Szemét a természetben. Nem természetes. Képünk illusztráció
Fotó: Pinti Attila
Nőtt Hargita megyében a környezetőrségi bírságok száma idén, az első félévben, a korábbi esztendők azonos időszakához képest, de több volt az ellenőrzés is. A megyében általánosságban a környezetvédelmi engedély kiváltásának az elmulasztása a leggyakrabban ismétlődő probléma, pedig – amint az a szakhatóság vezetője által elmondottakból kiderül – nem igazán érdemes ezt megkockáztatni.
2023. július 15., 21:092023. július 15., 21:09
Több mint egymillió lej értékben rótt ki bírságokat az első félévben a Hargita Megyei Környezetőrség különböző környezetvédelmi kihágások miatt, négy esetben pedig bűnvádi feljelentést tettek az általuk tapasztalt törvénysértések súlyossága miatt.
A hatóság az elmúlt hat hónapban elvégzett ellenőrzésein 51 bírságot alkalmazott, ezek összértéke 1 millió 172 ezer lej. Ez növekedést jelent az előző évek azonos időszakához képest – mondta el érdeklődésünkre Balla Izabella, a Hargita Megyei Környezetőrség főfelügyelője –, de nem feltétlenül azért, mert több volt a törvényszegés.
– mondta. Korábban ugyanis nagyon szűkös volt a hatóság személyzete, mindössze hárman végezték az ellenőrzéseket, de tavaly három új alkalmazottat vehettek fel az intézményhez, így bővíteni tudták az ellenőrzési témaköröket, addig ugyanis csak a bukaresti főhatóság által elrendelt kötelező ellenőrzéseket tudták elvégezni.
Idén, az év első hat hónapjában összesen 298 ellenőrzés végeztek, és a bírságok mellett kiegészítő büntetésként
öt esetben a munkálatok megszüntetését is előírták.
Ugyanakkor négy esetben tettek bűnvádi feljelentést
és egy esetben javasolták a környezetvédelmi engedély felfüggesztését.
A négy súlyos törvénysértés közül kettő környezetvédelmi engedély nélkül zajló építkezés, területrendezés volt, a harmadik hulladékégetés, a negyedik pedig hulladékká vált veszélyes anyagok nem megfelelő kezelése. Az első két eset régi ügy volt, ugyanis a környezetőrségi intézkedést megfellebbezték, így csak a bíróság által a környezetőrség javára meghozott ítélete után folytatódhatott a szakhatósági eljárás.
A környezetőrség az első félévben legyakrabban
a környezetvédelmi engedély hiánya,
az engedély előírásainak a be nem tartása,
a hulladék nem megfelelő kezelése,
az előző ellenőrzések során előírt feladatok elmulasztása,
a hulladék nem megfelelő tárolása,
hegyi folyókon és patakokon történő rönkszállítás,
valamint környezeti kár közvetlen veszélye bejelentésének az elmulasztása miatt bírságolt.
Utóbbi azokra az esetekre vonatkozik, amikor a terület tulajdonosa, kezelője nem tájékoztatja a szakhatóságot a kialakult veszélyről. Ilyen volt például az, amikor
– magyarázta Balla Izabella.
A megyei környezetőrség vezetője kérdésünkre elmondta azt is, hogy Hargita megyében a környezetvédelmi engedély kiváltásának az elmulasztása a leggyakrabban előforduló probléma. Sokan ennek hiányában kezdenek bele különböző, akár Natura2000-es területet vagy vizeket érintő projektek kivitelezésébe, pedig – amint azt Balla Izabellától megtudtuk – nem éri meg ezt megkockáztatni. Ugyanis az ilyen munkálatokat nem lehet utólag leszabályozni a környezetvédelmi előírásoknak megfelelően, így
és csak azt követően folyamodhat környezetvédelmi engedélyért a beruházási munkálat újbóli megkezdéséhez.
Romániában nemzeti gyásznapot hirdettek Ferenc pápa temetésének napjára. Ez számos kötelezettséget ró a közintézményekre, a diplomáciai képviseletekre, a kulturális és sportesemények szervezőire. A szabályozásokról Fazakas László jogászt kérdeztük.
Gyémántmisét mutatott be pénteken délután a csíktaplocai templomban Boros Károly nyugalmazott plébános, egykori felcsíki főesperes, aki 28 éven át szolgálta a csíktaplocai híveket.
Elgázolt borztetemről kaptunk fotókat, amely a felújítás alatt levő 137-es megyei út Székelyudvarhely és Székelykeresztúr közti szakaszán hever.
A legfelsőbb bíróság pénteken helyt adott az elnökválasztást érvénytelenítő alkotmánybírósági határozat felfüggesztéséről szóló ítélet elleni fellebbezéseknek.
A romániaiak több mint 60 százaléka szerint az ország rossz irányba tart, ezért a választók elvárják a következő államfőtől, hogy változást idézzen elő Románia jelenlegi és jövőbeli politikájában.
Újabb hatvan napig hatósági felügyelet alatt marad Barti Tihamér, a Hargita megyei önkormányzat tisztségéből felfüggesztett és korrupciós bűncselekményekkel gyanúsított alelnöke. Barti panasszal élt a döntés ellen, de ezt elutasították.
Ingyenesen tesz elérhetővé tíz filmet tíz napon át a Filmio, a magyar filmek streaming platformja a magyar film napja alkalmából – közölte a Nemzeti Filmintézet pénteken az MTI-vel.
Tanárnak lenni Romániában nem kis kihívás, ideje átgondolni, mitől van az, hogy az a pedagógus, aki kiválóan teljesít a katedrán, nem tud jó eredménnyel versenyvizsgázni. Jövőtől ezen változtatna a tanügyminiszter.
A Gyulafehérvári Főegyházmegye jubileumi eseménysorozatának részeként április 30-án, szerdán megtartják a fogyatékkal élők napját, melynek programjai több csíksomlyói helyszínen zajlanak majd.
Véget ér vasárnap a húsvéti vakáció, hétfőtől folytatódik a tanítás az iskolákban.
2 hozzászólás