Nem mindegyik színész örül. A szerzői jogdíjas szerződéssel dolgozóknak nem jár béremelés
Fotó: Balázs Attila
Az udvarhelyi kulturális intézmények igazgatói szerint időszerű volt már, hogy jobb fizetést kapjanak az ott dolgozó alkalmazottak. A megnövekedett bérköltség azonban terheket is ró az intézményvezetőkre, a fizetésemelés pedig béregyenlőtlenséget eredményezett ott, ahol munkakönyves és szerződéses alkalmazottak is dolgoznak hasonló munkakörben.
2017. április 04., 13:322017. április 04., 13:32
A közpénzből finanszírozott kulturális intézményekben februártól ötven százalékkal megemelték a dolgozók bérét, az igazgatók fizetését pedig húsz százalékkal növelték. Az udvarhelyi intézményekben a sürgősségi kormányrendelet összesen hatvanegy alkalmazottat érint.
Nem hitték el a színészek, amikor január elején sürgősségi kormányrendelettel kötelezte a kormány a kulturális intézményeket fenntartó önkormányzatokat, hogy biztosítsák a béremeléseket. Januárban még nem lehetett tudni, hogy a helyi önkormányzatok miként oldják meg a béremelést, de később kiderült: a bérköltségeket az intézményvezetők már akkor beleszámolták a költségkeretbe. Székelyudvarhelyen összesen hatvanegy alkalmazottat érint a béremelés.
– jelentette ki Nagy Pál, a Tomcsa Sándor Színház igazgatója. Nemcsak az önkormányzatra, a színházra is nagy teher hárul, hiszen a helyzet fenntartásához pluszforrásokat kell előteremteniük. A színház idén 1,35 millió lejt kapott a várostól: ebből 960 ezer lejt személyzeti költségekre fordítanak, de a maradék 390 ezer lejt sem költik mind produkciók létrehozására, ugyanis több mint kétszázezer lejt szállításra, illetékek kifizetésére, irodafenntartásra, eszközvásárlásra fordítanak.
Alaposan meg kell mozgatnunk mindent, hogy saját bevételünkből, pályázati pénzekből kipótolhassuk legalább 300–350 ezer lejjel a fennmaradó összeget – véli a színházigazgató.
de az igazgató úgy érzi, a változás nehéz feladat elé állítja a színház vezetőségét. Nagy Pál szerint a béremelés akár a produkciós költségek kárára is mehet, ezért alaposan át kell gondolniuk a következő évad tervét.
A Tomcsa Sándor Színház tizenkilenc alkalmazottja kap február óta megemelt bért, ennek ellenére vannak olyan színészek, akik szerzői jogdíjas szerződéssel dolgoznak változatlan bérért. Nagy Pál szerint azzal a „pár” színésszel már évek óta így dolgoznak együtt az állások hiánya miatt, nélkülük nem lehetne fenntartani az amúgy is kis létszámú társulatot. Rájuk nem vonatkozik a kötelező béremelés, fizetésüket a produkciós költségből fedezik. Az igazgató szeretné, ha rövid időn belül erre az igazságtalan helyzetre is megoldást találnának. Nagy Pál szerint
Szerinte a helyzet normalizálásához nagyban hozzájárulhat a beígért egységes bérezési törvény, de szükség van városi kulturális stratégiára is ahhoz, hogy az összes intézmény hatékonyan működjön.
A 940 ezer lejes költségvetésből gazdálkodó Haáz Rezső Múzeumra csak a közintézményekben dolgozó alkalmazottak húszszázalékos béremelése vonatkozik – magyarázta Miklós Zoltán múzeumigazgató. Szerinte a büdzsé összeállításakor a legfontosabb irányelv a személyzeti és a fenntartási költség fedezése volt, így a produkciós, illetve más jellegű kiadásokon lehet spórolni.
A múzeum új épületében nagyobbak a kiadások, így hatékonyabban kell beosztaniuk a költségvetést
Fotó: Barabás Ákos
Mivel most új székházban van az intézmény, nőtt a fenntartására fordított összeg. Míg a Kossuth Lajos utcai épületben 256 négyzetméter felületből százat fűtöttek, az újban ezerötszázat kell fűteni, és az áramfogyasztás is nagyobb. Ezért hatékonyabban kell beosztaniuk a pénzt, hogy fizetni tudják a rezsit, illetve a béreket is. A múzeumvezető szerint a kisebb költségvetés nem befolyásolja az idénre tervezett rendezvényeket és tárlatokat, hiszen azokra találtak külső forrásokat.
Az Udvarhely Néptáncműhely idei költségvetéséhez az önkormányzat 790 ezer lejjel járult hozzá.
– mondta az Udvarhely Néptáncműhely vezetője, Orendi István. A néptáncműhely tizenöt alkalmazottja közül tizenhármat, a táncosokat érinti az ötven százalékos fizetésemelés, a két irodai alkalmazott bére, beleértve az igazgatóét is, húsz százalékkal növekszik. Emellett az intézmény egy újabb adminisztrációs állást is kapott az igazgató tehermentesítésére, amit vélhetőleg áprilistól töltenek be. Az utóbbi két évben tartalékolták a bevételt, így idén abból, illetve az Apám tánca előadás jegyeladásaiból befolyt összegből egészítik ki a büdzsét. Orendi szerencsés helyzetnek tartja, hogy sok pályázati lehetőségük is van, szerinte más intézmények számára nincs annyi kiírás.
Internetes felületen lehet jelenteni az agresszív sofőröket vasárnaptól – adja hírül a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság. A rendszer célja a szabálytalanságok megelőzése és a közbiztonság növelése.
Óraátállítás vár ránk ismét vasárnap hajnalban, ezúttal egy körrel visszafelé tekerjük a nagy mánusokat. Bár évek óta rebesgetik, hogy megszabadulunk bioritmusunk ily módon történő felforgatásától, úgy tűnik, ez még jövőben sem esedékes.
Tizenhat évesen az 1956-os forradalomban harcolt, pénteken rendkívüli történelemórán mutatta be az eseményeket a Corvin-közi pesti srác, Varga János. Történetüket Kolozsváron és Székelykeresztúron is sok diákkal ismertette meg.
Az idei első félévben 2311 ember szenvedett munkabalesetet Romániában, 11,6 százalékkal kevesebben, mint 2023 azonos időszakában. Az áldozatok közül 43-an vesztették életüket, 34,8 százalékkal kevesebben, mint az előző év első hat hónapjában.
Az ország legalacsonyabb hőmérsékletét mérték Csíkszeredában szombatra virradóan az Országos Meteorológiai Szolgálat adatai szerint.
Első alkalommal végeztek prosztatarákos férfiaknál prosztatektómiás műtéteket a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházban – adja hírül az egészségügyi intézmény.
A belföldi vasúti személy- és teherforgalom 81 vonatjáratának kell majd összesen 4860 percet vesztegelnie a vasárnap hajnali óraátállításkor – tájékoztatott szombaton a Román Vasúttársaság (CFR).
A magánszektorban megjelenő álláshirdetésekkel kapcsolatos legfontosabb tudnivalókat foglalta össze Fazakas László ügyvéd lapcsaládunk munkaközvetítő portálján, a Jóálláson induló új cikksorozat első részében.
Elkezdődött a balavásári körforgalom építése a Marosvásárhelyt, Szovátát, Segesvárt és Dicsőszentmártont összekötő útkereszteződésben, forgalomkorlátozásokra kell számítani az érintett útszakaszon.
szóljon hozzá!