Az oltásprogramba tartozó vakcinák többségét Hargita megyében általában 85 százaléknál nagyobb arányban beadatják a szülők gyermekeiknek. Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
Évről évre változik valamelyest az az arány, amely az adott esztendőben születettek beoltottságát tükrözi, de Hargita megyében az országos átlagnál nagyobb, 85 százaléknál magasabb a szamárköhögés elleni átoltottság – tájékoztatott a Hargita Megyei Népegészségügyi Igazgatóság vezetője, akitől az Európa-szerte jelentősen megnőtt szamárköhögéses esetek kapcsán érdeklődtünk.
2024. május 21., 21:122024. május 21., 21:12
Jelentősen megnőtt a szamárköhögéses megbetegedések száma Európában az elmúlt évben és az idei esztendő első részben. Az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ (ECDC) tájékoztatása szerint az esetek száma a tízszeresére ugrott a növekedés előtti két esztendőben előfordult megbetegedésekhez képest.
Igaz ugyanakkor az is, hogy az említett két esztendőben – 2021-ben és 2022-ben – az átlagosnál alacsonyabb volt a szamárköhögéses esetek száma a koronavírus miatt bevezetett lezárások és korlátozások miatt. De még ezt figyelembe véve is magas a szamárköhögéses megbetegedések száma:
2023-ban és az idei első negyedévben majdnem 60 ezer szamárköhögéses megbetegedés történt az Európai Unióban és az Európai Gazdasági Térség országaiban, és – az ECDC adatai szerint – 11 gyermek, valamint 8 felnőtt halt bele a megbetegedésbe.
nyilatkozta a témával kapcsolatos megkeresésünkre Tar Gyöngyi, a Hargita Megyei Népegészségügyi Igazgatóság vezetője. A szamárköhögés elleni, védőoltás általi védettséget illetően arról tájékoztatott, hogy Hargita megyében az országos átlagnál magasabb az átoltottsági arány, de például a magyarországinál alacsonyabb, ott ugyanis kötelező a védőoltás.
Noha évről évre változik valamelyest Hargita megyében is, hogy az oltási naptár által meghatározott korcsoportba tartozó csecsemőket és gyerekeket milyen arányban viszik el az immunizálásra szüleik, de az oltásprogramba tartozó oltások többségét általában 85 százaléknál nagyobb arányban beadatják, és a szamárköhögés elleni vakcina is ezek közé tartozik – közölte Tar Gyöngyi.
magasabb ez is az országos átlagnál – fűzte hozzá.
A szamárköhögés elleni védőoltást – akárcsak számos más vakcinát – kombinált, azaz többféle fertőző megbetegedés elleni oltóanyagot tartalmazó vakcinában kapják meg a csecsemők, kisgyermekek és serdülők. A fertőző betegségek felügyeletét és ellenőrzését végző országos központ (CNSCBT) tájékoztatója szerint szamárköhögés ellen összesen öt oltást alkalmaznak: 2, 4 és 11 hónapos korban, továbbá 5–6, valamint 14 éves korban is kapnak egy-egy emlékeztető oltást a gyermekek.
A légutakat és a tüdőt érintő bakteriális fertőzés leginkább a csecsemőkre és az idősekre jelent veszélyt. Romániában az 1960-as években vezették be a szamárköhögés elleni védőoltást, így
„Az oltás jó védettséget ad annak, akinek jó az immunrendszere. Mert nyilván azoknak, akiknek immunproblémája van, nem ad megfelelő védettséget. Ilyen esetek vannak, ezért nem mondják soha egyetlen oltóanyagról se, hogy százszázalékos védettséget ad. Nem tud, mert vannak olyan emberek, akiknél nem alakul ki az immunválasz, mert valamilyen immunproblémájuk van. Ez általában kiderül előbb-utóbb, mert más egészségügyi problémáik is lesznek, más fertőző betegségeket is gyakran, könnyen elkapnak, és egy idő után kiderül” – fogalmazott a megyei népegészségügyi igazgatóság vezetője.
Az ECDC szerint egyébként három-öt évente még azokban az országokban is megugorhat a megbetegedések száma, ahol magas az átoltottsági arány, a szervezet szerint ugyanakkor érdemes lehet az idősebbeknek is emlékeztető oltást adni.
Színes, eseményekben bővelkedő évet tudhatunk magunk mögött – akár szélsőséges időjárásról, meglepetéseket rejtő szuperválasztási évről, sporteseményekről legyen szó.
Sűrű füst gomolygott ki kedden délután egy szászrégeni asztalosműhelyből, a helyszínre két esetkocsival szálltak ki a tűzoltók.
Az Erdélyi Magyar Közművelődési Egyesület (EMKE) Maros megyei szervezete január 1-jén, szerdán 12.30-tól Marosvásárhelyen, a Hunyadi László szobrászművész alkotta szobornál megtartja a hagyományos Petőfi-emlékünnepélyét és újévköszöntőjét.
Súlyos, maradandó sérüléseket okozhat a petárda, ha rossz helyen robban. Halláskárosodás, elvesztett látás, amputált ujjak – sajnos számos ilyen következménnyel járó balesettel találkoztak az elmúlt években a mentősök és az orvosok szilveszterkor.
Klaus Iohannis keddi, szilveszteri üzenetében azt emelte ki, hogy Románia stabil, demokratikus, biztonságos és Európa-barát ország, megbízható partner a külföldi szövetségesei számára.
Szent család vasárnapján ünnepelték az újszülötteket Gelencén. 2024-ben is szép számban születtek kisbabák a községben, az ő nevük került fel az emlékfára.
Az országos útlevél-igazgatóság kedden arról tájékoztatott, hogy 2025. január elsejétől az állampolgárok kérhetik az egyszerű elektronikus útlevél ingyenes kézbesítését bármely címre Románia területén.
A marosvásárhelyi börtön mintegy 50 alkalmazottja tüntetett kedd reggel az intézmény előtt, a túlórázás ellen tiltakozva.
Mozgalmas decembert zár a csíkszeredai Rotary Club, a téli ünnepek alkalmával jótékonysági koncertet tartott, és több ajándékcsomagot osztottak ki idős, egyedül élő embereknek, valamint a csíkszépvízi ápoló és gondozó központ lakóinak.
Baleset történt Homoródfürdő közelében a Cekend-tetőn kedden délelőtt, személyi sérülés nem történt.
szóljon hozzá!