Orendi szerint az Apám tánca az Udvarhely Néptáncműhely meghatározó előadása lesz
Fotó: Barabás Ákos
Teljes gőzzel dolgoznak az Udvarhely Néptáncműhelynél: az együttes új bemutatóra készül, de az intézmény összes kiegészítő programja is elindult, egyre nagyobb közönséget vonzva. Orendi Istvánnal beszélgettünk az új évadról.
2017. november 02., 19:022017. november 02., 19:02
2017. november 02., 19:032017. november 02., 19:03
Nagyot durrantva, az Erdélyi Táncháztalálkozóval indította el idei évadát az Udvarhely Néptáncműhely, amelyről többen is úgy vélekednek, hogy a hazai néptáncvilágban ez volt az utóbbi negyven év legnagyobb rendezvénye. Orendi István, az Udvarhely Néptáncműhely és a Hagyományok Háza erdélyi hálózatának udvarhelyi vezetője elmondta, a héten döntötték el, hogy
a napokban már el is kezdik a rendezvény szervezését. A kezdeti eufória után elkezdték a munkát, amelyben Orendi István szerint a tavalyi évadhoz képest látványos újulás mindeddig nincs, noha a népzenészképzésre huszonöttel többen jelentkeztek, új tanárt kellett fogadni. Nem tartja látványos újulásnak azt sem, hogy
szerinte mindez csak visszaigazolása annak, hogy eddig jól végezték a munkájukat. A kiegészítő programok változatlanul folytatódnak az idei évadban is, de szeretné, ha népmesemondással bővülne a paletta.
A táncegyüttest illetően elmondta, egyre több meghívást kapnak, szerinte ebben szerepe van az Apám tánca előadásnak. Úgy véli, hogy a jövőre húszéves Udvarhely Néptáncműhelynek ez lesz az egyik meghatározó előadása, hiszen nemcsak folyamatosan érkeznek a meghívások, hanem a februári bemutató óta meglepően sokan látták, és előreláthatóan jövő júniusig le sem veszik a programról. Mint elmondta, a nemrég Nagyváradon megrendezett Erdélyi Hivatásos Táncegyüttesek Találkozóján a kritikákban kiemelték a hat párból álló tánckar produkcióját. November végén rendezik meg az Össztánc ősszel nevű néptáncfesztivált, melynek különleges meghívottja idén a felvidéki Ifjú Szívek Táncszínház lesz.
A rendező-koreográfus 1998-ban alapította a Néptáncműhelyt, 2004-ben távozott az intézménytől, ám most egy Tamási Áron-novella által ihletett produkcióval tér vissza. Fontos egybeesés ez, hiszen éppen a táncegyüttes huszadik évfordulója alatt játsszák majd az előadását. A próbák novemberben kezdődnek, februárban lesz a bemutató, a Tomcsa Sándor Színház bérletprogramjának része lesz.
Mi lesz, ha elzárják a csapokat?
Január elején sürgősségi kormányrendelettel kötelezte a kormány a kulturális intézményeket fenntartó önkormányzatokat, hogy ötven százalékkal megemeljék a dolgozók bérét, az igazgatók fizetését pedig húsz százalékkal. Orendi István szerint nem a fizetésemelés a probléma, hanem az, hogy ezt az elkövetkezőkben milyen mértékben tudják majd állni az intézményfenntartók. „Ilyen fizetések mellett felmerül a kérdés, hogy mit tud megtartani a székelyudvarhelyi önkormányzat. Előfordulhat akár az is, hogy megmaradnak a kulturális intézmények, kiadjuk a fizetéseket, de semmire nem marad pénz” – mutatott rá. Szerinte a bérek biztosítása a legfontosabb egy intézmény költségvetésének összeállításakor, de emellett a megvalósítások is mérvadók. „Vannak pályázati lehetőségek, idén tudtunk élni ezekkel, de erre nem lehet alapozni, hiszen ha elapadnak a források, akkor levegőben maradnak a produkciók” – magyarázta.
Nicușor Dan független elnökjelölt az urnazárás után vasárnap este kijelentette, hogy az elnökválasztáson a „mélyreható” változást akaró közösség győzött Romániában.
George Simion vasárnap este, a második elnökválasztási forduló 21 órai exit poll felmérések eredményeinek közzététele után kijelentette, hogy a valós változást akaró román nép nevében magának követeli a választási győzelmet.
Míg a szavazatszámlálás kezdetén alig pár százalék volt a különbség a két jelölt között, a részeredmények folyamatos feldolgozása során Nicușor Dan egyre nagyobb előnyre tesz szert. De lássuk, hogy mit hoz majd a reggel.
Az exit poll eredmények alapján a függetlenként indult Nicușor Dan, Bukarest főpolgármestere a szavazatok 54 százalékát, míg George Simion, az AUR elnökjelöltje 45 százalékát szerezhette meg.
Példátlanul felfokozott hangulatban zajlott az elmúlt két hét, az elnökválasztás két fordulója közötti időszak. Hamarosan kiderül, hogy miért is.
Székelyföld egyik utolsó, teljes felújításra váró erődtemplomát kikezdte az idő vasfoga, de méltóságából nem veszített. Az Árkos fölött őrködő szakrális épületegyüttes helyén már a kezdetekben is unitárius templom állhatott.
Romániai idő szerint vasárnap 18:30-ig több mint 1,5 milió román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás második fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
Mivel a szavazólapok mindenütt azonosak, a választók bárhol leadhatják voksukat – a következő két órában még nagyon sokan elmehetnek szavazni.
Vasárnap összesen 140 lehetséges választási incidensről érkezett bejelentés a belügyi szervekhez.
Vasárnap 17 óra 30 percig a választói névjegyzékben szereplők 53,39 százaléka, azaz 9,6 millió választópolgár szavazott az elnökválasztás második fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
szóljon hozzá!