
Orendi szerint az Apám tánca az Udvarhely Néptáncműhely meghatározó előadása lesz
Fotó: Barabás Ákos
Teljes gőzzel dolgoznak az Udvarhely Néptáncműhelynél: az együttes új bemutatóra készül, de az intézmény összes kiegészítő programja is elindult, egyre nagyobb közönséget vonzva. Orendi Istvánnal beszélgettünk az új évadról.
2017. november 02., 19:022017. november 02., 19:02
2017. november 02., 19:032017. november 02., 19:03
Nagyot durrantva, az Erdélyi Táncháztalálkozóval indította el idei évadát az Udvarhely Néptáncműhely, amelyről többen is úgy vélekednek, hogy a hazai néptáncvilágban ez volt az utóbbi negyven év legnagyobb rendezvénye. Orendi István, az Udvarhely Néptáncműhely és a Hagyományok Háza erdélyi hálózatának udvarhelyi vezetője elmondta, a héten döntötték el, hogy
a napokban már el is kezdik a rendezvény szervezését. A kezdeti eufória után elkezdték a munkát, amelyben Orendi István szerint a tavalyi évadhoz képest látványos újulás mindeddig nincs, noha a népzenészképzésre huszonöttel többen jelentkeztek, új tanárt kellett fogadni. Nem tartja látványos újulásnak azt sem, hogy
szerinte mindez csak visszaigazolása annak, hogy eddig jól végezték a munkájukat. A kiegészítő programok változatlanul folytatódnak az idei évadban is, de szeretné, ha népmesemondással bővülne a paletta.
A táncegyüttest illetően elmondta, egyre több meghívást kapnak, szerinte ebben szerepe van az Apám tánca előadásnak. Úgy véli, hogy a jövőre húszéves Udvarhely Néptáncműhelynek ez lesz az egyik meghatározó előadása, hiszen nemcsak folyamatosan érkeznek a meghívások, hanem a februári bemutató óta meglepően sokan látták, és előreláthatóan jövő júniusig le sem veszik a programról. Mint elmondta, a nemrég Nagyváradon megrendezett Erdélyi Hivatásos Táncegyüttesek Találkozóján a kritikákban kiemelték a hat párból álló tánckar produkcióját. November végén rendezik meg az Össztánc ősszel nevű néptáncfesztivált, melynek különleges meghívottja idén a felvidéki Ifjú Szívek Táncszínház lesz.
A rendező-koreográfus 1998-ban alapította a Néptáncműhelyt, 2004-ben távozott az intézménytől, ám most egy Tamási Áron-novella által ihletett produkcióval tér vissza. Fontos egybeesés ez, hiszen éppen a táncegyüttes huszadik évfordulója alatt játsszák majd az előadását. A próbák novemberben kezdődnek, februárban lesz a bemutató, a Tomcsa Sándor Színház bérletprogramjának része lesz.
Mi lesz, ha elzárják a csapokat?
Január elején sürgősségi kormányrendelettel kötelezte a kormány a kulturális intézményeket fenntartó önkormányzatokat, hogy ötven százalékkal megemeljék a dolgozók bérét, az igazgatók fizetését pedig húsz százalékkal. Orendi István szerint nem a fizetésemelés a probléma, hanem az, hogy ezt az elkövetkezőkben milyen mértékben tudják majd állni az intézményfenntartók. „Ilyen fizetések mellett felmerül a kérdés, hogy mit tud megtartani a székelyudvarhelyi önkormányzat. Előfordulhat akár az is, hogy megmaradnak a kulturális intézmények, kiadjuk a fizetéseket, de semmire nem marad pénz” – mutatott rá. Szerinte a bérek biztosítása a legfontosabb egy intézmény költségvetésének összeállításakor, de emellett a megvalósítások is mérvadók. „Vannak pályázati lehetőségek, idén tudtunk élni ezekkel, de erre nem lehet alapozni, hiszen ha elapadnak a források, akkor levegőben maradnak a produkciók” – magyarázta.
A múlt évben 9399 lej volt a romániai háztartások havi átlagjövedelme, 13,6 százalékkal nagyobb mint 2024.ben; a kiadások átlagösszege 8037 lej volt, ami a jövedelem 85,5 százalékát jelentette.
Sárga jelzésű viharriasztást adott ki szerdán az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Erdély, Moldova, Dobrudzsa, Munténia, és Olténia 23 megyéjének egyes térségeire.
Naponta 800 munkás, több mint 700 munkagép dolgozik a Marosvásárhely-Nyárádszereda autópálya-szakasz építésén, ahol már elkezdték az aszfaltozást – közölte Horațiu Cosma, a szállításügyi minisztérium államtitkára a közösségi oldalán.
Újabb sárga jelzésű hőségriasztásokat adott ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM): szerdán nyolc megyében, csütörtökön pedig az ország több mint háromnegyedében lesz érvényben a figyelmeztetés.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke, Ilie Bolojan, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) vezetője, Dominic Fritz és Kelemen Hunor szövetségi elnök szerdán egyeztet a kisebbségi kormány megalakításáról és a miniszterelnök-jelöltről.
Megkezdődött a Nemzeti Liberális Pártban (PNL) az Adrian Veștea kormányát támogató párttagok kizárási eljárása, amelyet a párt új alapszabályának bukaresti törvényszéki bejegyzése után zárnak le – jelentette be Ionel Bogdan képviselő.
A keddi cotroceni-i konzultációk után egy pártközi megállapodáson alapuló kisebbségi kormány körvonalazódik, amelynek a megalakítását fel kell gyorsítani – közölte kedd este Nicușor Dan.
A kiskérődző-pestis elleni immunválaszt, azaz antitestek jelenlétét igazolták a laborvizsgálatok két különböző Hargita megyei legelőtesten tartott juhok néhány példányában. Az egyelőre még rejtély, hogy miként kerülhettek kapcsolatba a kórokozóval.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján – jelentette be kedden a Facebook-oldalán Dragoș Pîslaru.
Vegyék ki a barnamedvét a szigorúan védett fajok kategóriájából, és rugalmasabb kezelést tegyenek lehetővé azokban a tagállamokban, ahol a faj nem veszélyeztetett – ezekkel a kérésekkel fordult az Európai Bizottsághoz Tánczos Barna.
szóljon hozzá!