Börtönnaplót írt a kommunisták lágerében

Puskás Attila maga is több mint öt esztendőt húzott le a szamosújvári börtönben

Puskás Attila maga is több mint öt esztendőt húzott le a szamosújvári börtönben

Fotó: Székely Hírmondó/Bedő Zoltán

Nem minden olvasónknak adatott meg kommunista diktatúrában élni, de annak rémtetteiről nem szabad megfeledkeznünk. Az emlékezetfrissítéshez jó alkalmat kínál Puskás Lajos Szamosújvári börtönnapló (1947) című könyvének sepsiszentgyörgyi bemutatója.

Kocsis Károly

2024. december 17., 08:302024. december 17., 08:30

Szerzője öt hónapot húzott le mindenféle ítélet nélkül a kommunisták lágerében. Puskás Lajos Szamosújvári börtönnapló (1947) című könyvét december 17-én, kedden 17 órától fia, Puskás Attila, valamint Ferencz Csaba, a Háromszék napilap munkatársa mutatja be a sepsiszentgyörgyi Bod Péter Megyei Könyvtár Gábor Áron-termében.

A Kondorosy Szabolcs szerkesztésében megjelent kötet

a Lágeristák kiskátéját, börtönverseket, a fogságban született leveleket és rajzokat is tartalmazza, de oldalain megtalálható a Szamosújváron ebben az időben fogva tartottak névsora és rövid életrajza is.

A Puskás Lajos piarista tanár által szervezett, 1940 és 1944 között a Magyar Népközösség jogutódjaként a kolozsvári magyar társadalom meghatározó részét összefogó Tízes Szervezet 1944 novemberében – a helybeli magyar és román kommunisták nyomására – feloszlatta önmagát. Vezetői nem sokkal utána, a kommunista befolyás alatt álló Népvédelmi Egyesület keretében hiába alakították meg a Kolozsvári Szomszédsági Szervezet kezdeményező-bizottságát, az elvtársak annak működését sem engedélyezték. Sőt,

még a szélsőbalos Nagy István író is vezércikkben támadt rájuk a Világosság címlapján!

Puskás Attila és Ferencz Csaba az előbbi Leporolt írások című könyve bemutatásakor, 2022 áprilisában Galéria

Puskás Attila és Ferencz Csaba az előbbi Leporolt írások című könyve bemutatásakor, 2022 áprilisában

Fotó: Székely Hírmondó/Bedő Zoltán

Ez már későbbi letartóztatások előszelét jelentette: 1947. május 4-ről 5-re virradóra

mintegy hatszáz román és magyar ellenzéki személyiségre csaptak le a kommunista hatóságok.

Az otthonukból elhurcoltak között volt – megannyi értelmiségi, pap, szerzetes mellett – Pásztai Géza ügyvéd, szociáldemokrata politikus, Bartha Ignác és dr. Váró György ügyvédek, korábbi országgyűlési képviselők, Oriold Béla egyetemi tanár, Elekes Viktor, a Bethlen Kollégium rektor-professzora, Juhász Antal marosvásárhelyi hittantanár, Árvay Árpád és Kakassy Endre újságírók, Szigeti József író, Kónya Ernő és Sass Kálmán református lelkészek, dr. Hadnagy János zetelaki római katolikus esperes és az akkor 46 éves Puskás Lajos tanár.

Utóbbi esetében főként a cserkészmozgalomban vállalt szerepe,

a moldvai csángókkal kiépített, valamint magyarországi kapcsolatai szúrták a hatalmon lévők szemét, akik 1947-ben fél évig, bírói ítélet nélkül tartották rabként a szamosújvári lágerbörtönben.

Ez idő alatt vetette – a felesége által becsempészett – papírra az általa ott átélteket. Szabadulása után falusi tanítóként dolgozhatott, állandó megfigyelés alatt, 1982-ben hunyt el Kolozsváron.

A Szamosújvári börtönnapló borítója Galéria

A Szamosújvári börtönnapló borítója

Fotó: Bod Péter Megyei Könyvtár

Július 14. Hétfő. Ilyenkor a legnagyobb a nyomorúság. Az otthoni étel elfogyott, a rabok jönnek koldulni. Nem tudunk adni, nekünk sincs. Szerencsétlenek éhen halnak. Naponta elpusztul egy-kettő. Mikor adni nem tudunk, a szemétből keresnek ki eldobott, romlott ételt. Úgy falják, mint a kutyák. Egy ízes papírt a szemétbe dobtam, alaposan lekaparva. Egy rab kiszedte, lenyalta. Ugyanez megtörtént WC-re vitt papírral, melynek széle ízes lévén, valaki ledobta a földre, nem használhatta. Eddig még reggelire kaptunk egy kis teát máléval, ez már a harmadik napja megszűnt.
(…)
Szeptember 18. Csütörtök. Utolsó hazai falatok. Holnap újra kezdődik az éhezés. Mások bőségesen étkeznek, én csak egy málékockát kérek attól, aki ma kapott csomagot bőségesen (Juhász). Visszautasít. Engem, egykori tanárát, aki valamikor érette és tanulótársaiért sok álmatlan éjszakát töltöttem (cserkésztáborok gondjai). Kéretlen senki sem ajánl fel semmit – egy kivétel a gyáros (Fey), aki kéretlenül is lisztet és paradicsomot adott nekünk tegnap: egyik pap, másik kapitalista! Jól írja az Írás: Nem beszéddel, hanem tetteinkkel legyünk Krisztus követői! Micsoda ellentét: a szabadulásért mindennap kilencedet tart, imával ostromolja Istent, de bőségében megtagadja a segítséget az éhezőtől –, akinek még adósa is, mint egykori diákja.
(Részletek Puskás Lajos naplójából)

Börtönnaplóját, pontosabban annak egy gépelt változatát fia,

a kommunista börtönök poklát ugyancsak megjáró Puskás Attila 2008-ban adta ki magyarázó szövegek és lábjegyzetekkel ellátva, amelyek az apját figyelő ügynök-besúgókról is lerántotta a leplet.

Amint azt Ferenc Csabától megtudtuk, a most bemutatandó kötet alapjául az időközben előkerült eredeti, kézzel írt változat szolgált.

A szamosújvári börtön épülete napjainkban •  Fotó: Mircea Rosca/Agerpres Galéria

A szamosújvári börtön épülete napjainkban

Fotó: Mircea Rosca/Agerpres

1947 és 1964 között a romániai börtönrendszerhez a szekuritáté és a belügyminisztérium „vallatóhelyiségei” (pl. Malmais, Uranus stb.), az „elosztó helyiségek” (Bodzavásár, Bákó, Ghencea, Rahova, Zsiláva stb.) és a tulajdonképpeni politikai átnevelő-megsemmisítő intézetek (Botosány, Csíkszereda, Máramarossziget, Mislea, Nagyenyed, Ocnele Mari, Râmnicu Sărat, Szamosújvár stb.) tartoztak – összesen 54 börtön, 8 kiskorúak és 2 gyerekek befogadására szánt létesítmény, valamint 37 munkatábor (Duna-Fekete-tenger Csatorna, Midia, Periprava, Poarta Albă stb.) Ezekben 1989-ig mintegy 90 ezer politikai fogoly „fordult meg” a jogi eljárás nélkül fogva tartottakat, kivégzetteket nem számolva. Szamosújváron már 1786 óta börtön működik, többek között a híres betyár, Rózsa Sándor is itt raboskodott, illetve hunyt el; 1945-ben sorolták az I. kategóriájú börtönök közé. Az igazi terror itt 1950–1952 között tombolt, miután a pitești-i börtönből ide helyzetek át néhány, kínzásra szakosodott vallatót. 1959 júliusában a cellákban hozzávetőlegesen 4500 elítéltet tartottak fogva, 1958 júliusa és 1960 júliusa között 28 politikai elítéltet végeztek ki.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. április 03., csütörtök

Népzenével fűszerezett Bagossy-dalok csendülnek fel a csíksomlyói nyeregben

Nagyszabású ingyenes koncertre készül a Bagossy Brothers Company: a népdalokkal fűszerezett dalaikat június 14-én a csíksomlyói nyeregben adják elő. Gyakorlatilag egy egybefüggő szerelmi történetet hallhatunk. Mindezt néptáncprodukcióval színesítik.

Népzenével fűszerezett Bagossy-dalok csendülnek fel a csíksomlyói nyeregben
2025. április 03., csütörtök

Ideiglenesen lezárnak egy utcarészt Csíkszeredában

Fél napra lezárják a csíkszeredai Venczel József utca egy szakaszát április 4-én, pénteken – tájékoztatja az érintetteket a Csíkszeredai Polgármesteri Hivatal.

Ideiglenesen lezárnak egy utcarészt Csíkszeredában
2025. április 03., csütörtök

Zenekarok, figyelem, már lehet a jelentkezni a Siculus fesztiválra

Ismét színpadra léphetnek Erdély tehetséges zenészei a Siculus fesztiválon. A verseny kiugrási lehetőséget kínál magyar nyelven alkotó együtteseknek, megemelt értékű főnyereménnyel, értékes díjakkal, stúdiófelvétellel és fesztiválfellépésekkel.

Zenekarok, figyelem, már lehet a jelentkezni a Siculus fesztiválra
2025. április 03., csütörtök

A Plaza M bemutatja a Kidopolist, Marosvásárhely első interaktív játszóterét!

A magyar Indotek Group befektetési csoport tulajdonában lévő Plaza M bevásárlóközpont újabb lépést tesz a látogatók vásárlási és szabadidős élményének további javítása érdekében. A mai nap ugyanis a Plaza M megnyitotta az új Kidopolis játszóteret.

A Plaza M bemutatja a Kidopolist, Marosvásárhely első interaktív játszóterét!
2025. április 03., csütörtök

Litvánia Csíkszeredában: interkulturális est a megyei könyvtárban

Litvániát és kultúráját ismerhetik meg az érdeklődők áprilisban a Care2Travel Egyesület és a Kájoni János Megyei Könyvtár interkulturális estjén. Ūla Čiočytė litván önkéntes mesél hazájáról, nyelvéről, szokásairól.

Litvánia Csíkszeredában: interkulturális est a megyei könyvtárban
2025. április 03., csütörtök

Kezdődik az elnökválasztási kampány, tizenegy jelölt száll versenybe az államfői tisztségért

Pénteken éjfélkor kezdődik és május 3-án reggel 7 óráig tart az államfőválasztás első fordulójának kampánya.

Kezdődik az elnökválasztási kampány, tizenegy jelölt száll versenybe az államfői tisztségért
2025. április 03., csütörtök

A teljesítményalapú bérezés az oktatási rendszer egyik legnagyobb dilemmája

A tanárokat évente fogják értékelni egy online platformon a diákok teljesítménye alapján – jelentette be a miniszterelnök. Ám a tanárok teljesítményalapú bérezése az egyik legnagyobb dilemma, amellyel egy oktatási rendszer szembesülhet.

A teljesítményalapú bérezés az oktatási rendszer egyik legnagyobb dilemmája
2025. április 02., szerda

Ideges városlakók, akik nem jogosultak a kályhák roncsprogramjára

Sokan elégedetlenek azzal a döntéssel, hogy a Környezetvédelmi Alap kályhacserékre vonatkozó roncsprogramjában a városlakók nem vehetnek részt. A jogosultsági feltételek azonban egyértelműek: csak meghatározott községek élhetnek a lehetőséggel.

Ideges városlakók, akik nem jogosultak a kályhák roncsprogramjára
2025. április 02., szerda

Beszorult a meleg Csíkba, de nem kell most még hozzászokni

Érdekes mód Székelyföld-szerte Csíkszeredában volt a legenyhébb az időjárás szerdán reggel. Bőven fagypont fölött indult a nap, ám előreláthatóan nem lesz ez így az előttünk álló napokban.

Beszorult a meleg Csíkba, de nem kell most még hozzászokni
2025. április 02., szerda

Áprilisi előadások a Figura Stúdió Színházban

A gyergyószentmiklósi Figura Stúdió Színház áprilisban is izgalmas előadásokkal várja a közönséget az Öntöde játszóhelyen. Új bemutatóra is lesz, a társulat több évtized után újra színre viszi a Szép magyar komédiát.

Áprilisi előadások a Figura Stúdió Színházban