
Fotó: Pinti Attila/Székelyhon-montázs
Az úzvölgyi haditemető kapcsán Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke és Csomortányi István, a Bihar megyei önkormányzat elnöki tanácsadója feszült egymásnak Tusványoson. Íme néhány gondolat – a teljesség igénye nélkül.
2023. július 20., 17:502023. július 20., 17:50
2023. július 20., 20:062023. július 20., 20:06
Borboly Csaba: akkor tudunk menni előre, ha a magyarság tekintetében abbahagynánk végre a bűnbakkeresést és egy olyan ügyet találnánk, amelyben össze tudunk fogni.
Csomortányi István: én valódi felelősségről beszélek, nem bűnbakkeresésről.
Ha nemzeti minimumot keresünk Úzvölgye tekintetében, akkor abban meg kellene egyeznünk, hogy az az egészséges és tisztességes, ha sikerül visszaállítani a temetőben a 2019 előtti állapotot, az ugyanis a hatóságok szerint törvényes volt addig – kijelentése tapsot ért.

Hol voltak és mikor értesültek először arról, hogy valami történik Úzvölgyében? – kérdezte a moderátor csütörtökön az egyik tusványosi panelbeszélgetésen. Évek óta az egyik legfontosabb témakör Úzvölgye kérdése – a témának ezúttal is volt aktualitása.
Fráter Olivér történész: tisztelve Borboly elnök úr elkötelezettségét Úzvölgye tekintetében, akkor lennék nyugodt, ha
A helyes válasz ugyanis: egy, ez a román levéltári források alapján van így.
Máthé Áron, a Nemzeti Emlékezet Bizottságának elnökhelyettese: én is tisztelem Borboly elkötelezettségét, de
– utalva Borboly egyik kijelentésére.
Borboly erre válaszul azonnal visszavágott Máthénak: nem mondtam azt, amit ön állít, én azt mondtam, hogy Csomortányi kéri a történelemhamisítást. Fogadjunk egy csíki sörben! – kérte fel Máthét. Tudom, hogy nem kapok tapsot az EMSZ sátrában; erre válaszul, fricskaként azonnal megtapsolták a jelenlevők Borbolyt.
Csomortányi István: Románia nem az az ország, ahol a román katonai temetőknek megadnák a végtisztességet. Itt teljesen másról van szó: jól tudják egyesek, hogy ez a temető a szívügyünk, nagyon fontos szimbóluma a magyar önvédelemnek és katonai erényeknek; ez egy Kárpát-medencei magyar kincs.
Fotó: Pinti Attila
Borboly Csaba: a temető nemzetköziesítéséről annyit, hogy ha valaki erre utazik, az felejtse ezt el. Ebben az országban a haditemetőkbe éjjel-nappal bárki bemehet, ez a törvény – ezt meg kell változtatni, de
Csomortányi István: az volna kívánatos, ha az tudna odamenni a katonai temetőbe, akinek van ott hősi halottja. De látható, hogy egyesek erőt fitogtatni mennek oda.
Hallgatói kérdés: senki nem mozdított addig semmit, amíg egy civil szervezet fel nem verte a port 2019 májusában, pedig Úzvölgyében már két hete zajlott az építkezés. Hogy van az, hogy éjjel elviszik a betonkereszteket, másnap pedig már megegyezünk, hogy a temetőben román emlékművet állíthatnak – utalva a minapi egyeztetésekre.
Borboly Csaba: „ne vágjuk le a mondatnak az egyik felét, és csak azt mondjuk, ami tetszetős. Tehát a minapi egyezség [a bákóiak és az illetékes bukaresti hatóságok között] arról szólt, hogy Úzvölgyével bármi a csíkszentmártoniak engedélyével fog történni.
– válaszolta a feltett kérdésre.
Csomortányi István: kérem, hogy többé ne nevezze kollégáimat sakálnak; ez káros, erre pedig sok példa volt a múltban. Ha jól értem, amit elmondott Borboly úr:
Szilágyi Zsolt, az Európai Emlékezet és Lelkiismeret Platform alelnöke: kérésünk, hogy a románok tiszteljék a méltóságunkat, és Románia új kormánya oldja meg a temetőkérdést civilizáltan és európai módon úgy, ahogy azt kell.
Borboly Csaba: ne legyünk naivak, hogy ha a témáról egyet beszélgetünk, és az meg is oldódik.
Csomortányi István: nem kell kishitűnek lenni, mert ezt az ügyet egy kolozsvári jogászcsapat oldotta meg, élükön Kis Júlia jogásszal. Legyen köztünk békesség, ezért kezet nyújtok Csabának. Meg is történt a kézfogás.
Nem szavazott bizalmat a parlament hétfői ülésén Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök kormányának.
Bíróság elé állítja a korrupcióellenes ügyészség (DNA) a külügyminisztérium egyik volt könyvelőnőjét, akit azzal vádolnak, hogy munkabér jogcímen illegálisan folyósított pénzt magának és két másik személynek 15 éven át.
Az elmúlt héten összesen 20 ittas biciklist és autóvezetőt azonosítottak a Hargita megyei rendőrök egy összehangolt akció részeként – öt gépjárművezető leheletében több mint 0,40 mg/l alkoholszintet mutatott a szonda.
Mielőtt a fáradt politikusainkat elengednénk a nyári pihenőszabadságaikra, egy dolgot tisztázzunk: 2026 első fele pont arra volt jó, hogy ismét szembesüljünk a ténnyel. Azzal, hogy újra mi, kisemberek jártunk rosszul.
Új medret vágott magának a vasárnapi felhőszakadás után megáradt patak a Gyimesek egyik kedvelt természeti látványosságánál, a Zúgóként is ismert Jávárdi-vízesésnél. A vízzuhatag eltűnt, de a helyreállítás nem lehetetlen.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion hétfőn kijelentette, hogy a Veștea-kormány nem kapja meg pártja parlamenti frakcióinak szavazatait a beiktatási szavazáson.
Egy kidőlt fa miatt maradt áram nélkül több mint ezer fogyasztó hétfő délután Udvarhelyszéken és Gyergyószéken – közli a Hargita megyei katasztrófavédelem.
Felborult egy autó hétfőn délután Csíkszentléleken, miután a 18 éves sofőr elvesztette uralmát a jármű felett. A balesetben a vezető és fiatalkorú utasa is megsérült, mindkettőjüket kórházba szállították.
Tovább melegszik az idő a következő két hétben, egyes régiókban 36–37 Celsius-fokos csúcsértékekre is számítani lehet – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) június 22. és július 5. közötti időszakra vonatkozó előrejelzéséből.
Kezdeményezzük Sulyok Tamás köztársasági elnök megbíztatásának megszüntetését – jelentette be Magyar Péter miniszterelnök hétfőn az Országgyűlés ülésén napirend előtt mondott beszédében.
2 hozzászólás