Az üzemanyagárak is az egekbe ugrottak. A munkagépek használata is többe kerül
Fotó: Erdély Bálint Előd
A vidéki településeken is megnehezítette a fejlesztéseket a drasztikus építőanyag-áremelkedés. A kormány ugyan nyújtott némi lehetőséget az árkiigazításra, de ez az állami támogatás legtöbbször nem fedezi a teljes pluszkiadásokat. Vannak községek, ahol a kialakult gazdasági helyzet miatt kénytelenek elhalasztani, vagy adott esetben lemondani egyes tervezett beruházásokat.
2022. május 23., 17:402022. május 23., 17:40
Az energiapiac liberalizációja mellett a koronavírus-járvány miatt leállt, illetve megszakadt termelések és az ukrán háborús helyzet hatására az építkezések Európa-szerte megállíthatatlanul drágulnak; ráadásul folyamatosan jelentik be az anyaggyártók az egyre drasztikusabb áremeléseket.
„Amennyiben a helyi költségvetésből kell fedezzük a többletkiadásokat, amelyek az országút mentén épülő járda kapcsán merültek fel, akkor gyakorlatilag takaréklángra kerülünk, és nem tudunk más fejlesztésre költeni” – osztotta meg kérdésünkre aggályait Karda Róbert, Csíkszentdomokos polgármestere. Mint mondta, a vidékfejlesztési alapból készül jelenleg a községben a járda, az illetékes minisztériumtól már tavaly is kértek félmillió lejes árkiigazítást, illetve idén az új jogszabály előírása szerint letette a kivitelező cég a kérést, ezúttal 300 ezer lejre.
– jegyezte meg a községvezető.
Hozzátette, év elején különítettek el egy jelentősebb összeget a község központjának átalakítására, azonban ennek megvalósítását egyelőre halasztaniuk kell. „Nem merünk hozzáfogni, mert nem látjuk, hogy mi lesz, egyelőre a pénzt tartalékba meghagyjuk, hogy szükség esetén tudjuk fizetni a járdaépítési beruházás önrészét” – magyarázta. Hozzáfűzte,
„Sok tervünk volt idénre, de egyelőre kivárunk. Igyekszünk valahogy fennmaradni” – foglalta össze a jelenlegi helyzetüket az elöljáró. Mivel az európai uniós projektekre az állam által biztosított árkiigazítás nem vonatkozik, ezért szerencsésnek mondhatták magukat, hogy idejében lezárták az uniós pályázatukat. Csíkszentdomokoson a tanuszoda építése még zajlik, ez egy nagyobb beruházás, de ezért az építkezésért az Országos Befektetési Társaság (CNI) felel. A községvezető elmondta, nem jelezték neki, hogy gondok lennének a beruházással, reméli hamarosan be is fejezik a munkálatokat.
Csíkmadarason is nehezítette a beruházások kivitelezését az építőanyagok jelentős drágulása. Péter Dávid polgármester megkeresésünkre arról számolt be, hogy jelenleg egy 8,5 kilométeres erdei út felújítása zajlik az Országos Vidékfejlesztési Program (PNDR) révén, amelyet tavaly kezdtek el, és jövőre szeretnék befejezni. A projekt összértéke 2 millió euró, tehát 10 millió lej, a község ehhez önrészként két millió lejt tett hozzá. Mint magyarázta,
Ugyanez a helyzet áll fenn a községi utak aszfaltozásával is, tette hozzá a polgármester. Az önkormányzat ugyanakkor pályázott az Helyi Fejlesztések Országos Programjában (PNDL) a vízhálózat felújítására és bővítésére, amely vízbefogó- és víztisztító állomás kiépítését, illetve tűzcsapok felszerelését is magába foglalja, a kivitelezéssel jól haladtak, közel járnak a befejezéséhez, az újraszámolás után pedig nem növekedett jelentősen a költség. A községvezető szerint fontos, hogy az adott körülmények között a kormány támogatást nyújtson, mert ellenkező esetben úgy véli, egyszerűen leállnak a beruházások.
Székely Ernő, Csíkszentkirály polgármestere, a téma kapcsán érdeklődésünkre elmondta, jelenleg egy beruházás van folyamatban a községben, ez pedig a kultúrotthon felújítása, ahol újra kellett számolni a költségeket a drasztikus építőanyag-áremelkedés miatt. Mint magyarázta, mivel a kormány csak 30 százalékos áremelést fogad el, ennyivel lehet többet elszámolni, ezért a fennmaradó összeget, 22 ezer lejt a helyi költségvetésből kell kiegészítsék. A kultúrotthon felújításának kivitelezéséhez idén januárban fogtak hozzá. Az épületen belül már csak kisebb beavatkozásokat kell elvégezzenek, a külső munkálatokhoz is nemsokára hozzáfognak, így hamarosan befejezik ezt a projektet.
Szerencsésebb helyzetben van Csíkszentgyörgy község, ugyanis, mint Réti Zsófia polgármester beszámolt róla, még a drasztikus áremelések előtt befejezték az elkezdett beruházásokat, ezért nincs szükség arra, hogy költségkiigazításért folyamodjanak a kormányhoz. Jelenleg forrásokat keresnek az új elképzeléseik megvalósításához.
A szeretetteljes emlékezés lángjai világították be a temetők sötétjét péntek este. mindenszentek napja alkalmából idén is sokan kilátogattak a temetőkbe elhunyt szeretteik sírjához, gyertyát gyújtani és emlékezni. Fotókon mutatjuk.
A Romániai Magyar Gazdák Egyesülete (RMGE) adománygyűjtést szervez egy gazdatársuk leégett fóliájának és melléképületeinek helyreállítása érdekében.
Őrizetbe vették azt a Maros megyei férfit, aki rendőröket próbált megvesztegetni.
Több óráig volt lezárva a forgalom, több, mint tíz kilométeres autósor alakult ki a Maros megyei Nagyernye községben, Sáromberkénél pénteken délután a súlyos baleset miatt. A rendőrség egyelőre nem közölte a baleset okait.
Több mint ötezer cég és egyéni vállalkozó jelentett fizetésképtelenséget az országban. Ez a mennyiség 11,82 százalékkal több, mint 2023 azonos időszakában, az év első kilenc napjában. Akkor alig több mint 4500 esetet regisztráltak.
A Meseszó Egyesület mesemondói idén is bejárják az országot, és mesélnek kis és nagyobb közösségekben. Akik szeretnének gyerek- vagy felnőtt közösség számára mesét kérni, november 8-ig tehetik ezt meg.
Nyolcan sérültek meg, miután két gépjármű összeütközött péntek délután Sáromberkénél – tájékoztat a Maros tűzoltóság sajtóosztálya.
Több mint hatvan rendőr és csendőr részvételével tartottak összehangolt akciót Nyárádkarácson községben péntek reggel a közrend biztosítása érdekében.
Munkálatok miatt forgalomkorlátozásra kell számítani hétfőtől több sepsiszentgyörgyi utcában.
Alkoholos befolyás alatt, jogosítvány nélkül vezetett egy férfi Tusnádon, ráadásul egy balesetben is érintett volt csütörtökön – adja hírül a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság sajtóosztálya.
szóljon hozzá!