uszoda tetőszerkezete már számos felújításon átesett, azonban még mindig több renoválásra váró eleme van. Háromhetes munkálat kezdődik a Csíki Csobbanóban, ezért néhány napig bezárják a létesítményt.
Forgalomkorlátozásra kell számítani csütörtökön Székelyudvarhelyen, a Tamási Áron utcában – tájékoztatja az autóvezetőket a polgármesteri hivatal Facebook-oldalán.
szóljon hozzá!