Sokan felköszöntötték Gáll Mártont a különleges évfordulón
Fotó: Gergely Imre
A 100. születésnapját ünnepelte február 17-én a gyergyóújfalvi Gáll Márton. Marci bácsi jó egészségben és jó kedéllyel fogadta köszöntőit. Örült a mi látogatásunknak is, hiszen 100 esztendősen sem mond le régi szokásáról: minden nap végigolvassa a Székelyhon napilapot.
2021. február 17., 19:102021. február 17., 19:10
2021. február 18., 09:002021. február 18., 09:00
A háború nehéz volt, de a többit akár most is újrakezdené – mondja Gáll Márton, aki láthatóan jó erőben, és jó kedvvel ünnepelhette szerdán a századik születésnapját. Nem túlzás azt mondani, több évtizedet is letagadhatna. A gyergyóújfalvi házában együtt ünnepelhetett a feleségével, a 95 éves Anna nénivel, akivel a 74 éve házasok. Itthon volt a fia és lánya is. Lapkézbesítőnk, Simon Anna külön ajándékcsomagot is készített a Székelyhon napilap legidősebb előfizetője számára, és ő adta át az újság ajándékát is. Egy életre szóló ingyenes előfizetéssel ajándékoztuk meg, és a Székelyhon polgár címet is elnyerte a szerkesztőségünk részéről.
Egyed József polgármesterrel együtt érkeztünk Gáll Mártont köszönteni. Láthatóan meglepődött, és jólesett számára a figyelmesség, amiben a 100. születésnapján részesült. „Egyelőre 100, aztán lássuk mi lesz” – jegyezte meg.
Az önkormányzat által ajándékozott emléklap szövegét szemüveg nélkül olvasta fel. Anélkül is tökéletesen lát. Elpanaszolta ugyanakkor, fájlalja, hogy a 2017-ben lejárt gépjárművezetői jogosítványát nem hosszabbíthatta meg. Ő szerette volna, még eljárt volna ide-oda, de a fiatalok, a gyerekei lebeszélték erről.
Fotó: Gergely Imre
Az életéről mesélve elsőként a háborús éveket említi, amikor katonaként a fronton volt, bombázásból, más veszélyekből menekült, míg végül két hétig egy vagon tetején utazva hazaért. Később lassanként hazakerültek testvérei és édesapja is. A családból egyszerre ötön voltak a háborúban – mesélte.
Az újfalvi kőbányában dolgozott pár év szünettel, amikor autóbuszvezető volt az akkori gyergyószentmiklósi közszállítási vállalatnál. A bányából ment nyugdíjba. Közben, fiatalabb éveiben gazdálkodtak is, „jó közepes gazdák” voltak, állatokat tartottak.
Fotó: Gergely Imre
Hogy újra kezdené-e még egyszer? Kapásból határozott nemet mond. Aztán kis gondolkodás után megjegyezte, ha a háborús nehézségek kimaradhatnának, akkor igen. Mindemellett nem érzi úgy, hogy nehéz élete lett volna. Volt benne ilyen is, olyan is.
– fogalmazott, és csillogni kezdett a szeme.
Természetesen elhangzik a kérdés: mi a hosszú élet titka? Marci bácsi rávágja: nem kell korán meghalni! Nevet, és vele nevet a szobában mindenki. Jön az újabb kérdés: szerinte minek köszönheti, hogy ezt a 100 évet ilyen jó egészségben élte meg? Nem tud erre pontosan válaszolni, de elmondja, sosem cigarettázott, a háborúban is másoknak adta a 10 napra kapott 100 szál cigarettát, igaz, később társaságban azért elszívott ő is 1-1 szálat. Nem volt nagyivó, de az italt sem vetette meg: amikor jöttek haza a munkából, megálltak a kocsma előtt egy pohárra, aztán előfordult, hogy több lett belőle – mesélte.
Fotó: Gergely Imre
A beszélgetésben részt vevő Egyed József polgármester úgy véli, hogy sokkal természetközelibb volt az életvitele a korábbi generációknak, mint amit ma élünk.
– emlékezett az ünnepelt. Hozzátette, mostanában is gyakran kijárnak az erdei házhoz, amit ő épített szinte egyedül. Amikor indulnak haza, mindig visszanéz a házra, és mondja is olyankor, hogy lehet, most látta utoljára. Aztán eltelik 1-2 hét és újra ott lehet. A fia elmondta még, hogy édesapja mindig is nagyon aktív életet élt, mindig tett-vett, dolgozott valamit. Ma is ha kimegy a házból, legalább egy darab fát behoz – tette rögtön hozzá a lánya.
Simon Anna lapkézbesítőnk is jelezte, de Marci bácsi lánya is megerősítette: a 100 éves férfi sok éve rendszeresen minden nap elolvassa az újságokat, az első oldaltól az utolsóig. A Székelyhont (korábban a Gyergyói Hírlapot) és a Hargita Népét is. Környezetét ő tájékoztatja így a történésekről. Örül, hogy nem kell hozzá szemüveget viselnie.
– mondja. Minden nap ezzel tölt két órát.
Fotó: Gergely Imre
Mielőtt elbúcsúznánk Gáll Marci bácsitól, még megkérdezzük: mit tanácsolna a mai 20 éveseknek? Sok minden lenne – válaszolta kis gondolkodás után. A fiatalokról egyébként jó véleménye van. „Ma a fiatalok kimennek külföldre, de az itthoniakon, a családon sokat segítenek, itthon építkeznek, a község is segíti őket. Régebben a fiatalok jobban el voltak züllve, mint a mostaniak, ivászat szempontjából. A mostaniak úgy gondolom, aránylag jól vannak. Én azt látom, velem szemben mindenki tisztelettudó, és ügyesek, élelmesek. Nem kell rájuk panaszkodni” – állapította meg búcsúzás előtt.
A marosvásárhelyi VIBE Fesztivál nemcsak buliról, hanem közösségről, hangulatról és magyar identitásról is szól – legalábbis ezt mondják azok a fiatalok, akik ott voltak.
Vörös beavatkozási tervet léptettek életbe vasárnap délben Konstanca megyében, miután az A2-es autópályán tömegbaleset történt több jármű részvételével – közölte a Konstanca megyei tűzoltóság.
A kormány adóügyi intézkedései ellen tiltakoznak hétfőn a parlament épülete előtt az egészségügyi dolgozókat tömörítő Sanitas szakszervezeti szövetség, valamint az oktatási szakszervezetek tagjai.
Mindössze öt megyét nem érint az országos kánikulariasztás, köztük Hargita és Kovászna megyét sem, de Maros megyére is csak elsőfokú hőségriasztás érvényes. Ezzel szemben Románia déli részén vörös jelzésű riadót fújnak az elviselhetetlen hőség miatt.
Július 14-étől elérhető lesz az egészségügyi minisztérium honlapján egy online űrlap a kórházi étkeztetéssel kapcsolatos panaszok bejelentésére – közölte egy szombati Facebook-bejegyzésben Alexandru Rogobete tárcavezető.
A Richter-skála szerint 3,3-as erősségű földrengés történt vasárnap reggel 6 óra 29 perckor Gorj megyében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Felcsíki, alcsíki, kászoni, vagy éppen gyimesi és moldvai – számos tájegység népviseletbe öltözött képviselője ünnepelt együtt szombaton a csíksomlyói nyeregben, az Ezer Székely Leány Napján. Videón mutatjuk.
Kitűnni a tömegből, vagy éppen elvegyülni? Az Ezer Székely Leány Napján mindkettőnek megvan a jelentősége, hiszen ennyien székely népviseletben lenyűgőzően mutatnak. A mi szemünkben mindenképp. Egyenként és együtt is.
Darvas-Kozma Józsefet, a csíkszeredai Szent Kereszt-plébánia plébánosát megerősítette hivatalában a gyulafehérvári főegyházmegye, Böjte Csaba atyát pedig csíksomlyói lelkésszé nevezte ki. Idén négy új papot fognak felszentelni.
Balesetet okozott szombat reggel a Duna Sulina-ágán, Maliuc falu közelében egy turistákkal teli csónakot ittas állapotban vezető fiatalember.
2 hozzászólás