Fotó: Pinti Attila/Székelyhon-montázs
Az úzvölgyi haditemető kapcsán Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke és Csomortányi István, a Bihar megyei önkormányzat elnöki tanácsadója feszült egymásnak Tusványoson. Íme néhány gondolat – a teljesség igénye nélkül.
2023. július 20., 17:502023. július 20., 17:50
2023. július 20., 20:062023. július 20., 20:06
Borboly Csaba: akkor tudunk menni előre, ha a magyarság tekintetében abbahagynánk végre a bűnbakkeresést és egy olyan ügyet találnánk, amelyben össze tudunk fogni.
Csomortányi István: én valódi felelősségről beszélek, nem bűnbakkeresésről.
Ha nemzeti minimumot keresünk Úzvölgye tekintetében, akkor abban meg kellene egyeznünk, hogy az az egészséges és tisztességes, ha sikerül visszaállítani a temetőben a 2019 előtti állapotot, az ugyanis a hatóságok szerint törvényes volt addig – kijelentése tapsot ért.
Hol voltak és mikor értesültek először arról, hogy valami történik Úzvölgyében? – kérdezte a moderátor csütörtökön az egyik tusványosi panelbeszélgetésen. Évek óta az egyik legfontosabb témakör Úzvölgye kérdése – a témának ezúttal is volt aktualitása.
Fráter Olivér történész: tisztelve Borboly elnök úr elkötelezettségét Úzvölgye tekintetében, akkor lennék nyugodt, ha
A helyes válasz ugyanis: egy, ez a román levéltári források alapján van így.
Máthé Áron, a Nemzeti Emlékezet Bizottságának elnökhelyettese: én is tisztelem Borboly elkötelezettségét, de
– utalva Borboly egyik kijelentésére.
Borboly erre válaszul azonnal visszavágott Máthénak: nem mondtam azt, amit ön állít, én azt mondtam, hogy Csomortányi kéri a történelemhamisítást. Fogadjunk egy csíki sörben! – kérte fel Máthét. Tudom, hogy nem kapok tapsot az EMSZ sátrában; erre válaszul, fricskaként azonnal megtapsolták a jelenlevők Borbolyt.
Csomortányi István: Románia nem az az ország, ahol a román katonai temetőknek megadnák a végtisztességet. Itt teljesen másról van szó: jól tudják egyesek, hogy ez a temető a szívügyünk, nagyon fontos szimbóluma a magyar önvédelemnek és katonai erényeknek; ez egy Kárpát-medencei magyar kincs.
Fotó: Pinti Attila
Borboly Csaba: a temető nemzetköziesítéséről annyit, hogy ha valaki erre utazik, az felejtse ezt el. Ebben az országban a haditemetőkbe éjjel-nappal bárki bemehet, ez a törvény – ezt meg kell változtatni, de
Csomortányi István: az volna kívánatos, ha az tudna odamenni a katonai temetőbe, akinek van ott hősi halottja. De látható, hogy egyesek erőt fitogtatni mennek oda.
Hallgatói kérdés: senki nem mozdított addig semmit, amíg egy civil szervezet fel nem verte a port 2019 májusában, pedig Úzvölgyében már két hete zajlott az építkezés. Hogy van az, hogy éjjel elviszik a betonkereszteket, másnap pedig már megegyezünk, hogy a temetőben román emlékművet állíthatnak – utalva a minapi egyeztetésekre.
Borboly Csaba: „ne vágjuk le a mondatnak az egyik felét, és csak azt mondjuk, ami tetszetős. Tehát a minapi egyezség [a bákóiak és az illetékes bukaresti hatóságok között] arról szólt, hogy Úzvölgyével bármi a csíkszentmártoniak engedélyével fog történni.
– válaszolta a feltett kérdésre.
Csomortányi István: kérem, hogy többé ne nevezze kollégáimat sakálnak; ez káros, erre pedig sok példa volt a múltban. Ha jól értem, amit elmondott Borboly úr:
Szilágyi Zsolt, az Európai Emlékezet és Lelkiismeret Platform alelnöke: kérésünk, hogy a románok tiszteljék a méltóságunkat, és Románia új kormánya oldja meg a temetőkérdést civilizáltan és európai módon úgy, ahogy azt kell.
Borboly Csaba: ne legyünk naivak, hogy ha a témáról egyet beszélgetünk, és az meg is oldódik.
Csomortányi István: nem kell kishitűnek lenni, mert ezt az ügyet egy kolozsvári jogászcsapat oldotta meg, élükön Kis Júlia jogásszal. Legyen köztünk békesség, ezért kezet nyújtok Csabának. Meg is történt a kézfogás.
Nicușor Dan független elnökjelölt az urnazárás után vasárnap este kijelentette, hogy az elnökválasztáson a „mélyreható” változást akaró közösség győzött Romániában.
George Simion vasárnap este, a második elnökválasztási forduló 21 órai exit poll felmérések eredményeinek közzététele után kijelentette, hogy a valós változást akaró román nép nevében magának követeli a választási győzelmet.
Míg a szavazatszámlálás kezdetén alig pár százalék volt a különbség a két jelölt között, a részeredmények folyamatos feldolgozása során Nicușor Dan egyre nagyobb előnyre tesz szert. De lássuk, hogy mit hoz majd a reggel.
Az exit poll eredmények alapján a függetlenként indult Nicușor Dan, Bukarest főpolgármestere a szavazatok 54 százalékát, míg George Simion, az AUR elnökjelöltje 45 százalékát szerezhette meg.
Példátlanul felfokozott hangulatban zajlott az elmúlt két hét, az elnökválasztás két fordulója közötti időszak. Hamarosan kiderül, hogy miért is.
Székelyföld egyik utolsó, teljes felújításra váró erődtemplomát kikezdte az idő vasfoga, de méltóságából nem veszített. Az Árkos fölött őrködő szakrális épületegyüttes helyén már a kezdetekben is unitárius templom állhatott.
Romániai idő szerint vasárnap 18:30-ig több mint 1,5 milió román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás második fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
Mivel a szavazólapok mindenütt azonosak, a választók bárhol leadhatják voksukat – a következő két órában még nagyon sokan elmehetnek szavazni.
Vasárnap összesen 140 lehetséges választási incidensről érkezett bejelentés a belügyi szervekhez.
Vasárnap 17 óra 30 percig a választói névjegyzékben szereplők 53,39 százaléka, azaz 9,6 millió választópolgár szavazott az elnökválasztás második fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
2 hozzászólás